ΣΤΕΙΛΤΕ ΜΑΣ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ-ΣΧΟΛΙΑ-ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ-ΝΕΑ ΓΙΑ ΤΙΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ ΤΗΣ ΄Γ ΕΘΝΙΚΗΣ-ΕΣΚΑ-ΕΣΚΑΝΑ ΣΤΟ MAIL SPORTSOFFICERS@GMAIL.COM Ή ΣΤΗ ΣΕΛΙΔΑ ΜΑΣ ΣΤΟ FACEBOOK

Δευτέρα 5 Οκτωβρίου 2015

Μεγάλο διπλό της Δάφνης Δαφνίου (Α΄ ΕΣΚΑ)

Αποτέλεσμα εικόνας για ΔΑΦΝΗ ΔΑΦΝΙΟΥ

Πρεμιέρα είχαμε στο συναρπαστικό πρωτάθλημα της Α΄ ΕΣΚΑ με την 1η αγωνιστική να αποτελεί παρελθόν. Οι νεοφώτιστοι Νικηφόρος, Κουκάκι και Δάφνη Δαφνίου μπήκαν με το δεξί απέναντι σε Νήαρ Ηστ, ΓΣ Χαλανδρίου και Πεύκη αντίστοιχα, δίνοντας μία ιδιαίτερη γεύση με το καλημέρα στο νέο πρωτάθλημα. Νικηφόρο ποδαρικό και για τον Ιωνικό Νέας Φιλαδέλφειας καθώς και τον Αίολο Ταύρου οι οποίοι επικράτησαν απέναντι στον ΑΟΚ Χαλάνδρι και την Παλατιανή. Τέλος ο Διαγόρας Δρυοπιδέων κατάφερε να ''λυγίσει'' τους αξιόμαχους Αμπελόκηπους και να μπει με το δεξί στο νέο πρωτάθλημα. Δείτε scorers, αναλύσεις και τους κορυφαίους από όλα τα γήπεδα. SPORTSOFFICERS -Mαριάννα

Προτού προβούμε στις αναλύσεις των αναμετρήσεων, να ευχαριστήσουμε τους υπεύθυνους των ομάδων που μας στέλνουν σκορ και εικόνα από τα ματς και να προτρέψουμε όσους δεν το κάνουν, να σταθούν αρωγοί στο έργο μας και να μας βοηθήσουν να αναδείξουμε το άθλημα, το τοπικό μπάσκετ, την κατηγορία, , τις ομάδες, καθώς και τους αθλητές της.

Δεκάλεπτα: 16-17, 26-29, 37-42, 53-58.
ΑΟΝ ΠΑΛΑΤΙΑΝΗΣ (Τραχανάς): Λιαπούρης 4, Χριστοφάκης 10, Βαρσαμούλης 3, Παπαδόπουλος 16, Θαλασσινός 15 (1), Χριστόπουλος 2, Αναγνωστόπουλος 3 (1), Στρίγκος, Κατριβάνος.
ΑΕ ΑΙΟΛΟΣ-ΤΑΥΡΟΣ 2006 (Αναστασόπουλος): Κορκοσούρας 10 (2), Αφαλίδης 16 (1), Μαμουνής 10 (1), Αθανασούλας 14, Ιορδάνου 2, Σωτηριάδης 4 (1), Τσαγισβίλι, Γιάννης, Mπότσας 2, Γερακίνης.
Ο Αίολος πέρυσι έκανε περίπατο στη ΄Β Εσκα και παρόλο που φέτος άλλαξε κατά πολύ την εικόνα του, μπήκε με φόρα στο νέο πρωτάθλημα. Στην αναμέτρηση με τη νεοφώτιστη Παλατιανή, ο Αίολος πήρε από νωρίς το προβάδισμα στο σκορ και με τον Αθανασούλα να κάνει όργια, από κοινού με τον Αφαλίδη, κατάφεραν και πήραν έστω και μία οριακή νίκη, αφού η διαφορά δεν κατάφερε στιγμή να ανοίξει. Από πλευρά ηττημένων Παπαδόπουλος και Θαλασσινός ξεχώρισαν για τους μαχητές της Παλατιανής. Αξίζει να αναφέρουμε επίσης ότι από τον Αίολο απουσίαζαν Μαρίνος και Καδιγιαννόπουλος.

ΙΩΝΙΚΟΣ ΑΣ 83
ΑΟΚ ΧΑΛΑΝΔΡΙ 64
Διαιτητές: Μπίκας, Τσαχάκης
Δεκάλεπτα: 20-10, 39-24, 62-49, 83-64.
ΙΩΝΙΚΟΣ ΑΣ (Καρατζάς): Δημητρακούλης, Τσόλης, Τσακίρης 24 (3), Λιανδράκης 20 (1), Παπανδρέου 10, Ουζουνίδης 2, Υφαντής 10, Στράγκας 10, Ζήρος 3 (1), Μπάτσος 4.
ΑΟΚ ΧΑΛΑΝΔΡΙ (Στεφανάκης, Γιαννάκης): Αρσενίδης 5, Ανδρουλάκης, Τσίγγανος, Βαρσάμος 2, Μακρής, Δημητριάδης 15, Σπανίδης, Μορφονιός 23 (4), Αμπελάς 2, Πουλής 12 (3), Παπαδημητράκης 3, Γκατζούλης 2.

Ο Ιωνικός από την αρχή της αναμέτρησης έδειξε τα δόντια του και βρήκε πίεση στην πίεση σε όλο το γήπεδο από πλευράς ΑΟΚΧ, καθώς και για την άμυνα ζώνης που ακολούθησε. Το ημίχρονο έκλεισε με 15 πόντους διαφορά υπέρ του Ιωνικού, αλλά με την έναρξη του τρίτου δεκαλέπτου, οι φιλοξενούμενοι ευστόχησαν σε κάποια τρίποντα με τον Μορφονιό και τον Πουλή και κατάφεραν να πλησιάσουν τους παίκτες της Νέας Φιλαδέλφειας. Εκείνη τη στιγμή ο Τσακίρης ανέβασε ρυθμούς, με αποτέλεσμα να ανέβει κατακόρυφα η απόδοση συνολικά του Ιωνικού και εν τέλη να γνωρίσει μία μεγάλης έκτασης νίκη, απέναντι στον ΑΟΚ Χαλανδρίου.

Ξεχώρισαν Τσακίρης και Λιανδράκης από πλευράς Ιωνικού, ενώ Μορφονιός, Δημητριάδης και Πουλής έκαναν καλή δουλειά για τους φιλοξενούμενους.

ΓΣ ΧΑΛΑΝΔΡΙΟΥ 58
ΠΑΟ ΚΟΥΚΑΚΙ 70
Διαιτητές: Καλογερόπουλος, Φραγκούλη
Δεκάλεπτα: 18-13, 31-23, 41-49, 58-70.
ΓΣ ΧΑΛΑΝΔΡΙΟΥ (Καρούτζος, Μαστοράκης): Δαμίγος, Κοκκινάκης 1, Αποστόλου 6, Κολακτσής, Αντωνόπουλος, Γκατζούλης Σ., Παρδαβέλλας 10 (1), Κωστόπουλος, Ευαγγελίτσης 23, Στεργίου 6, Σέχος 8 (1), Τσιάτσιος 4.
ΠΑΟ ΚΟΥΚΑΚΙ (Μπουζούλας): Τσέλιος 17 (3), Καμπέρης 7, Σιδέρης, Πίτσας, Κολοτούρος 3, Δολιανίτης, Καραγιώργης 4, Κοσμάς 5 (1), Βεζιρτζόγλου, Νάτσος 20, Μοσχονάς 6, Κατσικάκης 8.

Σε ένα ματς που στην αρχή έμοιαζε με ένα εύκολο βράδυ για το Χαλάνδρι, τα πάντα ανετράπησαν κυριολεκτικά, στο δεύτερο ημίχρονο. Τρακαρισμένο μπήκε το Κουκάκι στην πρώτη του εμφάνιση στην Ά Εσκα για τη νέα σεζόν, με αποτέλεσμα να απωλέσει 15 ελεύθερες βολές σε δύο μόνο δεκάλεπτα. Από την άλλη πλευρά ο Ευαγγελίτσης έκανε όργια με αποτέλεσμα το ημίχρονο να κλείσει με σκορ 31-23. Δεύτερο ημίχρονο και με τους Νάτσο και Τσέλιο από πλευρά φιλοξενούμενων να βάζουν μπροστά τις μηχανές, το Κουκάκι περιόρισε και ταυτόχρονα κούρασε τον Ευαγγελίτση και έτσι κατάφερε να συγκρατήσει το Χαλάνδρι στους 58 πόντους. Βάζοντας 26 πόντους στο τρίτο δεκάλεπτο, οι κυανοκίτρινοι ανέτρεψαν τα δεδομένα και συνεχίζοντας στους ίδιους ρυθμούς πήραν μία μεγάλη νίκη μέσα σε μία δύσκολη έδρα.
Ο νεαρός play maker που πέρυσι αγωνιζόταν στον Κρόνο Αγ. Δημητρίου, Νάτσος ξεχώρισε από πλευρά νικητών, ενώ ο Ευαγγελίτσης επέστρεψε δυναμικά στην γνωστή του κατηγορία, ακόμα και αν δεν πανηγύρισε η ομάδα του τη νίκη.

ΝΕΦΟ ΝΙΚΗΦΟΡΟΣ
ΝΗΑΡ ΗΣΤ 67-64
Δεκάλεπτα: 21-26, 23-16, 7-12, 16-10)
Νικηφόρος (Καρβούνης προπ): ΠΑΠΑΝΑΓΟΠΟΥΛΟΣ 5, ΑΛΝΤΟ, ΓΕΡΓΕΡΙΤΑΚΗΣ 2, ΚΟΥΝΤΖΙΟΣ, ΤΖΙΩΤΗΣ 18, ΚΑΜΝΙΩΤΗΣ 6, ΜΑΣΣΑΧΟΣ 5, ΧΑΤΖΗΙΩΑΝΝΟΥ, ΚΡΗΤΙΚΟΣ, ΖΑΧΑΡΟΠΟΥΛΟΣ 6, ΣΙΑΜΑΝΔΟΥΡΑΣ 5, ΒΑΜΒΑΚΙΔΗΣ 20

Στην αναμέτρηση που διεξήχθη στην Αγία Βαρβάρα η ιστορική Νήαρ Ήστ μπήκε πιο δυνατά σε ένα πραγματικό ντέρμπι και κατάφερε να ξεφύγει μέχρι το ημίχρονο δύο φορές μέχρι και με δέκα πόντους. Στο ημίχρονο η κατάσταση μετά από buzzer beater του γνωστού άγνωστου Κώστα Τζιώτη, έφτασε στα επίπεδα του 44-42. Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στο δεύτερο μέρος, με τον Νικηφόρο να προσπαθεί να μείνει κοντά στο σκορ, αφού η Νήαρ είχε το προβάδισμα. Πέντε λεπτά πριν το τέλος με τρίποντο του Τζιώτη το ματς ξαναήρθε στα ίσια του και ενώ οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι χέρι, στο 63-63 με σουτ του Βαμβακίδη ο Νικηφόρος πήρε το προβάδισμα και στη διαδικασία των βολών κατάφερε και πανηγύρισε την μεγάλη νίκη στη νέα κατηγορία. Έχουν ήδη αναφερθοί οι δύο που ξεχώρισαν από πλευρά νικητών, ενώ για τους Καισαριανιώτες, ο Καπετζόγλου έκανε τη διαφορά.

ΑΣ ΔΙΑΓΟΡΑΣ ΔΡΥΟΠ. 78
ΑΟ ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΩΝ 72
Διαιτητές: Αποστολίδης, Τηγάνης
Δεκάλεπτα: 18-17, 41-38, 59-61, 78-72.
ΑΣ ΔΙΑΓΟΡΑΣ ΔΡΥΟΠ. (Καράμπελας Ι., Καράμπελας Π.): Μονέος 5, Κουμπούρας 5 (1), Σκαλωμένος 14 (1), Τρικαλιώτης, Καράμπαμπας 7 (1),
Μαυροειδάκος 11, Καρασταμάτης 17 (4), Παπαδολιάς 10, Κεσχινίδης, Παπαϊωάννου 1, Ντιφαντής 8.
ΑΟ ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΩΝ (Σγούρος, Αποστολάκης): Ζαχαρόπουλος, Παρασκευόπουλος 14, Καραλής 12 (1), Καλφαγιάννης 5, Δεληγιάννης 6, Βαλλινδράς 15 (2),
Ζευγώλης 2, Πολύζος 9, Αντωνιάδης.

Αγώνας για γερά νεύρα διεξήχθη στο Αιγάλεω, αφού οι συνεχόμενες εναλλαγές στο σκοράρισμα και η πολύ καλή και μαχητική εικόνα των νεοφώτιστων Αμπελοκήπων, επέτρεψε σε όσους παρακολούθησαν την αναμέτρηση, να απολαύσουν ένα πολύ όμορφο θέαμα. Με κορυφαίο τον Σκαλωμένο λοιπόν σε επίθεση και άμυνα, ο Διαγόρας κατάφερε και γύρισε το εις βάρος του σκορ στο τελευταίο δεκάλεπτο, μπλοκάροντας τους εκπληκτικούς Βαλλινδρά και Καραλή (εύστοχος σε τρίποντα μαχαιριές, κάθε φορά που προσπαθούσε να ξεφύγει ο Διαγόρας) των φιλοξενούμενων, με αποτέλεσμα να κάνει το ένα στα ένα και να μπει με το δεξί στο νέο πρωτάθλημα.

Καθοριστικός ο αποτελεσματικότατος Καρασταμάτης (ουσιαστικά πήρε το ματς), όπου με τρίποντο πριν το φινάλε έκανε το 74-72 και με δύο εύστοχες βολές εν συνεχεία του Παπαδολιά, οι νικητές κατάφεραν και κλείδωσαν το πρώτο τους ροζ φύλλο αγώνα, για να γραφτεί λίγα δεύτερα πιο αργά το τελικό 78-72.

ΠΕΥΚΗ 65
ΔΑΦΝΗ Δ. 81
Διαιτητές: Τσώνος, Διμπινούδης
Δεκάλεπτα: 18-20, 31-36, 51-59, 65-81.
ΠΕΥΚΗ (Θάνος, Τσιγωνάκης): Τσουμπρής 15 (2), Παπαδημητρίου, Δρικόγιας 2, Γαπκιάδης 7 (1), Κουκάκης, Σαμουρέλης 15, Κορωνίδης 15 (3), Μπαρμπαρής, Εμίρης 11 (2), Κεχρής, Νικολαΐδης.
ΔΑΦΝΗ ΔΑΦΝΙΟΥ (Δεσποτάκης): Τασούλας 8, Βοϊδήλος 4, Ρώης 5 (1), Κωνσταντώνης 14 (2), Γκίνης 15 (1), Φιλιππόπουλος 4, Σκούταρης 4, Κορρές 9 (1), Μιχόπουλος 18 (1).

Το ντέρμπι κράτησε μόνο για ένα δεκάλεπτο και παρόλο που πέρυσι τις δύο ομάδες χώριζαν δύο κατηγορίες, η νεοφώτιστη Δάφνη με κορυφαίους τους Μιχόπουλο - Γκίνη και εν συνεχεία τον μαέστρο Κωνσταντώνη, ανέβασε κατακόρυφα την απόδοσή της στο δεύτερο ημίχρονο και πήρε μία ακόμα πιο άνετη νίκη από όσο δείχνει το τελικό 65-81. Από πλευράς ηττημένων ξεχώρισαν οι Σαμουρέλης, Τσουμπρής και Κορωνίδης, με το ενδιαφέρον στο πρωτάθλημα της Ά Εσκα, να πιάνει κόκκινο από πολύ νωρίς.