ΣΤΕΙΛΤΕ ΜΑΣ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ-ΣΧΟΛΙΑ-ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ-ΝΕΑ ΓΙΑ ΤΙΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ ΤΗΣ ΄Γ ΕΘΝΙΚΗΣ-ΕΣΚΑ-ΕΣΚΑΝΑ ΣΤΟ MAIL SPORTSOFFICERS@GMAIL.COM Ή ΣΤΗ ΣΕΛΙΔΑ ΜΑΣ ΣΤΟ FACEBOOK

Πέμπτη 6 Νοεμβρίου 2014

Αφεντικό ο Πειραϊκός, φιγουράρει στην κορυφή μαζί με τους Αρμένιους.

Οι SPORTSOFFICERS βρέθηκαν ξανά στα γήπεδα της Εσκανά και είχαν ακόμα και Livescore. Δύσκολα η Ευρυάλη κέρδισε μέσα στη Καστέλλα. Ο Πειραϊκός σε ένα παιχνίδι με πολλές εντάσεις πήρε το ντέρμπι. Οι Αρμένιοι έκαναν τα εύκολα δύσκολα και συνέχισαν στην κορυφή στο παρά ένα. Η Προοδευτική και η ΝΕΜ επέστρεψαν στις νίκες και το παλικαρίσιο ριμπάουντ του Δέλλιου, που συνδυάστηκε με buzzer beater, έδωσε τη νίκη στην Ελευθερία.

Συνοπτικά τα αποτελέσματα.

ΚΑΣΤΕΛΛΑ - ΕΥΡΥΑΛΗ 66-71

ΠΕΙΡΑΪΚΟΣ - ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΠΕΙΡΑΙΑ 75-68
ΤΕΡΨΙΘΕΑ - ΕΝΩΣΗ ΑΡΜΕΝΙΩΝ 50-54
ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΗ - ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗ 67-57
ΠΑΝΝΕΑΠΟΛΙΚΟΣ - ΣΑΡΩΝΙΚΟΣ ΑΙΓΙΝΑΣ (9/11)
ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΜΟΣΧΑΤΟΥ - Ε.Α.ΝΙΚΑΙΑΣ 61-59
Ν.Ε.ΜΕΓΑΡΙΔΑΣ - ΑΕΤΟΣ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ  83-72

Αναλυτικά οι σκόρερς και αναλύσεις των ματς.

ΚΑΣΤΕΛΛΑ -EYΡΥΑΛΗ ΓΛΥΦ. 66-71(40-36)

Διαιτητές : Κονταράτος , Τηγάνης Γ.
ΚΑΣΤΕΛΛΑ (Παπαευθυμίου Δολιανίδης ): Τζίρτης 7(1) , Λέσι Α. 12(2). Γιαμπάνης 10(1), Παπαδόπουλος 20(2), Ρήγος 17, Πούλα , Λέσι Λ., Τζάθας
ΕΥΡΥΑΛΗ ΓΛΥΦ. (Κουρής ,Αντωνοπούλου) : Μήτσου , Παρίσος 19(1) , Σκουλούδης 22 , Μπουρούσης 9(1) , Κακκαβάς 7(1), Πετρακάκης 4, Κελέσης , Δημητρίου , Παπαδάτος , Ευστρατίου 3(1), Ζαβιτσάνος , Δαγτζής 7

Η Ευρυάλη τα χρειάστηκε για να επανέλθει στις νίκες. Σε ένα ματς όπου η Καστέλλα μπήκε γερά στο παιχνίδι, με τους Λέσι και Παπαδόπουλο να έχουν από την αρχή καλή επαφή με το καλάθι, οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν 4 πόντους πίσω στο ημίχρονο και για τρία δεκάλεπτα τα ''χρειάστηκαν''.  Στο τέταρτο δεκάλεπτο το ματς εξελίχθηκε σε ένα παιχνίδι για γερά νεύρα. Η Ευρυάλη πέρασε τη μπάλα στα καλάθια, και την ώρα που ο Παρίσος διεύθυνε αρμονικά στην κορυφή, ο Μπουρούσης μαζί με τον κορυφαίο του παρκέ Σκουλούδη, έκαναν τη βαριά δουλειά κάτω από τα στεφάνια. Στους 3-4 πόντους βρέθηκε μπροστά η Ευρυάλη από το 34 και μετά και εκεί κράτησε τη διαφορά ως το τέλος.

ΝΕ ΜΕΓΑΡΙΔΟΣ –ΑΕΤΟΣ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ 83-72(36-25)

Διαιτητές : Σπυρόπουλος, Καφαντάρης
ΝΕ ΜΕΓΑΡΙΔΟΣ (Παπαδόπουλος, Μαργέτης ): Προσελέντης 20 (1), Δασκαλούδης 14, Αβραμίδης 15, Κουλουριώτης 2 , Μεντζελιώτης 2, Ραφαηλίδης 2 , Θεοδόσης 7 , Παρασκευόπουλος 9 , Μαργέτης 3(1) , Κόμπουλης 4, Μήτσος , Κόλα 5(1)
ΑΕΤΟΣ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ (Σταυρακόπουλος , Χαλκιαδάκης): Ευσταθίου 6 , Πιστιόλης 8, Τάγκας 8(1) , Μπουζιάνης 16(2) , Μανώλιας , Κελάδης 2, Τρουπής 8(1), Καραϊσκάκης 10, Σαμοϊλης 9, Βασδέκης 5(1)

Λίγο η ενδυνάμωση της ΝΕΜ στην έδρα της, λίγο ότι οι Καλλιθεώτες μακριά από το ''Ιφιγένειας'' χάνουν ένα μέρος της δυναμικής τους, το αποτέλεσμα ήρθε φυσιολογικά στον αγώνα. Σκληρή άμυνα και έκρηξη από πλευρά γηπεδουχών και η διαφορά στο πρώτο ημίχρονο ήταν στους 11 πόντους. Καρμπον και το δεύτερο μέρος με τον Προσελέντη να ξεχωρίζει και μαζί με τον έτερο μόνιμο σκόρερ τον Δασκαλούδη, απέκτησαν και συνοδοιπόρο στο σκοράρισμα τον Αβραμίδη. Για την ομάδα του τζανή, ο Μπουζιάνης περιορίστηκε στους 16 πόντους και οι Καλλιθεώτες παραμένουν με μία μόνο νίκη σε πέντε αγωνιστικές.

ΤΕΡΨΙΘΕΑ ΓΛΥΦΑΔΑΣ -ΕΝ. ΑΡΜΕΝΙΩΝ 50-54(25-25)

Διαιτητές : Τεφτίκης Κ. Λαζόνγκα
ΤΕΡΨΙΘΕΑ ΓΛΥΦΑΔΑΣ(Λαμπρόπουλος, Ζλάτης ): Κανελλόπουλος 5(1) ,Νικολάκης 4, Βασιλικός 9, Δοροβίτσας 10(2) ,Βαρβατάκος 1, Κυριακίδης , Παπαγιαννόπουλος 3(1), Μαρκόπουλος 6,Τζίμης Β. , Αρώνης 2, Αποστολάκης 2, Γεωργιάδης 8(2)
ΕΝ ΑΡΜΕΝΙΩΝ (Νικολαίδης, Τσιρωνιάν): Αμπατζής 6, Γιετιμιάν 4(1) , Μιχαλάς , Ασημακόπουλος 4, Μουλάς 17(1), Σταματόπουλος Νικολόης 7(1) . Μακρινός 2, Εμμανουήλ 5, Τσιμπιράκης 8(1), Καλούδης 1, Πέτρου

Όταν το παιχνίδι δεν ξεφεύγει από τους 60 πόντους για τον αντίπαλο της Αρμενικής, δεν υπάρχει άλλο αποτέλεσμα πέραν της νίκης για τους Αρμένιους. Σε ένα παιχνίδι όπου οι απουσίες των γηπεδούχων ήταν για ακόμα μια φορά πάρα πολλές, διεξήχθη ένα ματς με 50 πόντους ημίχρονο και συνεχόμενα λάθη. Μετά την ισοπαλία στο πρώτο μέρος, η Αρμενική ανέβασε στροφές και με τον Μουλά σε πολύ καλή βραδιά, πήρε μια διαφορά 7 πόντων κάπου στο 35'. Εκείνη τη στιγμή, τα νεύρα των φιλοξενούμενων (αδικαιολόγητα) ξέφυγαν και οι δύο τεχνικές ποινές που δέχτηκαν, καθώς και η ευστοχία του Δοροβίτσα και του Βασιλικού για τους γηπεδούχους, έφερε το παιχνίδι στο 50-50 σαρανταοκτώ δευτερόλεπτα πριν το τέλος. Το ματς οδηγήθηκε στις βολές για τους Αρμένιους οι οποίοι και τις εκμεταλεύτηκαν. Το ταϊμ-άουτ, έφερε το ματς στην άλλη πλευρά του γηπέδου και με 14'' υπόλοιπο. Η λάθος επαναφορά της μπάλας και ένα αμυντικό φάουλ στη συνέχεια έφεραν το παιχνίδι στους 4 πόντους και την Αρμενική να παραμένει επάξια στην κορυφή της κατηγορίας διαθέτοντας την καλύτερη άμυνα αυτής, αποδεικνύοντας για ακόμα μια φορά πως δεν θα πέσει αμαχητί.

ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΗ -ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗ 67-57(39-29)

Διαιτητές : Χρηστίδης Π. , Κοτσώνης
ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΗ (Παντελάκης , Κλιγκόπουλος) : Κουϊμάνης , Σαραντίδης , Φουντής 20(4) , Βήχος 14, Κοθράς 2, Δαλμυράς 15(3) , Κοντούζογλου 3 , Καρατζάς 2 , Θωμάς 9 , Κλιγκόπουλος Γ. 2
ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗ ( Σκουζής, Μπαλαής) : Τσάβαλος 10(1), Κυριακόπουλος 9, Κυριακού 6(1), Παστουσέας 4, Κονδύλης 2, Πέτσας 1 , Οικονόμου, Γεωργιάδης 5, Αλεξιάς 10, Σφυρής 10

Η Προοδευτική μετά από τις συνεχόμενες ήττες έπρεπε και σήκωσει κεφάλι απέναντι στην ομάδα της Βουλιαγμένης. Σε ένα παιχνίδι όπου οι επιθέσεις δεν ήταν φωτιά, η Προοδευτική ευτύχησε και πήρε από νωρίς τα ηνία του αγώνα και έχοντας τον Φουντή σε πολύ καλή μέρα, και τον Δαλμυρά να μη σταματά να εισβάλει με τις διεισδύσεις του στην αντίπαλη ρακέτα. Η Βουλιαγμένη παρόλη την προσπάθειά της, πλήρωσε την αστοχία της και τις πολλές λάθος πάσες. Η διαφορά παρόλο που δεν ξέφυγε σε κανένα σημείο και παρόλο που λίγα λεπτά πριν το τέλος οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στους 4, δεν κατάφεραν ουσιαστικά να απειλήσουν παραπάνω τους Κορυδαλλιώτες και έφυγαν από τις φυλακές με σκυμμένα τα κεφάλια. Χαμόγελα και ανασύνταξη για την ομάδα των βυσσινί οι οποίοι υποδέχονται την άλλη Κυριακή τον Σαρωνικό.

ΠΕΙΡΑΪΚΟΣ - ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΠΕΙΡ. 75-68

Διαιτητές : Αντερριώτης, Αντωνιάδης

ΠΕΙΡΑΪΚΟΣ ( Ποτόσσογλου) : Σαρρής 5 (1),  Μόμτσος 5, Ζέγγος 8,  Χεργκελετζής 12, Πρινέας 7,  Κατσούρης Γ.  20(2),  Αγελέτος 14(2),  Ανδρουλάκης 4, Κατσούρης Β.
ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΠΕΙΡ (Πουτουλίδης) : Ρουμάνι 2, Καρατζής 5 (1), Καραντανάσ 15 (1), Δεβετζόγλου 11, Κόγκας 17 (5),  Κόϊκας 7, Δαουτάκος 6, Δανασής 5

Η αναμέτρηση ήταν ντέρμπι από την προθέρμανση. Η απουσία του Ρέππα για τους φιλοξενούμενους ήταν τεράστια, αλλά το πάθος για τη νίκη και από τις δύο πλευρές εξίσου μεγάλο. Η αναμέτρηση διεξήχθη σε ένα κατάμεστο γήπεδο, με τον Φοίνικα να κάνει καλύτερη εκκίνηση και να προηγείται μέχρι και με 5 πόντους στο δεκάλεπτο. Η είσοδος στον αγωνιστικό χώρο των Μόμτσου , Σαρρή και Αγγέλτου για τον
 Πειραϊκό σε συνδυασμό με την παρατεταμένη φόρμα του Κατσούρη (2ο πόντους), του έδωσε ώθηση, και αφού έσφιξε την άμυνά του, προηγήθηκε από το ημίχρονο με 9 πόντους. Την ώρα που ο Πειραϊκός έδειχνε ασταμάτητος, το  black out για τους φιλοξενούμενους συνεχιζόταν και η διαφορά στο τρίτο δεκάλεπτο άγγιξε και τους 20 πόντους (61-41) . Ο Κόγκας για την ομάδα του Φοίνικα πετυχαίνοντας 17 πόντους με 5 εύστοχα τρίποντα, επανέφερε την ομάδα του στο προσκήνιο και η διαφορά έπεσε στους 6. Από εκεί και μετά μίλησαν κυρίως οι άμυνες, καθώς και η αστοχία σε πολλά ελεύθερα σουτ της ομάδας του coach Πουτουλίδη. Ο Πειραϊκός πήρε μια πολύ δίκαιη νίκη, έπαιξε αρκετά όμορφο μπάσκετ και βρίσκεται πανάξια στην κορυφή, έχοντας την καλύτερη επίθεση του πρωταθλήματος. Χεργκελετζής ο καλύτερος των γηπεδούχων, Δεβεζόγλου, Καραντανάς και Κόγκας ξεχώρισαν στο δεύτερο ημίχρονο για τους φιλοξενούμενους. Επόμενο ματς για τους γηπεδούχους, ακόμα ένα ντέρμπι με την Αρμενική στη Νέα Σμύρνη. Αν το πάρουν και αυτό, καθαρίζει το τοπίο για την πρωτιά από νωρίς.

ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΜΟΣΧΑΤΟΥ –ΕΑ ΝΙΚΑΙΑΣ 61-59(28-31)

Διαιτητές : Τσάτσης , Ορφανός Εμ.
ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΜΟΣΧΑΤΟΥ (Τσαραπατσάνης, Παπαναστασίου) : Γιαννόπουλος6(1), Παυλιάς 6, Δέλλιος 6 ,Πέττας 6(1), Τολιμένος 6,Τζαφέρης 2, Μαυρίδης, Πέτσης , Νικολάου 8(1), Ζαρκαδούλας 21(4)

ΕΑ ΝΙΚΑΙΑΣ (Αράπης): Κογιώνης , Γιανδήμας 2 , Μπάγιας 7(1), Ντώνη 11(2), Ιωαννίδης 5 , Σαρδέλης 4, Παναγιωτόπουλος 3(1), Γαλίτης , Αρμανίδης 9(1), Πετρόπουλος Ν.15(1), Πετρόπουλος Φ 3(1), Ρεπάνης

Με χαμηλό ρυθμό  η ομάδα της Ελευθερίας  βρέθηκε από την αρχή πίσω στο σκορ ακόμη και με 10 πόντους. Το ημίχρονο βρήκε τους γηπεδούχους 3 πόντους πίσω, αλλά η αντεπίθεση των πρώτων δεν είχε σταματήσει. Στην 3η περίοδο η Ελευθερία πήρε κεφάλι έστω και για λίγο στο σκορ όμως η ομάδα της Νίκαιας κατάφερε και προηγήθηκε εκ νέου. Στην 4η περίοδο η ομάδα του Μοσχάτου ακολουθούσε συνεχώς στο σκορ αλλά 1.5 λεπτό πριν τη λήξη του αγώνα έγινε η ανατροπή και ξέφυγαν για 4 πόντους. Στη συνέχεια ακολούθησε το ποιος δε θέλει το παιχνίδι, αλλά με αποφασιστικά και  εύστοχα καλάθια των Νικαιωτών, κατάφεραν και ισοφάρισαν το ματς λίγα δευτερόλεπτα πριν τη λήξη. Η τελευταία επίθεση πέρασε στα χέρια της ομάδας του Μοσχάτου. Οι παίκτες της ΕΑΝ, έπαιξαν πεντακάθαρη και σωστή άμυνα και ενώ όλα έδειχναν παράταση, σε ένα πολύ κακό σουτ από την περιφέρεια, ο Δέλλιος αρπάζει κυριολεκτικά το ριμπάουντ και ευστοχώντας κάτω από το καλάθι, δίνει τη νίκη στους γηπεδούχους, αφήνοντας στα κρύα του λουτρού τη μαχητική ομάδα της Νίκαιας. Μεγάλη νίκη έστω και με τη βοήθεια της τύχης για την Ελευθερία με κορυφαίο τον Ζαρκαδούλα. Πλήρωσαν τα εύκολα λάθη οι αθλητές της ΕΑΝ απ' όπου ξεχώρισε ο Πετρόπουλος.