ΣΤΕΙΛΤΕ ΜΑΣ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ-ΣΧΟΛΙΑ-ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ-ΝΕΑ ΓΙΑ ΤΙΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ ΤΗΣ ΄Γ ΕΘΝΙΚΗΣ-ΕΣΚΑ-ΕΣΚΑΝΑ ΣΤΟ MAIL SPORTSOFFICERS@GMAIL.COM Ή ΣΤΗ ΣΕΛΙΔΑ ΜΑΣ ΣΤΟ FACEBOOK

Πέμπτη 27 Νοεμβρίου 2014

Στα ψηλά η Ευρυάλη. Πήρε φόρα η Καστέλλα.

Η Ευρυάλη πήρε έστω και δύσκολα το ροζ φύλλο αγώνα απέναντι στον μαχητικό και πολλά υποσχόμενο Αετό. Ο Φοίνικας είχε τον Κόγκα σεληνιασμένο και με τα τρίποντά του, επανέφερε την ομάδα του σε τροχιά ανόδου, όπως ακριβώς έπραξε και η Αρμενική μέσα στην έδρα της. . Ο Παννεαπολικός σε ένα πολύ όμορφο ματς κατάφερε και λύγισε την ανεβασμένη Τερψιθέα. Η Καστέλλα έχει πάρει φόρα και πήρε ακόμα μία νίκη μέσα στην έδρα της Βουλιαγμένης. Τελειώνοντας μεγάλη έκπληξη προκαλεί η μεγάλης διαφοράς νίκη που πέτυχε η Ελευθερία Μοσχάτου μέσα στον Κορυδαλλό.

ΕΥΡΥΑΛΗ - ΑΕΤΟΣ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ 69-53

Σκορερς και σχόλια από όλους τους αγώνες.

BOΥΛΙΑΓΜΕΝΗ –ΚΑΣΤΕΛΛΑ 61-73 (27-38)

Διαιτητές : Παπανικολάου Σέλληνας
ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗ (Σκουζής , Μπαλαής): Τσάβαλος 7(1) , Ελμασόγλου , Κυριακόπουλος 12(1), Κυριακού 9(3), Καλούδης 2 , Παστουτσέας 5 , Κονδύλης 6 , Πέτσας 6 , Οικονόμου , Γεωργιάδης 2, Αλεξιάς 2, Σφυρής 9
ΚΑΣΤΕΛΛΑ (Παπαευθυμίου, Δολιανίδης): Παπαδόπουλος Β. 8(1), Γεροδήμος 11(1), Λόντος 4(1) , Λέσι Α. 6, Γιαμπάνης 11(1), Παπαδόπουλος Σ. 22(2) , Ρήγος 5, Τζίρτης 2, Λέσι Λ. 2, Ευκαρπίδης

Ο Παπαδόπουλος είχε προειδοποιήσει την προηγούμενη εβδομάδα για τις ικανότητές του και στο ματς απέναντι στη Βουλιαγμένη, σήκωσε την Καστέλλα στις πλάτες του και με αρκετή ομαδική δουλειά, κατάφερε και έφυγε χαρούμενος, μαζί με τους υπόλοιπους Πειραιώτες για την επιστροφή στο σπίτι. Η Βουλιαγμένη παρόλο που βρισκόταν κατά το μεγαλύτερο μέρος του ματς πίσω στο σκορ, πάλευε συνεχώς να προλάβει τους αντιπάλους της, δίχως όμως να καταφέρει κάτι. Παρόλο που το τελικό σκορ δεν ήρθε όσο εύκολα μπορεί να δείχνουν οι 12 πόντοι διαφοράς, Η Καστέλλα εκτός του προαναφερθέντος, είχε σε πολύ καλή μέρα και τους Γιαμπάνη - Γεροδήμο με αποτέλεσμα να μην επιτρέψει σε καμία περίπτωση στην ομάδα του νότου να κάνει το come back που θα της έδινε άλλο αέρα για την επόμενη αναμέτρηση στην έδρα της ΝΕΜ.

ΠΑΝΝΕΑΠΟΛΙΚΟΣ – ΤΕΡΨΙΘΕΑ 75-67 (28-31)
Διαιτητές: Αθνασόπουλος Χριστοδουλάκης
ΠΑΝΝΕΑΠΟΛΙΚΟΣ (Κανδύλης , Τιτάκης): Σιρόγλου 18(1) Τζοβάρας 6, Λουκής 12(1) Αντιπάτης 10(2) , Μπίκουλης 18, Ρίππης 4, Τσομίδης ,  Αντωνουσάκης , Παπαδάκης ,  Παραδιάς ,  Ρενιέρης  Ζήσης7
ΤΕΡΨΙΘΕΑ ΓΛΥΦΑΔΑΣ (Λαμπρόπουλος, Βασιλάκος): Αποστολάκης , Νικολάκης 4, Βασιλικός 3(1) ,Δοροβίτσας 11(3) , Βαρβατάκος 6 , Κυριακίδης , Παπαγιαννόπουλος 19(4) , Μαρκόπουλος 9, Τζίμης 12 , Αρώνης , Αλεξόπουλος , Γεωργιάδης 3

Το παιχνίδι που πραγματοποιήθηκε στα κρύα μέρη της Νίκαιας, είχε αντιμέτωπες δύο ομάδες που αγωνίστηκαν με τρομερό πάθος για τη νίκη, αλλά στο τέλος η ομάδα του coach Κανδύλη πήρε το αποτέλεσμα που ήθελε. Στην αρχή του αγώνα, η Τερψιθέα ευτύχησε να δει πολλά σουτ των αθλητών της να μπαίνουν στο πλεκτό και να έχουν ένα σταθερό προβάδισμα 3-5 πόντων σε όλο το πρώτο μέρος το οποίο έκλεισε με σκορ 28-31. Στο β ημίχρονο, η κούραση χτύπησε την πόρτα των φιλοξενούμενων και σταδιακά ενώ κυλούσε ο αγώνας, πλήρωσαν το τίμημα και από αγωνιστικής πλευράς αλλά και από πλευράς ψυχολογίας. Αρχικά οι Νικαιώτες πήραν μια διαφορά 2-4 πόντων και κάπου στο 35' όταν η άμυνα έκλεισε ακόμα παραπάνω, η διαφορά έφτασε μέχρι και τους 12 πόντους. Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους γηπεδούχους ο Μπίκουλης που ξαναβρήκε τον καλό του εαυτό και ξεκλείδωσε την αντίπαλη άμυνα με δικές του ενέργειες και με βοηθό του, τον πολύπειρο Σιρόγλου. Για τους φιλοξενούμενους ο Παπαγιαννόπουλος ξεχώρισε για πολλούς λόγους, αλλά κυρίως για τους 19 πόντους που πέτυχε.

ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΗ   51-74 ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ Μ.  (  06-14 , 23-33 , 39-48 , 51-75 )
Διαιτητές :  Λαζαρίδης , Παυλόπουλος
ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΗ ( Παντελάκης , Κλιγκόπουλος ): Μπουλαντζας ,  Λινάρδος  4(1) Σαραντίδης  , Φουντής 18(3),  Χατζόπουλος 1 ,  Κοθράς 6,  Δαλμυράς 1 ,  Κοντούζογλου 4 ,  Σιδερης 2 ,  Θωμάς 7(1) , Μάτζαρης ,  Κλιγκόπουλος 8(1)
ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ( Τσαραπατσάνης ,Παπαναστασίου) :  Νικολαϊδης 2 , Γιαννόπουλος 19(3),  Παυλιάς 10(2), Κουμάρ-Σιβαράμ 5(1) , Πέττας 14 ,  Τολημένος 2 ,  Τζαφέρης 6(1), Μαυρίδης , Πέτσης , Ζαρκαδούλας 11(3) , Παπακωνσταντίνου .

Η βροχή έφερε συνεχόμενα black out στο κλειστό του Κορυδαλλού. Για αρχή η Προοδευτική, έμεινε άσφαιρη για 7 ολόκληρα λεπτά, με την Ελευθερία να κάνει ένα μικρό πάρτι και να χτίζει μια αξιοπρόσεκτη διαφορά, απέναντι σε έναν πολύ καλό αντίπαλο. Οι δέκα πόντοι διαφοράς που είχε προβάδισμα η Ελευθερία στο ημίχρονο, ήταν απλά το κίνητρο για την  επιστροφή που έκανε στη συνέχεια η ομάδα της ''Προο'', η οποία κατάφερε και έφτασε δύο πόντους από την ισσοφάριση κάπου στο 35' ενώ οι αθλητές του coach Τσαραπατσάνη τα είχαν χαμένα για εκείνο το χρονικό διάστημα. Από εκεί και μετά οι Γιαννόπουλος, Πέττας Παυλιάς και Ζαρκαδούλας πήραν τα όπλα τους, με το δεκάλεπτο να κλείνει με 39-48 και στο τελευταίο κομμάτι του ματς να υπάρχει μόνο ένας πρωταγωνιστής.  12-27 το σκορ περιόδου και η νίκη βάφτηκε γαλανόλευκη. Από τους γηπεδούχους ο μόνος που κατάφερε να ξεχωρίσει ήταν ο Φουντής.

ΕΝ. ΑΡΜΕΝΙΩΝ  -ΝΕ ΜΕΓΑΡΙΔΟΣ 73-64 (36-37)
Διαιτητές: Κονταράτος Ππαδόπουλος Χ
ΕΝ. ΑΡΜΕΝΙΩΝ (Νικολαίδης Τσιρωνιάν) :Αμπατζής 2, Γετιμιάν 4 Μιχαλάς 5(1) , Μουλάς 11,  Σταματόπουλος 12, Νικολόης 6(2), Μακρινός 19(1) Ασημακόπουλος 12(2),  Εμμανουήλ 2 , Καλούδης , Πέτρου
ΝΕ ΜΕΓΑΡΙΔΟΣ (Παπαδόπουλος , Κορώσης): Προσελέντης 15(2) , Πάνος , Αβραμίδης 15,  Κουλουριώτης 9(1), προύχος , Κοντομηνάς  , Θεοδόσης 14(1), Παρασκευόπουλος 7, Μαργέτης , Κόμπουλης ,Μήτσος ,  Κόλα 4

Ένα όμορφο παιχνίδι διεξήχθη στο κλειστό της Νέας Σμύρνης με χαρακτηριστική την θέληση και των 2 ομάδων για την νίκη.Η Αρμενική μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και πήρε μια διαφορά 8 πόντων, όμως η ΝΕΜ πολύ γρήγορα ανέκαμψε και έφερε το παιχνίδι στον πόντο. Κάτι παρόμοιο έγινε και στο δεύτερο δεκάλεπτο , με την ΝΕΜ όχι μόνο να ανακάμπτει γρήγορα αλλά να βρίσκεται και μπροστά στο σκορ του ημιχρόνου με 36-37. Στο δεύτερο ημίχρονο η Αρμενική έσφιξε την άμυνα της αρχικά, περιόρισε τον πολύ καλό Προσελέντη του πρώτου ημιχρόνου και βρήκε τις λύσεις στην επίθεση κυρίως στο 4ο δεκάλεπτο για να καταφέρει να επικρατήσει της μαχητικής ΝΕΜ η οποία χωρίς τον Δασκαλούδη σε ακόμα ένα εκτός έδρας αγώνα της, χάνει αρκετά.Από τη δυναμική της.
Ασημακόπουλος, Μακρινός και Σταματόπουλος ξεχώρισαν από τους νικητές. Ο Προσελέντης στο πρώτο ημίχρονο με τη σκυτάλη να παίρνουν οι Αβραμίδης και Θεοδόσης, στο δεύτερο μέρος για τους φιλοξενούμενους.

ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΠΕΙΡ. - ΕΑ ΝΙΚΑΙΑΣ 76-61 (36-36)
Διαιτητές: Λυράς , Χρηστίδης Π.
ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΠΕΙΡ. (Πουτουλίδης, Φακίρης): Ρουμάνι 5(1), Καρατζής 6 , Καραντανάς ,  Γιαννακής , Δεβεζόγλου 22(3) , Ρέππας 8, Κόγκας 21(7), Κόϊκας 5 , Δαουτάκος 6(2) , Δανασής 3(1) , Κοντοστέργιος , Φακίρης
ΕΑ ΝΙΚΑΙΑΣ( Αράπης): Κογιώνης 10 Σκοπελίτης 2, Μπάγιας 2, Ντώνη 9(1), Ιωαννίδης 15(1) , Ρεπάνης  ,  Παναγιωτόπουλος , Αρμανίδης 10(1) , Πετρόπουλος Φ. 9, Πετρόπουλος Ν. 2, Γαλίτης , Γιανδήμας 2

Το παιχνίδι που διεξήχθη στο κλειστό απέναντι από το λιοντάρι του Πειραιά, είχε εξαιρετικό ενδιαφέρον για 34 περίπου λεπτά. Παιχνίδι που κινήθηκε με τον Πειραϊκό να έχει ένα μικρό προβάδισμα κυρίως χάρη στην τρομακτική ευστοχία του Σπύρου Κόγκα από τα 6.75. Λίγο μετά την έναρξη του τετάρτου δεκαλέπτου και ενώ όλα τα δεκάλεπτα ήταν ισόπαλα, οι γηπεδούχοι πήραν για τα καλά κεφάλι στο σκορ και η διαφορά 1.5 λεπτό πριν το τέλος έφτασε στους 10 πόντους. Τα ηνία στο σκοράρισμα για τους Πειραιώτες είχε αναλάβει πλέον ο Δεβεζόγλου, όπου με δικά του τρίποντα η διαφορά μεγάλωσε κι άλλο και ο Φοίνικας πήρε μια σημαντική και δύσκολη νίκη απέναντι σε έναν αντίπαλο που θα κινηθεί σε υψηλά στανταρ στο τέλος της Χρονιάς. Ομάδα που σκοράρει 14 τρίποντα δεν γίνεται να χάσει και αυτό επιβεβαιώθηκε για ακόμα μία φορά, ιδίως όταν στο τελευταίο δεκάλεπτο το σκορ ήταν 24-9. Ξεχώρισε ο Ιωαννίδης από πλευράς φιλοξενούμενων για το σκοράρισμα του αλλά και ο θετικός από την αρχή της σεζον Αρμανίδης. Αδιαμφισβήτητος MVP της αναμέτρησης ο μπομπερ Κόγκας, από πολύ κοντά ακολούθησε και ο Δεβαζόγλου.

ΕΥΡΥΑΛΗ ΓΛΥΦ.- ΑΕΤΟΣ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ 69-53 (29-26)

Διαιτητές: Αντωνόπουλος Αντωνιάδης
ΕΥΡΥΑΛΗ ΓΛΥΦΑΔΑΣ (Κουρής Φωτεινός): Μήτσου 8(2), Παρίσος , Σκουλούδης 10, Μπουρούσης 9(1) , Κακαβάς 4 , Πετρακάκης Γ. 8, Κελέσης 2, Δημητρίου 6, Παπαδατος 3 , Ευστρατίου 12(4) , Ισχυροπουλος Δαγτζής 7(1)
ΑΕΤΟΣ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ (Σταυρακόπουλος , Χαλκιαδάκης) : Ευσταθίου 8, Πιστιόλης 4 , Τάγκας 4, Μπουζιάνης 15(2), Κελαδης 9 , Τρουπής 4, Κολοβός 1, Καραϊσκάκης 4 , Σαμοϊλης 4 , Ζορμπάς , Βασδέκης

Στο νεόκτιστο κλειστό της Γλυφάδας, όσοι παραβρέθηκαν είχαν την χαρά να παρακολουθήσουν ένα πολύ όμορφο παιχνίδι, με το ενδιαφέρον στο κατακόρυφο για τρία δεκάλεπτα. Μπορεί οι γηπεδούχοι να είχαν πάρει από την αρχή το προβάδισμα στον αγώνα, η διαφορά όμως παρέμενε σε πολύ χαμηλά επίπεδα (2-6 πόντους). Η δουλειά που γίνεται στην Καλλιθέα πραγματικά είναι άξια συγχαρητηρίων. Μία μίξη κάποιων έμπειρων αθλητών, μαζί με 7-8 ταλαντούχους πιτσιρικάδες προσπαθούν να σώσουν τον Αετό από τον κίνδυνο του υποβιβασμού. Είτε πέσει, είτε όχι η ομάδα της Καλλιθέας, στο άμεσο μέλλον θα έχει μια πάρα πολύ καλή ομάδα εφόσον καταφέρει και κρατήσει το ίδιο υλικό στις τάξεις της. Επιστρέφοντας στα του αγώνα ξανά, στην αρχή του τετάρτου δεκαλέπτου και ενώ το παιχνίδι ήταν στο καλάθι,  η Ευρυάλη ανέβασε ρυθμούς και αφού η διαφορά έφτασε τους 12 πόντους, αμφότεροι οι δύο ικανότατοι προπονητές προέβησαν σε roteiton, ώστε να προστατευτούν τα βαριά χαρτιά των ομάδων, αλλά και για να διεκδικήσουν χρόνο συμμετοχής και οι υπόλοιποι αθλητές. Ξεχώρισε μέσα στον αγωνιστικό χώρο η ποιότητα των Σκουλούδη και Μπουζιάνη αλλά και ο ποιοτικότατος μικρός των πρασίνων Ευστρατίου με 4 εύστοχα τρίποντα.και το μέλλον προβλέπεται ευοίωνο και για τις δύο ομάδες. Ο Αετός πιο συγκεκριμένα θα πουλήσει πολύ ακριβά το τομάρι του απ'ότι φαίνεται.