ΣΤΕΙΛΤΕ ΜΑΣ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ-ΣΧΟΛΙΑ-ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ-ΝΕΑ ΓΙΑ ΤΙΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ ΤΗΣ ΄Γ ΕΘΝΙΚΗΣ-ΕΣΚΑ-ΕΣΚΑΝΑ ΣΤΟ MAIL SPORTSOFFICERS@GMAIL.COM Ή ΣΤΗ ΣΕΛΙΔΑ ΜΑΣ ΣΤΟ FACEBOOK

Πέμπτη 5 Νοεμβρίου 2015

Πρώτος μάγκας ο Άλιμος. Στα σχοινιά πέταξε τα Μέγαρα ο Αστέρας. (΄Β Εσκανα)

Στο σούπερ ντέρμπι της αγωνιστικής, ο Άλιμος κατάφερε και υπέταξε στο φινάλε την αντίσταση της Δραπετσώνας, μένοντας πλέον μόνος πρώτος στο πρωτάθλημα της ΄Β Εσκανα, ενώ και η Τερψιθέα ξεπερνώντας τα προβλήματα της τελευταίας εβδομάδας, πήρε το ροζ φύλλο αγώνα απέναντι στην Προοδευτική και παραμένει για ακόμα μία εβδομάδα σε απόσταση αναπνοής από την κορυφή. Συνεχίζοντας, επανήλθε άμεσα στις νίκες η ΕΑ Νικαίας μέσα στην έδρα της, με τον Τελαμώνα να προηγείται για 30 λεπτά στο σκορ, αλλά στο τέλος οι Νικαιώτες πήραν το τέταρτό τους δίποντο, την ώρα που στα Καμίνια, η γηπεδούχος Καστέλλα, άφησε τον ΑΟΝΑ στην αστοχία του και τον κέρδισε, αφήνοντάς τον πλέον με μία νίκη σε πέντε αγώνες. Μίνι έκπληξη είχαμε στην Άργυρούπολη, όπου η ομάδα του Ελληνικού, κατάφερε και κέρδισε κατά κράτος την ανεβασμένη τις τελευταίες εβδομάδες Γλυφάδα, φτάνοντας πλέον στην τρίτη νίκη της. Σεφτέ έκανε και η Αρμενική απέναντι στον ουραγό πλέον Αετό Καλλιθέας, εκμεταλλευόμενη την έδρα της μετά από μία παράταση. Ολοκληρώνοντας σούπερ έκπληξη είχαμε στον Άγιο Δημήτριο. όπου ο τοπικός Άστερας, έδωσε συνέχεια στα αρνητικά αποτελέσματα της ΝΕΜ, πανηγυρίζοντας μία μεγάλη νίκη, βαθμολογικής και όχι μόνο, σημασίας. Διαβάστε σχόλια, σκόρερς και βαθμολογία μετά και τη λήξη της πέμπτης αγωνιστικής.  SPORTSOFFICERS

Δεκάλεπτα :19-20, 36-41, 58-55, 88-70
ΕΑ ΝΙΚΑΙΑΣ (Αράπης , Μανιάτης) : Ρήγος 9, Κόϊκας 17, Φουντής 10(2) , Ντώνη 11(3) , Καρατζάς 4, Σαρδέλης , Δαλμυράς 10 ,Κογιώνης , Κουτρομπίλας , Καραμάνης 2, Ρεπάνης Γιανδήμας 15
ΤΕΛΑΜΩΝΑΣ (Πούτος, Δουνιάς): Νάννος 17, Καρασούλας 2, Στεφάνου 10(1) , Βαμβακάς , Τόμπρος 13 , Μπουρβάνης 13 , Κούμενος 15(5)

Ντέρμπι είχαμε στο πρώτο ημίχρονο στο Σελεπίτσαρη με τη Νίκαια να μπαίνει δυνατά στο πρώτο τρίλεπτο και να περνά μπροστά με 6-7 πόντους. Άμεση ήταν η αντίδραση του Τελαμώνα, ο οποίος πήρε το προβάδισμα στο σκορ και με 2 έως 5 πόντους, κρατούσε σε απόσταση τους γηπεδούχους. Δεύτερο ημίχρονο και τα πολλά άστοχα σουτ των Νικαιωτών, έδωσαν πολλά εύκολα καλάθια στους φιλοξενούμενους μετά από καλά τρεξίματα, με αποτέλεσμα οι δύο ομάδες να βρίσκονται δίπλα - δίπλα. Όλο το ζουμί της αναμέτρησης είναι τα τελευταία 5 λεπτά, όπου η Νίκαια πίεσε, ο Τελαμώνας έκανε εύκολα λάθη και οι αιφνιδιασμοί έδιναν πόντους στους γηπεδούχους. Εκείνη το στιγμή η ψαλίδα άνοιξε στο +4, ο Τελαμώνας δεν έβρισκε λύσεις στο σκοράρισμα και δίχως να μπορεί να αντιδράσει διαφορετικά, το ροζ φύλλο έμεινε στη Νίκαια.

Ο Φουντής από πλευρά γηπεδούχων ξεχώρισε για τους νικητές, με τον Νάννο και Κούμενο (15 πόντοι με 5 τρίποντα) να είναι οι κορυφαίοι από πλευρά Σαλαμίνας.

ΤΕΡΨΙΘΕΑ - ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΗ 76-63
Διαιτητές : Γιακείμη , Τεφτίκης
Δεκάλεπτα : 16-14, 33-24, 52-42, 76-63
ΤΕΡΨΙΘΕΑ ΓΛΥΦ. (Βασιλάκος, Ζλάτης Στ): Κόγκας 11(3), Αηδονίδης  2, Νικολάκης 9(1), Δοροβίτσας 7(1), Χολέβας  10(2), Παπαδάκης 4, Παπαγιαννόπουλος 8, Μαρκόπουλος 15, Ζέρβας 2, Παπαδάτος , Παχής 4, Μπουγάτσος 4
ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΗ (Ρουμελιώτης Σταυρακάκης) Μπουλαντζάς 2, Βήχος 5, Αθανασιάδης 10,  Πολυτάρχου 2, Κουτσουβάς 18(3), Βαρβατάκος , Σαραντίδης  Ζάχαρης 12 , Δόγρανλης 9(1), Χατζόβουλος Τζώρτζης Συρίγος 5(1)

Παρόλο το μεγάλο κενό που άφησε ο Κώστας Λαμπρόπουλος μετά την παραίτησή του στον πάγκο της Τερψιθέας, η μπλε της Γλυφάδας κατάφεραν και πήραν το ροζ φύλλο απέναντι στην μαχητική Προοδευτική και βρίσκονται έναν βαθμό μακριά από την κορυφή. Πριν φτάσουμε στην ανάλυση του αγώνα, να ευχηθούμε περαστικά στον Θανάση Βαρβατάκο ο οποίος αρκετά νωρίς στην αναμέτρηση τραυματίστηκε και άπαντες αναμένουμε νεότερα για την υγεία του (χτύπησε στο γόνατο). Ως προς τους αγώνα τώρα, στο πρώτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες κινήθηκαν η μία δίπλα στην άλλη, με την Τερψιθέα να έχει ένα προβάδισμα ενός καλαθιού. Στο δεύτερο δεκάλεπτο με τον Δοροβίτσα να παρουσιάζει μεγάλες πτυχές του ταλέντου του και τον Κόγκα να βάζει κάθε σουτ το οποίο αποπειράται, η Τερψιθέα άνοιξε την ψαλίδα και το σκορ έφτασε στο +9. Δεύτερο ημίχρονο και το κενό του Βαρβατάκου έμοιαζε όλο και μεγαλύτερο. Την ίδια ώρα τη σκυτάλη από τον Δοροβίτσα, πήρε ο Μαρκόπουλος και με τρομερή δουλειά κάτω από τα καλάθια, συνέχιζε να κρατά μπροστά την ομάδα του και σε συνδυασμό με τις πολλαπλές λύσεις από σχεδόν όλους τους συμπαίκτες του, ήρθε το τελικό σκορ στο φινάλε του αγώνα, ώστε να επαναφέρει στο στρατόπεδο των νικητών και πάλι τα χαμόγελα μετά το ''σάστισμα'' των τελευταίων ημερών.

Στους καλύτερους τώρα, Μαρκόπουλος και Δοροβίτσας μοιράζονται από ένα ημίχρονο για τους νικητές, με τον πρώτο να κάνει το κάρφωμα της χρονιάς για όλη την Εσκανα, ενώ για τους φιλοξενούμενους ο Κουτσουβάς με 18 πόντους κατάφερε και έκανε αισθητή την παρουσία του.

Διαιτητές: Σέλληνας , Ιασωνίδης
Δεκάλεπτα : 16-07, 34-23, 51-31, 61-46
ΑΣΤΕΡΑΣ ΑΓ. ΔΗΜ. (Παπαδόπουλος Γ. , Παπαδόπουλος Φ.): Λούκος 2, Μαλτίδης 4, Κραβαρίτης , Κουτρόπουλος 9(3) , Κασσάνος 2, Κουντούρης  2, Αποστολάκης 18, Αδράμης 15(1) Ρουσσάκος 2 , Χριστόπουλος 2, Ακρίβος , Δούβος 5
ΝΕ ΜΕΓΑΡΙΔΟΣ (Μάνταλος , Ανδρουλάκης): Τριάντης 9(1), Κοντόπουλος 6(2), Αβραμίδης 5,  Κουλουριώτης 3(1), Ντινόπουλος  3(1), Σιάπος , Θεοδόσης 16(2), Αντωνίου, Καράμπελας , Κόμπουλης 4 , Μήτσος, Καντιώτης

Μετά από μία τρομερή εκκίνηση στο πρώτο δεκάλεπτο και με ένα αντίστοιχο τέμπο στο τρίτο, ο Αστέρας μπλόκαρε τα ατού της Μεγαρίδας, εκμεταλλεύτηκε τις απουσίες της, και με πολύ όμορφο μπάσκετ κατά περιόδους, κατάφερε και πήρε ένα πολύτιμο δίποντο, απέναντι σε έναν αντίπαλο ο οποίος παρουσιάστηκε με διαφορετικό προπονητικό δίδυμο αυτήν την εβδομάδα. Με το πρώτο ημίχρονο να είναι στα θερά στους +9 και το δεύτερο να ξεφεύγει από το +20, περεταίρω ανάλυση δεν χρήζει για τη συγκεκριμένη αναμέτρηση,  αφού ο Αστέρας τελικώς πήρε μία πολύ άνετη νίκη.
Ο δημιουργός και ταυτόχρονα εκτελεστής των νικητών Στέλλιος Αδράμης έκανε το κάτι παραπάνω, με τον Αποστολάκη να είναι αποτελεσματικότατος κάτω από τα καλάθια. Από πλευρά ηττημένων ο Θεοδόσης στάθηκε στο ύψος του, δίχως όμως να τον ακολουθήσει κάποιος από τους συμπαίκτες του.

Διαιτητές :Πόντας , Ρεμουντάκης
ΑΕ Σ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ (Νικολαίδης, Μαγγιώρος ) Καρασούλος, Μαγγωνάκης 29(5), Ντακούλιας 4, Ευστρατίου, Λεβαδίτης, Λαγιόπουλος 7, Παππάς, Ρούμελης 5, Γκιουρτζίδης 11(1), Μπαλοτάκης, Μαρόπουλος 2, Γκούμας 12
ΓΛΥΦΑΔΑ (Καψιμάλης , Παλτσόγλου) : Τάγκαλος 3, Γιοβάς 2, Σέιφερ 13(2), Καλάβριας 1, Δημητρίου 8, Θεοχάρης 6, Σερελέας 5(1), Γουλανδρής 3, Πολυχρονόπουλος, Λίππας 11(3), Λειβαδάς, Αποστολίδης

Μία ομάδα μόνος του ήταν ο Δημήτρης Μαγγωνάκης για το Ελληνικό και την ώρα που το αντίπαλο δέος  για τη Γλυφάδα είχε φορτωθεί με φάουλ,  αυτός έκανε ότι ήθελε μέσα στις τέσσερις γραμμές, χαρίζοντας ακόμα μία νίκη στην ομάδα του. Από νωρίς λοιπόν το Ελληνικό μπήκε φουριόζο στο γήπεδο και με τον Θεοχάρη να παίζει άμυνα πάνω στον επιθετικογενή Μαγγωνάκη, δεν άργησε να φορτωθεί με φάουλ, με αποτέλεσμα η Γλυφάδα να χάσει τη συνοχή της στην επίθεση και το Ελληνικό να φτάνει και στους 20 πόντους τη διαφορά στο δεύτερο ημίχρονο, για να κλείσει αυτό στο +15. Στο δεύτερο μέρος είχαμε απλά μία συντήρηση αυτής της διαφοράς και με μερικές αυξομειώσεις το τελικό σκορ ήταν το 70-52.

Άψογος όπως έχουμε ήδη αναφέρει ο Μαγγωνάκης των νικητών, ενώ για τους φιλοξενούμενους ο Σέϊφέρ κατάφερε να ξεχωρίσει με την εικόνα του.

Διαιτητές : Αργυρούδης , Παπαζαχαρίας
Δεκάλεπτα : 15-19, 31-31, 50-43, 67-63
ΚΑΣΤΕΛΛΑ (Παπαευθυμίου , Δολιανίδης) : Παπαδόπουλος Β. 8(2) Χαλκιάς 2, Κακιάς 2, Μακρινός 9, Γεροδήμος 11 , Τζοβάρας , Παπαδόπουλος Σπ. 11(1) , Παρασκευόπουλος 9, Λέσι Αγγ. 13(3), Φλέσσας 2
ΑΟΝΑ (Δημητρίου Θεοφανίδης): Ζευγώλης 2, Θεοδώρου Καμπούρης 21(3), Ψιακής 7(1), Παπαϊωσήφ 2, Λούπασης , Μπουρούσης 3, Χριστοδουλόπουλος 13(3), Ρετσινάς 5, Ζαντιώτης –Χατζηρόδος 10

Με τον Λέσι να επανέρχεται στις καλές εμφανίσεις, η Καστέλλα μετά από ένα τρομερό ντέρμπι στα πρώτα 20 λεπτά, ανάγκασε τον ΑΟΝΑ να βάλει μόνο 12 πόντους στο τρίτο δεκάλεπτο την ώρα που αυτή πετύχαινε 19 και υπερασπιζόμενη αυτή τη διαφορά στο τέταρτο κομμάτι του αγώνα, πήρε το δεύτερο της δίποντο για φέτος (Το ματς με την Αρμενική το έχει πάρει στα χαρτιά από όσο γνωρίζουμε) . Το μόνο το οποίο διαφοροποιήθηκε και αξίζει αναφοράς ως προς το τέταρτο δεκάλεπτο, είναι ότι η Καστέλλα δέχθηκε δύο τεχνικές ποινές στην αρχή του, και μαζί με τα φάουλ τα οποία ήταν 5-0, είχε έντονα παράπονα από την διαιτησία του κυρίου Αργυρούδη, για εκείνο το σημείο του αγώνα. Ως προς τη συνέχεια του ματς, ο ΑΟΝΑ ανέβασε λίγο την άμυνά του, έφτασε 2 πόντους μακριά από τους γηπεδούχους πριν πριν το φινάλε, αλλά μία τεχνική ποινή για θέατρο σε άμυνα, έδωσε μία βολή και την επίθεση στην Καστέλλα, δίνοντας ουσιαστικά τέλος στο ματς.

Για τους νικητές ο Λέσι ξεχώρισε και στο δημιουργικό, αλλά και στο εκτελεστικό κομμάτι με πάρα πολλά τρεξίματα, με σχεδόν όλη την ομάδα από εκεί και πέρα να βοηθά ουσιαστικά στο σκοράρισμα, αλλά κυρίως στην άμυνα. Από πλευράς ΑΟΝΑ οι οποίοι έσπασαν τα στεφάνια των Καμινίων, ο Καμπούρης με μέτρια ποσοστά από τα 6.75 κατάφερε και έβαλε 21 πόντους και ξεχώρισε με την επιθετική του συγκομιδή.

Διαιτητές : Τσάτσης , Πηλοίδης Λ.
Δεκάλεπτα : 11-16, 25-27, 40-38, 47-47(καν. αγ. ) 60-57
ΕΝ. ΑΡΜΕΝΙΩΝ (Τσιρωνιάν, Αμπατζής): Πέτρου , Ασημακόπουλος 13(2), Ρουμελιώτης 3(1) , Κιφοκέρης,  Τσάβαλος  , Μουζάκης 8(1)  Αναστασόπουλος , Καρτάλος 18(2), Εμμανουήλ 10(1), Αρμενιάκος  Καλούδης 2 Μελκονιάν 6
ΑΕΤΟΣ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ (Σταυρακόπουλος , Μπούτας): Ευσταθίου 8, Οικονόμου , Νατσίδης 1 Μπουζιάνης 16(3), Κατεβάτης  , Ντάσκας 4, Πιστιόλης 5,  Στάμος  8, Σαμοίλης  11(1), Κυπριτίδης , Βασδέκης 4

Στο παιχνίδι των λαθών νικήτρια βγήκε η Αρμενική, γιορτάζοντας πλέον την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα. Στο κομμάτι του αγώνα, όμορφο μπάσκετ δεν είχαμε, ούτε μεγάλες φάσεις, παρόλα αυτά το αρχικό προβάδισμα των φιλοξενούμενων, ακολούθησε ένα μικρό συμμάζεμα από πλευρά Αρμένιων, το οποίο έφερε το ημίχρονο στο 25-27. Στο δεύτερο ημίχρονο το μομέντουμ ήταν υπέρ των γηπεδούχων, οι οποίοι και κατάφεραν και πέρασαν μπροστά με δύο πόντους. Στο τέταρτο δεκάλεπτο χάθηκε η μπάλα. Οι δύο ομάδες σκόραραν μόνο 16 πόντους, με αποτέλεσμα το παιχνίδι να οδηγηθεί στην παράταση. Εκεί ο καλύτερος παίκτης των φιλοξενούμενων, ο Μπουζιάνης, αποβλήθηκε με 5 φάουλ και παρόλο που ο Σαμοίλης πήρε μπροστά πετυχαίνοντας τους 9 από τους 11 πόντους του σε εκείνο το σημείο, οι γηπεδούχοι με μπροστάρη τον forward Καρτάλο, κατάφεραν και έβαλαν 3 πόντους παραπάνω και μαζί με αυτούς το πρώτο τους ροζ φύλλο αγώνα.

Κάρταλος ο καλύτερος των νικητών, με τον Ασημακόπουλο να ακολουθεί και λίγο πιο κάτω τον Εμμανουήλ, ενώ για τους φιλοξενούμενους, ο Μπουζιάνης ήταν και πάλι ο κορυφαίος.

Διαιτητές : Σκούτας , Πολυχρόνης
Δεκάλεπτα : 25-19, 39-37, 61-56, 74-73
ΑΛΦ ΑΛΙΜΟΥ (Τριανταφύλλου, Μαστρογιάννης ) Τσιριγωτάκης 17(2)  , Μεντένης 9 , Γιατράς  , Κοκκαλιάς  11(2), Μαραγκόπουλος 2, Κανούρης , Σαφός  , Νοίδης , Κανταράκιας 15, Κέκκης 11(1), Καψαρίδης 9 , Αγραπίδης
ΔΡΑΠΕΤΣΩΝΑ (Καλλιπολίτης , Παππάς): Τσουκάτος Ν. , Αρμανίδης 3(1) , Σίνος 17(2), Ιωαννίδης 17, Πεζιρκιανίδης 2 , Πανταζής , Αθανασόπουλος , Σαράντης 12(3) ,  Τσελέκος 16 , Καμάρας , Τσουκάτος Α.4 , Γεράνιος 2

Σε ένα πολύ οριακό παιχνίδι, ο Άλιμος κατάφερε και πήρε τη νίκη απέναντι σε μία εξίσου καλή ομάδα όπως η Δραπετσώνα. Από νωρίς λοιπόν, οι Αλιμιώτες πήραν προβάδισμα στο σκορ και κατάφεραν να ξεφύγουν με 6-7 πόντους. Στο δεύτερο δεκάλεπτο η εικόνα παρέμενε ίδια, μόνο που οι φιλοξενούμενοι κατάφερναν να φέρνουν την απόσταση στους 2-3 πόντους και εν συνεχεία να ξαναφεύγει. Στο τρίτο δεκάλεπτο είχαμε ακριβώς την ίδια κατάσταση και περνάμε στο τέταρτο δεκάλεπτο όπου υπάρχει όλο το ζουμί. Στο 35 βγαίνουν με 5 φάουλ οι Ιωαννίδης και Περζικιανίδης των φιλοξενούμενων, παρόλα αυτά όμως κατάφερναν και έμεναν κοντά στο σκορ. Στα 38 δευτερόλεπτα η επίθεση των γηπεδούχων δεν βρίσκει στόχο και έπειτα από βολές του Τσουκάτου, η Δραπετσώνα περνά μπροστά με ένα πόντο. Στην αμέσως επόμενη φάση μετά από time out, ο Τσιριγωτάκης ευστόχησε σε δίποντο και μετά από ακόμα ένα time out η Δραπετσώνα βγάζει τον Σαράντη κάτω από το καλάθι, αλλά το σουτ αλλοιώνεται με αποτέλεσμα να βγει η μπάλα έξω. Στα 2 δεύτερα που απέμεναν, ο Σίνος έκανε ένα σουτ υπό πίεση, αλλά τελικώς αστόχησε, με αποτέλεσμα ο ΑΛΦΑ να αισθάνεται πλέον μόνος, στην κορυφή της ΄Β Εσκανα.

Γιώργος Τσιριγωτάκης ο καλύτερος του αγώνα, με τον Κοκκαλιά και τον νεαρό Κέκκη να ακολουθούν στη συνέχεια. Από πλευρά φιλοξενούμενων, οι Σίννος και Ιωννίδης πέτυχαν από 17 πόντους, αλλά δεν κατάφεραν να γευτούν τη χαρά της νίκης.