ΣΤΕΙΛΤΕ ΜΑΣ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ-ΣΧΟΛΙΑ-ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ-ΝΕΑ ΓΙΑ ΤΙΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ ΤΗΣ ΄Γ ΕΘΝΙΚΗΣ-ΕΣΚΑ-ΕΣΚΑΝΑ ΣΤΟ MAIL SPORTSOFFICERS@GMAIL.COM Ή ΣΤΗ ΣΕΛΙΔΑ ΜΑΣ ΣΤΟ FACEBOOK

Παρασκευή 23 Οκτωβρίου 2015

Δάφνη για μεγάλα πράγματα φέτος. Σεφτέ έκανε η Βουλιαγμένη. (΄Γ Εσκανα)

Το αποτέλεσμα της αγωνιστικής πέτυχε η Δάφνη Αγίου Δημητρίου, αφού κατάφερε και πήρε ένα τεράστιο διπλό μέσα στη Νίκαια απέναντι στον Παννεαπολικό, τον οποίο υποχρέωσε από νωρίς στη δεύτερή του ήττα στο πρωτάθλημα αν και θεωρείται εκ των φαβορί για την άνοδο. Η Βουλιαγμένη έπειτα, έδειξε ότι είναι παρούσα, αφού έστω και δύσκολα πήρε την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα, αφήνοντας τελευταίο τον Λέοντα Μοσχάτου που σε τρεις αναμετρήσεις δεν έχει νίκη. Συνεχίζουμε με την Ακαδημία Ελευσίνας, η οποία πήρε το ροζ φύλλο αγώνα στην έδρα του Ατρόμητου, καθώς και με τη μεγάλη νίκη του Ερμή Αργυρούπολης απέναντι στους μέχρι πρότεινος αήτητούς Κυρίαρχους, ενώ η αναμέτρηση μεταξύ Ταταύλα και Βουλιαγμένης αναβλήθηκε, αφού η οροφή του γηπέδου έσταζε νερά από τη βροχή. Ολοκληρώνουμε με την Αιξωνή του coach Γκονουλού, η οποία δίχως να πατήσει τέρμα το γκάζι, κατάφερε και νίκησε τον ΑΟΚ Ν. Σμύρνης.  SPORTSOFFICERS

ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΗΣ ΗΜΕΡΑΣ

ΤΑΤΑΥΛΑ - ΣΑΡΩΝΙΚΟΣ (Αναβολή του αγώνα καθώς έσταζε η οροφή του γηπέδου)

Δεκάλεπτα : 11-09 , 23-25, 35-33, 51-54
ΠΑΝΝΕΑΠΟΛΙΚΟΣ (Κανδύλης , Τιτάκης): Χαραλαμπίδης 4, Μπουρνάς , Τριανταφύλλου 4(1), Αντιπάτης 12(2) Αντωνουσάκης 6, Γιαννακής 3(1) , Νεδέλκος 12, Θεοδωρικάκος 5, Μπούζης , Παγάνης Μαρής 6
ΔΑΦΝΗ ΑΓ. ΔΗΜ. (Τάσος , Ζάλιαρης): Ρουμάνι 8 , Μπάκας 8, Ρούσσης 1, Φλέγκας 14 , Αλεξανδρόπουλος 8(2),  Μαστρογιάννης 2 Παπαδόπουλος 3(1) Παπάζογλου 6 , Παπανικολάου , Μπενιαμίν 2, Μετάί 2 , Ελενίτσας

Ντέρμπι με τα όλα του στο κλειστό γυμναστήριο Καραμπινη με τις δύο ομάδες να μοιράζονται από ένα δεκάλεπτο στο πρώτο ημίχρονο και να αφήνουν υποσχέσεις για πιο όμορφο μπάσκετ στο δεύτερο. Στο πρώτο δεκάλεπτο λοιπόν, είδαμε τον Παννεαπολικό να μπαίνει δυνατά και να παίρνει ένα μικρό προβάδισμα, το οποίο όμως η Δάφνη κατάφερνε φάση με τη φάση να το ελαττώνει, περνώντας μέχρι και μπροστά στο φινάλε του ημιχρόνου, ανεβάζοντας κατακόρυφα την ψυχολογία της.Η άμυνα ζώνης που χρησιμοποίησαν οι φιλοξενούμενοι δημιούργησαν πολλά προβλήματα στους Νικαιώτες, οι οποίοι μη βρίσκοντας λύσεις στο σκοράρισμα δεν κατάφερναν να προσπεράσουν την ομάδα του Αγ. Δημητρίου και το ματς ήταν συνεχώς ντέμρπι. Στο φινάλε της αναμέτρησης όπου όλα κρίθηκαν, οι γηπεδούχοι αστόχησαν σε αρκετές βολές που θα μπορούσαν να άλλαζαν τα δεδομένα του αγώνα, εν αντιθέση με τους φιλοξενούμενους που με σοβαρό πρόσωπο και ψυχραιμία, πήραν ακόμα μία νίκη που τους αφήνει αήττητους στην πρώτη θέση.
Ξεχώρισε ο Νεδέλκος με τα καρφώματα του για τους γηπεδούχους, ενώ για τους νικητές ο Φλέγγας έκανε το κάτι κάτι παραπάνω για την ομάδα του.

ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗ - ΛΕΩΝ ΜΟΣΧΑΤΟΥ 64-62

Πόντο πόντο πήγε σχεδόν όλη η αναμέτρηση που διεξήχθη στη Βάρη μεταξύ Βουλιαγμένης και Λέοντα Μοσχάτου, με τις εναλλαγές στο σκορ να είναι δεκάδες και ουδεμία ομάδα να μπορεί να ξεφύγει στο σκορ. Το παιχνίδι ολοκληρώθηκε με τους γηπεδούχους να δείχνουν ότι υπάρχει παλμός, πετυχαίνοντας την πρώτη τους νίκη σε επίσημο αγώνα μετά από πολύ καιρό και δείχνοντας ότι μπορούν να ξαναβρεθούν σε καλύτερες θέσεις και με τη συγκεκριμένη νίκη, τα πράγματα μπαίνουν σε μία σειρά. Κατήφια και σκέψη στο έτερο στρατόπεδο, όπου με αρκετές μεταγραφές το καλοκαίρι και βλέψεις προς τα πάνω, η ομάδα του Μοσχάτου μετρά τρεις ήττες, σε τρία ματς.
Κορυφαίοι των νικητών ήταν οι αθλητές με το νο. 8 και με το νο 15, ενώ από πλευρά ηττημένων οι Σονίδης, Γκαφάαρ και Γιαμπάνης ξεχώρισαν και πάλι.
ΠΗΓΑΣΟΣ ΚΟΡ. - ΡΕΝΤΗΣ 69-54

Δεκάλεπτα : 13-12, 33-27, 53-37, 69-54
Διαιτητές: Ουσταμπασίδης , Δαγκλής
ΠΗΓΑΣΟΣ (Κουκιάς, Γιαννικάκης)  : Παναγόπουλος , Καλφούτζνος 8(2), Μυτλωνόποπυλος 2, Δούμπας 9(1), Κουτσουμπάκος 11,. Ρίππης 16 ,Στεφανής 18(3) , Μπακάλης , Τσίτος , Λεβέντης Ρενιέρης 5(1)
ΑΕ ΡΕΝΤΗ (Σώχος Μπέλος)  : Δουσερμετζής  8 Δρακόπουλος  12(1) , Κοτρότσος 12 , Καβοιύρης 15 (1) , Τσαβαλάς 2 , Γεωργακίου 2, Κοκκόρης , Μπίχτας , Ανγνωστόοπουλος Παπαδόπουλος Ρουσουνέλος 3

Ένα αμφίρροπο παιχνίδι θα βλέπαμε όπως εξελίχθηκε στην αρχή η αναμέτρηση μεταξύ Πήγασου και Ρέντη, αλλά μετά το πέρας του πρώτου δεκαλέπτου ο Πήγασος άνοιγε τη διαφορά για να κλείσει το δεκάλεπτο στο +6 και από εκεί και μετά να χαθεί από το οπτικό πεδίο του Ρέντη, το οποίο στο τέταρτο μέρος του αγώνα περιόρισε την απόσταση στους 15 πόντους.

Ξεχώρισε ο ολόφρεσκος στην ομάδα του Κορυδαλλού Πέτρος Ρίππης, μαζί με τον Στεφάνη, ενώ για τους φιλοξενούμενους και πάλι ο Δρακόπουλος ήταν πολύ καλός, καθώς και ο Κορότσος, χωρίς όμως αυτό να είναι αρκετό για τους ερυθρόλευκους.

ΑΙΞΩΝΗ - ΑΟΚ Ν. ΣΜ.  46-35

Διαιτητές Κούλής Χ., Ζαγούρης
Δεκάλεπτα 11-08, 26-15, 31-22, 46-35
ΑΙΞΩΝΗ ΓΛΥΦΑΔΑΣ (Γκουνουλού , Κλάδης) :Κλάδης 7(1) , Αρφαριώτης 13(2) , Κώνστας 4, Μωραίτης 4, Τερτίκας 6(1), Ουζούνης 5(1) , Κάππος , Κασβής , Αργεντίνης , Ζούπα , Ζάβρας 6(1) , Ουζούνης 6(1)
ΑΟΚ Ν. ΣΜΥΡΝΗΣ (Αγγελάκης , Αποστόλου) Χανιωτάκης , Μυλωνάς 2 , Κάβουρας 5, Πελέκης 9, Δομένικος 4, Κοζομπόλης , Ανδρεάδης 6 , Μπανιώτης , Κομιώτης , Γιαννακόδημος 5, Πολυχρονάκης 4, Καρούζος

Στην αναμέτρηση που διεξήχθη στο κλειστό της Γλυφάδας, η αρχική διαφορά που πήρε η Αιξωνή, όσο περνούσε η ώρα αυξανόταν, με αποτέλεσμα στο δεύτερο δεκάλεπτο να αγγίξει διψήφια επίπεδα. Στο δεύτερο μέρος ο ανήμπορος να σκοράρει ΑΟΚ, απλά ακολουθούσε το παιχνίδι της Αιξωνής και με το τελικό 46-35, οι γηπεδούχοι κράτησαν το φύλλο αγώνα στη Γλυφάδα, δίχως να ιδρώσουν ιδιαίτερα, έχοντας μία σταθερή απόσταση ασφαλείας.

Αρφαριώτης ο καλύτερος του γηπέδου, ενώ για τον ΑΟΚ σε μέτρια εως κακή βραδιά οι περισσότεροι αθλητές του.

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ ΕΛΕΥΣΙΝΑΣ  53-62

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ ΠΕΙΡΑΙΑ  (Καλλιβιανάκης,Τσάμπρας) Ηλιαδάκης 13,Κάσσος, Γιαννακόπουλος 5, Μηνογιάννης 6,Κωνσταντίνου,Τρουλής, Μίζης 20,Μωραϊτης 7,Κοτσάνης 2,Αγρίμης,Πάντος
ΑΚΑΔΗΜΙΑ ΕΛΕΥΣΙΣ (Μαυρογιάννης) :Παπαϊωάννου 7, Στεφάνου 16,Μαρούγκας, Χωριανόπουλος, Παραλής 2, Κοσκινάκης 12,Κατσαρέλιας 9, Καρράς 9,Νερούτσος 2, Ρομάϊ, Κοντούλης 5,Λάσκος

Με το ημίχρονο να είναι στο 20-20, όσοι παρευρέθησαν στη συγκεκριμένη αναμέτρηση δε χόρτασαν μπάσκετ. Στο δεύτερο μέρος και ενό η αναμέτρηση κυλούσε πόντο πόντο, 1.30 πριν το φινάλε ο κορυφαίος ως συνήθως των νικητών Στεφάνου, ευστόχησε σε τρίποντο, το ίδιο ακριβώς έκανε εν συνεχεία και ο Κοσκινάς και το ματς πήγε στο +6. Από εκεί και μετά ο προπονητής του Ατρμοήτου μαζί με κάποιους παίκτες δέχθηκαν συνεχόμενες τεχνικές ποινές και το τελικό 53-62 χάρισε τη νίκη στους Ελευσίνιους,
Κορυφαίος του αγώνα ο Στέφονας Στεφάνου ως συνήθως, ο οποίος από τα σαλόνια του Πανελευσινιακού, βοηθά όσο μπορεί τις ομάδες της περιοχής του που τόσο αγαπά, ώστε να προοδεύσουν μέσα στις τοπικές κατηγορίες.

ΕΡΜΗΣ ΑΡΓ. - ΚΥΡΙΑΡΧΟΙ   61-58

Διαιτητές: Αντωνίου , Φλώρος

Δεκάλεπτα: 17-17, 25-34, 39-51 61-58
ΕΡΜΗΣ ΑΡΓ .(Αδάμ Τουρκίστας) :Πελιβανίδης 4, Λόης Π. , Βλάχος 22(4), Μωυσίδης 2, Λόης Γ. , Μαστορέλλης , Μακρυγιάννης 16(1) Φύτρος 2 Σιούτης 4, Μενιουδάκης , Ρόζος 11(3)
ΚΥΡΙΑΡΧΟΙ (Ζαχαρίας): Κατήρας 17(3), Βροντάκης 3(1) , Χανδρινός , Αγγελίδης 10 , Ταμπάσης 1, Νικόλτσος 8(2) , Καμακάρης 6 , Βήχος 2, Μαγγανάς , Πατμανίδης 11(1)

Ματσάρα είχαμε στην Αργυρούπολη, όπου οι αήττητοι μέχρι εχθές Κυρίαρχοι μέχρι το 37 είχαν το προβάδισμα στο σκορ και τελικά κατάφεραν και έχασαν ένα δικό τους ματς, αφού στο τρίτο δεκάλεπτο ήταν μπροστά και με 12 πόντους μετά από τρομερή εμφάνιση του Κατήρα. Όλο το ζουμί του αγώνα είναι στο τελευταίο δεκάλεπτο, όπου με μαχητικό πνεύμα και σκληρή άμυνα, οι παίκτες της Αργυρούπολης έφεραν το ματς στα ίσια με τους Βάχο και Μακρυγιάννη να είναι ασταμάτητοι για τους νικητές και στο φινάλε να ολοκληρώνουν την ολική ανατροπή με μία νίκη που θα τη θυμούνται για καιρό, με τελικό σκορ 61-58.

MVP του αγώνα ο Βλάχος με 22 πόντους, εκ των οποίοι οι 12 με τέσσερα τρίποντα.