ΣΤΕΙΛΤΕ ΜΑΣ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ-ΣΧΟΛΙΑ-ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ-ΝΕΑ ΓΙΑ ΤΙΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ ΤΗΣ ΄Γ ΕΘΝΙΚΗΣ-ΕΣΚΑ-ΕΣΚΑΝΑ ΣΤΟ MAIL SPORTSOFFICERS@GMAIL.COM Ή ΣΤΗ ΣΕΛΙΔΑ ΜΑΣ ΣΤΟ FACEBOOK

Πέμπτη 18 Δεκεμβρίου 2014

Το τραίνο από την Καστέλλα συνεχίζει. Αήττητοι στη Γλυφάδα οι Αρμένιοι.

Η Καστέλλα συνεχίζει να νικά και να εντυπωσιάζει την ίδια ώρα που ο Αετός Καλλιθέας πήρε μία νίκη ελπίδας απέναντι στη Βουλιαγμένη. Διπλό με σχετική ευκολία ο Φοίνικας μέσα στο Μοσχάτο την ίδια ώρα που η Αρμενική άλλαζε τα δεδομένα στο πρωτάθλημα, με το διπλό μέσα στη Γλυφάδα. Στα Μέγαρα σε ένα επεισοδιακό παιχνίδι, μίλησε για ακόμα μία φορά η έδρα και η νίκη βάφτηκε γαλανόλευκη.Την Κυριακή θα γίνει το ματς της ΕΑ Νικαίας με τον Σαρωνικό, ενώ το Σάββατο στις 21:00 θα διεξαχθεί ο εξ αναβολής αγώνας μεταξύ Φοίνικα Πειραιά και Ευρυάλης.

Διαιτητές: Σπυρόπουλος , Ιασωνίδης
ΚΑΣΤΕΛΛΑ (Παπαευθυμίου , Δολιανίδης): Γεροδήμος 16, Λόντος 6, Λέσι Α. 10(1) , Γιαμπάνης 2, Παπαδόπουλος Σ 7, Ρήγος 16, Λέσι Λ. 3(1) , Ευκαρπίδης 2
ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΗ (Παντελάκης , Κλιγκόπουλος Δ.), Δογρανλής Α , Λινάρδος 2, Σαραντίδης 2, Φουντής 14(2), Βήχος , Κοθράς 5(1), Δαλμυράς 14(2),Κοντούζογλου 2, Σιδέρης 5(1) , Θωμάς –Ζήσης 16(1) , Κουϊμάνης , Κλιγκόπουλος Γ.

Ματς για γερά νεύρα διεξήχθη στα Καμίνια, με τους γηπεδούχους με σους στο τελευταίο δευτερόλεπτο, να παίρνουν για ακόμα μία φορά, με ακριβώς τον ίδιο τρόπο μία μεγάλη νίκη. Και οι δύο ομάδες μπήκαν στο ματς με μεγάλο πάθος για τη νίκη. Από το πρώτο έπτό το προβάδισμα εναλλασσόταν κάτι το οποίο φαίνεται και στο σκορ ημιχρόνου που ήταν 35-35. Ίδιο ακριβώς σκηνικό και στο δεύτερο μέρος, όπου στο τέλος η νίκη πέρασε στα χέρια των γηπεδούχων. Έντονα τα παράπονα των Κορυδαλιωτών και κατά τη διάρκεια του αγώνα και στη λήξη αυτού για την διαιτησία της αναμέτρησης.

Ξεχώρισαν Γεροδήμος, Λέσι Άγγελος και Ρήγος από τους νικητές, ενώ από πλευρά Προοδευτικής, ο Δαλμυράς με τον Θωμά, κατάφεραν να ξεχωρίσουν.

ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΜΟΣΧ. -ΦΟΙΝΙΚΑΣ Π. 68-77(33-45)

Διαιτητές : Χρηστίδης Ηλ. Ουσταμπασίδης
ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΜΟΣΧΑΤΟΥ (Τσαραπατσάνης, Παπαναστασίου): Νικολαίδης 2 , Κουμάρ 5(1), Παυλιάς 14(1) Δέλιος 4, Πέττας 16 , Τζαφέρης 8, Μαυρίδης , Πέτσης 3(1), Νικολάου 2, Ζαρκαδούλας 14(4) , Κολοφώτης
ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΠΕΙΡ. (Μανιάτης , Φακίρης): Ρουμάνι 7 , Καρατζής 5, Καραντανάς 4, Αγγελόπουλος 2, Δεβεζόγλου 16(1) , Ρέππας 14, Κόγκας 21(6), Κόϊκας , Δαουτάκος , Δανασής 8, Κοντοστέργιος

Ο Φοίνικας από το πρώτο λεπτό του ματς μπήκε δυνατά, επέβαλε τον ρυθμό του και φτάνοντας από νωρίς τη διαφορά στους 15 πόντους, κατάφερε να κρατήσει στο δεύτερο ημίχρονο την ελευθερία σε απόσταση, με αποτέλεσμα οι 15 πόντοι να γίνουν 7 και οι Πειραιώτες να φύγουν με ένα πανάξιο διπλό από το Μοσχάτο. Οι παίκτες της Ελευθερίας από την άλλη, παρόλο που έπαιζαν στην έδρα τους, δεν κατάφεραν να περιορίσουν αμυντικά τους νικητές, με αποτέλεσμα παρόλο που όλα τους τα χαρτιά πέραν του Δέλιου (που πρόσφατα γύρισε από τραυματισμό), κρατούσαν ψηλά το σκορ, έχασαν ένα ακόμα μεγάλο ματς, που θα τους άλλαζε την τύχη για το μέλλον.

Κορυφάιος από τους γηπεδούχους ο Πέττας και λίγο πιο πίσω οι νεαρότεροι, Παυλιάς και Ζαρκαδούλας, ενώ από τους νικητές ο Κόγκας με τον Ρέππα και εν συνεχεία ο Δεβετζόγλου, έδειξαν στοιχεία του ταλέντου τους. Αξίζει να αναφέρουμε ότι ο Φοίνικας αγωνίστηκε χωρίς τον προπονητή του Πουτουλίδη, ο οποίος παραμένει κλινήρης, έχοντας όμως τις καλύτερες ευχές μας για ταχεία ανάρρωση.

ΝΕ ΜΕΓΑΡΙΔΟΣ -ΠΑΝΝΕΑΠΟΛΙΚΟΣ 77-71

Διαιτητές: Ορφανός Εμμ. , Μαυρέλης
ΝΕ ΜΕΓΑΡΙΔΟΣ (Παπαδόπουλος , Μαργέτης): Προσελέντης 13(2) , Δασκαλούδης 15, Αβραμίδης 13(1) , Κουλουριώτης 6, Πάνος , Ραφαηλίδης , Θεοδόσης 10(2) Παρασκευόπουλος 13, Μαργέτης 2 , Κόμπουλης 5, Μήτσος, Κόλα
ΠΑΝΝΕΑΠΟΛΙΚΟΣ (Κανδύλης, Τιτάκης) Συρόγλου 14(2), Τζοβάρας 15(1) , Λουκής 6(2) , Αντιπάτης 16 , Μπίκουλης 13, Αντωνουσάκης 3, Θεοδωρικάκος , Μαυροειδάκος , Ρενιέρης , Ζήσης 4

Όποτε ο Παννεαπολικός μπαίνει στραβά στον αγωνιστικό χώρο, πάντα το πληρώνει. Έτσι λοιπόν την Πέμπτη το βράδυ στα Μέγαρα, οι Μεγαρείς μπήκαν με φόρα στο κλειστό γυμναστήριο της περιοχής και αφού αρχικά ξέφυγαν με 6-7 πόντους, ανάγκασαν τους Νικαιώτες να ξεκινήσουν το κυνήγι. Καθ όλη τη διάρκεια του ματς, είδαμε τον Παννεαπολικό να πλησιάζει και να ισοφαρίζει, και τον Δασκαλούδη με τους συμπαίκτες του, να σκοράρουν 2-3 συνεχόμενα καλάθια και να ανοίγουν ξανά τη διαφορά. 3 λεπτά πριν το τέλος του αγώνα, οι διαιτητές της αναμέτρησης διέκοψαν τον αγώνα γιατί δέχονταν ύβρεις από τος παρευρισκόμενους στις κερκίδες. Άμεσα κλήθηκε η αστυνομία, η οποία με την άφιξή της επέβαλε την τάξη και συνεχίστηκε το παιχνίδι. Η ΝΕΜ σε εκείνο το σημείο βρισκόταν 2 πόντους μπροστά, μέχρι που ο Ανδρέας Δασκαλούδης πήρε το όπλο του και με δύο μεγάλα καλάθια, έδωσε τη νίκη στην ομάδα του.

Ο τελευταία αναφερόμενος κύριος ξεχώρισε για ακόμα μία φορά, με τον Προσελέντη και τον Αβραμίδη να βοηθούν και αυτοί με τη σειρά τους. Για τους απογοητευτικούς φέτος ''βυσσινοί'', ο Τζοβάρας με τον Συρόγλου στην περιφέρεια και τον Αντιπάτη κάτω από τα καλάθια πάλεψαν, αλλά δεν κατάφεραν κάτι παραπάνω.

ΑΕΤΟΣ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ -ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗ 67-62 (29-28)

Διαιτητές : Αντωνίου Τσολάκος
ΑΕΤΟΣ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ (Σταυρακόπουλος , Χαλκιαδάκης): Ευσταθίου 22(2), Πιστιόλης 8 , Μπουζιάνης 13(1), Κελάδης 4, Πίσσαρης , Στάμος 9(1), Καραϊσκάκης 7 , Σαμοίλης 6, Μπασδέκης

ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗ (Σκουζής, Μπαλαής) : Τσάβαλος 7 , Κυριακόπουλος 21, Κυριακού 5(1), Καλούδης 1, Παστουσέας 2, Κονδύλης 15,Αθανασόπουλος , Οικονόμου 3(1), Γεωργιάδης , Αλεξιάς 6, Σφυρής 2

Σε ένα ντέρμπι που διεξήχθη στο κλειστό της οδού Ιφιγενείας, έλαβε χώρα ένα ντέρμπι ουραγών μεν, αλλά με τεράστιο ενδιαφέρον δε. Θυμηθείτε ότι και οι δύο ομάδες λίγο αργότερα, θα μπορέσουν με δύο τρείς καλές νίκες να ξεφύγουν από την επικίνδυνη ζώνη και να προσπεράσουν αρκετές ομάδες που βρίσκονται πιο πάνω από αυτές. Στα του παιχνιδιού τώρα, πολύ αργός ρυθμός με αρκετά λάθη, ήταν η εικόνα του πρώτου μέρους, όπου οι Καλλιθεώτες προηγούνταν για έναν πόντο. Στο τρίτο δεκάλεπτο το ντέρμπι συνεχίστηκε, μέχρι που λίγο αργότερα η ψαλίδα άνοιξε υπέρ του Αετού, ο οποίος πέτυχε μία νίκη που του δίνει ελπίδες και μερικές ανάσες, απέναντι σε έναν σκληρό αντίπαλο που θα παλέψει μέχρι τελευταία στιγμή για να αποδείξει την αξία του.

Ο Ευσταθίου αυτή τη φορά ξεχώρισε και άφησε στη σκιά του τον ασταμάτητο μέχρι στιγμής Μπουζιάνη, για τους παίκτες του Τζανή Σταυρακόπουλου, ενώ ο Κυριακόπουλος και ο Κονδύλης έκαναν πολύ καλή εμφάνιση από τους ''νότιους''.

ΕΥΡΥΑΛΗ ΓΛΥΦΑΔΑΣ -ΕΝ. ΑΡΜΕΝΙΩΝ 63-67(34-34)

Διαιτητές :  Στρέμπας Γκότσης
ΕΥΡΥΑΛΗ ΓΛΥΦ. (Κουρής , Φωτεινός) : Μήτσου 2, Παρίσος 18(4), Σκουλούδης 15(1) , Σκόρδος , Κακκαβάς , Πετρακάκης 8 , Κελέσης 10(2) , Ευστρατίου 2, Δαγτζής 8

ΕΝ. ΑΡΜΕΝΙΩΝ (Νικολαίδης -Τσιρωνιάν): Αμπατζής 12, Γετιμιάν 8, Μιχαλάς 5(1) ,  Μουλάς 6 , Σταματόπουλος 8 Ρουμελιώτης ,  , Μακρινός 6(1), Εμμανουήλ 12 ,Καλούδης 4 , Πέτρου 6(2)

Είτε ξεκινήσω με το ''τα΄θελε και τα΄παθε η Ευρυάλη'' είτε με το ''αντρίκειο διπλό των Αρμένιων ακόμα μία φορά φέτος μέσα στη Γλυφάδα'' το ίδιο θα είναι. Σε ένα ματς που κινήθηκε σε κόσμια πλαίσια και με το γήπεδο να είναι γεμάτο στην κεντρική του πλευρά, είδαμε την Αρμενκή να καταφέρνει να περιορίζει για 20 λεπτά τα ατού των γηπεδούχων και κάθε φορά που αυτοί ξέφευγαν για 3-4 πόντους, έβρισκαν τις λύσεις και επέστρεφαν στο ματς. Λίγο πριν το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου, οι κυανέρυθροι πήραν και διαφορά 5 πόντων,την οποία διατήρησαν μέχρι το κλείσιμο αυτού, αφού προηγήθηκαν κάποια εύστοχα σουτ, μετά από πολύ δύσκολες και ριψοκίνδυνες ενέργειες. Στην αρχή του τελευταίου μέρους όμως, μίλησε ο Γιώργος Παρίσσος, όπου με δικές του ενέργειες η Ευρυάλη ανέτρεψε την κατάσταση και προσπέρασε τους τελικους νικητές, ακόμα και με 4 πόντους. Στο τέλος μερικά παλικαρίσια καλάθια των φιλοξενούμενων τους έδωσαν μία διαφορά 4 πόντων υπέρ τους, για να ολοκληρωθεί τελικώς το ματς, όταν στα 16 δευτερόλεπτα από το τέλος και με τη διαφορά στους 2 πόντους υπέρ των φιλοξενούμενων, ο Σκουλούδης παίζοντας πλάτη στο χαμηλό ποστ, έχασε την μπάλα όντας υπό πίεση και κάπου εκεί έληξε και η αναμέτρηση. Έντονα τα παράπονα των ανθρώπων της Γλυφάδας για τη διαιτησία, καθώς ένα από τα πολλά που διαμαρτύρονται είναι ένα ανύπαρκτο κατ αυτούς αντιαθλητικό που δόθηκε, ανατρέποντας την εικόνα που παρουσίαζαν οι δύο ομάδες στο τελευταίο δεκάλεπτο, καθώς δόθηκε 5 λεπτά πριν το τέλος.
Μακράν ο Παρίσσος, ο κορυφαίος των Γλυφαδιωτών, ενώ για τους θριαμβευτές ο Αμπατζής συνεχίζει να κρύβει πολύ καλά την ηλικία του με την απόδοσή του, καθώς επίσης και ο Εμμανουήλ είχε ένα πολύ καλό βράδυ.