ΣΤΕΙΛΤΕ ΜΑΣ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ-ΣΧΟΛΙΑ-ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ-ΝΕΑ ΓΙΑ ΤΙΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ ΤΗΣ ΄Γ ΕΘΝΙΚΗΣ-ΕΣΚΑ-ΕΣΚΑΝΑ ΣΤΟ MAIL SPORTSOFFICERS@GMAIL.COM Ή ΣΤΗ ΣΕΛΙΔΑ ΜΑΣ ΣΤΟ FACEBOOK

Πέμπτη 4 Δεκεμβρίου 2014

Φωτιές άναψε η Ελευθερία. Χαμός από τη δεύτερη θέση και κάτω.

Αντρική νίκη πέτυχε η Νίκαια των πολλών προβλημάτων, απέναντι στην Αρμενική. Σχετικά εύκολα έκανε το διπλό ο Φοίνικας μέσα στην Καλλιθέα με δύναμή του, τα τεσσάρια του. Η σκληροτράχηλη Μεγαρίδα εκμεταλλεύτηκε την έδρα της και πήρε ακόμα μία νίκη, απέναντι στη Βουλιαγμένη αυτή τη φορά. Η Ελευθερία επανέρχεται κερδίζοντας ένα εκ των φαβορί για την άνοδο, την Ευρυάλη. Ο Δαλμυράς έκανε πράγματα και θαύματα, χαρίζοντας το διπλό για την "Προο". Τέλος, συνεχίζει στο δρόμο του για την Α Εσκανα ο αήττητος Πειραϊκός. SPORTSOFFICERS

Διαιτητές: Λαζαρίδης , Σιδέρης
ΠΕΙΡΑΪΚΟΣ (Ποτόσoγλου) Σαρρής , Μόμτσος 10 , Πατμανίδης  , Ζέγγος 15(3) , Χεργκελετζής 8 , Πρινέας 8 , Κατσούρης Γ. 16(2) ,  Αγγελέτος 6, Ανδρουλάκης 7 , Κατσούρης B. 3, Καρανδρέας

ΠΑΝΝΕΑΠΟΛΙΚΟΣ (Κανδύλης , Τιτάκης): Σιρόγλου 10 ,  Τζοβάρας 16(1), Λουκής 4(1),  Αντιπάτης 2 , Μπίκουλης 11, Ρίππης , Μαυροειδάκος, Τσομίδης , Αντωνουσάκης , Παπαδάκης , Παραδιάς , Ρενιέρης 2 , Ζήσης 15

Στην αναμέτρηση του Σαλπέας το ματς ξεκίνησε ως ένα πολύ δυνατό ντέρμπι και στη συνέχεια ο Ζέγγος με τον Κατσούρη έδωσαν και  πάλι το παρόν καθαρίζοντας για την ομάδα τους. Μέχρι να φτάσουμε όμως σε εκείνο το σημείο, είχε προηγηθεί το one man show του Χρήστου Χερχελετζή, ο οποίος κρατούσε την ομάδα του ψηλά στο σκορ.  Από εκεί και μετά όμως οι δύο κύριοι που προαναφέραμε, άνοιξαν την ψαλίδα και έφτασαν τη διαφορά στο ημίχρονο στους 17 πόντους. Ο Παννεαπολικός έδειχνε ανήμπορος στις ορέξεις του συνόλου του coach Ποτόσογλου, αλλά το ημίχρονο λειτούργησε ευεργετικά για αυτόν. Στο β΄μέρος οι Νικαιώτες εξαπέλυσαν την αντεπίθεση τους. Βγάλανε αρκετές άμυνες, πήραν αρκετά ριμπάουντ και ενώ θα μπορούσαν να πλησιάσουν μέχρι και στην ισοφάριση, στους 8 πόντους διαφορά, χάσανε τη συγκέντρωσή τους και επέτρεψαν στον Πειραϊκό ανοίξει τη διαφορά και πιο συγκεκριμένα με εύστοχα σουτ του  Γιώργου Κατσούρη.
Κορυφαίοι για τους μπλε οι διόσκουροι Ζέγγος και Κατσούρης, ενώ για τους ηττημένους ο Τζοβάρας έδειξε ξανά την ποιότητα που διαθέτει,

ΤΕΡΨΙΘΕΑ –ΠΡΟΔΕΥΤΙΚΗ 64-70 (31-34)
Διαιτητές: Ορφανός Εμμ. Ντίντας
ΤΕΡΨΙΘΕΑ ΓΛΥΦΑΔΑΣ (Λαμπρόπουλος, Βασιλάκος): Αποστολάκης , Χωρίδης , Βασιλάκος 5(1), Δοροβίτσας 6(2), Βαρβατάκος 12 , Κυριακίδης , , Μαρκόπουλος 21, Τζίμης Β.  , Αρώνης 2, Τζ’ιμης Στ. 15(3) ,  Γεωργιάδης 3

ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΗ ( Παντελάκης , Κλιγκόπουλος ):  Σιδέρης 1, ,  Λινάρδος  12(2),  Σαραντίδης 8(1) , Μάντζαρης , Κοθράς 6 , Δαλμυράς 16(4) Κοντούζογλου 15(3), Καρατζάς  5, Θωμάς 5, Κουϊάνης ,   Κλιγκόπουλος 2

Στην αναμέτρηση που διεξήχθη στη Γλυφάδα, όλοι οι θεατές ανέμεναν ένα πολύ όμορφο ματς και στο τέλος όλοι μαζί δικαιώθηκαν. Ποιοτικότατη ομάδα η Τερψιθέα, μπήκε δυνατά στο ματς και προσπάθησε να πάρει κεφάλι στο σκορ, πέφτοντας όμως σε μία καλά διαβασμένη Προοδευτική, η οποία έκανε αυτά ακριβώς που έπρεπε μέσα στις τέσσερις γραμμές. 31-34 το ημίχρονο και το τρίτο δεκάλεπτο, ξεκινά με τεχνική ποινή για τους φιλοξενούμενους, έπειτα από την απρόοπτο συμβάν που αναστάτωσε τους γηπεδούχους. Το σκορ αμέσως ξέφυγε και το -3 έγινε -12. Ένα κλέψιμο του Μαρκόπουλου, εξελίχθηκε σε κάρφωμα και οι γηπεδούχοι έφτιαξαν ψυχολογία. Μαζεύτηκε στη συνέχεια η διαφορά και κάπου στο 37 η Τερψιθέα πέρασε μπροστά στο σκορ. Όταν όμως υπάρχει στο ρόστερ μίας ομάδας ο Κώστας Δαλμυράς, τότε η αντίπαλη άμυνα θα πρέπει να έχει το νου της. Ευστόχησε σε ένα τρίποντο με κρεμασμένους δύο αμυντικούς πάνω του, και από εκεί και μετά μίλησαν οι ελεύθερες βολές.
Ξεχώρισαν οι Δαλμυράς και Κοντούζογλου για τους νικητές, οι οποίοι δεν είχαν στην αποστολή τους τον Φουντή, την ίδια ώρα που ο Μάνος Μαρκόπουλος έκανε τα πάντα για τους γηπεδούχους. Αν δεν λύσει τα εσωτερικά της θέματα η Τερψιθέα σε συνδυασμό με ανέβασμα της ψυχολογίας των παικτών, θα συνεχίζει να έχει προβλήματα στη συνέχεια της χρονιάς. Νίκη του προπονητή, η σημερινή για τους ''βυσσινί'' ο οποίος χρησιμοποιούσε σαν πιόνια τους παίκτες του, οι οποίοι ακολουθούσαν κατά γράμμα τις εντολές του.

ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΜΟΣΧ. – ΕΥΡΥΑΛΗ ΓΛΥΦΑΔΑΣ 79—67(31-40)
Διαιτητές:  Χρηστίδης , Τσολάκος

ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ( Τσαραπατσάνης ,Παπαναστασίου) :  Γιαννόπουλος 4 ,  Παυλιάς 15 (3), Κουμάρ-Σιβαράμ  6 , Πέττας 21 (3) ,  Τολημένος  2 ,  Τζαφέρης 8 (1),  Μαυρίδης  ,  Πέτσης , Νικολάου  7 (1) ,  Ζαρκαδούλας 16 (2) .
ΕΥΡΥΑΛΗ ΓΛΥΦΑΔΑΣ (Κουρής , Αντωνοπύλου): Μήτσου 6 (1),  Παρίσος 10 (1),  Σκουλούδης 21 (1), Σκόρδος 1 ,  Κακαβάς 6(2) ,  Πετρακάκης Γ. 6 , Κελέσης 4 ,  Δημητρίου ,   Παπαδατος 1 , Δαγτζής 12(2)

Τα πάνω κάτω ήρθαν την Πέμπτη το βράδυ στο κλειστό του Μοσχάτου. Σε ένα παιχνίδι που έμοιαζε υπόθεση για έναν ρόλο μέχρι το ημίχρονο, ήρθε η άμυνα ζώνης των γηπεδούχων και έκανε την ανατροπή. Ας το πάρουμε από την αρχή λοιπόν, όπου η Ευρυάλη, με επιθετική πολυφωνία κατάφερε και επέβαλε τον ρυθμό της αφήνοντας από νωρίς την Ελευθερία πίσω στο σκορ. Το +9 των φιλοξενούμενων στο ημίχρονο αποτελεί την ολοκληρωμένη εικόνα αυτού. Στο δεύτερο μέρος όμως, ο coach Τσαραπατσούνης, αντιλήφθηκε ότι η ζώνη ταιριάζει πιο πολύ στην ομάδα του και εν τέλη δικαιώθηκε. Την ίδια ώρα, στο στρατόπεδο των πρασίνων, η ζώνη αρχικά δεν προκάλεσε κάποια αναστάτωση, τα πολλά όμως άστοχα σουτ αποτέλεσαν τον λόγο, που οι Μοσχατιώτες κατάφεραν και μείωσαν τη διαφορά στο τρίτο ημίχρονο και λίγο αργότερα πέρασαν και μπροστά στο σκορ, παίρνοντας και μία διαφορά 12 πόντων στο τέλος.

Μεγάλοι πρωταγωνιστές για τους γηπεδούχους, οι γνωστοί, Πέττας, Παυλιάς, Ζαρκαδούλας, καθώς απουσίαζε ο Δέλλιος, ενώ για τους φιλοξενούμενος, συνέχισε τις καλές εμφανίσεις ο Σκουλούδης.

ΝΕ ΜΕΓΑΡΙΔΟΣ -BOΥΛΙΑΓΜΕΝΗ 70-65(46-24)

Διαιτητές : Τσάτσης , Αντωνιάδης
ΝΕ ΜΕΓΑΡΙΔΟΣ (Παπαδόπουλος , Μαργέτης ): Προσελέντης 5(1) , Δασκαλούδης 16, Αβραμίδης 10(1), Κουλουριώτης 13(1), Προύζος 2, Ραφαηλίδης , Θεοδόσης 10, Παρασκευόπουλος 8, Μαργέτης 3 , Κόμπουλης ,Μήτσος , Κόλα 3(1)
ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗ (Σκουζής , Μπαλαής): Τσάβαλος 6 , Κυριακόπουλος 8 Κυριακού 5(1), Καλούδης 5(1), Παστουτσέας 7 , Κονδύλης 9 ,Ελμάσογλου 3, Οικονόμου , Γεωργιάδης 10(2), Αλεξιάς 4, Σφυρής 8

Μέσα στην έδρα της και με παρόντα τον ηγέτη της Αντρέα Δασκαλούδη, η ΝΕΜ δεν μπορεί να χάσει. Αυτήν τη φορά το θύμα ήταν η μαχητική Βουλιαγμένη. Παρόλο που οι γηπεδούχοι μπήκαν πολύ δυνατά στο ματς και έφτασαν τη διαφορά ακόμα και στους 22 πόντους στο ημίχρονο, οι αθλητές των φιλοξενούμενων, ανέβασαν στροφές και εκμεταλλευόμενοι τα πολλά λάθη, αλλά και τις αλλαγές των γηπεδούχων πλησίασαν στο σκορ δίχως όμως να καταφέρουν την ολική ανατροπή.

Ξεχώρισε για τους γηπεδούχους ο Δασκαλούδης ενώ για τους φιλοξενούμενους, αξίζει να αναφερθεί ότι η συνολική δουλειά που πραγματοποιήθηκε στο δεύτερο μέρος, είχε επί μέρους σκορ 24-41.

ΕΑ ΝΙΚΑΙΑΣ –ΕΝ. ΑΡΜΕΝΙΩΝ 57-47(32-25)

Διαιτητές : Αντωνόπουλος , Χριστοδουλάκης
ΕΑ ΝΙΚΑΙΑΣ (Αράπης ): Κογιώνης 8 , Σκοπελίτης 2, Μπάγιας 2 , Ντώνη 9, Ιωαννίδης 5, Μαυρίδης , Παναγωτόπουλος 9(3) Αρμανίδης 12(2) Πετρόπουλος Φ 5(1) , Ρεπάνης 5(1) Γαλίτης Γιανδήμας
ΕΝ. ΑΡΜΕΝΙΩΝ (Νικολαίδης Τσιρωνιάν) : Αμπατζής 9 , Γετιμιάν 3, Μιχαλάς 5, Σταματόπουλος 9, Νικολόης 7 , Μακρινός 2, Ασημακόπουλος 2, Εμμανουήλ 10, Άλα , Καλούδης , Πέτρου

Χωρίς τους Πετρόπουλο και Σαρδέλη κατέβηκε η Νίκαια στην αναμέτρηση με την Αρμενική και τελικά κατάφερε και πήρε μία τεράστια νίκη, απέναντι σε έναν πολύ ισχυρό αντίπαλο. Από την αρχή μπροστά οι Νικαιώτες, οι οποίοι κλείδωσαν τα ατού των Αρμένιων, έπαιξαν άμυνα υψηλότατου επιπέδου και με μεγάλους πρωταγωνιστές, τον Ηλία Αρμανίδη, αλλά και τον ηρωικό Μιχάλη Ιωαννίδη, ο οποίος ενώ από το πρώτο δεκάλεπτο είχε βγάλει και εν συνεχεία επανατοποθέτησε τον ώμο του, έδωσε μεγάλες μάχες κάτω από τα καλάθια. Το 32-25 του ημιχρόνου, δείχνει επ'ακριβώς το πως κύλισε η αναμέτρηση, με την συνέχεια να είναι ίδια και απαράλλακτη. Προβληματισμός για την ομάδα της Νέας Σμύρνης, καθώς με 47 πόντους ενεργητικό δεν μπορεί να ζητά κάτι παραπάνω, αναμένοντας την επόμενη αγωνιστική για να επανέλθει στις νίκες, φιλοξενώντας τον Αετό Καλλιθέας..

ΑΕΤΟΣ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ –ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΠΕΙΡ. 56-64(31-33)

Διαιτητές: Αντερριώτης Τσουραπάς
ΑΕΤΟΣ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ (Σταυρακόπουλος , Χαλκιαδάκης) : Ευσταθίου 10, Πιστιόλης , Τάγκας 3(1), Μπουζιάνης 10, Κελαδης 5 , Τρουπής 5(1), Στάμος 6(2) , Σαμοϊλης 13(1) , Ζορμπάς , Βασδέκης 4
ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΠΕΙΡ. (Πουτουλίδης, Φακίρης): Ρουμάνι 8(1), Καρατζής 9 , Αγγελόπουλος , Γιαννακής , Δεβεζόγλου 4 , Ρέππας 5, Κόγκας 14(2), Κόϊκας 13(2) , Δαουτάκος 2 , Δανασής 9(3) , Κοντοστέργιος , Φακίρης

Ο Φοίνικας επιστρέφει και αυτήν την φορά ο Μινάς Κόικας ήταν αυτός που έκανε τη διαφορά για τους παίκτες του coach Πουτουλίδη. To ματς δεν ήταν τόσο εύκολο όσο μπορεί να περίμεναν κάποιοι. Ο Αετός αποτελεί ένα αξιόλογο σύνολο και μέχρι το ημίχρονο το ματς ήταν ντέρμπι, παρόλο που οι Πειραιώτες είχαν το προβάδισμα από 2 μέχρι 6 πόντους. Η εικόνα του δευτέρου ημιχρόνου δεν άλλαξε, και το πολύ σκληρό ματς, έφτασε τους δύο ποιοτικότατους Μπουζιάνη και Δεβεζόγλου στα άκρα, με αποτέλεσμα οι διαιτητές να τους αποβάλουν από τη συνέχεια του παιχνιδιού. Την ίδια ώρα μέσα στις τέσσερις γραμμές, ο Κόικας έκανε εξαιρετική δουλειά κάτω από τα καλάθια ενώ ο Κόγκας λίγο πιο έξω δημιουργούσε απόσταση ασφαλείας για την ομάδα του Φοίνικα.

ξεχώρισαν οι δύο κύριοι που αναφέραμε πιο πάνω για τους ''μπλε'', ενώ για τους κιτρινόμαυρους ο νεαρός Σαμοίλης βρέθηκε σε πολύ καλή βραδιά, εντυπωσιάζοντας με την απόδοσή του. Υπάρχει ποιότητα στην Καλλιθέα και δεν θα αργήσει να φανεί και μέσα από αποτελέσματα,,,