ΣΤΕΙΛΤΕ ΜΑΣ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ-ΣΧΟΛΙΑ-ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ-ΝΕΑ ΓΙΑ ΤΙΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ ΤΗΣ ΄Γ ΕΘΝΙΚΗΣ-ΕΣΚΑ-ΕΣΚΑΝΑ ΣΤΟ MAIL SPORTSOFFICERS@GMAIL.COM Ή ΣΤΗ ΣΕΛΙΔΑ ΜΑΣ ΣΤΟ FACEBOOK

Δευτέρα 8 Δεκεμβρίου 2014

Το ΠΕΡΑ την έκπληξη, συνεχίζουν στο ίδιο τέμπο οι πρωτοπόροι.

Στη Νίκαια ο Άρης αν και τα βρήκε σκούρα απέναντι στα πολυβόλα της Περάμου, καθάρισε το ματς στο τέταρτο δεκάλεπτο. Ο Πορφύρας με τρομερή ανατροπή στο 4ο δεκάλεπτο έφυγε με το διπλό από τη Δραπετσώνα, όπως ακριβώς έκανε και ο Πρωτέας με σχετική άνεση όμως μέσα στον Άλιμο. Στη Νέα Σμύρνη πιο δύσκολα από ότι δείχνει το τελικό σκορ πήρε τη νίκη ο Μίλωνας απέναντι στους Τραχωνες. Ο Έσπερος πήρε το ντέρμπι της Καλλιθέας, ενώ λίγο πιο νότια, ο ΑΟΝΑ, εκμεταλλεύτηκε την απουσία του Τσορμπατζίογλου και πήρε το ροζ φύλλο από το Π. Φάληρο. SPORTSOFFICERS

Συνοπτικά τα αποτελέσματα.

ΑΡΗΣ ΝΙΚΑΙΑΣ - ΕΝΩΣΗ ΝΕΑΣ ΠΕΡΑΜΟΥ 78-67

ΔΡΑΠΕΤΣΩΝΑ - ΠΟΡΦΥΡΑΣ 73-84
ΜΙΛΩΝ - ΤΡΑΧΩΝΕΣ 77-56
ΕΣΠΕΡΟΣ- Α.Ε.ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ 72-64
Α.Λ.Φ. ΑΛΙΜΟΥ - ΠΡΩΤΕΑΣ ΒΟΥΛΑΣ  59-72 (26-42)
Α.Ο. Π.ΦΑΛΗΡΟΥ - Α.Ο.Ν.ΑΡΓΥΡΟΥΠΟΛΗΣ 55-64
ΕΡΜΗΣ ΠΕΙΡΑΙΑ -. ΠΕΡΑ  60-68

Οι σκόρερς και σχόλια από όλα τα ματς

ΑΡΗΣ ΝΙΚΑΙΑΣ -ΕΝ. ΠΕΡΑΜΟΥ ΜΕΓΑΡΩΝ 78-67 (36-32)
Διαιτητές : Xρηστίδης Π. Αντωνίου
ΑΡΗΣ ΝΙΚΑΙΑΣ (Τσαπάκης , Βιτζηλαίος ): Σταυρούλης 2 , Φωτόπουλος 15(2), Σουρλής 19(3) , Κανέλλης 6 , Ραλλάτος 18 , Κόλιας 2, Αναστασόπουλος , Σκιαθίτης 8(2) , Πολυχρονόπουλος 8(2)
ΕΝ. ΠΕΡΑΜΟΥ ΜΕΓΑΡΩΝ (Μιχελιουδάκης, Ράμος): Τουμπανιάρης 4, Κοντόπουλος 15(3) , Μπαλτσαβιάς 9(3),Καραίσκος , Παζαράς , Ζάχαρης 1, Παπαγιαννακόπουλος 15, Πανάγος 20(3) Μουρίκης 3(1), Κατσαρέλιας

Την ώρα που η Νέα Πέραμος ξεκίνησε να ανεβάζει στροφές στο πρωτάθλημα, ήρθε το παιχνίδι με τον Άρη και παρόλο την εκπληκτική εμφάνιση των αθλητών της, η αστοχία του δευτέρου ημιχρόνου της στέρησε το κάτι παραπάνω. Οι γηπεδούχοι από την άλλη πλευρά ευτύχισαν να έχουν σε εξαιρετική μέρα τους Σουρλή και Ραλλάτο και εκμεταλλευόμενοι την κούραση των κιτρινόμαυρων στο δεύτερο μέρος κατάφεραν και έκαμψαν την αντίστασή τους. Στο πρώτο ημίχρονο το ματς ήταν ντέρμπι. Η Πέραμος μπήκε μπροστά με πολλά εύστοχα τρίποντα των Πανάγου, Μπαλτσαβιά και Κοντόπουλου και λίγο αργότερα, όταν ο Άρης πρόλαβε, προσπέρασε και ήταν συνέχεια μπροστά για 4-8 πόντους μέχρι το 24ο λεπτό, όπου οι φιλοξενούμενοι ξαναπέρασαν μπροστά. Οι Νικαιώτες έσφιξαν την άμυνα και με τα εύστοχα σουτ των Σουρλή και Σκιαθίτη, πήγαν τη διαφορά στο +12. Στο τέταρτο δεκάλεπτο πίεσαν τους σουτερ της Περάμου και αφού τους δυσκόλεψαν στο σκοράρισμα, παρέμεινε η διαφορά στα ίδια επίπεδα.
Σουρλής και Ραλλάτος οι διακριθέντες για τους γηπεδούχους, Πανάγος και Κοντόπουλος έκαναν εξαιρετική δουλειά για τους ποιοτικότατους φιλοξενούμενους.

ΔΡΑΠΕΤΣΩΝΑ -ΠΟΡΦΥΡΑΣ  73-84 (42-32)
Διαιτητές : Τσαχάκης Λαζαρίδης
ΔΡΑΠΕΤΣΩΝΑ (Καλλιπολίτης , Παππάς): Παπατρέχας 8(2) , Καμπέρης , Δρακόπουλος 12(2), Οικονόμου 13 , Σαράντης 19, Ζανιάς , Πεζιρκιανίδης 7 (1) , Κόλιας 2, Τσελέκος 6(1), Μαρκουίζος 3(1), Πανταζής , Τσουκάτος 3
ΠΟΡΦΥΡΑΣ (Κλιγκόπουλος , Γεωργάκης): Χατζηδημητρίου ,Χαραλαμπίδης 28(6), Ευαγγελίτσης 1, Παλτόγλου 18(4), Στουραίτης 2, Βαμβακάρης 10, Καλής 8, Καλαμαράς 13(3),Βούτας ,  Δελέγκος 4(1), Ματάνας , Χόρτσας

Η Δραπετσώνα φτάνει στην πηγή και δεν πίνει νερό. Για ακόμα ένα ματς πάλεψε, μπήκε μπροστά στο σκορ για 3 δεκάλεπτα και στο τέλος πάλι κάτι έγινε και έχασε το παιχνίδι. Αυτό το κάτι στην αναμέτρηση με τον Πορφύρα λέγεται Λευτέρης Χαραλαμπίδης. Ας δούμε από την αρχή το παιχνίδι. Οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά στο σκορ και με πολύ δυνατή άμυνα κατάφεραν και πήρανε κεφάλι. Το ημίχρονο είχε την ίδια ροή, κλείνοντας με 42-32 και η συνέχεια να είναι η ίδια μέχρι και το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου. Στο τρίτο δεκάλεπτο, οι πολύ καλές άμυνες των γηπεδούχων οδήγησαν τους φιλοξενούμενους σε αβίαστα λάθη, αλλά και σε πολλά φάουλ αποτέλεσμα εκνευρισμού. Βαμβακάρης και Ευαγγελίτσης αποχώρησαν με 5 φάουλ και από τον πάγκο οι φωνές οδήγησαν το διαιτητικό δίδυμο στο να δοθούν κάποιες τεχνικές ποινές κατά τους. Στο τέταρτο δεκάλεπτο τα δεδομένα αλλάξανε. Ο Χαραλαμπίδης πήρε το όπλο του, και με επιμέρους σκορ 11-31, οδήγησαν τον Πορφύρα σε μία ψυχωμένη νίκη.
Ο Σαράντης τράβηξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους, ενώ ο Παλτόγλου ακολούθησε σε απόδοση τον mvp Χαραλαμπίδη.

ΜΙΛΩΝΑΣ –ΤΡΑΧΩΝΕΣ/ΔΙΑΣ 77-56(40-24)
Διαιτητές : Τσώνος , Πλιάκας
ΜΙΛΩΝΑΣ (Τσιτσόπουλος , Ζάννος): Ρουσσόπουλος  3 , Κρασσάς 8(2), Μπίκας 18(2), Βαρυπάτης 14, Σίννης 10, Μούστα 2, Χολέβας , Παπαζαφειρόπουλος 2 , Παπανικολόπουλος 18(1),Παππάς ,  Σουληνάρης 2, Καραγεώργης
ΤΡΑΧΩΝΕΣ (Χαριτάτος , Φαραώ) :Ραζής Μ. 2,  Πλατής 6 , Γκιουρτζίδης 2 , Γρηγοράκος 13, Ζερβός 9 , Καδδάς 12, Ξυνογαλάς 1,  Ραζής Β. 7, Καπέτσης 2, Παπαδημητρακόπουλος 2

Στην αναμέτρηση που διεξήχθη στη Νέα Σμύρνη, ο Μίλωνας έδειξε από τα πρώτα λεπτά ότι ήθελε το ματς περισσότερο. Μπήκε δυνατά στο παρκέ και σιγά σιγά ανέβαζε τη διαφορά του σκορ, η οποία στο ημίχρονο έφτασε και τους 16 πόντους. Στο τρίτο δεκάλεπτο οι Τράχωνες έκαναν την αντεπίθεσή τους, αλλά το πολύ καλό μαρκάρισμα των πρασίνων πάνω στον Γρηγοράκο, τους έδινε το πάνω χέρι στο παιχνίδι. Δύο λεπτά πριν το τέλος οι Τράχωνες παρέδωσαν τα όπλα και κατάφεραν οι Μιλωνίτες να πάρουν μεγαλύτερη διαφορά στο σκορ.
Μπίκας και Παπανικολόπουλος έδειξαν κάποια στοιχεία από την ποιότητά τους, ενώ για τους ηττημένους ο Γρηγοράκος με 13 πόντους έκανε ότι μπορούσε για να βοηθήσει την ομάδα του.

ΕΣΠΕΡΟΣ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ -ΑΕ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ 72-64(34-34)
Διαιτητές Πόντας , Μαραμής
ΕΣΠΕΡΟΣ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ (Κωνσταντινίδης , Γραμματικός) : : Αγγελόπουλος Γ. 2 , Παντελής 8(2) , Χατζηκίδης 12(2), Λουκάκης 24, Μπαμπούνης , Παναγόπουλος , Χαρούνι 6, Ντόσκορης 9(3), Τράγος 11(1), Γραμματικός
ΑΕ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ (Αρμένης, Γραμματικός):  Κωσταρέλλος 8(2), Τσιπίδης 4, Σίννος 10(1) , Αριστοτέλους 13(1), Μαραγκόπουλος 18(1) ,Λαζαρίδης 8, Χιώλος  2,  Νοίδης  , Χιώνης 1
Έσω και δύσκολα ο Έσπερος την έκανε τη δουλειά του και έφυγε ως αφεντικό από το κλειστό της Καλλιθέας. Πάντα οι αναμετρήσεις μεταξύ Εσπέρου και ΑΕ Καλλιθέας έχουν ιδιαίτερο ενδιαφέρον. Αυτήν τη φορά, είδαμε τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο πόντο σε όλο το πρώτο ημίχρονο και κάπου στο 25 η ομάδα με τα μπλε έφυγε 48-41 για να τους ξαναφτάσουν οι φιλοξενούμενοι λίγο αργότερα στο 48-47. Στο τέταρτο δεκάλεπτο υπήρχε μόνο ένας πρωταγωνιστής στο γήπεδο και αυτός ήταν ο Έσπερος και πιο συγκεκριμένα ο Στέφανος Λουκάκης. Οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα στο σκορ και όσο και αν προσπαθούσε το σύνολο του coach Αράπη να πλησιάσει, δεν κατάφερε να πετύχει την ανατροπή, αφού η αμυντική λειτουργία του Εσπέρου ήταν εξαιρετική.
ξεκάθαρος πρωταγωνιστής ο Λουκάκης για τους γηπεδούχους, ενώ για τους ''πορτοκαλι'', ξεχώρισε ο ηγέτης τους Βαγγέλης Μαραγκόπουλος.

ΑΛΦ ΑΛΙΜΟΥ -ΠΡΩΤΕΑΣ ΒΟΥΛΑΣ 59-72 (26-44)

Διαιτητές : Σκούτας ,Καλογριάς
ΑΛΦ ΑΛΙΜΟΥ (Τριανταφύλλου, Τσούλιας): Τσιριγωτάκης 11(1), Καυκής Β. , Θεοφιλάκος 9(1) , Καυκής Α. 6(2), Παπουλίδης 12, Μοδάκης 15(1), Κανταράκιας , Κέκκης , Κωνσταντίνου 4, Πιτόγλου 4, Πορτελάνος 2
ΠΡΩΤΕΑΣ ΒΟΥΛΑΣ (Μανουσέλης, Ποδαράς) : Καπώνης 2 , Κονδύλης 3(1), Γεώργαρος 12(1), Σίμος , Κοκαλιάς 8(1) , Παπαργυρόπουλος 8, Αθηνιώτης 6, Βαρδαβάς 16, Πιεβαλίτσα 2, Πεφάνης 11(1), Γάργαλης 4, Πιτούλης 2

Με Βαρδαβά και Γεώργαρο σε μεγάλα κέφια ο Πρωτέας δεν μπορούσε να χάσει. Αρχικά οι δύο ομάδες μπήκαν πολύ παθιασμένα στον αγωνιστικό χώρο, αλλά η ποιότητα των φιλοξενούμενων έδωσε άμεσα το πάνω χέρι στο σύνολο του coach Μανουσέλη. Η διαφορά δεν άργησε να φτάσει τους 20 πόντους και το ημίχρονο έκλεισε με 26-44. Στο δεύτερο μέρος ο Άλιμος έκανε την προσπάθειά του να πλησιάσει στο σκορ, αλλά το τέλος του αγώνα τους βρήκε πίσω με 13 πόντους. Αν υπήρχε ακόμα λίγος χρόνος ίσως το παιχνίδι κατάφερνε να γίνει ντέρμπι.
ξεχώρισαν οι Βαρδαβάς και Γεώργαρος για τους νικητές, ενώ από πλευράς ΑΛΦΑ ο Μοδάκης έδειξε για ακόμα μία φορά την ποιότητά του.

Π ΦΑΛΗΡΟ -ΑΟΝΑ: 55-64 (37-30)
Διαιτητές: Καλογερόπουλος-Ορφανός
Π ΦΑΛΗΡΟ  (Γαζής): Σωτηρόπουλος, Σαββόπουλος 8 (2), Γεωργιάδης 2, Αναστασόπουλος 8 (1), Αθανασούλας 12, Παγίδας, Μπόθος 4 (1), Τριανταφυλλίδης 14, Τσιφτσής 2, Ζέρβας 1.
ΑΟΝΑ (Τριαντάφυλλος-Τάγκαλος): Τσεπαπαδάκης 6, Παπαδόπουλος 8, Μανίκας Κ. 3 (1), Καλογερόπουλος 9 (1), Παρασκευόπουλος 9 (1), Παπαϊωσήφ 14, Παπαδημητράκης 2, Χατζηρόδος 2, Μανίκας Γ, Χριστοδουλόπουλος 3 (1), Ζαφειρόπουλος, Γκαβασιάδης 8.

Όλα στραβά του πήγανε του ΑΟΠΦ αυτήν την εβδομάδα και η ήττα ήταν το φυσιολογικό αποτέλεσμα, όλων αυτών των κακουχιών. Αρχικά ο Τσορμπατζίογλου ήταν τιμωρημένος, ο Τσιφτσής κατάφερε και αγωνίστηκε μόνο 10 λεπτά όντας τραυματίας και κάπου στο 5ο λεπτό η ατυχία χτύπησε και τον Γεωργιάδη, ο οποίος τραυματίστηκε και αυτός. Ο Αονα από την άλλη πλευρά, εκμεταλλεύτηκε τις απουσίες και της αδυναμίες του ΑΟΠΦ και χτυπώντας κυρίως κάτω από τα καλάθια στην επίθεση αλλά και με πολύ κλειστή άμυνα, επιτρέποντας τα σουτ των γηπεδούχων οι οποίοι δεν είχαν τους βασικούς  τους σουτερ, πήραν ένα σημαντικότατο δίποντο. Ο Τριανταφυλλίδης ξεχώρισε στο πρώτο μέρος για τους γηπεδούχους οι οποίοι προηγούνταν για 22 λεπτά στο σκορ, ενώ για τους φιλοξενούμενους που κυριάρχησαν σε όλο το δεύτερο μέρος ο Παπαιωσήφ τράβηξε το σκορ για την ομάδα του.

ΕΡΜΗΣ ΠΕΙΡ.  –ΠΕΡΑ 60-68
Διαιτητές: Θεοδωρόπουλος , Αντωνόπουλος
ΕΡΜΗΣ ΠΕΙΡ. (Τσουμπρής , Αράπης Δ.  ): Βλαχάκης 2 , Ασημακόπουλος 12(2) , Γουρδομιχάλης , Ξύδας 9(2) ,Λοϊζίδης 11, Σκαμνάκης 4, Μοναχός ,Καράμπελας , Παπαπέτρος 12(2), Μαρούγκας , Λάμπος 10
ΠΕΡΑ (Γκαναβίας, Παξινός) : Βαρδάλος 13, Καλούδης Π. ,Μητρόπουλος ,  Μπίρμπας 14(1) , Λαγιόπουλος 6, Παπαθανασόπουλος 17(1), Αλεξανδράκης 7 , Τάγαρης 9, Βελισσαράκος , Αναγνώστου 2

Ντέρμπι με τα όλα του, η αναμέτρηση που διεξήχθη στο κλειστό του Σαλπέας. Για 37 λεπτά είδαμε ένα παιχνίδι που έσπαγε κόκαλα, μέχρι που οι δυνάμεις των ερυθρόλευκων τους εγκατέλειψαν και το καθαρό μυαλό των ''πολιτών'' τους έδωσε μία μεγάλη νίκη με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Παπαθανασόπουλο ο οποίος ξεχώρισε σε επίθεση και άμυνα για την ομάδα του. Οι γηπεδούχοι από την πλευρά τους, με μαχητική ψυχή και πολυφωνία στην επίθεση, προσπάθησαν να δώσουν την πρώτη νίκη στον νέο τους προπονητή, αλλά η αστοχία των τελευταίων λεπτών τους στοίχισε.
Ξεχώρισε ο Παπαθανασόπουλος όπως είπαμε για τους νικητές, ενώ από τον Ερμή Πειραιά, ο Ασημακόπουλος επανήλθε στις καλές εμφανίσεις.