ΣΤΕΙΛΤΕ ΜΑΣ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ-ΣΧΟΛΙΑ-ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ-ΝΕΑ ΓΙΑ ΤΙΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ ΤΗΣ ΄Γ ΕΘΝΙΚΗΣ-ΕΣΚΑ-ΕΣΚΑΝΑ ΣΤΟ MAIL SPORTSOFFICERS@GMAIL.COM Ή ΣΤΗ ΣΕΛΙΔΑ ΜΑΣ ΣΤΟ FACEBOOK

Δευτέρα 10 Νοεμβρίου 2014

Έπεσε ο Μίλωνας από την κορυφή. Στον πόλεμο νικητής ο Άρης.

To πρωτάθλημα έχει δρόμο ακόμα και στη Νίκαια μετά τη σημερινή νίκη, αποτέλεσμα που προέκυψε μετά από μία παράταση, δείχνουν ότι αρχίζουν να ξανακοιτάνε ψηλά. Η Μεγάλη έκπληξη της αγωνιστικής έγινε στον Άλιμο όπου η τοπική ομάδα υποχρέωσε τον Μίλωνα να αποκτήσει συγκάτοικους στην κορυφή. Ο Ερμής Πειραιά εντυπωσίασε ξανά, νικώντας τη Νέα Πέραμο και ο Πρωτέας Βούλας έκλεισε στόματα με μια επιβλητική εμφάνιση μέσα στην Αργυρούπολη. Θρίλερ στην Καλλιθέα με τον Έσπερο να παίρνει το ροζ φύλο αγώνα με ένα πόντο διαφορά, αφού πρώτα έλαβε χώρα και σε αυτην την αναμέτρηση παράταση. Επέστρεψε στις νίκες το ΠΕΡΑ κερδίζοντας καθαρά την ΑΕ Καλλιθέας όπως και ο ΑΟΠΦ ο οποίος μετά από τρεις παρατάσεις λύγισε τον αξιόμαχο αλλά αναποτελεσματικό Πορφύρα. Μετά από 6 αγωνιστικές όλες οι ομάδες μετράνε από μία ήττα τουλάχιστον και το ενδιαφέρον, αγωνιστική με την αγωνιστική μεγαλώνει. SPORTSOFFICERS

Συνοπτικά τα αποτελέσματα.

ΕΡΜΗΣ ΠΕΙΡΑΙΑ - ΝΕΑ ΠΕΡΑΜΟΣ 74-58

Α.Ο. Π.ΦΑΛΗΡΟΥ - ΠΟΡΦΥΡΑΣ  86-84 (3 παρατάσεις)
Α.Λ.Φ. ΑΛΙΜΟΥ - ΜΙΛΩΝ 88-83
ΕΣΠΕΡΟΣ - ΔΡΑΠΕΤΣΩΝΑ 76-75
ΑΡΗΣ ΝΙΚΑΙΑΣ - ΤΡΑΧΩΝΕΣ 74-69 παράταση (66-66)
ΠΕΡΑ - Α.Ε.ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ 67-64
Α.Ο.Ν.ΑΡΓΥΡΟΥΠΟΛΗΣ - ΠΡΩΤΕΑΣ ΒΟΥΛΑΣ 61-83

Αναλυτικά οι σκορερς και σχόλια από τα ματς.

ΕΡΜΗΣ ΠΕΙΡ. –ΕΝ.ΠΕΡΑΜΟΥ ΜΕΓΑΡΩΝ 74-58
Διαιτητές : Μαγκλογιάννης , Τσαχάκης
Δεκάλεπτα : 25-16, 43-30, 50-48, 74-58
ΕΡΜΗΣ ΠΕΙΡ. (Μάντζαρης , Λιτόπουλος): Βλαχάκης 29(6) , Ασημακόπουλος 13(1) , Τουρλομιχάλης 2, Ξύδας 7 , Λάμπος 6 , Σκαμνάκης 8(2), Μοναχός , Ξυδούς 2, Καψής 1 , Παπαπέτρος 4, Μαρούγκας 9,Σαλόστος
ΕΝ. ΠΕΡΑΜΟΥ ΜΕΓΑΡΩΝ (Μιχελιδάκης) :Τουμπανιάρης 10(1) , Κοντόπουλος 10(2), Μπαλτσαβιάς 9 , Καραϊσκος , Παζαράς , Ζάχαρης 2, Παπαγιαννακόπουλος 4,  Πανάγος 19 , Μουρίκης 2, Κατσαρέλιας

Το παιχνίδι στο κλειστό του Σαλπέας ξεκίνησε ανάποδα. Η Νέα Πέραμος μπήκε φουριόζα, της μπήκαν τα σουτ, αλλά οι αθλητές του Ανώνη Μάντζαρη δεν άργησαν να ξυπνήσουν. Το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με +10 και με μεγάλους πρωταγωνιστές για ακόμα μια φορά τους Βλαχάκη και Ασημακόπουλο, ο Ερμής έκλεισε το ημίχρονο στο +13. Στο δεύτερο ημίχρονο η Νέα Πέραμος έκανε ακόμα μια προσπάθεια να διεκδικήσει τα ηνία του παιχνιδιού, καθώς ο Ερμής Πειραιά εμφανίστηκε πολύ άστοχος στην αρχή του 3ου δεκαλέπτου. Μέχρι και το 36' είχαμε ένα κανονικό ντέρμπι(56-56). Κάπου εκεί  οι Πειραιώτες ανέβασαν στροφές και με πολύ καλή άμυνα εκμεταλλεύτηκαν την κούραση της ομάδας του coach Μιχελιδάκη και αφού αρχικά πήραν κεφάλι στο σκορ, στη συνέχεια αύξησαν τη διαφορά της νίκης τους. Ο Πανάγος από πλευρά φιλοξενούμενων έδωσε το παρόν στο σκοράρισμα, δίχως όμως αυτό να είναι αρκετό. Η νίκη του Ερμή αμαυρώθηκε από την απαράδεκτη συμπεριφορά αθλητή των γηπεδούχων που  βιαιοπράγησε  απροκάλυπτα, εναντίον παίκτη της αντιπάλου ομάδας χτυπώντας τον και πριν την έναρξη του αγώνα αλλά και με αντιαθλητικά χτυπήματα κατά τη διάρκεια αυτού δίχως όμως να υποπέσει στην αντίληψη των διαιτητών.

Π. ΦΑΛΗΡΟ -ΠΟΡΦΥΡΑΣ  86-84 (77-77)(69-69)(32-41)
Διαιτητές: Μαλανδρής , Κάρδαρης
Π. ΦΑΛΗΡΟ (Γαζής): Σωτηρόπουλος , Τσαγγαρούλης 3, Αλεξανδρόπουλος 5(1), Γεωργιάδης Τζορμπατζίογλου 28(2), Αναστασόπουλος 2 , Αθανασούλας 20, Παγίδας 7, Μπόθος , Τριανταφυλλίδης , Τσιφτσής 20(4) , Ζέρβας
ΠΟΡΦΥΡΑΣ (Κλιγκόπουλος , Γεωργάκης): , Οικονόμου 10(2) , Ευαγγελίτσης 7, Παλτόγλου 19(4), Βαμβακάρης 11, Καλλής 7, Στουραίτης 12, Βούτας , Καλαμαράς 15(3) , Δελέγκος 3

Σπάσανε κόκαλα στο κλειστό της Βούλας με τον Πορφύρα να έχει το παιχνίδι στα χέρια του για 50 λεπτά και να το χάνει. Από την αρχή τυ παιχνιδιού είχαμε τους Πορφυριώτες να πρωταγωνιστούν και να μην αφήνουν περιθώρια στους γηπεδούχους για πολλές πρωτοβουλίες. Η διαφορά του ενός πόντου στο πρώτο δεκάλεπτο, έφτασε τους 9 πόντους όπου και ολοκληρώθηκε το ημίχρονο. Στην αρχή του τετάρτου δεκαλέπτου και με τη διαφορά στο +11 πλέον για τους Πειραιώτες, ο ΑΟΠΦ επανήλθε, με βασικό πρωταγωνιστή τον δαιμονιώδη Τζορμπατζίογλου, αλλά και ήρωα της τελευταίας στιγμής τον Αναστασόπουλο, που πήρε το ριμπάουντ της τελευταίας επίθεσης, ευστόχησε και πήγε το ματς στην πρώτη παράταση. Στην παράταση το ματς πήγε πόντο πόντο, και λίγο πριν τη λήξη ο Πορφύρας βρέθηκε 3 πόντους μπροστά. Ήρωας της στιγμής για τους κυανοκίτρινους ήταν ο Τσιφτσής που έφερε το ματς στα ίσια με εύστοχο τρίποντο. Στην δεύτερη παράταση η εικόνα του παιχνιδιού δεν άλλαξε, απλά το όνομα του παίκτη που ισοφάρισε για το Φάληρο με 2 εύστοχες βολές ήταν Τζορμπατζίογλου Και αφού λοιπόν ο Πορφύρας δεν πήρε μέχρι εκείνη τη στιγμή τη νίκη, το σύνολο του coach Γαζή, άρπαξε το ροζ φύλλο αγώνα στην τρίτη παράταση και βύθισε τους ροσονέρι στην ένατη θέση. Εκπληκτική εμφάνιση και από τον Αθανασούλα για τους γηπεδούχους. Παλτόγλου και Καλαμαράς τράβηξαν το σκορ για τους φιλοξενούμενους.

ΑΛΦ ΑΛΙΜΟΥ –ΜΙΛΩΝΑΣ   88-83(53-48)
Διαιτητές : Καραβίτης , Αποστολίδης
ΑΛΦ ΑΛΙΜΟΥ (Τριανταφύλλου): Τσιριγωτάκης 17(3), Θεοφιλάκος 8(1) , Καυκής Α.  11(1) , Παπουλίδης 34, Καυκής Β. , Μοδάκης 12(1),  Πορτελάνος , Κέκκης 6(1) ,Κωνσταντίνου
ΜΙΛΩΝΑΣ (Τσιτσόπουλος , Ζάννος): Ρουσσόπουλος 10(2) ,  Μπίκας 22,  Βαρυπάτης 7, Σίννης 15, Μούστα 2, Καραγεώργης 2,  Παπανικολόπουλος 22(4), Σουληνάρης 3

Στο ματς που έλαβε χώρα στο κλειστό του Αλίμου, ο πρωτοπόρος Μίλωνας γνώρισε την ήττα από μία ομάδα που έχει αποδείξει φέτος ότι στα δύσκολα μπορεί. Η αναμέτρηση έδειχνε ότι θα ήταν ντέρμπι σε όλη τη διάρκειά της και αυτό συνέβη. 39 λεπτά απολαύσαμε ένα παιχνίδι το οποίο πήγαινε πόντο πόντο. Στο τελευταίο λεπτό όμως  τη διαφορά την έκανε το play maker της ομάδας του ΑΛΦΑ, Θεοφιλάκος, ο οποίος με δύο προσωπικές του ενέργειες, έδωσε αέρα 6 πόντων για τους γηπεδούχους και μία σχετική ασφάλεια. Η μπάλα από πλευράς πρασίνων πέρασε στα χέρια του έμπειρου Βαρυπάτη, ο οποίος σούταρε και ευστόχησε σε τρεις βολές μετά από φάουλ που του έγινε σε σουτ τριών πόντων. Ο Άλιμος παρέδωσε τη μπάλα στα σίγουρα χέρια του Τσιριγωτάκη, ο οποίος δέχτηκε ένα φάουλ, ευστόχησε στις βολές και ο Άλιμος  νίκησε άλλο ένα από τα φαβορί για την άνοδο και κάνει τους πάντες να απορούν με την απόδοσή του στα μεγάλα ματς. Τρομάζει κόσμο ο Παπουλίδης ο οποίος για άλλη μια φορά ήταν κορυφαίος για την ομάδα του και οι 34 πόντοι σήμερα ξεχωρίζουν σε όλη την αγωνιστική. Παπανικολόπουλος και Μπίκας ξεχώρισαν για τους φιλοξενούμενους.

ΕΣΠΕΡΟΣ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ –ΔΡΑΠΕΤΣΩΝΑ76-75(69-69 )(60-60)(27-28)
Διαιτητές : Καλογερόπουλος , Μαγγουνής
ΕΣΠΕΡΟΣ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ (Κωνσταντινίδης , Γραμματικός) Αγγελόπουλος 20(1) ,. Παντέλης , Χατζηκίδης 13(1) , Καρελλάς , Λουκάκης , Νικολάου , Μπαμπούνης , Παναγόπουλος 3, Χαρούνι 20, Ντόσκορης 15(2) , Τράγος 2, Γραμματικός 3
ΔΡΑΠΕΤΣΩΝΑ (Καλλιπολίτης , Παππάς): Παπατρέχας 10(2) , Καμπέρης , Δρακόπουλος 7, Οικονόμου 26 , Σαράντης 14, Βήχος 6(2) , Πεζιρκιανίδης , Κόλιας , Τσελέκος 10, Μαρκουίζος 2 , Πανταζής , Τσουκάτος

Στην αναμέτρηση που διεξήχθη τη Δευτέρα το βράδυ στην Καλλιθέα, τέθηκαν αντιμέτωπες δύο πολύ διαφορετικές ομάδες. Από τη μία ο νεανικός, ενθουσιώδης και ταχύτατος Έσπερος και από την άλλη, η έμπειρη, τεχνική και κάπως πιο βαριά ομάδα της Δραπετσώνας. Από την αρχική περιγραφή και μόνο μπορείτε να αντιληφθείτε πως εξελίχθηκε το παιχνίδι. Όσο και αν προσπαθούσε ο Έσπερος να δημιουργήσει, η Δραπετσώνα μέσα από μια κλειστή άμυνα κρατούσε κοντά το σκορ και σε αρκετές περιπτώσεις περνούσε και μπροστά. Από τη στιγμή που ο Έσπερος έκλεισε τους Δρακόπουλο και Βήχο, μη επιτρέποντάς τους να σκοράρουν, τότε τα πράγματα έγιναν απλά αφού ο Οικονόμου (26π) μόνος του δε μπορούσε να πάρει τη νίκη όσους πόντους και αν πετύχαινε. Στα 50 λεπτά του αγώνα ξεχώρισαν η επιθετική αστοχία του Έσπερου και η τεράστια επιθυμία και των δύο πλευρών για να πάρουν μια νίκη που τελικά ανέβασε κι άλλο την ψυχολογία των Καλλιθεωτών. Αρχικά ο Έσπερος πήρε μια διαφορά 10 πόντων η οποία μειώθηκε στο ημίχρονο και οι φιλοξενούμενοι πέρασαν μπροστά ακόμα και με 1 πόντο. Όλο το ματς πήγε πόντο-πόντο και  στο τέλος της κανονικής περιόδου, η Δραπετσώνα έχασε την τελευταία επίθεση για να κλέψει το ματς. Το ίδιο ακριβώς συνέβει και στην πρώτη και στη δεύτερη παράταση για τους φιλοξενούμενους οι οποίοι αυτοκτόνησαν κυριολεκτικά, έχοντας τρεις φορές την τελευταία επίθεση στα χέρια τους και τελικά έχασαν το ματς που στην αρχή έδειχνε ότι θα χανόταν και εύκολα. Ίσω συμαντικό ρόλο για την ήττα της Δραπετσώνας, να έπαιξε ότι αποβλήθηκε στη δεύτερη παράταση ο Οικονόμου με 5 φάουλ.  Οι πιτσιρικάδες του coach Κωνσταντινίδη, πήραν μια ψυχωμένη νίκη και ακόμα μία καλή εμπειρία που τους ανεβάζει επίπεδο. Μεγάλος πρωταγωνιστής από τους γηπεδούχους ο Χαρούνι καθώς επίσης και ο Αγγελόπουλος

ΑΡΗΣ ΝΙΚΑΙΑΣ –ΤΡΑΧΩΝΕΣ ΔΙΑΣ 74-69(66-66)(28-37)

Διαιτητές : Μπούκας , Χρηστίδης Ηλ.
ΑΡΗΣ ΝΙΚΑΙΑΣ (Τσαπάκης , Βιντζηλαίος ): Σταυρούλης 2 , Φωτόππουλος 26(3), Σουρλής 9, Κανέλλης 9(1) , Ραλλάτος 15 , Λαμπρινός , Κόλλιας , Αναστόπουλος , Σκιαθίτης 6(2), Πολυχρονόπουλος 7(1)
ΤΡΑΧΩΝΕΣ ΔΙΑΣ (Πετρουγάκης Φαραώ) : Ραζής Μ. 2, Πλατής 19(2) , Κιουρτσίδης , Γρηγοράκος 2, Ζερβός 14(2) , Καδδάς 11(1), Ξυνογαλάς 2, Ραζής Β. 3, Καπέτσης 11(3) , Παπαδημητρακόπουλος 5

Σε ένα παιχνίδι που απολαύσαμε, όσοι βρεθήκαμε στο γήπεδο της Πλάτωνα, είδαμε τους Τράχωνες να δικαιολογούν την πολύ καλή τους παρουσία στο πρωτάθλημα παίρνοντας κεφάλι στο σκορ από το πρώτο κι όλας λεπτό, αναγκάζοντας την ομάδα του coach Τσαπάκη να προβληματιστεί σε άμυνα και επίθεση. Στο δεύτερο δεκάλεπτο υπήρξε μια αυξομείωση του σκορ και το ημίχρονο έκλεισε με 9 πόντους διαφορά. Με την έναρξη του τρίτου δεκαλέπτου, ενώ αρχικά οι Νικαιώτες έδειξαν ότι συνήλθαν τα δεδομένα δεν άλλαξαν και η εικόνα του ματς έδειχνε ότι οι Τράχωνες θα έφευγαν νικητές. Στο τελευταίο σκέλος του παιχνιδιού όμως, η άμυνα των γηπεδούχων δυνάμωσε, ο Ραλλάτος μάζεψε όλα τα σκουπίδια και με ομαδική πολυφωνία μπροστά, το παιχνίδι ήρθε στην ισοπαλία μετά από ένα άστοχο καλάθι των κίτρινων που θα μπορούσε να τους δώσει καθαρή νίκη από την κανονική περίοδο. Την ίδια στιγμή οι διακόπτες είχαν κατεβεί από τους Αλιμιώτες, οι οποίοι είχαν τον Γρηγοράκο με  διάστρεμμα πριν καν ξεκινήσει το παιχνίδι (αγωνίστηκε ελάχιστα) και μετά το τρίτο δεκάλεπτο σίγησαν και οι πολύ καλοί Ζερβός και Πλατής. Στην παράταση ο Άρης μπήκε παθιασμένα, πήρε προβάδισμα 4 πόντων και διεύρυνε τη νίκη του τα τελευταία δύο λεπτά απέναντι σε μια ομάδα που ξεχώρισε για την ποιότητα και τις λύσεις της σε όλες τις θέσεις. Εντυπωσιακός για ακόμα μια φορά ο Θέμης Φωτόπουλος, ο οποίος δε σταματά ούτε φέτος να σκοράρει κατά βούληση...

ΠΕΡΑ –ΑΕ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ 67-64(38-30)
Διαιτητές: Χρηστίδης Π. Γρίβα
ΠΕΡΑ (Γκαναβίας, Παξινός): Βαρδάλος 12 , Καλούδης 14(4), Μπίρμπας 17(3), Λαγιόπουλος 6 , Βελισσαράκος 4, Παπαθανασόπουλος , Σαμαρτζής ,.Αλεξανδράκης , Αναγνώστου 7, Τάγαρης 7
ΑΕ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ (Αρμένης) Κωσταρέλλος , Τσιπίδης 18, Σίννος 12(1) , Μαραγκόπουλος 5(1), Λαζαρίδης 13(1) , Χιώλος , Νοίδης 11(1) , Ζούρντα , Πάσμα 5

Το ΠΕΡΑ ήθελε αυτήν τη νίκη, διάβασε τον αντίπαλο της και έφυγε με το ροζ φύλλο αγώνα. Σε μία αναμέτρηση που το σκορ έφτασε μέχρι και 33-11, ξεχώρισαν οι σκληρές άμυνες από πλευράς γηπεδούχων και το πολύ σωστό μαρκάρισμα, πάνω στον καλύτερο παίκτη της ΑΕ Καλλιθέας, Βαγγέλη Μαραγκόπουλο. Το ημίχρονο έφερε το ΠΕΡΑ να προηγείται με 8 πόντους καθώς οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και εκμεταλλεύτηκαν τα λάθη των εφησυχασμένων από την καλή εκκίνηση αθλητών του ΠΕΡΑ. Στο τρίτο δεκάλεπτο η Καλλιθέα συνέχιζε να μαζεύει τη διαφορα, και στο τέλος του αγώνα η διαφορά των δύο πόντων ήταν αποτέλεσμα της καλής προσπάθειας ναι μεν των φιλοξενούμενων για να μπουν ξανά στο παιχνίδι, αλλά και οι πολύ καλές και ψύχραιμες επιλογές των παικτών του coach Γκανάβια, που του χάρισαν τη δεύτερη νίκη στο πρωτάθλημα. Ο Βαρδάλος έκανε ένα πολύ καλό παιχνίδι από πλευρά διαχείρησης των συμπαικτών του μέσα στο γήπεδο καθώς και ο Μπίρμπας που τράβηξε το σκοράρισμα για την ομάδα του. Από τους φιλοξενούμενους, ο πιτσιρικάς, Τσιπίδης, δε σταματά να βελτιώνεται και να ξεχωρίζει σε κάθε ματς.

ΑΟΝΑ –ΠΡΩΤΕΑΣ ΒΟΥΛΑΣ  61-83(31-42)
Διαιτητές: Παυλόπουλος , Καλογερόπουλος
ΑΟΝΑ (Τριαντάφυλλος, Χαρεράς): Παπαϊωσήφ 9, Παγώνης 4, Παπαδόπουλος 9, Παρασκευόπουλος 7(2) , Γκαβασιάδης 9, Μανίκας Κ. 2, Καλογερόπουλος 9(1), Χατζηρόδος 6, τσεπαπαδάκης 3, κουνενής 3(1), Χριστοδουλόπουλος , Παπαδημητράκης
ΠΡΩΤΕΑΣ ΒΟΥΛΑΣ (Μανουσέλης, Ποδαράς) : Καπώνης 5, Κονδύλης 8(2), Γεώργαρος 10(1), Σίμος 7, Κοκαλιάς 5, Αθηνιώτης  5, Παπαργυρόπουλος 22(1), Βαρδαβάς 14, Πιεβαλίτσα 4, Πεφάνης , Γάργαλης 3, Βλάχος

Σε μία αναμέτρηση όπου μερικοί περίμεναν στραβοπάτημα του πρωτοπόρου πλέον Πρωτέα, με μπροστάρη τον σαρωτικό σε ένα ακόμα παιχνίδι Ρήγα Παπαργυρόπουλο, η αρμάδα του coach Μανουσέλη, έπαιξε εκπληκτικό μπάσκετ και χωρίς να απειληθεί για 40 λεπτά που διήρκεσε η αναμέτρηση, έπεισε με την απόδοσή της και πήρε μια καθαρή νίκη απέναντι σε μία ομάδα που όσο και αν το πάλεψε δεν κατάφερε να αγγίξει την ποιότητα των κυανέρυθρων. Ο συνδυασμός της άνετης επικράτησης και η έκπληξη που έλαβε χώρα στον Άλιμο, φέρνει πρώτους τους ''νότιους'' μαζί με τον Ερμή και τον Μίλωνα και γεμίζει χαμόγελα τους πάντες στο στρατόπεδο της ομάδας.