ΣΤΕΙΛΤΕ ΜΑΣ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ-ΣΧΟΛΙΑ-ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ-ΝΕΑ ΓΙΑ ΤΙΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ ΤΗΣ ΄Γ ΕΘΝΙΚΗΣ-ΕΣΚΑ-ΕΣΚΑΝΑ ΣΤΟ MAIL SPORTSOFFICERS@GMAIL.COM Ή ΣΤΗ ΣΕΛΙΔΑ ΜΑΣ ΣΤΟ FACEBOOK

Δευτέρα 12 Οκτωβρίου 2015

Πειραϊκός από τα παλιά. Περίπατο Μίλωνας και Πορφύρας.

Πρεμιέρα είχαμε στο συναρπαστικό και δύσκολο πρωτάθλημα της Α΄ Ανδρών όπου Πορφύρας, Μίλωνας, Έσπερος Καλλιθέας και Ελευθερία Μοσχάτου έκαναν σούπερ εμφάνιση απέναντι στους αντιπάλους τους ενώ ο νεοφώτιστος Πειραϊκός πήρε μεγάλο διπλό απέναντι στους Τράχωνες, δείχνοντας ότι η σεζόν θα είναι μεγάλη για τους Πειραιώτες. Με νίκη ξεκίνησε και ο τρίτος Πειραιώτης Φοίνικας, αφού παρόλη την αντίσταση του ΑΟΠΦ, μπήκε με το δεξί στο νέο πρωτάθλημα, πράγμα το οποίο έκανε και η ΑΕ Καλλιθέας, με τα πιτσιρίκια του Γιώργου Δρουμπούκη να περνούν μέσα από μία πολύ δύσκολη έδρα.  SPORTSOFFICERS -Mαριάννα

Αναλυτικά οι σκόρερς:

Τα μεθεόρτια της μεγάλης νίκης του Πειραϊκού.

ΤΡΑΧΩΝΕΣ - ΠΕΙΡΑΪΚΟΣ  64-68
Διαιτητές: Καλογερόπουλος Ουσταμπασίδης
Δεκάλεπτα : 12-21,32-37, 47-52, 64-68
ΤΡΑΧΩΝΕΣ (Χαριτάτος Φαραώ) :Ραζής Μιχ.  14(4), Βαμβακάς 6, Πλατής 7 Παπαδημητρακόπουλος 3, Καπέτσης 13(3) Καδδάς 15(2) , Ξυνογαλάς 6 , Χρηστίδης Γ. Ραζής Β.
ΠΕΙΡΑΪΚΟΣ  (Ποτόσογλου  , Πουτουλίδης): Δαχρετζής 9, Καλής 4, Ζέγγος 6(1) Χεργκελετζής 13 , Πρινέας 6, Κατσούρης 13(1) , Ανδρουλάκης 2,Γούτας  1 , Τριανταφυλλίδης 13(1) , Βήχος  , Αγγελέτος , Χαράτσης

Καλημέρα στο νέο πρωτάθλημα της Ά Εσκανα με ντου έκανε ο Πειραϊκός, αφού έπιασε από τα κέρατα τον ταύρο που ονομάζεται Τράχωνας και στο πρώτο δεκάλεπτο έφτασε το σκορ στο 12-21. Το πρώτο καλάθι εν συνεχεία ήταν για τους Πειαιώτες, με τη διαφορά να φτάνει το 12-24, αλλά το ημίχρονο με ανέβασμα της απόδοσης των Αλιμιωτών, έκλεισε στους 7 πόντους υπέρ των φιλοξενούμενων. Δεύτερο ημίχρονο και οι γηπεδούχοι άσκησαν ακόμα παραπάνω πίεση, για να καταφέρουν με τρίποντα του Καδδά και του Ραζή να φέρουν το παιχνίδι στα ίσια και να έχουμε για αρκετή ώρα ένα ντέρμπι, από το οποίο ο Πειραϊκός ξέφυγε με τρίποντο του Δαχρετζή στα 30 δεύτερα. Στην διαδικασία των βολών που ακολούθησε, οι Τράχωνες πλήρωσαν τη συνολική αστοχία τους και εν τέλη ηττήθηκαν με 64-68, από έναν πολύ ισχυρό Πειραϊκό.
Από την πλευρά των νικητών ο Τριανταφυλλίδης ξεχώρισε, όπως και ο Χεργκελετζής με κρίσιμα καλάθια του σε καίρια σημεία, καθώς και ο Κατσούρης αλλά και ο ηγέτης της άμυνας Πρινέας.

ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΜΟΣΧ. -ΕΡΜΗΣ ΠΕΙΡ. 86-66
Δεκάλεπτα: 32-14, 47-39, 68-56, 86-66
Διαιτητές Κονταράτος Τεφτίκης
ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΜΟΣΧ. (Τσαρα ) Ζαρκαδούλας 21(4), τσατσάνης , Παυλιάς  4, Δέλιος 10(1) , Πέτας 9(1) , Μόμτσος 16, Τζαφέρης 9 , Κόλιας Πέτσης Γιαννόπουλος 10(3), τσαραπατσάνης 3(1) Λουκάτος 4
ΕΡΜΗΣ ΠΕΙΡ. (Καλιώρας , Καλοίδης) : Κοροπούλης 8, Ασημακόπουλος 4, Βαλές1 , Βλαχάκης 5, Χατζόπουλος 16(2), Λαμπρόπουλος 3, Μοναχός 3(1) , Θώδης 3, Μοσχολιός 6, Λυμπερέας 4, Γραμματικός 13(2)

Αφεντικό από νωρίς έγινε η Ελευθερία στη συγκεκριμένη αναμέτρηση, με τη διαφορά από νωρίς να ξεφεύγει και να φτάνει στο σκορ 28-10. Από νωρίς η Ελευθερία άνοιξε το rotation, αλλά ο Ερμής, σαν γνήσιος Πειραιώτης δεν παράτησε το ματς. Γύρισε την άμυνα σε ζώνη και επέστρεψε στο παιχνίδι. Ένα αδιαθλητικό φάουλ πάνω στον Πέττα, ξαναέφερε τη διαφορά σε διπλάσια επίπεδα και ουσιαστικά η Ελευθερία χωρίς να απειληθεί ουσιαστικά, λύγισε το εμπόδιο του κατά τ'άλλα μαχητικού Ερμή Πειραιά.

Θοδωρής Γιαννόπουλος ο κορυφαίος των νικητών, με τον Μόμτσο να ακολουθεί, ενώ για τους φιλοξενούμενους ο Χατζόπουλος και εν συνεχεία ο Γραμματικός.

ΠΟΡΦΥΡΑΣ - ΠΕΡΑΜΑ 83-64(36-32)

Δεκάλεπτα: 15-18, 36-32, 62-46, 83-64
Διαιτητές :  Μαγγωνάκης , Κατσιμάρδος
ΠΟΡΦΥΡΑΣ (Παύλος) : Οικονόμου , Παλτόγλου 26(3),Kωνσταντίνου, Παγίδας 2,Nτόκος 3(1),Bαμβακάρης  8,Φωτόπουλος 28(4),Kαλαμάρας  ,Πιτούλης, Tσούρτος  3(1),Tρίγκας  12(3),Bαλυράκης
.ΠEPAMA (Έξαρχος , Μανδραγός) :Mουστάκας ,Aρώνης  2, Σοφιανόπουλος ,
Παναγόπουλος 31(3), Σωτηρίου  5,Tζίμης 11(1),Kαίρης ,Kονδύλιος ,Iωάννου  9(1),Πετράκος  6,Pαδίτσας .

Μπορεί το Πέραμα να έκανε την έκπληξη στην αρχή του αγώνα και να έβαλε δύσκολα στον τρακαρισμένο Πορφύρα, η εξέλιξη όμως της αναμέτρησης κυρίως στο δεύτερο ημίχρονο έδωσε τη νίκη στο αδιαμφισβήτητο φαβορί της αναμέτρησης. Με τον Παναγόπουλο να είναι ασταμάτητος για τους φιλοξενούμενους λοιπόν και τον Ντακούλια απόντα, το Πέραμα για ένα ημίχρονο ήταν μέσα στο ''κόλπο'' και προσπάθησε να περιορίσει τα ατού του Πορφύρα. Στο δεύτερο ημίχρονο Παλτόγλου και Φωτόπουλος ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοσή τους, και πετυχαίνοντας συνολικά 54 από τους 83 πόντους έδωσαν τη νίκη στην ομάδα τους, η οποία σκόραρε 47 πόντους στο δεύτερο ημίχρονο παίζοντας όμορφο μπάσκετ.
Χρήστος Παλτόγλου και Θέμης Φωτόπουλος οι καλύτεροι των νικητών, με τον Παναγόπουλο να δείχνει όμως ο καλύτερος του γηπέδου και ταυτόχρονα διακριθείς από την ομάδα του.

ΜΙΛΩΝΑΣ - ΕΥΡΥΑΛΗ 76-42

Διαιτητές: Θεονάς , Μηλαπίδης
Δεκάλεπτα : 22-11, 42-24, 63-38, 76-42
ΜΙΛΩΝΑΣ (Τσιτσόπουλος , Ζάννος) : Γεωργάκης , Σουληνάρης 4, Μπίκας 11 (1), Βαρυπάτης 10, Σίννης 10(1), Μούστα 5 , Καρακώστας 17(1), Πανάγος 9, Παπανικολόπουλος 4, Σπέντζος 6, Καραγιώργης , Φωτεινάκης
ΕΥΡΥΑΛΗ ΓΛΥΦ. (Τασιόπουλος) : Μήτσου 4 (1), Κακαβάς Π. 5, Σκουλούδης 8, Ψυχογιός 4(1), Παρασκευόπουλος 2, Τσιλάγας 6(1), Τουρτσινάκης , Κακαβάς Γ.10(1), Μαγγανάς , Ευστρατίου 3(1)

Μίλωνας για μεγάλα πράγματα ήταν αυτός της Δευτέρας που μας πέρασε, αφού κατάφερε και περιόρισε όλα μα όλα τα ατού της Ευρυάλης και την έκανε να φαίνεται ασύνδετο σχήμα. Double score από νωρίς και το παιχνίδι στο ημίχρονο δεν είχε πια επιστροφή  με σκορ 42-24 και το τελικό σκορ να είναι το 76-42.
Αφού δε χωρούν πολλές αναλύσεις για το ματς, ας αναφερθούμε στους καλύτερους του αγώνα, όπου για τους νικητές ήταν οι Καρακώστας και Μπίκας, ενώ από τους φιλοξενούμενος, ο Γιώργος Κακαβάς προσπάθησε να δημιουργήσει, σκόραρε και λίγο, δίχως όμως να μπορέσει να ξεφύγει από την μέτρια εικόνα της ομάδας του.

ΠΕΡΑ –ΑΕ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ 71-77
Δεκάλεπτα: 23-26 , 36-35, 53-53, 67-67 καν αγ , 71-77 παρ
Διαιτητές : Πόντας Τσαχάκης
ΠΕΡΑ (Γκαναβίας, Φέρτης) : Βαρδάλος 19(3) , Βελισσαράκος 3 , Καλούδης , Αττικός 13, Μπίρμπας 5, Αναγνώστου 13., Πετρόπουλος 2, Μαρούλης 5, Μακρυγιάννης 11(1), Καρτζόγλου , Λούκας
ΑΕ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ (Δρουμπούκης): Κωσταρέλος 2, Γουρδομιχάλης 4, Γραμματικός 24(2) , Σερμπένκο 7 , Λαζαρίδης 11(2) , Χιόλος 11, Θεολογίτης 2, Δαουτάκος 5(1) , Πάσμα 11(2)

Ένα ματς ντέρμπι κανονικό. Περα και ΑΕ Καλλιθέας, χάρισαν ένα τρομερό βράδυ σε όσους βρέθηκαν στο Βυζαντινό και είδαν τις δύο ομάδες να μάχονται κυριολεκτικά μέχρι τελικής πτώσης. Συνεχόμενες εναλλαγές στο σκορ, με τη μία ομάδα να μην επιτρέπει την άλλη να ξεφύγει πάνω από 6 πόντους στο προβάδισμα. Με το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 36-35 υπέρ των κιτρινόμαυρων και το σκορ του τετάρτου δεκαλέπτου 67-67, η παράταση έκρινε τον τελικό νικητή. Με τους Λαζαρίδη και Πάσμα να είναι αυτοί οι οποίοι έδωσαν τους πόντους οι οποίοι κράτησαν και εν συνεχεία καθάρισαν ο παιχνίδι για τους ''οράνιε'', η ομάδα του coach Δρουμπούκη πήρε τελικά το ροζ φύλλο αγώνα και έκλεισε αρκετά στόματα με το καλημέρα.
Ηλίας Βαρδάλος ο κορυφαίος των γηπεδούχων, με τον Γραμματικό των νικητών να είναι ο πιο αποτελεσματικός του γηπέδου, αλλά τους Λαζαρίδη και Πάσμα όπως προαναφέραμ οι πιο καθοριστικοί.

ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΠΕΙΡ –Π. ΦΑΛΗΡΟ  66-62
Δεκάλεπτα 14-18, 29-31, 54-45, 66-62
Διαιτητές : Χρηστίδης Π. Πλιάκας
ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΠΕΙΡ.(Παπανδρέου, Σωμαράκης): Κακολίρης 15(5), Καραντζής 3(1), Καραντανάς 9(1) , Τζαγγαράκης 6 , Δεβεζόγλου , Ρέππας 11, Φιλίππου 6, Γρηγοράκος 14(3) , Θωμάς , Πετρόπουλος 2
ΑΟΠΦ (Γκιουλέας , Κωστολιάς) Συριανός 13(3) , Σωτηρόπουλος , Λουκάκης 10, Τζορμπατζίογλου 5 , Αναστασόπουλος 10(2) , Τσιφτσής 15(1) , Παντέλης , Μπόθος 2, Παλογέλης 2, Γεωργιάδης ,Αλεξανδρόπουλος 5(1)

Deja vu έζησαν στον Πειραιά οι Φαληριώτες, αφού και πάλι κέρδιζαν για 26 λεπτά και στο τέλος αφού ξαναέφτασαν το ματς στο καλάθι, πάλι ηττήθηκαν. Με τον Τσιφτσή να έχει μπει ζεστός λοιπόν από πλευρά κυανοκίτρινων, το Φάληρο πήρε ένα μικρό προβάδισμα από νωρίς και έφτασε στο ημίχρονο να νικά με σκορ 29-31. Λίγο μετά το 25 ο Φοίνικας ανέτρεπε το παιχνίδι και η διαφορά έφτασε μέχρι και τους 10 πόντους. Όλο το ζουμί στο φινάλε, όπου το Φάληρο έφερε το ματς στο καλάθι και χρειάστηκε ένα σουτ του Θωμά για να δώσει και πάλι τον αέρα του νικητή στους Πειραιώτες και όπως εν συνεχεία αποδείχθηκε το ροζ φύλλο αγώνα.
Κακολοίρης και Ρέππας οι καλύτεροι του παρκέ για τους νικητές, με τους φιλοξενούμενους να έχουν τον Τσορμπατζίογλου σε κακή μέρα και τον πιτσιρικά Τσιφτσή να κάνει τη διαφορά, ενώ ακολούθησαν Λουκάκης και Αναστασόπουλος.

ΕΣΠΕΡΟΣ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ –ΕΝ. ΠΕΡΑΜΟΥ ΜΕΓΑΡΩΝ 75-57
Διαιτητές: Λυράς, Σπυρόπουλος.
Τα δεκάλεπτα: 19-13, 45-25, 61-40 75-57.
ΕΣΠΕΡΟΣ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ (Μάντζαρης, Γράψας): Ντόσκορης 5, Καραγιαννίδης 6(2), Καρλάφτης 7 (1), Λοϊζίδης  8 (2), Μαντζιώρης 6, Σκαμνάκης 8, Παπαδάκης 5 (1), Χαρούνι  9, Τράγος 2, Μαρούγκας 7 (1), Πρόγκας 12, Δενδρινός .
ΕΝ. ΠΕΡΑΜΟΥ ΜΕΓΑΡΩΝ  (Θαλασσινός , Τηγάνης):  Συριστατίδης 18, Τουμπανιάρης 7 , Καραίσκος 13(3) , Προσελέντης 5(1), Τεπελίδης 10, Καλιώρας 2 Τσολιάκος 2, Μουστάκας , Μελισσάς , Καψής .

Πολύ εύκολα ήρθε η νίκη για την ομάδα του Αντώνη Μάντζαρη, με τους Καρλάφτη και Λοϊζίδη να πιάνουν πολύ καλή απόδοση και με το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 45-25 και το τελικό σκορ στο 75-57, να μην αφήνει πολλά περιθώρια ανάλυσης.
Αναφερθήκαμε ήδη στους διακριθέντες των νικητών, ενώ από πλευρά φιλοξενούμενων ο Καραϊσκος ξεχώρισε με την απόδοσή του, ενώ ο Συριστρατίδης παρόλο τους 18 πόντους, δείχνει ότι δεν έχει προσαρμοστεί ακόμα.