ΣΤΕΙΛΤΕ ΜΑΣ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ-ΣΧΟΛΙΑ-ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ-ΝΕΑ ΓΙΑ ΤΙΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ ΤΗΣ ΄Γ ΕΘΝΙΚΗΣ-ΕΣΚΑ-ΕΣΚΑΝΑ ΣΤΟ MAIL SPORTSOFFICERS@GMAIL.COM Ή ΣΤΗ ΣΕΛΙΔΑ ΜΑΣ ΣΤΟ FACEBOOK

Παρασκευή 23 Ιανουαρίου 2015

Νικαιάρα με μαγκιά, συνεχίζουν με νίκες οι δύο πρώτοι

Ματς της χρονιάς έγινε στη Νίκαια με νικητές τους γηπεδούχους, ενώ μεγάλη νίκη πέτυχε και ο Αετός, με τα παράπονα των φιλοξενούμενων για τη διαιτησία να είναι κάτι παραπάνω από έντονα. Επιστροφή στις νίκες για τον Πειραϊκό μέσα στην σκληρή έδρα των Μεγάρων, ενώ η Ευρυάλη άφησε τον Παννεαπολικό να προβληματίζεται για το μέλλον του. Οριακή νίκη της Ελευθερίας είχαμε μέσα στο Μοσχάτο, την ίδια ώρα που οι Αρμένιοι είχαν ένα εύκολο βράδυ μέσα στην έδρα τους.  SPORTSOFFICERS

Αναλυτικά οι σκόρερς της 14ης αγ.:

ΕΥΡΥΑΛΗ ΓΛΥΦ .- ΠΑΝΝΕΑΠΟΛΙΚΟΣ  73-59(27-27)

Διαιτητές : Δελαγραμμάτικας , Σέλληνας

ΕΥΡΥΑΛΗ ΓΛΥΦΑΔΑΣ (Κουρής , Αντωνοπούλου): Μήτσου 5(1), Σκόρδος 4,  Σκουλούδης 17 , Μπουρούσης , Κακαβάς 17(2), Πετρακάκης 4, Κελέσης 17(2),  Ευστρατίου , Δαγτζής 9
ΠΑΝΝΕΑΠΟΛΙΚΟΣ (Κανδύλης , Τιτάκης) : Σιρόγλου 8, Τζοβάρας 7(1), Λουκής  , Μπίκουλης 15 , Αντωνουσάκης 4, Μαυροειδάκος , Θεοδωρικάκος 14,Ρενιέρης 4, Σαγρής 4,  Ζήσης 3

Όποιος περίμενε ότι η Ευρυάλη θα περάσει ένα εύκολο βράδυ απέναντι στον Παννεαπολικό έπεσε έξω με το τελικό 73-59 να είναι εντελώς πλασματικό. Ψυχωμένη η ομάδα της Νίκαιας μπήκε για πρώτη φορά δυνατά σε ματς και έχτισε και διαφορά που άγγιξε τους 7 πόντους (20-27), όμως ένα επιθετικό ξέσπασμα των γηπεδούχων δύο λεπτά πριν τελειώσει το ημίχρονο έφερε το παιχνίδι στα ίσα (27-27).Στο Β μέρος η Ευρυάλη πήρε το πάνω χέρι, σημάδεψε τον Σκουλούδη στην επίθεση και βρήκε και μακρινά σουτ που της επέτρεψαν να είναι μπροστά στο σκορ, με τους φιλοξενούμενους όμως να ακολουθούν σε απόσταση αναπνοής, στηριζόμενοι στην πολύ καλή εμφάνιση των ψηλών της ομάδας. Στην τελική ευθεία και με το παιχνίδι να έχει πάρει φωτιά, πρωταγωνιστές ήταν οι δύο διαιτητές που καταλόγισαν 2 αντιαθλητικά και 4 τεχνικές ποινές εις βάρος του Παννεαπολικού και δεν τον άφησαν να διεκδικήσει τη νίκη, σύμφωνα με τα λεγόμενα των ανθρώπων του. Τελικώς πήρε αυτό που ήθελε η Ευρυάλη με την Τριάδα Σκουλούδη,Κελέση, Κακαβά να τραβάνε το σκοράρισμα, με τους Νικαιώτες από την άλλη να μένουν με την πίκρα της ήττας παρά την καλή εμφάνιση που αυτήν την φορά δεν ήταν αρκετή. Μπίκουλης και Θεοδωρικάκος έδωσαν επιθετικές λύσεις για τους Βυσσινί , ενώ ο Σιρόγλου παρότι δεν σκόραρε όσο άλλα παιχνίδια μοίρασε αρκετές ασιστ.

ΝΕM – ΠΕΙΡΑΪΚΟΣ  72-81 (29-35)

Διαιτητές:  Φασόλης , Τσάτσης

ΝΕ ΜΕΓΑΡΙΔΟΣ (Παπαδόπουλος, Μαργέτης ): Προσελέντης 13(2) , Δασκαλούδης 15, Αβραμίδης 6 , Κουλουριώτης 16(4) Πάνος , Ραφαηλίδης , Θεοδόσης 10, Παρασκευόπουλος 5, Μαργέτης  , Κόμπουλης 7,Παπαγιάννης, Κόλα
ΠΕΙΡΑΪΚΟΣ (Ποτόσογλου) : Σαρρής 1, Μόμτσος 11(1), Ποτόσογλου , Κάτσικας 6,  Ζέγγος 17(1) , Χεργκελετζής 19(1), Κατσούρης Γ. 19(3) Αγγελέτος 6, Ανδρουλάκης 2, Καρανδρέας, Παχής

Το ματς που αναμενόταν φωτιά, τελικά έγινε κομπολόι στα χέρια των παικτών του Πειραϊκού. Και δεν το γράφω για να υποτιμήσω τα πολύ καλά φέτος Μέγαρα, αλλά για να σας δώσω να καταλάβετε ότι όποτε πάταγε γκάζι στο ματς η ομάδα του Πειραιά, το σκορ άνοιγε, όποτε αφηνόταν λίγο υπήρχε ντέρμπι. Αρχικά λοιπόν, οι φιλοξενούμενοι βρίσκοντας λύσεις από τη ρακέτα ήταν μπροστά στο σκορ  με μονοψήφια διαφορά (35-29 το ημίχρονο). Η ΝΕΜ με πολύ καλό Τρανσίσιον πλησίαζε, αλλά δεν κατάφερνε κάτι παραπάνω. Στο δεύτερο μέρος η ψαλίδα είχε φτάσει και τους 12 πόντους, αλλά με 2 τρίποντα του Προσελέντη, οι γηπεδούχοι πλησίασαν στο σκορ. Κάπου εκεί ανέλαβε ο Ζέγγος με τον Κατσούρη και  με δικά τους τρίποντα η διαφορά  έφτασε ξανά σε διψήφια επίπεδα για να κλείσει τελικά το ματς με το τελικό 72-81 και τους Πειραιώτες ξανά με τα γνωστά χαμόγελα στα πρόσωπά τους.

Κουλουριώτης και Δασκαλούδης ξεχώρισαν από πλευράς γηπεδούχων, ενώ για τους νικητές, Χεργκελετζής, Κατσούρης και Μόμτσος (11 πόντοι σε 10 λεπτά), έκαναν την διαφορά στην αναμέτρηση. Αξίζει να αναφερθεί ότι ο Πρινέας των φιλοξενούμενων δεν χρειάστηκε να αγωνιστεί και για αυτό προστατεύτηκε.

ΕΑ ΝΙΚΑΙΑΣ –ΤΕΡΨΙΘΕΑ 62-61 (32-28)

Διαιτητές : Τηγάνης Γ., Κοσμίδου

ΕΑ ΝΙΚΑΙΑΣ (Αράπης) Κογιώνης 6, Σκοπελίτης 8, Μπάγιας 2, Καραμάνης 2, Ιωαννίδης 2 , Σαρδέλης 20(4) , Παναγιωτόπουλος , Αρμανίδης 19(3) , Πετρόπουλος Ν. 3(1), Δημακαρέας ,  Ρεπάνης  , Γιανδήμας
ΤΕΡΨΙΘΕΑ (Λαμπρόπουλος , Βασιλάκος) :Λιανός 7, Νικολάκης , Βασιλικός , Κανελλόπουλος 12(2)  , Βαρβατάκος 17, Κυριακίδης , Παπαγιαννόπουλος ,  Μαρκόπουλος 18, Τζίμης 5(1) Αηδονίδης , Αρώνης  , Γεωργιάδης 2

I love ths game λένε οι Αμερικάνοι και κάτι ξέρουν. Σε ένα ματς που από την αρχή η Νίκαια ήταν μπροστά στο σκορ με 5-6 πόντους, με σκορ ημιχρόνου 32-28, ήρθε το τρίτο δεκάλεπτο για να εκτοξεύσει τη διαφορά στους 11. Στο τελευταίο μέρος του ματς όμως, οι Γλυφαδιώτες με τους Βαρβατάκο και Μαρκόπουλο σε εκπληκτική μέρα, έκαναν την ολική επαναφορά και έφτασαν 1 λεπτό πριν το τέλος να κερδίζουν με 8 πόντους, πιάνοντας κοιμώμενη την άμυνα των γηπεδούχων. Και εκεί αρχίζουν τα μαγικά... Coast to coast από τον Αρμανίδη, άλλο ένα καλάθι μετά από σκριν, τρίποντο από τον Σαρδέλη και αφού η Τερψιθεα δεν μπορούσε να βάλει την μπάλα στο καλάθι, στην προτελευταία φάση κάνει φάουλ στον Μπάγια ο οποίος ευστόχησε στις βολές και αφού η επόμενη άμυνα ''βγήκε'' για τους Νικαιώτες, η ανατροπή της χρονιάς ήταν γεγονός και η Νίκαια επανήλθε στις νίκες.

Ασταμάτητος ο αγέρωχος  Σαρδέλης, εντυπωσιακός ο Αρμανίδης και η Νίκαια ξαναβρίσκει τα πατήματά της. Με την κακή τους τύχη πρέπει αν τα βάλουν στην Τερψιθέα, απ'όπου σήμερα ξεχώρισαν οι δύο προαναφερθέντες αθλητές.

ΕΝ. ΑΡΜΕΝΙΩΝ - ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗ 67-42(33-24)

Διαιτητές : Αντωνόπουλος , Μαυρέλης

ΕΝ. ΑΡΜΕΝΙΩΝ (Νικολαίδης , Τσιρωνιάν) : Αμπατζής 17, Γετιμιάν 1 , Ρουμελιώτης  , Μουλάς 15(3) , Σταματόπουλος 10 , Νικολόης 5(1) , Μακρινός 6 , Ασημακόπουλος , Εμμανουήλ 12(2), Αλλά , Καλούδης 1, Πέτρου
ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗ (Σκουζής): Τσάβαλος 7(1), Θωμόπουλος , Κυριακόπουλος 8, Κυριάκου 5(1) , Καλούδης 3(1), Αθανασόπουλος 1, Κονδύλης 5, Ελμάσογλου 2,  Οικονόμου 3(1), Γεωργιάδης 2, Σφυρής 6

Για τρία δεκάλεπτα είχαμε ένα ματς που κυμαινόταν κοντά στους δέκα πόντους. Η πολύ μαχητική Βουλιαγμένη προσπαθούσε, αλλά η πολύ καλή άμυνα των γηπεδούχων, τους δημιουργούσε προβλήματα στο σκοράρισμα. Το ημίχρονο έκλεισε στο +9, αλλά στο τελευταίο δεκάλεπτο παρόλο που η άμυνα των φιλοξενούμενων είχε δυναμώσει λίγο πιο πριν, η κούραση τους χτύπησε την πόρτα και τελικά παρέδωσαν πνεύμα με τη διαφορά να φτάνει τους 25 πόντους στα τελευταία λεπτά

MVP του ματς για ακόμα μία φορά ο Μουλάς, ενώ από πλευρά φιλοξενούμενων, ο Κυριακόπουλος ξεχώρισε, δίχως όμως να καταφέρει να πιάσει τα ψηλά του στανταρ.

ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΜΟΣΧΑΤΟΥ - ΚΑΣΤΕΛΛΑ

Διαιτητές: Αντερριώτης, Λύρας

Δεκάλεπτα: 15-15  ,  32-36  ,  54-50 ,  71-67  )

ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΜΟΣΧΑΤΟΥ( Τσαραπατσάνης Σωτήρης / Παπαναστασίου Ιωάννης.) :  Γιαννόπουλος Θοδ. 5 ,  Παυλιάς  Δημ. 9( 1 ),  Δέλλιος Θοδ. 9 ( 1 ),  Πέττας Σάκης  19 ( 1),  Κουμάρ-Σιβαράμ 7( 1 ),  Τζαφέρης  Χρήστ. 3 ( 1 ),  Μαυρίδης Στελ. ,  Πέτσης Σταυρ. , Νικολάου Θοδ. 4 ,   Ζαρκαδούλας 15 ( 3 )

ΚΑΣΤΕΛΛΑ ( Παπαευθυμίου  - Δολιανίδης ) :  Παπαδόπουλος Β. 6 ,  Λόντος Δ. ,  Γεροδήμος Γ. 8 ( 2 τριπ.), Γιαμπάνης Γ. 11 ,  Παπαδόπουλος Σπ. 8 ,  Ρήγος Σ.  5 ,  Τζίρτης Χ.  ,   Λέσι Δ. 3 ( 1 τριπ.),  Λέσι Α. 18 ( 4 τριπ.),  Μουλαράι Αντ.

Του σουτ έγινε στο Μοσχάτο το βράδυ της Πέμπτης, με τις δύο ομάδες να εκτοξεύουν τρίποντα από παντού, αλλά στο τέλος να κερδίζουν οι γηπεδούχοι. Δυνατά στο ματς μπήκαν από την αρχή οι φιλοξενούμενοι, οι οποίοι εκμεταλλευόμενοι την αστοχία των παικτών της Ελευθερίας, κατάφεραν και προηγήθηκαν στο ημίχρονο με 32-36. Στο δεύτερο ημίχρονο έλαβε χώρα η ανατροπή, παρόλο που η Καστέλλα είχε 13 στις 13 βολές και πολύ καλά ποσοστά στα σουτ. Στα τελευταία λεπτά λοιπόν, τα εύστοχα σουτ των Παυλιά και Πέττα αλλά και τα αρκετά επιθετικά ριμπάουντ που πήραν οι ψηλοί του Μοσχάτου, έκριναν την αναμέτρηση, η οποία θα μπορούσε να χαρακτηριστεί ως ένα ματς ισοδύναμων ομάδων.

Λέσι και Γιαμπάνης ξεχώρισαν για την Καστέλλα, ενώ η τριπλέτα Ζαρκαδούλα, Πέττα και Παυλιά συνεχίζει να δικαιώνει τις προβλέψεις μας.

ΑΕΤΟΣ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ –ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΗ 64-57(29-32)

Διαιτητές : Ορφανός Εμμ., Αργυρούδης
ΑΕΤΟΣ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ (Σταυρακόπουλος , Χαλκιαδάκης) :Ευσταθίου 20(1) , Πιτσιόλης 9 , Μπουζιάνης 13(1) , Κελάδης 6 , Στάμος 2, Καραϊσκάκης 6(1), Σαμοίλης , Βασδέκης 8(1)
ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΗ (Παντελάκης , Σιγλέτος): Δογρανλής 10 , Λινάρδος , Σαραντίδης 7 , Φουντής 12(2) , Βήχος 4, Κοθράς 6, Δαλμυράς 6(1) , Κοντούζογλου , Θωμάς 12(1) , Κλιγκόπουλος Γ.

Ακόμα ακούγονται οι φωνές των ανθρώπων της Προοδευτικής στο κλειστό της Καλλιθέας για τα σφυρίγματα των δύο διαιτητών. Εμείς δεν μπορούμε να πάρουμε θέση, οι άνθρωποι όμως της ομάδας του Κορυδαλλού μας ενημέρωσαν ότι τα φάουλ των δύο ομάδων ήταν 32-8 υπέρ των γηπεδούχων, ενώ ο Δαλμυράς και Φουντής, είχαν βγει με 5 φάουλ από το τρίτο δεκάλεπτο.

Στο αγωνιστικό μέρος, είχαμε ένα κανονικό ντέρμπι στο πρώτο μέρος, με την μέγιστη διαφορά να είναι το σκορ ημιχρόνου και αυτό υπέρ των ''βυσσινοί''. Στο τρίτο δεκάλεπτο η ''Προο'' πέρασε μπροστά μέχρι και με 8 πόντους, με τους Φουντή και Θωμά να κάνουν πολύ καλή εμφάνιση, αλλά στο τελευταίο μέρος οι Μπουζιάνης και΄Ευσταθίου πήραν τα όπλα τους και φέρανε τον Αετό μπροστά στο σκορ με το 64-57 να είναι το τελικό σκορ.
Μεγάλη νίκη για την ομάδα του coach Σταυρακόπουλου, ενώ αυτή η ήττα, είτε με καλή είτε με κακή διαιτησία, χαλά το σερί των φιλοξενούμενων και μόνο ως κακιά μπορεί να χαρακτηριστεί.