ΣΤΕΙΛΤΕ ΜΑΣ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ-ΣΧΟΛΙΑ-ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ-ΝΕΑ ΓΙΑ ΤΙΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ ΤΗΣ ΄Γ ΕΘΝΙΚΗΣ-ΕΣΚΑ-ΕΣΚΑΝΑ ΣΤΟ MAIL SPORTSOFFICERS@GMAIL.COM Ή ΣΤΗ ΣΕΛΙΔΑ ΜΑΣ ΣΤΟ FACEBOOK

Δευτέρα 17 Νοεμβρίου 2014

Μόνος πρώτος ο Πρωτέας. Χαμός από τη δεύτερη θέση και κάτω.

Μπαμ και μπουμ στα κλειστά της Εσκανα. 26 πόντους διαφορά η νίκη της Καλλιθέας απέναντι στον Ερμή. Με τρίποντο στο τέλος το διπλό του Εσπέρου μέσα στη Νέα Σμύρνη απέναντι στο νοσοκομείο του Μίλωνα. Μόνος πρώτος πλέον  ο Πρωτέας, που κέρδισε το Πέρα μέσα στη Βούλα. Νίκη και για τον Άρη μέσα στη Δραπετσώνα η οποία δεν είχε τον τραυματία Οικονόμου. Επιτέλους νίκη και για τους Πορφυριώτες μετά από καιρό. Ανεβαίνει σιγά σιγά και η Νέα Πέραμος, που ξανακέρδισε μέσα στην έδρα της, μετά την αλλαγή προπονητή.

Διαιτητές : Καλδίρης Καλογερόπουλος
ΑΕ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ (Αρμένης, Γραμματικός) Κωσταρέλλος 2, Τσιπίδης 11, Σίννος 15(4) , Αριστοτέλους 6  Μαραγκόπουλος 23(2), Λαζαρίδης 11(3) , Χιώλος 2, Νοίδης 7 , Ζούρντα , Πάσμα 2, Χιώνης8, Κατζηλιέρης

ΕΡΜΗΣ ΠΕΙΡ. (Μάντζαρης , Λιτόπουλος): Βλαχάκης 8(2) , Ασημακόπουλος 13 , Γουρδομιχάλης , Ξύδας 14(2) , Καράμπελας 3(1)  , Σκαμνάκης 5, Μοναχός , Ξυδούς , Καψής 6 , Παπαπέτρος 2, Μαρούγκας 4, Λάμπος 6

Μπορεί να είχαμε προβλέψει την έκπληξη σε αυτό το ματς, επειδή όμως οι προβλέψεις είναι απλά ένστικτο, δε σημαίνει ότι θα βγαίνουν και πάντα. Στην Καλλιθέα λοιπόν τη Δευτέρα το βράδυ, έλαβε χώρα μία αναμέτρηση μεταξύ δύο ομάδων που ήθελαν τη νίκη για τους δικούς τους λόγους η καθεμία. Αμφότερες οι δύο ομάδες εισήλθαν δυνατά στο παρκέ και το πρώτο δεκάλεπτο έληξε με οριακό προβάδισμα δύο πόντων υπέρ των γηπεδούχων. Από εκεί και μετά όμως, λίγο η ευστοχία, λίγο οι ορθές επιλογές και συνάμα η καλή άμυνα της ομάδας του coach Αρμένη, άνοιξαν την ψαλίδα μεταξύ των δύο ομάδων με το ημίχρονο να κλείνει στο συν 11 για τους ''πορτοκαλί''. Στο τρίτο δεκάλεπτο η διαφορά ξέφυγε στους 17-20 πόντους και η πολύ καλή άμυνα πάνω στον φορμαρισμένο Βλαχάκη είχε αποδώσει καρπούς.  Λίγο πριν το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου, ένας λεκτικός διαπληκτισμός, ανάμεσα σε Βλαχάκη, Μαραγκόπουλο, Κωσταρέλλο και Ασημακόπουλο, ανάγκασε τον ρέφερι να αποβάλει τους τρεις τελευταίους από την αναμέτρηση, δίχως όμως να αλλάξει κάτι στην απόδοση των δύο ομάδων. Ασταμάτητος για ακόμα μία φορά ο Μαραγκόπουλος, ανεβασμένος ο Σίννος μετά από μία μικρή παύση και για τους φιλοξενούμενους οι οποίοι έδειχναν να έχουν το μυαλό τους στο ντέρμπι της επόμενης εβδομάδας με τον πρωτοπόρο πλέον Πρωτέα, ξεχώρισε o εκρηκτικός Ξυδάς

ΔΡΑΠΕΤΣΩΝΑ -ΑΡΗΣ ΝΙΚΑΙΑΣ  68-78 (44-48)
Διαιτητές : Θεοδωρόπουλος Τσάτσης
ΔΡΑΠΕΤΣΩΝΑ (Καλλιπολίτης , Παππάς): Παπατρέχας 5(1) , Καμπέρης 2 , Δρακόπουλος 17, Πετρινόλης ,  Σαράντης 17(3), Βήχος 24(7) , Πεζιρκιανίδης , Κόλιας , Τσελέκος 3(1), Μαρκουίζος , Πανταζής , Ζαννιάς

ΑΡΗΣ ΝΙΚΑΙΑΣ (Τσαπάκης , Βιντζηλαίος ): Σταυρούλης 3 , Φωτόπουλος 27(4),  Σουρλής 11(1) ,  Κανέλλης 14(2) , Ραλλάτος 6 , Λαμπρινός , Κόλλιας 8, Αλτσαντζής ,Αναστόπουλος , Θεοφιλίδης ,  Σκιαθίτης 3(1), Πολυχρονόπουλος 6(2)

Το παιχνίδι στη Δραπετσώνα έγινε μεταξύ δύο ομάδων με πραγματικά πολυβόλα για παίκτες. 21 συνολικά τα εύστοχα τρίποντα και για τις δύο πλευρές με το χαμόγελο να γεμίζει τα πρόσωπα των ανθρώπων του Άρη στο τέλος. Σε ένα παιχνίδι run and gun στο πρώτο ημίχρονο, οι δύο ομάδες μπήκαν πολύ δυνατά και όσο και αν ο Άρης τραβούσε το σκορ είτε σε 6 είτε σε 8 πόντους, τα τρίποντα των γηπεδούχων ήταν αυτά που τους κρατούσαν κοντά.  Στην τρίτη περίοδο οι Νικαιώτες έφεραν τη διαφορά και στους 12 πόντους αλλά το επιθετικό χάρισμα των Βήχου, Δρακόπουλου και Σαράντη ξαναέφερναν τη διαφορά κάπου στους 4 πόντους. Κάπου εκεί ξαναμίλησε ο Mr Εσκανα, Θέμης Φωτόπουλος δίνοντας και πάλι τις λύσεις. 27 πόντους με 4 εύστοχα τρίποντα και όταν έπρεπε είχε τη μπάλα στα χέρια του και με ασφάλεια την τοποθετούσε μέσα στο καλάθι. Κάπου στο 36 οι παίκτες του coach  Καλλιπολίτη έμειναν από δυνάμεις και η διαφορά άνοιξε στους 10 όπου και έμεινε ως το τέλος. Η τριάδα που προαναφέραμε ξεχώρισε για τους γηπεδούχους, οι οποίοι στερήθηκαν την παρουσία του βασικού ψηλού τους Γιώργου Οικονόμου καθώς ήταν τραυματίας. Από τους φιλοξενούμενους, πέραν του Φωτόπουλου, οι Κανέλλης και Σουρλής ξεχώρισαν ο πρώτος για τα πολλά ριμπάουντ που καθάρισε και ο δεύτερος για τις ορθές αποφάσεις του, όταν η Δραπετσώνα πλησίαζε.

ΠΟΡΦΥΡΑΣ -ΑΛΦ ΑΛΙΜΟΥ  74-51 (39-28)
Διαιτητές : Μαραμής Τεφτίκης Σ
ΠΟΡΦΥΡΑΣ (Κλιγκόπουλος , Γεωργάκης): Χατζηδημητρίου , Χαραλαμπίδης 21(3),   Ευαγγελίτσης 21, Παλτόγλου 13(2), Κωνσταντίνου ,  Στουραίτης 3, Βαμαβακάρης 5, Βούτας , Καλαμαράς 3(1) , Δελέγκος 8(1) Χόρτσας , Μαγγανάς

ΑΛΦ ΑΛΙΜΟΥ (Τριανταφύλλου): Τσιριγωτάκης 7(1), Θεοφιλάκος 8(1) , Καυκής Α. 4 , Παπουλίδης 7, Καυκής Β. 3, Μοδάκης 5, Πορτελάνος 1, Κανταράκιας 11, Κέκκης  ,Κωνσταντίνου 5(1) , Πιτόγλου

Στην αναμέτρηση που διεξήχθη στο Σαλπέας υπάρχουν τρία δεδομένα. Το πρώτο, αφορά τους νικητές και έχει να κάνει με την καλύτερη φετινή τους παρουσία με πολύ σκληρή και στοχευμένη άμυνα και πολύ σωστές επιλογές στην επίθεση, παρόλο που απουσίαζαν οι δύο από τους τρεις Μιχάληδες τους. ( Καλής και Οικονόμου) Το δεύτερο δεδομένο είναι ότι  η διαφορά στο σκορ, παρόλο που οι Παπουλίδης, Μοδάκης  και Τσιριγωτάκης κινήθηκαν σε χαμηλά στάνταρ, ήταν πλασματική. Ο Άλιμος κατάφερε και επανήλθε μετά από μία μικρή διαφορά 10 πόντων και όταν επήλθε η κούραση για τους παίκτες του coach Τριανταφύλλου, η διαφορά άνοιξε (κάπου μετά το 32'). Το τρίτο δεδομένο είναι ότι αρκετοί από τους παρευρισκόμενους στην εξέδρα, μαζί με κάποιους από τους ανθρώπους του Αλίμου, μίλησαν για μία πολύ κακή διαιτησία, η οποία δεν στάθηκε στο ύψος των περιστάσεων για δύο τόσο ποιοτικές ομάδες, με αποτέλεσμα να στερήσουν από το κοινό ένα πιο ενδιαφέρον παιχνίδι. Επιστρέφοντας στους πρωταγωνιστές πάλι, μεγάλη εμφάνιση έκανε για τους γηπεδούχους ο δεινός σουτέρ Λευτέρης Χαραλαμπίδης, αλλά και ο πιστός σκορερ τους Mike Evaggelitsis. Για τον Άλιμο άπαντες κινήθηκαν σε ρηχά νερά για πρώτη φορά μετά από πάρα πολλά παιχνίδια.

ΠΡΩΤΕΑΣ ΒΟΥΛΑΣ - ΠΕΡΑ 61-51(33-23)
Διαιτητές: Φραγκούλη Αποστολίδης
ΠΡΩΤΕΑΣ ΒΟΥΛΑΣ (Μανουσέλης, Ποδαράς) : Καπώνης 4(1), Κονδύλης ,  Γεώργαρος 12(1), Κοκαλιάς 11(1), Αθηνιώτης 4, Παπαργυρόπουλος 9(1), Βαρδαβάς 10, Πιεβαλίτσα 2, Πεφάνης 9(2), Γάργαλης

ΠΕΡΑ (Γκαναβίας, Παξινός): Βαρδάλος 6 , Καλούδης 10(1), Μπίρμπας 14(2), Λαγιόπουλος 2 , Βελισσαράκος , Παπαθανασόπουλος 5(1) , Σαμαρτζής ,.Αλεξανδράκης , Αναγνώστου , Τάγαρης 14

Τέλος καλό όλα καλά θα μπορούσαν να έλεγαν οι άνθρωποι του Πρωτέα για τον αγώνα που πραγματοποιήθηκε τη Δευτέρα το βράδυ στη Βούλα. Το φαβορί και πρωτοπόρος της κατηγορίας, μπήκε δυνατά στο παιχνίδι απέναντι σε έναν εκ των ουραγών και πήρε κεφάλι στο σκορ από την αρχή, κλείνοντας το ημίχρονο στο συν 10. Όταν στο τρίτο δεκάλεπτο το ΠΕΡΑ έκλεισε περισσότερο την άμυνά του, οι γηπεδούχοι τα ''χρειάστηκαν'', καθώς το εύκολο καλάθι δεν ερχόταν και ταυτόχρονα τα σουτ από τα 6.75 ήταν άστοχα. Στην τελευταία περίοδο όμως, τα βαριά χαρτιά της Βούλας πήραν την κατάσταση στα χέρια τους και δείχνοντας ένα πολύ σοβαρό πρόσωπο, όταν χρειαζόταν, κατάφεραν και ξεπέρασαν το εμπόδιο μιας ομάδας που ξαναθύμισε το πολύ καλό πρόσωπο που είχε δείξει στις πρώτες αγωνιστικές. Από τους γηπεδούχους Γεώργαρος και Κοκαλιάς ξεχώρισαν για το ψυχρό χέρι τους, όταν η μπάλα έκαιγε και από πλευράς φιλοξενούμενων, ο Τάγαρης επανήλθε στις καλές εμφανίσεις από κοινού με τον πολύ καλό για ακόμα μια φορά Μπίρμπα

ΜΙΛΩΝΑΣ -ΕΣΠΕΡΟΣ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ 62-65(31-35)
Διαιτητές : Σκούτας , Καλαϊτζάκης
ΜΙΛΩΝΑΣ (Τσιτσόπουλος , Ζάννος): Ρουσσόπουλος 19(3) , Κρασσάς , Μπίκας 8, Βαρυπάτης 9, Σίννης 9(1), Μούστα 5, Χολέβας 3(1) ,  Παπανικολόπουλος 7(1), Σουληνάρης 2

ΕΣΠΕΡΟΣ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ (Κωνσταντινίδης , Γραμματικός): Αγγελόπουλος Γ. 23(2) , Χαζτηκίδης 13(3), Καρελλάς , Λουκάκης 7, Σπανός, Μπαμπούνης , Παναγόπουλος 1, Χαρούνι 9, Ντόσκορης 7(1) , Τράγος 5, Γραμματικός

Ο Μίλωνας κάνει τη δεύτερη σερί ήττα του και πέφτει από την κορυφή σε μια αναμέτρηση που 5' πριν το τέλος, έδειχνε ότι είχε καταφέρει να αντιστρέψει. Παίρνοντας τα πράγματα από την αρχή, οι γηπεδούχοι κατά τη διάρκεια της εβδομάδας, είχαν αρκετές ατυχίες με τραυματισμούς, αλλά την τελευταία στιγμή, έδωσαν άπαντες το παρόν με μικροενοχλήσεις. Από την πρώτη στιγμή του αγώνα ο Έσπερος έδειχνε ότι ήθελε κάτι παραπάνω από αυτόν. Παρόλο που το παιχνίδι ήταν ντέρμπι, η διαφορά του ημιχρόνου για τις δύο ομάδες ήταν της τάξεως των 4 πόντων υπέρ των μπλε. Στο τρίτο δεκάλεπτο και μέχρι το 35 δεν άλλαξε κάτι. Ο Έσπερος ήταν μπροστά στο σκορ, έχοντας βραχυκυκλώσει τα βαριά χαρτιά των γηπεδούχων και δείχνοντας ικανός να φύγει με το διπλό από τη Νέα Σμύρνη. Κάπου εκεί όμως, ακολούθησε το ξέσπασμα του Μίλωνα που μέχρι εκείνη τη στιγμή τα ''έβαζε'' λίγο και με την αστοχία του. Γύρισε τη μπάλα, πήρε τα ριμπάουντ και ευστοχώντας σε τρία τρίποντα που έδειχναν αρχικά χαμένα, κατάφερε και έφερε το σκορ στα μέτρα του, περνώντας μπροστά με 62-56. Και ενώ όλοι περίμεναν την επάνοδο των πρασίνων στις νίκες, οι Καλλιθεώτες έδειξαν ότι παρόλο το νεαρό της ηλικίας των αθλητών τους, μπορούν και δείχνουν τη σοβαρότητα που χρειάζεται στα δύσκολα. Έσφιξε η άμυνα, οι επιλογές στην επίθεση ήταν σωστές και στην τελευταία επίθεση του ματς με το σκορ να είναι στο 62-62 ο μέχρι εκείνη την ώρα πρώτος σκορερ και των δύο ομάδων, Γίωργος Αγγελόπουλος με τρίποντο στη λήξη, χάρισε τη νίκη στην ομάδα του coach Κωνσταντινίδη.  Ο Ρουσσόπουλος από τους γηπεδούχους σκοραρε 19 πόντους δίχως όμως να καταφέρει να χαρίσει στην ομάδα του, τους δύο βαθμούς.

ΕΝ. ΠΕΡΑΜΟΥ ΜΕΓΑΡΩΝ - Π. ΦΑΛΗΡΟ 75-63 (43-32)
Διαιτητές: Μπούκας , Χρηστίδης
ΕΝ. ΠΕΡΑΜΟΥ ΜΕΓΑΡΩΝ (Μιχελιδάκης) :Τουμπανιάρης Ι. 7 , Κοντόπουλος 11(2), Μπαλτσαβιάς 20(3) , Τουμπανιάρης Δ. 2, Ρόκος ,  Παζαράς2 , Ζάχαρης 6, Παπαγιαννακόπουλος 3, Πανάγος 21(1) , Μουρίκης 3(1), Κατσαρέλιας

Π. ΦΑΛΗΡΟ (Γαζής): Σωτηρόπουλος 2, Τσαγγαρούλης , Αλεξανδρόπουλος , Γεωργιάδης 2  Τσορμπατζίογλου 16(3), Αναστασόπουλος  , Αθανασούλας 11, Παγίδας 2,  Σαββόπουλος ,  Τριανταφυλλίδης 17 , Τσιφτσής 13(3) , Ζέρβας

To παιχνίδι δε χωρά λεπτομερέστατη ανάλυση. Η Νέα Πέραμος έχεις βρει ρυθμό και αυτό φαίνεται εδώ και τρεις αγωνιστικές. Στο εντός έδρας ματς που έδωσε απέναντι στον ΑΟΠΦ, μπήκε από την αρχή δυνατά  και ανέπτυξε μέσα στον αγωνιστικό χώρο τις επιθυμίες της, κρατώντας τον Τζορμπατζίογλου και τον Αθανασούλα πιο κάτω από τον συνήθη μέσο όρο τους στο σκοράρισμα. Το ημίχρονο έκλεισε στο συν 10 για τους γηπεδούχους οι οποίοι ξαναβγήκαν αγριεμένοι στις τέσσερις γραμμές, φτάνοντας τη διαφορά, ακόμα και στους 17 πόντους. Λίγο πριν το τέλος και με την έκβαση του αγώνα να έχει κριθεί, ο ΑΟΠΦ έκλεισε λίγο την ψαλίδα και το παιχνίδι ολοκληρώθηκε με το σκορ να είναι στο 75-63. Οι γηπεδούχοι ευτύχισαν στο να έχουν τον Μπαλτσαβιά σε πολύ καλή ημέρα και τον Πανάγο να κάνει τη διαφορά σε άμυνα και επίθεση με τους 21 πόντους του. Από τους φιλοξενούμενους για ακόμα μια φορά ξεχώρισε ο Τσορμπατζίογλου, μαζί με τον νεαρό Τσιφτσή.

ΤΡΑΧΩΝΕΣ ΔΙΑΣ -ΑΟΝΑ 68-49(31-21)

Διαιτητές: Θεωνάς Ραχιώτης
ΤΡΑΧΩΝΕΣ ΔΙΑΣ (Πετρουγάκης Φαραώ) : Ραζής Μ. 2, Πλατής 10(1) , Ζερβός 13(2) , Καδδάς 20(1), Ξυνογαλάς 4, Ραζής Β. 9, Καπέτσης 8 , Παπαδημητρακόπουλος 2, Γρηγοράκος
ΑΟΝΑ (Τριαντάφυλλος, Χαρεράς): Παπαδόπουλος 2, , Παγώνης 11(1), Καλογερόπουλος 8. Παπαϊωσήφ 11 , Χριστοδουλόπουλος 3(1) Τσεπαπαδάκης 5(1) , Γκαβασιάδης 9, Ζαφειρόπουλος , Παρασκευόπουλος, Παπαδημητράκης, Μανίκας Κ.

O Παναγιώτης Καδδάς βαφτίστηκε Γρηγοράκος, και πετυχαίνοντας 20 πόντους βοήθησε τα μέγιστα στην ακόμα μία νίκη των εκπληκτικών φέτος Τραχώνων, απέναντι στον ΑΟΝΑ. Την ώρα που ο μόνιμος πρωταγωνιστής της ομάδας του Αλίμου, Θωμάς Γρηγοράκος, προστατευόταν από τον τραυματισμό που τον έχει περιορίσει τις δύο τελευταίες εβδομάδες, οι συμπαίκτες του έκαναν πράματα και θάμματα μέσα στο γήπεδο καταφέρνοντας να εμποδίσουν τον συνηθισμένο σε μάχες ΑΟΝΑ, να επιβάλει τον ρυθμό του και να πλησιάσει στο σκορ. Πλατής και Ζερβός κάτω από τα καλάθια, έκαναν τη δική τους δουλειά αμυντικά, καταφέρνοντας παράλληλα να ευστοχήσουν και σε μακρινά σουτ στην επίθεση. Η διαφορά των δέκα πόντων στο ημίχρονο, δεν συγκρατήθηκε για πολύ, καθώς ο καταιγιστικός ρυθμός των Αλιμιωτών, ανάγκασε τους παίκτες του ΑΟΝΑ να υποπέσουν σε αρκετά κακά σουτ τα οποία εκμεταλλεύτηκαν οι πρώτοι και με πολύ καλά ποσοστά άνοιξαν κι άλλο την ψαλίδα. Σε έναν αγώνα όπου ο ΑΟΝΑ δεν κατάφερε να απειλήσει ουσιαστικά σε καμία στιγμή τους Τράχωνες, οι τελευταίοι προχωρούν με ακόμα μία νίκη βρισκόμενοι στην πέμπτη θέση και τους φιλοξενούμενους να αγωνίζονται εκ νέου εκτός έδρας την επόμενη Δευτέρα, σε ένα ματς φωτιά, απέναντι στον ισόβαθμό τους στην ουρά ΠΕΡΑ.