ΣΤΕΙΛΤΕ ΜΑΣ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ-ΣΧΟΛΙΑ-ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ-ΝΕΑ ΓΙΑ ΤΙΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ ΤΗΣ ΄Γ ΕΘΝΙΚΗΣ-ΕΣΚΑ-ΕΣΚΑΝΑ ΣΤΟ MAIL SPORTSOFFICERS@GMAIL.COM Ή ΣΤΗ ΣΕΛΙΔΑ ΜΑΣ ΣΤΟ FACEBOOK

Δευτέρα 16 Νοεμβρίου 2015

Συνεχίζουν Διαγόρας και Δάφνη, ο ΑΟΚΧ το τοπικό ντέρμπι. (Ά Εσκα)

Ακόμα μία νίκη και μάλιστα μέσα σε μία δύσκολη έδρα κατέκτησε ο Διαγόρας Δρ. και μαζί με τη Δάφνη Δαφνίου έχουν από μισή την κορυφή της Ά Εσκα. για να δει αν θα είναι μόνος πρώτος ή με συγκάτοικο. Νίκη και για τον ΑΟΚ Χαλανδρίου με τον Αμπελά σε μεγάλο βράδυ, ο οποίος κατάφερε και πήρε το τοπικό ντέρμπι απέναντι στον ΓΣ Χαλανδρίου, πανηγυρίζοντας τη δεύτερη νίκη του. Με οριακές νίκες προχώρησαν Αιγάλεω (έκανε τα εύκολα δύσκολα) και Πεύκη (μεγάλη ανατροπή από το -17) αντίστοιχα, απέναντι σε Αμπελόκηπους και Ιωνικό ΝΦ, με τους τελευταίους να έχουν παράπονα από τη διαιτησία, ενώ το ροζ φύλλο αγώνα ξαναείδε και το Κουκάκι, το οποίο στο τέταρτο δεκάλεπτο διέλυσε τον Αίολο Ταύρου, παίρνοντας μία μεγάλη νίκη. SPORTSOFFICERS

Δεκάλεπτα: 18-17, 34-45, 50-58, 67-83.
ΠΑΛΑΤΙΑΝΗ (Μπαρμπέρης, Τραχανάς): Λιαπούρης 9, Βαρσαμούλης 14, Παπαδόπουλος 8, Ντρίκος, Θαλασσινός 15 (1), Χριστόπουλος 5 (1), Χριστοφάκης 16 (1), Χρυσικός, Αναγνωστόπουλος, Κατριβάνος, Κουφός, Μανθιός.
ΔΙΑΓΟΡΑΣ (Καράμπελας Ι., Καράμπελας Π.): Ζένελι, Μονέος 3, Σκαλωμένος 15 (1), Τρικαλιώτης 15 (1), Καράμπαμπας 8 (2), Μαυροειδάκος 6, Καρασταμάτης 11 (3), Κανιάς, Κουμπούρας 14 (1), Παπαδολιάς 3, Παπαϊωάννου, Ντιφαντής 8.
Ωραίο παιχνίδι είχαμε μεταξή Παλατιανής και Διαγόρα, με τους γηπεδούχους να μπαίνουν γερά στο παρκέ και να προηγούνται στο πρώτο δεκάλεπτο. Στο δεύτερο ημίχρονο ο Διαγόρας έδειξε ότι είναι καλύτερη ομάδα, πέρασε μπροστά με 11 πόντους και έκλεισε το ημίχρονο με σκορ 34-45. Στο τρίτο δεκάλεπτο η αντεπίθεση της Παλατιανής έφερε το ματς μέχρι και στους 3 πόντους διαφορά, αλλά η συνέπεια και η σοβαρότητα των φιλοξενούμενων τους επέτρψε να ανοίξουν και πάλι τη διαφορά και να πάρουν ακόμα μία νίκη παραμένοντας στην κορυφή.
Για τους γηπεδούχους ο Θαλασσινός και Χριστοφάκης έκανα το κάτι παραπάνω για την ομάδα τους, ενώ για τους νικητές ο Σκαλωμένος παραμένει σε τρομερή κατάσταση, με τον Κούμπουρα να ακολουθεί.
ΓΣ Χαλ. 70
ΑΟΚ Χαλ. 81
Διαιτητές: Αποστολίδης, Σιώκας
Δεκάλεπτα: 20-15, 41-38, 53-58, 70-81.
ΓΣ ΧΑΛΑΝΔΡΙΟΥ (Καρούτζος, Μαστοράκης): Αποστόλου 15 (2), Δαμίγος 2, Αντωνόπουλος, Κοντός, Παρδαβέλλας 14 (2), Ευαγγελίτσης 25, Σέχος 2, Στεργίου 5, Κωστόπουλος 5 (1), Τσιάτσιος 2, Koκκινάκος, Κολαξής.
ΑΟΚ ΧΑΛΑΝΔΡΙ (Γιαννάκης, Στεφανάκης): Αρσενίδης, Aθανασιάδης, Σβορώνος 7, Βαρσάμος 4, Μακρής, Δημητριάδης 12, Παπακωνσταντίνου 17 (4), Μορφονιός 3, Αμπελάς 21 (1), Πουλής 12 (2), Γκατζούλης, Παπαδημητράκης 3, Δανάσκος 2.

Από ένα ημίχρονο μοιράστηκαν οι δύο ομάδες του Χαλανδρίου, με τον ΑΟΚΧ όμως να πάιρνει τη νίκη στο φινάλε, αφού κατάφερε και έδειξε στοιχεία σοβαρότητας, καθώς και καθαρότερου μυαλού όταν αυτό χρειάστηκε. Ο ΓΣ Χαλανδρίου λοιπόν είχε ένα μικρό προβάδισμα στο πρώτο ημίχρονο, με τον Ευαγγελίτση να είναι και πάλι η αιχμή του δόρατος για την ομάδα του και να δείχνει ασταμάτητος και πάλι. Στο δεύτερο ημίχρονο όμως τα πράγματα δυσκόλεψαν για αυτόν και η βελτίωση της άμυνας πάνω του από πλευρά ΑΟΚΧ, έδωσαν ένα μικρό προβάδισμα 5 πόντων στους φιλοξενούμενους, οι οποίοι με μεγάλα σουτ και σωστές επιλογές κατάφεραν να πάρουν μία νίκη 11 πόντων.
Αμπελάς ο καλύτερος των νικητών, με τον Παπακωνσταντίνου να ακολουθεί, ενώ για τον ΓΣ Χαλανδρίου ο Ευαγγελίτσης ήταν και πάλι ότι καλύτερο για την ομάδα του.

ΔΑΦΝΗ ΔΑ. 101
ΝΗΑΡ ΗΣΤ 59
Διαιτητές: Κάρδαρης, Καλαντζής
Δεκάλεπτα: 21-12, 48-32, 81-47, 101-59.
ΔΑΦΝΗ ΔΑΦΝΙΟΥ (Δεσποτάκης, Ρήγγας): Τασούλας 8, Βοϊδήλος 2, Ρώης 14 (3), Κωνσταντώνης 10 (1), Μαούνης 6, Βλαβιανός 2, Γκίνης 20 (4), Φιλιππόπουλος 10, Ταταρούνης, Σκούταρης 9 (1), Κορρές 10 (1), Μιχόπουλος 10 (1).
NHAΡ ΗΣΤ (Χατζηελευθερίου, Καλαμάρας): Χατζηκωστής 12 (2), Καπετζόγλου 24 (3), Γκουτσίδης 2, Ζεχερλής 4, Γιαννάκης 2, Καλαράς 6, Καραλάκης, Μάγκος, Zεϊνελχότζα, Μπουραζάνης 7 (1), Κούλης 2, Σκέντζος.
Η Διαφορά μεταξύ των δύο ομάδων στην αναμέτρηση του Χαϊδαρίου φάνηκε από το πρώτο λεπτό. Η Δάφνη από νωρίς έπιασε πολύ καλή απόδοση, τα έβαζε από παντού και στο πρώτο δεκάλεπτο είχε ήδη διψήφιο αριθμό διαφοράς. Από εκεί και μετά η απόσταση όλο και μεγάλωνε και το τράβηγμα του καλύτερου παίκτη των φιλοξενούμενων, Καπετζόγλου, έφερε τη Νήαρ Ήστ σε ακόμα πιο δύσκολη θέση. Το τελικό 101-59, είναι ικανό να δώσει την εικόνα του υπόλοιπου του αγώνα από μόνο του.
Στους πολύ καλούς παίκτες της Δάφνης, οι Γκίνης, Ρόης και Κορρές ξεχώρισαν αν μπορούμε να πούμε κάτι τέτοιο σε μία τόσο γεμάτη εμφάνιση, ενώ από τους Καισαριανιώτες, ο Χατζηκωστής πάλεψε δίχως όμως αντίκρισμα.

Πεύκη 74
Ιωνικός 67
Διαιτητές: Μηλαπίδης, Πλιάκας
Δεκάλεπτα: 16-27, 29-41, 61-55, 74-67.
ΠΕΥΚΗ (Σγούρος, Τσιγωνάκης): Τσιουμπρής 10, Παπαδημητρίου, Εμίρης 17 (2), Δημάκος, Γαπκιάδης 13 (2), Κουκάκης 11, Σαμουρέλης 12 (1), Κορωνίδης 6 (1), Μπαρμπαρής 3, Κεχρής, Νικολαΐδης 2, Κοκκινάκης.
ΙΩΝΙΚΟΣ (Καρατζάς, Μπρούσαλης): Δημητρακούλης, Τσόλης 1, Τσακίρης 29 (5), Λιανδράκης 4, Παπανδρέου 15 (1), Μητσόπουλος 3 (1), Ουζουνίδης, Ζήρος 5, Τσούπρος, Υφαντής 6 (1), Στράγκας 1, Μπάτσος 3.

Νέο ξεκίνημα για την Πεύκη με μία τρομερή ανατροπή η οποία ήρθε με συγκλονιστικό τρόπο. Ο Ιωνικός Ν.Φ. έδειχνε στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα ότι όχι μόνο ήταν το αφεντικό της αναμέτρησης, αλλά και η καλύτερη ομάδα του γηπέδου. Η διαφορά μεταξύ των δύο ομάδων είχε φτάσει και τους 17 πόντους και όλα έδειχναν ότι πηγαίναμε σε ένα άνετο διπλό. Η Πεύκη από ένα σημείο και μετά έδειξε χαρακτήρα, πείσμωσε και παρόλο που αποβλήθηκαν οι Μπάρμπαρης, Κορωνίδης αλλά και ο coach των γηπεδούχων σε μία στιγμή πανικού κατά τη διάρκεια του δευτέρου δεκαλέπτου (για σκληρό παιχνίδι και έντονα παράπονα προς τη διαιτησία), κατάφερε να πάρει ένα μεγάλο δίποντο το οποίο μεγάλωσε μέσα από την εξέλιξη της αναμέτρησης, αφού μέχρι τα μισά του τρίτου δεκαλέπτου η διαφορά ήταν σε διψήφια επίπεδα. Αξίζει να αναφερθούμε στα έντονα παράπονα των φιλοξενούμενων για τη διαιτησία του δευτέρου ημιχρόνου.
Καλύτερος του αγώνα για τους νικητές ο Εμίρης, ενώ για τους φιλοξενούμενους ο Τσακίρης και Παπανδρέου πάλεψαν και για λίγο δε γεύτηκαν τη χαρά της νίκης.

Αιγάλεω 74
Αμπελόκηποι 71
Διαιτητές: Μπίκας, Ζακεστίδης
Δεκάλεπτα: 21-17, 42-26, 54-44, 74-71.
ΑΙΓΑΛΕΩ (Μιχελιουδάκης, Βουτσελάς): Σταυρούλης 20 (1), Αλεξίου, Δρακόπουλος 4, Μένος 2, Χανιώτης Δ. 2, Χανιώτης Α. 14, Κωνσταντινίδης 7, Αθανασόπουλος 9, Μπάζιος 1, Αναστόπουλος 2, Σέχου 2, Τάγαρης 11.
ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ (Αποστολάκης): Ζαχαρόπουλος, Μαμαλάκης, Παρασκευόπουλος 13 (2), Καραλής, Καλφαγιάννης 2, Δεληγιάννης 21 (3), Βαλλινδράς 12 (1), Μουχαμάντ 2, Ζευγώλης 3, Πολύζος 6 (1), Δράκος 1, Αντωνιάδης 11.

Στο Αιγάλεω η τοπική ομάδα πήρε ένα μικρό προβάδισμα στην αρχή το οποίο στο ημίχρονο είχε αγγίξει τους 16 πόντους. Στο τρίτο δεκάλεπτο οι Αμπελόκηποι οι οποίοι είχαν πλέον νέο προπονητή στον πάγκο τους, ξεκίνησαν το κυνήγι και κατάφεραν στα 30 δεύτερα να φέρουν το παιχνίδι στο τρίποντο, αλλά παρόλο που το Αιγάλεω έχασε 4 συνεχόμενες βολές, στο τέλος πήρε μία νίκη χρυσάφι για τη συνέχεια, μπροστά στο κοινό του που βρέθηκε και πάλι στο κλειστό του σίτι..
Κώστας Σταυρούλης ο καλύτερος των νικητών, με τον Χανιώτη να ακολουθεί, ενώ στο μέτριο βράδυ των πρασίνων, ο Δεληγιάννης ήταν ο καλύτερος.

Κουκάκι 83
Αίολος 62
Διαιτητές: Τσαρούχα, Θεοδωρόπουλος
Δεκάλεπτα: 15-13, 36-34, 55-55, 83-62.
ΚΟΥΚΑΚΙ (Μπουζούλας): Τσέλιος 8, Καμπέρης 4, Σιδερής 16 (4), Μπούκας 2, Κολοτούρος 2, Δολιανίτης 6, Νάτσος 12 (1), Ελαστάι, Τσαλαμένι, Βεζιρτζόγλου 9 (3), Καραγιώργης 17, Κατσικάκης 7.
ΑΙΟΛΟΣ (Αναστασόπουλος, Τσίρος): Αφαλίδης 7 (1), Τσιγγενόπουλος, Γερακίνης 1, Καδηγιαννόπουλος 9, Αθανασούλας 9, Ιορδάνου, Σωτηριάδης, Τσαγισβίλι 6, Γιάννης 3, Μαρίνος 12 (1), Μπότσας 7 (1), Μαμουνής 8 (2).

Μαγική εικόνα το τελικό αποτέλεσμα στη συγκεκριμένη αναμέτρηση, αφού για 30 λεπτά είχαμε ένα κυριολεκτικά ισόπαλο ματς. Πόντο πόντο πήγε όλο το παιχνίδι, μέχρι το 31'' όπου ο αρχηγός των κυανοκίτρινων, Σιδέρης ξαναμπήκε στο παρκέ και σκοράροντας 3-4 τρίποντα σε 10 λεπτά, ξεκλείδωσε την άμυνα του Ταύρου και ουσιαστικά πήρε μόνος του το ματς, πετυχαίνοντας 16 πόντους περίπου μέσα σε 17 λεπτά. Ανίκανοι να αντιδράσουν επιθετικά οι παίκτες του ταύρου, γνώρισαν απλά μία βαριά σε σκορ ήττα.
Καλύτεροι των γηπεδούχων εκτός του προαναφερθέντος, ο Καραγιώργης καθώς και ο Βεχιρτζόγλου.