ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΠΕΙΡΑΙΑ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ 70-52 (30-24)

ΑΕΤΟΣ ΚΑΛΛΙΘ.- ΚΑΣΤΕΛΛΑ 65-58(27-31)

Διαιτητές: Αντερριώτης , Κάρδαρης
ΑΕΤΟΣ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ (Σταυρακόπουλος , Χαλκιαδάκης): Ευσταθίου 8 , Πιστιόλης 6, Τάγκας 6(2) , Μπουζιάνης 29(1) , Κελάδης , Τρουπής 2, Καραϊσκάκης , Σαμοϊλης 4, Βασδέκης 2
ΚΑΣΤΕΛΛΑ (Παπαευθυμίου Δολιανίδης ): Αργυρόπουλος 3(1) , Γεροδήμος 5 , Τζίρτης , Λέσι Α. 11(1). Γιαμπάνης 14(1), Παπαδόπουλος 15, Ρήγος 9, Πούλα , Λέσι Λ., Τζάθας

Σε ένα ματς που ήταν ντέρμπι και πήγε πόντο πόντο, η ομάδα της Καστέλλας κατάφερε και πήγε στα αποδυτήρια στα μισά του ματς με τέσσερις πόντους διαφορά. Ο Μπουζιάνης από πλευράς Αετού έκανε ένα εκπληκτικό παιχνίδι και στο τρίτο δεκάλεπτο με κυρίως δικούς του πόντους από τη γραμμή των βολών, έδωσε ώθηση στην ομάδα του η οποία ξέφυγε για 8 πόντους. Η συνέχεια είχε ένα συνεχόμενο κυνήγι για την ομάδα με τα μπλέ, η οποία τελικά ηττήθηκε με διακριθέντες τους Γιαμπάνη, Παπαδόπουλο και Λέσι. Στο τέλος του ματς έγινε μια μικρή σύρραξη μεταξύ των αθλητών των φιλοξενούμενων και τους διαιτητές, καθώς οι πρώτοι είχαν εντονότατα παράπονα από την παρουσία τους...

EYΡΥΑΛΗ ΓΛΥΦ.- ΠΕΙΡΑΪΚΟΣ 67-68(31-41)

Διαιτητές :Γρίβα , Τηγάνης Ι.
ΕΥΡΥΑΛΗ ΓΛΥΦ. (Κουρής ,Φωτεινός) : Μήτσου -, Παρίσος 20(2) , Σκουλούδης 10 , Μπουρούσης 10(2) , Κακκαβάς 6(1), Πετρακάκης 7, Κελέσης 2, Δημητρίου- , Παπαδάτος -, Ευστρατίου 2, Ισχυρόπουλος -, Δαγτζής 10(1)
ΠΕΙΡΑΪΚΟΣ (Ποτόσογλου): Σαρρής 1, Μόμτσος 1, Κάτσικας -, Πατμανίδης 3(1) , Ζέγγος 13(1) , Χεργκελετζής 15(1) , Πρινέας 14(2) , Κατσούρης Γ. 11(2) Αγελέτος 2, Ανδρουλάκης 4(1), Καρανδρέας 4

Σε ένα πάρα πολύ όμορφο ματς, όπου ο Πειραϊκός μπήκε από πολύ νωρίς μπροστά,  τα πάντα άλλξαν στο δεύτερο ημίχρονο, όταν η Ευρυάλη έσφιξε την άμυνά της. Οι καλές άμυνες των Γλυφαδιωτών οι οποίοι έπαιξαν αρκετή ζώνη, τους έδωσαν αρκετούς αιφνιδιασμούς και από εκεί που ήταν πίσω στα μισά, βρέθηκαν να βρίσκονται 2 πόντους μπροστά, 8 δεύτερα πριν λήξει ο αγώνας μετά από εύστοχο σουτ του Μπουρούση από τη γωνία (ενώ όλοι νόμιζαν ότι ήταν τρίποντο) και λίγα μόνο δευτερόλεπτα πριν από την διατήρηση της πρωτιάς. Ο Βαγγέλης Πρινέας όμως είχε άλλη γνώμη για την εξέλιξη του αγώνα. Ευστόχησε σε τρίποντο ελάχιστα πριν τη λήξη του μεγάλου ντέρμπι από την γωνία της base line και χάρισε μια μεγάλη νίκη στην ομάδα του Πειραιά, δίχως να επιτρέψει στην Ευρυάλη να αντιδράσει.... Το αστείο του αγώνα ήταν ότι οι παίκτες και των δύο ομάδων νόμιζαν ότι το ματς πήγε στην παράταση καθώς το σουτ του Μπουρούση έμοιαζε να ήταν τρίποντο, δίχως να αντιληφθούν ότι χρεώθηκε για σουτ 2 πόντων. Ο Παρίσσος έλαμψε για τους γηπεδούχους, Χεργκελετζής και σαφώς ο man of the match Πρινέας για τους φιλοξενούμενους.

ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΠΕΙΡ.- ΤΕΡΨΙΘΕΑ ΓΛΥΦ. 70-52(30-24)

Διαιτητές:  Τσολάκος Μ. , Χριστοδουλάκης
ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΠΕΙΡΑΙΑ (Πουτουλίδης ): Ρουμάνι 4,Καρατζής 9(1) , Καραντανάς 1, Γιαννακής ,  Δεβεζόγλου 2 , Ρέππας 11, Κόγκας 23(5) , Κόϊκας 6, Δαουτάκος 8(2) , Δανασής 6(1)
ΤΕΡΨΙΘΕΑ ΓΛΥΦΑΔΑΣ(Λαμπρόπουλος, Ζλάτης ): Κανελλόπουλος 3(1) ,  Βασιλικός 11, Δοροβίτσας 5(1) , Νικολάκης 2, Κυριακίδης 1 , Παπαγιαννόπουλος 9, Μαρκόπουλος 11,Τζίμης Β. 5 , Αρώνης 3(1), Αποστολάκης 1, Γεωργιάδης 1

Σε ένα ματς όπου ο Φοίνικας μπήκε δυνατά από το πρώτο δεκάλεπτο, η Τερψιθέα κατάφερε να πλησιάσει στο σκορ μοναχά λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου, όπου ένα εύστοχο τρίποντο για την ομάδα της Γλυφάδας έφερε τη διαφορά στους 6 πόντους. Στο τρίτο δεκάλεπτο οι του Φοίνικα σοβαρεύτηκαν ακόμα περισσότερο και έφτασαν τη διαφορά ακόμα και στους 20 πόντους. Οι φιλοξενούμενοι ενώ μάζεψαν κάπου στο 32' τη διαφορά στους 12 πόντους, ανάγκασαν τους γηπεδούχους να ξαναπατήσουν γκάζι και να τελειώσει το ματς με διαφορά 18 πόντων. Στα αξιοσημείωτα του ματς, η άνετη επικράτηση και συνάμα δίκαιη των γηπεδούχων, παρόλη την μικρή παρουσία του Δεβεζόγλου λόγω τραυματισμού. Ο λύκος των γηπέδων Θοδωρής Καρατζής έκανε μια εκπληκτική εμφάνιση για τους γηπεδούχους, με άξιο συμπρωταγωνιστή τον Κόγκα ο οποίος έμοιαζε ασταμάτητος από τα 6.75 καθώς ευστόχησε σε 5 από αυτά, πετυχαίνοντας και 23 πόντους.

ΕΝ. ΑΡΜΕΝΙΩΝ -ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΗ  60-52(32-22)

Διαιτητές : Γιακείμη Αργυρούδης
ΕΝ ΑΡΜΕΝΙΩΝ (Νικολαίδης, Τσιρωνιάν): Αμπατζής 2, Γιετιμιάν , Ασημακόπουλος 3, Μουλάς 9, Σταματόπουλος 13, Μιχαλάς , Μακρινός 16(1), Εμμανουήλ 2, Τσιμπιράκης 12(1), Μπακούρος 3(1)
ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΗ (Παντελάκης , Κλιγκόπουλος) : Σαραντίδης , Φουντής 10(1) , Βήχος 5, Κοθράς 6, Δαλμυράς 20(2) , Κοντούζογλου , Καρατζάς 1 , Θωμάς 10(2)  , Κλιγκόπουλος Γ.

Η Αρμενική μοιάζει με τραίνο που δεν έχει φρένα. Σε μια πολύ απαιτητική αναμέτρηση, με αντίπαλο την Προοδευτική του coach Παντελάκη, κατάφερε και επέβαλε τον ρυθμό της και την ώρα που η μπάλα έκαιγε ήταν εκεί οι κατάλληλοι παίκτες για να την βάλουν στο καλάθι. Το παιχνίδι ξεκίνησε ισορροπημένο, με την Προοδευτική να μπαίνει ελαφρώς καλύτερα, αλλά η Αρμενική σύντομα αντέδρασε και με κλειδί την πολύ καλή της άμυνα στο 2ο δεκάλεπτο μπήκε στα αποδυτήρια με το πολύτιμο +10.Στο δεύτερο ημίχρονο, η διαφορά ήταν σταθερά στους 6-8 πόντους, έως ότου 2 τρίποντα του Θωμά έφεραν τον αγώνα στον πόντο και στο 44-43. Σε εκείνο το σημείο η Αρμενική έδειξε ψυχραιμία και με την καλή της άμυνα και σωστές επιλογές στην επίθεση κατάφερε να πάρει το ροζ φύλλο. Ο Μακρινός για ακόμα μια φορά ξεχώρισε για τους γηπεδούχους με τους φιλοξενούμενους να έχουν τον Δαλμυρά (20π) σε τρομερή βραδιά αλλά αυτό να μην ήταν αρκετό. Συνεχίζει να προβληματίζει η ομάδα του Κορυδαλλού και το επόμενο ματς με την Βουλιαγμένη μοιάζει με βάλσαμο. Δε σταματούν τα πανηγύρια στη Νέα Σμύρνη από τους Αρμένιους που παραμένουν στην κορυφή και προετοιμάζονται από αύριο για το ματς της επόμενης εβδομάδας απέναντι στην Τερψιθέα.

ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗ – ΠΑΝΝΕΑΠΟΛΙΚΟΣ 52-60(31-33)

Διαιτητές : Tηγάνης Ι. , Κατσιμάρδος
ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗ ( Σκουζής, Μπαλαής) : Τσάβαλος 11(1), Χριστοφοράκος 1, Κυριακόπουλος 13(1), Κυριακού 7,  Καλούδης , Πέτσας 3, Κονδύλης 4,  Οικονόμου, Γεωργιάδης 5, Αλεξιάς 4, Σφυρής 3
ΠΑΝΝΕΑΠΟΛΙΚΟΣ (Κανδύλης , Τιτάκης) : Σιρόγλου 8, Τζοβάρας 11(1), Λουκής 6, Τσομίδης 4, Αντιπάτης 6, Μπίκουλης 17, Κοτρώτσος  , Μαυροειδάκος 4, Πασσάς , Παραδιάς ,  Ρενιέρης 2 , Ζήσης 2

Σε ένα ματς που πήγε πόντο πόντο με την ομάδα της Νίκαιας να βρίσκεται στο ημίχρονο με έναν πόντο μπροστά, μοναδικός πρωταγωνιστής των φιλοξενούμενων, μπορεί να χαρακτηριστεί ο θυμός αλλά και το πάθος για την πρώτη τους νίκη. Με τρομερές άμυνες αλλά και πολύ ψύχραιμες επιθέσεις στα τελευταία λεπτά του ματς, η ομάδα του coach Κανδίλη πήρε την πρώτη της νίκη απέναντι σε ένα αξιόμαχο σύνολο, που είχε την ψυχολογία με το μέρος της, μετά την πρώτη της νίκη απέναντι στον Σαρωνικό, μια βδομάδα πριν. Μεγάλο ματς επιθετικά για τους νικητές έκανε για άλλη μια φορά ο Μπίκουλης.

ΕΑ ΝΙΚΑΙΑΣ - ΝΕ ΜΕΓΑΡΙΔΟΣ 79-72(40-33)

Διαιτητές : Αντωνιάδης Αθανασόπουλος
ΕΑ ΝΙΚΑΙΑΣ (Αράπης): Κογιώνης , Γαλίτης, Μπάγιας , Ντώνη 23(5), Ιωαννίδης 16 , Σαρδέλης 14(3), Παναγιωτόπουλος 3, Αρμανίδης 12(1), Πετρόπουλος Ν. 5, Πετρόπουλος Φ 6(1),Γιανδήμας, Ρεπάνης

ΝΕ ΜΕΓΑΡΙΔΟΣ (Παπαδόπουλος, Κορώσης ): Προσελέντης 14 (3), Δασκαλούδης 18, Αβραμίδης 12(2), Κόλας , Μεντζελιώτης 4, Ραφαηλίδης 2 , Θεοδόσης 8 , Παρασκευόπουλος 14 , Μαργέτης , Κόμπουλης

Ο Ντώνης έκανε πράματα και θάματα σήμερα στη Νίκαια και με άξιο συμπαραστάτη τις παλιοσειρές Ιωαννίδη-Σαρδέλη η Νίκαια πήρε άλλη μια νίκη στο φετινό πρωτάθλημα. Οι Νικαιώτες δεν μπήκαν καλά στο ματς, αφού οι φιλοξενούμενοι έκαναν ένα 0-7 με το καλημέρα.Το ματς λίγο αργότερα ισσορόπησε με το ημίχρονο να βρίσκει μπροστά τους γηπεδούχους.  Στο τρίτο δεκάλεπτο το σκορ είχε ξεφύγει μέχρι και τους 20 πόντους, αλλά αυτή η διαφορά δεν ήταν αρκετή. Οι φιλοξενούμενοι με μία αντεπίθεση διαρκείας, με εύστοχα σουτ από τα 6.75 αλλά και γενικά από την περιφέρεια, έφτασαν το ματς στους 3 πόντους και από εκεί και μετά είχαμε ντέρμπι. Λίγο πριν το τέλος, άνοιξε η ψαλίδα στους 7-8 πόντους και τελικά ήρθε το ροζ φύλλο αγώνα για την ΕΑΝ. Η ομάδα του coach Αράπη, κλείδωσε τον Προσελέντη στους 14 πόντους και με πολύ όμορφο κατά περιόδους μπάσκετ πήρε την τρίτη της νίκη σε τέσσερα παιχνίδια.