ΣΤΕΙΛΤΕ ΜΑΣ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ-ΣΧΟΛΙΑ-ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ-ΝΕΑ ΓΙΑ ΤΙΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ ΤΗΣ ΄Γ ΕΘΝΙΚΗΣ-ΕΣΚΑ-ΕΣΚΑΝΑ ΣΤΟ MAIL SPORTSOFFICERS@GMAIL.COM Ή ΣΤΗ ΣΕΛΙΔΑ ΜΑΣ ΣΤΟ FACEBOOK

Πέμπτη 20 Νοεμβρίου 2014

Φουλ του άσσου με την Ευρυάλη να παραμένει δεύτερη, κάνοντας την εξαίρεση.

Φουλ του άσσου είχαμε σήμερα στη Β΄Εσκανα με την ΕΥρυάλη να κρατά τα προσχήματα και να κερδίζει τη ΝΕΜ πιο εύκολα από ότι δείχνει το τελικό σκορ. Η Καστέλλα ανάγκασε την Αρμενική να χάσει ακόμα ένα ματς, όπως και η ΝΕΜ τον Φοίνικα Πειραιά. Η Ελευθερία βύθισε ακόμα περισσότερο τον Αετό και ο πρώτος Πειραϊκός συνεχίζει το βιολί του, αυτή τη φορά απέναντι στη Βουλιαγμένη.

Ε.Α.ΝΙΚΑΙΑΣ - ΕΥΡΥΑΛΗ 62-68

Αναλυτικά οι σκόρερς και σχόλια από όλα τα ματς.

ΕΑ ΝΙΚΑΙΑΣ – ΕΥΡΥΑΛΗ ΓΛΥΦ. 62-68(27-33)

Διαιτητές: Τεφτίκης Κ., Πετράκης

ΕΑ ΝΙΚΑΙΑΣ( Αράπης): Κογιώνης 6 Σκοπελίτης Κάτσικας , Ντώνη 25(3), Ιωαννίδηξς 12(1) , Σαρδέλης 7, Παναγιωτόππουλος , Αρμανίδης 4 , Πετρόπουλος Φ. 2, Ρεπάνης 6(2) , Γαλίτης , Γιανδήμας

ΕΥΡΥΑΛΗ ΓΛΥΦΑΔΑΣ (Κουρής Αντωνοπούλου): Μήτσου 5(1), Παρίσος 8, Σκουλούδης 22 Μπουρούσης 3(1) , Κακαβάς 10(2) , Πετρακάκης Γ. 2, Καλέσης 4, Σκόρδος 4, Ευστρατίου 4(1) , Δαγτζής 6

Οι 6 πόντοι διαφορά μεταξύ των δύο ομάδων δεν αποτελεί την πιο ολοκληρωμένη εικόνα της αναμέτρησης που διεξήχθη στη Νίκαια. Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά στον αγώνα και πήραν κεφάλι από νωρίς. Οι παίκτες του coach Αράπη, προσπάθησαν μέσα από αρκετές ατομικές ενέργειες να κρατήσουν την ομάδα τους κοντά στο σκορ, αλλά η δυνατή άμυνα των φιλοξενούμενων σε συνδυασμό με τον ''αφοπλισμό'' του Αρμανίδη λόγω πολύ καλού διαβάσματος του ματς από τον coach Κουρή, έφεραν το παιχνίδι στα μέτρα των φιλοξενούμενων και τη νίκη να έρχεται σχετικά εύκολα καθώς η διαφορά έφτασε και διψήφιο νούμερο.
 Για ακόμα μία εβδομάδα ο Παντελής Σκουλούδης ήταν εξαιρετικός πετυχαίνοντας 22 πόντους για τους Φιλοξενούμενους και για τους γηπεδούχους ο Ντώνης ξεχώρισε με την απόδοσή του.

ΚΑΣΤΕΛΛΑ- ΕΝ. ΑΡΜΕΝΙΩΝ 59-52(27-21)

Διαιτητλες Αντωνιάδης Τηγάνης
ΚΑΣΤΕΛΛΑ (Παπαευθυμίου, Δολιανίδης): Παπαδόπουλος Β. 3, Γεροδήμος 9(1), Λόντος 7(1) , Λέσι Α. 6(1), Γιαμπάνης , Παπαδόπουλος Σ. 19(1) , Ρήγος 12 , Τζίρτης , Λέσι Λ. 3(1)
ΕΝ. ΑΡΜΕΝΙΩΝ (Νικολαίδης Τσιρωνιάν) :Αμπατζής 10(1), Γετιμιάν 3(1) Μιχαλάς , Μουλάς 10 Σταματόπουλος 2, Νικολόης , Μακρινός 12(2) Ασημακόπουλος 5 Εμμανουήλ 10(1) , Καλούδης , Πέτρου

Παιχνίδι που έμοιαζε να είχε μια πρωταγωνίστρια στο πρώτο ημίχρονο και αυτή δεν ήταν άλλη από την ομάδα της Καστέλλας. Μπήκε δυνατά στο ματς, πέρασε μπροστά με 6 πόντους και τους κράτησε μέχρι και τη λήξη του. Στις αρχές του τρίτου δεκαλέπτου η διαφορά άγγιξε και τους 12 πόντους αλλά από εκεί και μετά οι Αρμένιοι ξύπνησαν, επέστρεψαν στο παιχνίδι και με τον Μακρινό για ακόμα μία φορά σε πολύ καλή μέρα, προσέφεραν ένα χιτσκοκικό τέταρτο δεκάλεπτο στους θεατές. Οι συνεχόμενες εναλλαγές του σκορ, έδωσαν τόπο στα άστοχα σου των φιλοξενούμενων, με αποτέλεσμα να τα εκμεταλλευτούν οι παίκτες της Καστέλλας και να κερδίσουν με 7 πόντους, τη μέχρι και εχθές δεύτερη καλύτερη ομάδα του πρωταθλήματος.
Ουσιαστικός πολύ ο Παπαδόπουλος για τους γηπεδούχους, ο οποίος έδειξε το πόσο ψύχραιμος είναι ιδίως από τη γραμμή των ελευθέρων βολών.

ΝΕ ΜΕΓΑΡΙΔΟΣ –ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΠΕΙΡ. 84-80(47-42)

Διαιτητές: Καλαϊτζάκης , Μητρόπουλος
ΝΕ ΜΕΓΑΡΙΔΟΣ (Παπαδόπουλος , Μαργέτης): Προσελέντης 5(1) , Δασκαλούδης 15 , Αβραμίδης 10(1) Κουλουριώτης 14(1) Ραφαηλίδης , Θεοδόσης 21(1), Παρασκευόπουλος 11, Μαργέτης 3, Κόμπουλης , Κόλα 5(1)
ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΠΕΙΡ. (Πουτουλίδης, Φακίρης): Ρουμάνι , Καρατζής 9(1) , Καραντανάς , Δεβεζόγλου 17(2) , Ρέππας 20, Κόγκας 8, Κόϊκας 7 , Δαουτάκος 13(1) , Δανασής 6 , Κοντοστέργιος , Φακίρης

Ένα πολύ ωραίο και δυνατό παιχνίδι έγινε στα Μέγαρα. Εναλλαγές στο σκορ στο πρώτο ημίχρονο με την ΝΕΜ να παίρνει ένα προβάδισμα +10 πόντων προς το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, που ροκανίστηκε στο +5 στο τελευταίο λεπτό. Το ίδιο σκηνικό και στο 2ο ημίχρονο με τους φιλοξενούμενους να μπαίνουν δυνατά κ να καλύπτουν τη διαφορά αλλά και να προηγούνται μέχρι και +4 πόντους. Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στο 4ο δεκάλεπτο όπου στο τελευταίο 2λεπτό το ματς ήταν για πολύ γερά νεύρα, αφού καμία ομάδα δεν ξέφευγε στο σκορ. Πιο ψύχραιμοι τελικά οι γηπεδούχοι που εκμεταλλεύτηκαν τα λάθη και τις χαμένες βολές της ομάδας του coach Πουτουλίδη με αποτέλεσμα να επικρατήσουν με 84-80. Ξεχώρισαν Θεοδόσης και ο αγέραστος Δασκαλούδης που έπαιζε σαν έφηβος από τους νικητές κ οι Ρέππας,Δεβεζόγλου από την ομάδα του Φοίνικα Πειραιά που δεν μπορεί να ορθοποδήσει μετά το πρώτο κακό αποτέλεσμα που είχε φέτος στο ντέρμπι με τον Πειραϊκό.

ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΜΟΣΧΑΤΟΥ - ΑΕΤΟΣ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ 58-54(26-27)

Διαιτητές: Κάρδαρης , Γιακείμη
ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ (Τσαραπατσάνης, Παπαναστασίου) : Κουμάρ-Σιβαράμ 2 , Γιαννόπουλος , Παυλιάς 10(1), Δέλλιος 6 ,Πέττας 7(1), Τολημένος 1, Τζαφέρης 12(1), Πέτσης 7(1), Νικολάου , Ζαρκαδούλας 13(3) .
ΑΕΤΟΣ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ (Σταυρακόπουλος , Χαλκιαδάκης) : Ευσταθίου 13(1), Πιστιόλης 5 , Τάγκας 3(1), Μπουζιάνης 12, Κελαδης 4 , Τρουπής 10(1), Στάμος , Καραϊσκάκης 5 , Σαμοϊλης 2 , Βασδέκης

Ο Αετός το πάλεψε με νύχια και με δόντια να πάρει το διπλό μέσα στο Μοσχάτο, αλλά με ομαδική δουλειά οι γηπεδούχοι κατέκτησαν ακόμα μία νίκη. Ντέρμπι είδαμε στην αναμέτρηση του Μοσχάτου με τις δύο ομάδες να φτάνουν στο ημίχρονο με έναν πόντο διαφορά υπέρ του Αετού. Στο δεύτερο μέρος η εικόνα του παιχνιδιού δεν άλλαξε. Εναλλαγές στο σκορ, αρκετό άγχος και από τις δύο ομάδες και στο τέλος πολύ δύσκολα, απ'ότι αποδεικνύει το τελικό σκορ, οι γηπεδούχοι δείχνοντας πιο έμπειροι και ψύχραιμοι πήραν τη νίκη με 4 πόντους διαφορά. Ο πιτσιρικάς Ζαρκαδούλας έκανε πολύ καλή δουλειά για την Ελευθερία, ο Ευσταθίου πέτυχε 13 πόντους και ξεχώρισε από την ομάδα του Τζανή Σταυρακόπουλου.

ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΗ –ΠΑΝΝΕΑΠΟΛΙΚΟΣ 63-58(26-23)

Διαιτητές: Μαραμής Παπαδόπουλος
ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΗ (Παντελάκης Κλιγκόπουλος ): Λινάρδος 5(1) Σαραντίδης 7 , Φουντής 16(1) Βήχος , Κοθράς 4, Κοντούζογλου 1 Θωμάς 18(3) , Καρατζάς 11 Κλιγκόπουλος 1
ΠΑΝΝΕΑΠΟΛΙΚΟΣ (Κανδύλης , Τιτάκης): Σιρόγλου 12(3) Τζοβάρας 12(1), Λουκής 11(2) Αντιπάτης 6(2) , Μπίκουλης 1, Ρίππης 3, Μαυροειδάκος , Αντωνουσάκης , Παππάς 2 , Παραδιάς 6 Ρενιέρης 4 Ζήσης

Ήταν ντέρμπι για περίπου 25 λεπτά. Όταν όμως πήρε προβάδισμα η Προοδευτική δεν το ξαναάφησε. Εκρηκτικός ο Παννεαπολικός στην αρχή του ματς, έδωσε την μπάλα στον ταχύτατο Λουκή και άφησε τους γηπεδούχους 5 πόντους πίσω. Εκείνη τη στιγμή πήρε μπρος ο πρώην παίκτης του Ιωνικού, Θωμάς και με αρκετές ατομικές ενέργειες έβαλε μπροστά την ομάδα του η οποία έκλεισε το ημίχρονο στο +3. Την ώρα που ο Δαλμυράς έβλεπε την ομάδα του από τον πάγκο λόγω τραυματισμού, οι συμπαίκτες του ανέβαζαν στροφές και έφτασαν τη διαφορά στο +12 συγκρατώντας την, μέχρι και το 35ό λεπτό. Οι αλλαγές του coach Κανδύλη και η επαναφορά του Τζοβάρα ανέβασαν τον Παννεαπολικό, φέρνοντας τον 4 πόντους μακριά από την ισοφάριση 1.20' πρίν το τέλος. Σ εκείνο το σημείο εδόθησαν 2 τεχνικές ποινές στον πάγκο των φιλοξενούμενων για διαμαρτυρία και κάπου εκεί το παιχνίδι ολοκληρώθηκε.
Η αναμέτρηση κρίθηκε στα πάνω από 15 άστοχα τρίποντα των Νικαιωτών, καθώς και η πολύ κακή ημέρα των ψηλών της ομάδας. Η ομάδα με τον ''φοίνικα'' στο στήθος πήρε τα ριμπάουντ που έπρεπε και κατάφερε να δώσει το δικό της ρυθμό στο παιχνίδι το οποίο και κέρδισε. Ξεκάθαρος MVP του ματς ο Θωμάς, με συνοδοιπόρο του τον Φουντή. ΑΠό πλευράς Παννεαπολικού, ξεχώρισαν οι Σιρόγλου και Λουκής, καθώς και ο Τζοβάρας για το λίγο που αγωνίστηκε.

ΠΕΙΡΑΪΚΟΣ –ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗ 73-55(38-24)

Διαιτητές: Αντωνίου , Αργυρούδης
ΠΕΙΡΑΪΚΟΣ (Ποτόσογλου) Σαρρής 1, μόμτζος 7, Ποτόσογλου 4, Πατμανίδης , Ζέγγος 19(2), Χεργκελετζής 10 Πρινέας 4 , Κατσούρης Γ. 19(2) , Αγγελέτος , Ανδρουλάκης 6(2), Κατσούρης Β. Καρανδρέας 3
ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗ (Σκουζής , Μπαλαής): Τσάβαλος 8(1) , Ελμάσογλου , Κυριακόπουλος 17, Κυριακού , Καλούδης 3(1) , Πααστουτσέας 7(1) , Κονδύλης 6 , Πέτσας 6 , Οικονόμου , Γεωργιάδης 4, αλεξιάς 2, Σφυρής 2

Στον Πειραιά από το πρώτο μέρος φάνηκε ότι η ομάδα του coach Ποτόσογλου θα είχε εύκολο έργο. Η διαφορά έφτασε στο +20 και το ημίχρονο έκλεισε στο 38-24. Ενώ αρχικά φαινόταν ότι η Βουλιαγμένη θα μείωνε το σκορ, τελικά οι γηπεδούχοι ανέβασαν πάλι στροφές και η διαφορά εκτοξεύτηκε στο +24. Το ματς όμως δεν είχε τελειώσει. Αρκετές οι αλλαγές των γηπεδούχων και οι φιλοξενούμενοι δεν είχαν ακόμα παρατήσει το παιχνίδι. Η διαφορά των δύο ομάδων έπεσε στους 9 πόντους και λίγο πριν δούμε ένα μεγάλο φινάλε, ο Πειραϊκός έδειξε ξανά το καλό του πρόσωπο και το τελικό αποτέλεσμα ήταν το 73-55. Από πλευράς γηπεδούχων ο Κατσούρης έκανε την έκπληξη βάζοντας μόνο 19 πόντους αυτή τη φορά όπως και ο Ζέγγος. Ο Χεργκελετζής συνέχισε το βιολί του μαζεύοντας πάνω από δέκα ριμπάουντ, έδωσε κάτι λιγότερο από 10 άσιστ και έβαλε και 10 πόντους. Από τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε εκ νέου η ποιότητα του Κυριακόπουλου.