ΣΤΕΙΛΤΕ ΜΑΣ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ-ΣΧΟΛΙΑ-ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ-ΝΕΑ ΓΙΑ ΤΙΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ ΤΗΣ ΄Γ ΕΘΝΙΚΗΣ-ΕΣΚΑ-ΕΣΚΑΝΑ ΣΤΟ MAIL SPORTSOFFICERS@GMAIL.COM Ή ΣΤΗ ΣΕΛΙΔΑ ΜΑΣ ΣΤΟ FACEBOOK

Πέμπτη 15 Ιανουαρίου 2015

Προο από τα παλιά, μεγάλο come back ο Αετός

Πλησιάζει την πρώτη τριάδα η Προοδευτική μετά το μεγάλο διπλό που πέτυχε μέσα στη Νίκαια. Νίκη ανάσα για τους Καλλιθεώτες, οι οποίοι έβαλαν μπελάδες στους Βυσσινί από τη Νεάπολη. Ελευθερία, ΝΕΜ και Φοίνικας συνέχισαν με νίκες και περιμένουν τις επόμενες αναμετρήσεις για να πλασαριστούν ακόμα καλύτερα σε ένα από τα πιο απαιτητικά πρωταθλήματα της Β΄Εσκανα των τελευταίων ετών. SPORTSOFFICERS

Διαιτητές : Αντερριώτης Λυράς
ΕΑ ΝΙΚΑΙΑΣ (Αράπης) Κογιώνης 8, Σκοπελίτης 4, Μπάγιας , Ντώνη 11(2) , Ιωαννίδης 7 , Σαρδέλης 8(1) Αρμανίδης 12(2) , Πετρόπουλος  Π. 4, πετρόπουλος Ν. Ρεπάνης 3 , Γιανδήμας
ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΗ (Παντελάκης , Σιγλέτος): Δογρανλής 2 , Σαραντίδης 5(1) , Φουντής 18(2) , Βήχος 6, Κοθράς , Δαλμυράς 20(3) , Κοντούζογλου 9 , Σιδέρης , Θωμάς 5(1) ΚουΊμάνης , Κλιγκόπουλος Γ.

Διπλό για Α Εσκανα έκανε η Προοδευτική με τεράστιο πρωταγωνιστή τον Δαλμυρά ο οποίος δεν πρέπει να έχασε σουτ στην αναμέτρηση, όπου είχε και κάπου στις 12 ασίστ και τον Θωμά, ο οποίος έβαλε καθοριστικό τρίποντο όταν τα παιχνίδι είχε φτάσει στο Χ. Τρία δεκάλεπτα λοιπόν βρισκόταν μπροστά στο σκορ η ομάδα του Κορυδαλλού, αλλά κάπου εκεί η ομάδα από τη Νίκαια έκανε την ολική επαναφορά. Το παιχνίδι βρέθηκε πολλές φορές στον πόντο, αλλά ποτέ δεν ολοκληρώθηκε η ανατροπή. Στο τελευταίο δεκάλεπτο και ενώ το ματς ήταν κάτι λιγότερο από καλάθι, οι Νικαιώτες κέρδισαν δύο ελεύθερες βολές και για ακόμα μία φορά δεν κατάφεραν να προηγηθούν. Με καθαρό μυαλό και εύστοχες προσπάθειες, οι Κορυδαλλιώτες πήραν κεφάλι στο ματς στα τελευταία λεπτά, με το τελικό σκορ να είναι το 57-65. Ξεκάθαρος MVP ο βραχύσωμος Δαλμυράς, με πολύ καλή εμφάνιση και από τον Φουντή επίσης. Ο Ηλίας Αρμανίδης από πλευρά ηττημένων, συνέχισε τις ποιοτικές εμφανίσεις του στο φετινό πρωτάθλημα της Β´ Εσκανα.

ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΜΟΣΧΑΤΟΥ – ΕΝ. ΑΡΜΕΝΙΩΝ 63-61(31-16)

Διαιτητές : Πόντας , Χρηστίδης Π.

ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΜΟΣΧ. (Τσαραπατσάνης , Παπαναστασίου): Νικολαίδης , Γιαννόπουλος 9(1) , Παυλιάς 11(3) , Δέλιος 5(1) , Πέττας 14, Τζαφέρης 2, Μαυρίδης , Πέτσης , Κουμάρ 6(1) , Ζαρκαδούλας 16(2)
ΕΝ. ΑΡΜΕΝΙΩΝ (Νικολαίδης , Τσιρωνιάν) : Αμπατζής 5, Γετιμιάν 5(1) , Ρουμελιώτης 2 , Μουλάς 17(1) , Σταματόπουλος 9 , Νικολόης 3(1) , Μακρινός 7(1) , Ασηαμκόπουλος 4, Εμμανουήλ 5, Αλά , Καλούδης 4

Όσοι βρέθηκαν στο κλειστό του Μοσχάτου τα είδαν όλα. Η Ελευθερία έπαιξε πολύ όμορφο μπάσκετ για τριάντα λεπτά, καταφέρνοντας στο ημίχρονο να βρεθεί μπροστά στο σκορ με 15 πόντους, έχοντας 16 πόντους παθητικό. Στο τρίτο δεκάλεπτο το κυανόλευκο γλέντι συνεχίστηκε και η διαφορά έφτασε και τους 19 πόντους. Οι Αρμένιοι όμως έχουν αποδείξει ότι είναι από τα πιο σκληρά καρύδια της κατηγορίας και στο τέταρτο δεκάλεπτο με μπροστάρη τον Μουλά, έκαναν το ματς Ντέρμπι. Με δύο σουτ του Μακρινού οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν και πέρασαν μπροστά στο σκορ, αλλά Ζαρκαδούλας, Πέττας και Παυλιάς, είχαν διαφορετική γνώμη για το φινάλε. 63-61 το τελικό σκορ και η συγκεκριμένη αναμέτρηση θύμισε σε πολλούς, πόσο όμορφο άθλημα είναι το μπάσκετ. Οι κορυφαίοι του αγώνα έχουν ήδη αναφερθεί και αμφότερες οι δύο ομάδες ετοιμάζονται για τις επόμενες δοκιμασίες τους.

ΝΕ ΜΕΓΑΡΙΔΟΣ – ΤΕΡΨΙΘΕΑ  ΓΛΥΦ 78-66(36-33)

Διαιτητές: Χρηστίδης Η., Σπυρόπουλος

ΝΕ ΜΕΓΑΡΙΔΟΣ (Παπαδόπουλος,  Κορώσης): Προδσελέντης 3(1) , Δασκαλούδης 16 Αβραμίδης 20(2) , Κουλουριώτης 9(1) Πάνος , Ραφαηλίδης 4, Θεοδόσης 11, Παρασκευόπουλος 6, Μαργέτης 5(1) , Κόμπουλης , Μήτσος 4, Κόλα
ΤΕΡΨΙΘΕΑ (Λαμπρόπουλος , Βασιλάκος) :Λιανός 2, Νικολάκης 2, Βασιλικός 4, Δοροβίτσας 11(2) Βαρβατάκος 13, Κυριακίδης 4(1), Παπαγιαννόπουλος 5(1) Μαρκόπουλος 7 Τζίμης 15(1) Αηδονίδης Τσακίρης , Γεωργιάδης 3

Τι είχες Γιάννη, τι είχα πάντα θα μπορούσε να είναι ένας μίνι τίτλος για τη συγκεκριμένη αναμέτρηση. Η Μεγαρίδα με αυτή την έδρα δεν είναι εύκολο να χάσει. Σε ένα ματς πραγματικό ντέρμπι με αρκετούς πρωταγωνιστές, οι γηπεδούχοι ενώ αρχικά έδειξαν να μη μπορούν να ξεφύγουν από τους ψυχωμένους φιλοξενούμενους, μετά την τελευταία τους μεγάλη νίκη μέσα στο Σαλπέας, τελικά κατάφεραν στο δεύτερο ημίχρονο και υπερκέρασαν το εμπόδιο των ικανότατων αθλητών της ομάδας από τη Γλυφάδα και με πρώτο βιολί τον Αβραμίδη αυτή τη φορά και λίγο πιο πίσω τον συνήθη ύποπτο Δασκαλούδη. Επιστρέφοντας στο αγωνιστικό μέρος, στο τρίτο δεκάλεπτο οι Γλυφαδιώτες μετά από εύστοχο τρίποντο του Δοροβίτσα, κοίταζαν στον φωτεινό πίνακα το σκορ να είναι 7 πόντους υπέρ της ομάδας τους, αλλά η αστοχία και η κούραση από τα συνεχόμενα ματς, έκαναν τη ζημιά στο σύνολο του coach Λαμπρόπουλου στο τελευταίο σκέλος του αγώνα. Στο τελευταίο δεκάλεπτο λοιπόν, οι γηπεδούχοι συνέχισαν σε σταθερό τέμπο και κατάφεραν να ανατρέψουν την εις βάρος τους κατάσταση, βλέποντας τους αντιπάλους τους εξουθενωμένους και ανίκανους να σκοράρουν παραπάνω από 11 πόντους. Οι Μεγαρείς ξαναφιγουράρουν στα ''ψηλά'' του βαθμολογικού πίνακα και τα βλέμματα αρχίζουν να κοιτούν εκ νέου προς τα πάνω. Τζίμης και Βαρβατάκος ξεχώρισαν από τους ηττημένους, οι οποίοι θυμίζουν κανονικό ασανσέρ τη φετινή χρονιά, έχοντας όμως το ελαφρυντικό των συνεχόμενων αγώνων την τελευταία εβδομάδα.

ΑΕΤΟΣ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ – ΠΑΝΝΕΑΠΟΛΙΚΟΣ 66-54(33-25)

Διαιτητές : Αντωνιάδης , Κονταράτος

ΑΕΤΟΣ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ (Σταυρακόπουλος , Χαλκιαδάκης) :Ευσταθίου 15 , Πιτσιόλης 2, Μπακάλης 9(1) , Μπουζιάνης 14 , Κελάδης 7 , Στάμος 2, Καραϊσκάκης 9(2), Σαμοίλης 5, Βασδέκης 2
ΠΑΝΝΕΑΠΟΛΙΚΟΣ  (Κανδύλης , Τιτάκης) : Σιρόγλου 16(1), Τζοβάρας 7, Λουκής 9 , Κοτρότσος 2, Μπίκουλης 9 , Μαυροειδάκος 2, Αντωνουσάκης 2, θεοδωρικάκος 2, Παππάς 2, Ζήσης 3

Σε ένα παιχνίδι ο θάνατος σου η ζωή μου ο Αετός πήρε τεράστιας σημασία νίκη με 66-54 και έβαλε σε μπελάδες τον Παννεαπολικό που από εκεί που ξεκίνησε με υψηλές βλέψεις παλεύει για την παραμονή του μετά το τέλος του πρώτου γύρου. Στο αγωνιστικό μέρος η ομάδα της Νίκαιας προηγήθηκε με 0-1 και αυτή ήταν και η μια από τις δύο φορές που πέρασε μπροστά στο σκορ. Από εκεί και πέρα με όπλο την αγωνιστικότητα και τα πολλά επιθετικά ριμπάουντ ο Αετός πήρε τα ηνία του αγώνα και ένα σταθερό προβάδισμα των 8-9 πόντων. Το πρώτο ημίχρονο τελείωσε χωρίς οι ''Βυσσινί'' να μπορούν να βρουν απαντήσεις και να μπουν ξανά στο ματς, την ίδια ώρα που ο ανανεωμένος Αετός με πολυφωνία στην επίθεση έκανε πολύ καλή δουλειά. Στο β ημίχρονο ο Παννεαπολικός παρουσίασε καλύτερο πρόσωπο και κατάφερε να ψαλιδίσει την διαφορά και να περάσει και μπροστά για μια και μοναδική φάση.. Η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη αφού οι γηπεδούχοι δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη και με συνεχόμενα καλάθια στα δύο τελευταία λεπτά του τρίτου δεκαλέπτου εκτόξευσαν ξανά τη διαφορά στους 8.. Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Παννεαπολικός πέταξε λευκή πετσέτα. Όχι μόνο δεν κατέβασε την διαφορά, αλλά βρέθηκε στο άκουσμα της κόρνας να χάνει με 12 πόντους από μία ομάδα που ετοιμάζεται να κάνει την ολική επαναφορά όπως όλα δείχνουν. Από τους νικητές που τα έδωσαν όλα μπήκαν μπροστά οι Μπουζιάνης και Ευσταθίου, που πήραν από το χέρι τον Αετό και τον οδήγησαν προς τη νίκη, με αντάξιες τους όμως βοήθειες από τους μικρούς της ομάδας. Από το ναυάγιο του Παννεαπολικού δεν υπήρξαν διασωθέντες, πέραν του αποτελεσματικού για ακόμα μία φορά Νίκου Συρόγλου. Αξίζει να αναφέρουμε τις 7 τεχνικές ποινές που δόθηκαν στον αγώνα, δίχως όμως να υπάρχει το παραμικρό πρόβλημα μεταξύ των ανθρώπων των δύο ομάδων.

ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΠΕΙΡ. ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗ 77-57 (39-32)

Διαιτητές : Λαζόνγκα , Πολυχρόνης

ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΠΕΙΡ. (Δρουμπούκης , Ιμπραημάκης): Ρουμάνι 9(2) , Καρατζής 1, Καραντανάς 15(1) , Αγγελόπουλος , Δεβεζόγλου 21(2) , Ρέππας 6 , Κόγκας 12(4) , Κόϊκας , Δαουτάκος 8(1) , Δανασής 5(1) , Κοντοστέργιος , Φακίρης
ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗ (Σκουζής , Μπάλιας): Τσάβαλος 2, Κυριακόπουλος 12(2), Κυριάκου 14(2) , Καλούδης 5, Αθανασόπουλος 5, Κονδύλης 10, Ελμάσογλου 5 Οικονόμου , Γεωργιάδης 4

Οι αριθμοί δεν λένε πάντα την αλήθεια και στην παρούσα φάση η διαφορά των δύο ομάδων δεν είναι τόσο μεγάλη όσο δείχνει το τελικό σκορ. Στο πρώτο ημίχρονο, το ποιοτικότατο σύνολο του coach Δρουμπούκη, πάλευε να χτίσει μια διαφορά ασφαλείας, αλλά οι ''νότιοι'' με σκληρές άμυνες και περίσσια μαχητικότητα, κρατούσαν τη διαφορά στους 5-7 πόντους. Στο δεύτερο ημίχρονο τα δεδομένα άλλαξαν. Ο Φοίνικας έσφιξε την άμυνά του και την ώρα που ο Καραντανάς έκλεβε τα πορτοφόλια των αντιπάλων του, ο Δεβετζόγλου έκανε αυτό που ξέρει καλύτερα μέσα στο παρκέ εδώ και χρόνια.... Να σκοράρει. Πολύ καλή η εικόνα της ομάδας του coach Σκουζή, η οποία αναμένεται να κάνει πολλές ζημιές και να παλέψει μέχρι τέλους για τη σωτηρία της. Ξεχώρισαν για τους φιλοξενούμενους οι Κυριακόπουλος ως συνήθως και ο Κυριακού. Το δίδυμο που προαναφέραμε για τους γηπεδούχους ήταν αυτό που έκανε και τη διαφορά στην αναμέτρηση, με άξιο γεγονός αναφοράς να είναι τα ακόμα 4 τρίποντα που φόρτωσε τα αντίπαλα καλάθια, ο Σπύρος Κόγκας, ο οποίος είναι με διαφορά ο κορυφαίος σουτέρ τριών πόντων της κατηγορίας.