ΣΤΕΙΛΤΕ ΜΑΣ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ-ΣΧΟΛΙΑ-ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ-ΝΕΑ ΓΙΑ ΤΙΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ ΤΗΣ ΄Γ ΕΘΝΙΚΗΣ-ΕΣΚΑ-ΕΣΚΑΝΑ ΣΤΟ MAIL SPORTSOFFICERS@GMAIL.COM Ή ΣΤΗ ΣΕΛΙΔΑ ΜΑΣ ΣΤΟ FACEBOOK

Τρίτη 10 Νοεμβρίου 2015

Ασταμάτητοι Δάφνη Δαφνίου και Διαγόρας Δρυοπιδέων, μεγάλη νίκη για τον ΑΟΚ Χαλανδρίου (Α΄ ΕΣΚΑ)

Με ανατροπή στο τελευταίο λεπτό ο ΑΟΚ Χαλανδρίου πανηγύρισε μεγάλη νίκη απέναντι στην Πεύκη ενώ ο ΓΣ Χαλάνδρι με τον σεληνιασμένο Ευαγγελίτση, σημείωσε μεγάλο διπλό μέσα στην Καισαριαννή. Η Παλατιανή πέρασε αλώβητη από την έδρα του Νικηφόρου με κορυφαίο τον Παπαδόπουλο, ενώ ο Αίολος Ταύρου ο οποίος αγωνίστηκε χωρίς τον Κορκοσούρα επικράτησε εντός έδρας απέναντι στο μαχητικό Αιγάλεω. Συνεχίζουν την επέλαση τους Δάφνη Δαφνίου και Διαγόρας Δρυοπιδέων διατηρώντας το αήττητο για μια ακόμα αγωνιστική, με τον Φιλιππόπουλο από τους πρώτους και τον Σκαλωμένο από τους δεύτερους να ξεχωρίζουν. SPORTSOFFICERS -Μαριάννα

Δεκάλεπτα: 11-6, 25-26, 41-46, 66-64.
ΑΟΚ ΧΑΛΑΝΔΡΙ (Γιαννάκης, Στεφανάκης): Αρσενίδης, Aθανασιάδης 12 (2), Σβορώνος 11, Βαρσάμος 4, Μακρής 3 (1), Δημητριάδης 20, Παπακωνσταντίνου 5 (1), Μορφονιός 4, Αμπελάς, Πουλής 7 (1), Παπαδημητράκης, Δανάσκος.
ΠΕΥΚΗ (Θάνος, Τσιγωνάκης, Ψυχουντάκης): Τσιουμπρής 10 (1), Παπαδημητρίου 6, Εμίρης 3 (1), Δημάκος, Γαπκιάδης 13 (3), Κουκάκης 12 (2), Σαμουρέλης 6, Κορωνίδης 7 (2), Μπαρμπαρής 4, Κυριαζόπουλος, Κεχρής, Νικολαΐδης 3 (1).

Τρομερό ματς είχαμε στο Χαλάνδρι όπου ο τοπικός ΑΟΚΧ έκλεψε τη νίκη από την Πεύκη στο τελευταίο λεπτό. Πιο δυνατά μπήκε στο πρώτο δεκάλεπτο η ομάδα του Χαλανδρίου, με τους Δημητριάδη και Αθανασιάδη να σκοράρουν και να δίνουν ένα μικρό προβάδισμα στην ομάδα τους. Δεύτερο δεκάλεπτο και οι φιλοξενούμενοι με σουτ των Γιαπκίδη και Κουκάκη ανέτρεψαν την εις βάρος τους κατάσταση και έκλεισαν το ημίχρονο με το ελάχιστο δυνατό προβάδισμα. Στο τρίτο δεκάλεπτο η Πεύκη έχτισε μία μικρή διαφορά 4-6 πόντων, η οποία συγκρατήθηκε μέχρι το 39ο λεπτό. Εκεί το Χαλάνδρι σκοράρει με καλάθι και φάουλ το οποίο οι φιλοξενούμενοι ανέφεραν ως λάθος των διαιτητών, αφού το φάουλ είχε προηγηθεί της προσπάθειας. Με το σκορ στο 62-64 η Πεύκη αστόχησε σε επίθεση για να ακολουθήσει εύστοχο τρίποντο των γηπεδούχων, οι οποίοι πλέον προηγούνταν του αγώνα. Στα δευτερόλεπτα που απέμεναν, οι πράσινοι έχασαν την ευκαιρία να προσπεράσουν, οι γηπεδούχοι ευστόχησαν σε μία από τις δύο βολές που κέρδισαν και σε σουτ τριών πόντων που προσπάθησαν οι φιλοξενούμενοι δε βρήκαν στόχο με αποτέλεσμα να λήξει η αναμέτρηση.

Αθανασιάδης ο κορυφαίος των νικητών, με τον Γιαπκίδη να ξεχωρίζει στο μέτριο βράδυ των φιλοξενούμενων.

Διαγόρας Δ. 69
Κουκάκι 56

Διαιτητές: Διμπινούδης, Τσάτσης
Δεκάλεπτα: 14-15, 39-30, 53-43, 69-56.
ΔΙΑΓΟΡΑΣ (Καράμπελας Ι., Καράμπελας Π.): Ζένελι, Μονέος 2, Σκαλωμένος 12 (2), Τρικαλιώτης 11, Καράμπαμπας 6, Μαυροειδάκος 8, Καρασταμάτης 9 (2), Κουμπούρας 4, Παπαδολιάς 9, Κεσκινίδης 4, Παπαϊωάννου 4, Ντιφαντής.
ΚΟΥΚΑΚΙ (Μπουζούλας): Τσέλιος 7 (1), Καμπέρης, Σιδερής 8 (1), Μπούκας, Κολοτούρος 6 (1), Δολιανίτης 5 (1), Νάτσος 2, Ελαστάι 3 (1), Τσαλαμένι 2, Βεζιρτζόγλου, Καραγιώργης 12, Κατσικάκης 11.

Το Κουκάκι κοίταξε στα μάτια για σχεδόν 20 λεπτά τον Διαγόρα, σε μία αναμέτρηση που κυμαινόταν πόντο πόντο. Με τη λήξη του δευτέρου δεκαλέπτου ο Διαγόρας πέτυχε κάποια σουτ και μαζί με ένα τρίποντο του Καρασταμάτη, επέκτεινε το υπάρχον προβάδισμα στους 9 πόντους. Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι άνοιξαν την απόσταση σε διψήφια επίπεδα, την οποία και κράτησαν σταθερά μέχρι το φινάλε.

Σκαλωμένος και Τρικαλιώτης οι καλύτεροι του παρκέ για τους νικητές, με τους Καραγιώργη και Κατσικάκη να ξεχωρίζουν για τους ηττημένους.

Αίολος 69
Αιγάλεω 60

Διαιτητές: Καραβίτης, Σπυρόπουλος
Δεκάλεπτα: 19-13, 35-35, 56-50, 69-60.
ΑΙΟΛΟΣ (Αναστασόπουλος, Τσίρος): Αφαλίδης 8, Τσιγγενόπουλος, Γερακίνης, Καδηγιαννόπουλος 9 (1), Αθανασούλας 13, Ιορδάνου 13, Σωτηριάδης 14 (3), Τσαγκισβίλι, Γιάννης, Μαρίνος 4, Μπότσας 3, Μαμουνής 5 (1).
ΑΙΓΑΛΕΩ (Μιχελιουδάκης, Βουτσελάς): Σταυρούλης 13, Αλεξίου 11 (1), Δρακόπουλος 5 (1), Μένος, Χανιώτης Δ. 2, Χανιώτης Α., Κωνσταντινίδης 3, Αθανασόπουλος 10 (1), Μπάζιος, Αναστόπουλος 5 (1), Σέχου 2, Τάγαρης 9.

Ντύθηκε Κορκοσούρας ο Αθανασούλας και την ώρα που η ομάδα του είχε κολλήσει στη ζώνη των φιλοξενούμενων του Αιγάλεω, με πολλά ντράιβ και 10 ασίστ, έδωσε τις λύσεις στο δεύτερο ημίχρονο και ο Αίολος ανέτρεψε την εις βάρος του εικόνα μέχρι το ημίχρονο. Πολλά τα λάθη του Αιγάλεω στο δεύτερο μέρος, με τη νίκη να χαρακτηρίζεται ως δίκαια για τους γηπεδούχους, με τους Αθανασούλα, Ιορδάνου και Σωτηριάδη να ξεχωρίζουν από πλευρά Αιόλου, ενώ για τους ηττημένους, Σταυρούλης και Αλεξίου πάλεψαν σε επίθεση και άμυνα, αλλά αυτό δεν ήταν αρκετό για την ομάδα του σίτι.

Νήαρ Ηστ 68
ΓΣ Χαλαν. 84

Διαιτητές: Αναστασίου, Στρέμπας
Δεκάλεπτα: 25-15, 36-40, 56-60, 68-84.
NHAΡ ΗΣΤ (Χατζηελευθερίου, Καλαμάρας): Στασινόπουλος, Χατζηκωστής 20 (6), Καπετζόγλου 22, Γκουτσίδης 5, Ζεχερλής 1, Γιαννάκης, Καλαράς 10, Μάγκος 8 (1), Zεϊμελχότζα, Μπουραζάνης, Κούλης 2, Μάλλιαρης.
ΓΣ ΧΑΛΑΝΔΡΙΟΥ (Καρούτζος, Μαστοράκης): Αποστόλου 15 (2), Αντωνόπουλος, Κοντός, Παρδαβέλλας 14 (2), Ευαγγελίτσης 30, Σέχος 6, Κωστόπουλος 10 (1), Τσιάτσιος 8, Koκκινάκος 1, Κολαξής.

Με τη Νήαρ να μπαίνει δυνατά ξεκίνησε η αναμέτρηση στην Καισαριανή και τους Χατζηκωστή και Καπετζόγλου να δείχνουν ζεστοί με το καλημέρα. Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν στροφές και με τον Ευαγγελίτση να θυμίζει θηρίο στο κλουβί, κατάφεραν και πέρασαν μπροστά με 4 πόντους. Στο τρίτο δεκάλεπτο συνεχίστηκε η ίδια κατάσταση, με τη Νήαρ Ήστ να σκοράρει αλλά το Χαλάνδρι να απαντά. Στο τέταρτο δεκάλεπτο μία μικρή αντεπίθεση των γηπεδούχων ίσως και να τους εξάντλησε τελικά, επιτρέποντας στο Χαλάνδρι να σκοράρει μεγάλα σουτ με τους Αποστόλου και Παρδαβέλλα και μαζί με την κυριαρχία του Ευαγγελίτση κάτω από τα καλάθια, να πάρει μία μεγάλη νίκη μέσα στην Καισαριανή.

Νικηφόρος 53
Παλατιανή 66

Διαιτητές: Αναγνώστου, Αντωνίου
Δεκάλεπτα: 15-18, 32-36, 41-45, 53-66.
ΝΙΚΗΦΟΡΟΣ (Καρβούνης): Σιαμανδούρας 12, Μπορακάι 4, Γεργεριτάκης 7 (2), Τζιώτης 3, Καμνιώτης 10, Παπαναγόπουλος, Χατζηιωάννου, Μασσαχός 2, Βεκρής 3 (1), Ζαχαρόπουλος 10, Κούντσιος, Βαμβακίδης 2.
ΠΑΛΑΤΙΑΝΗ (Μπαρμπέρης, Τραχανάς): Λιαπούρης 12 (1), Βαρσαμούλης 10, Παπαδόπουλος 15 (1), Ηλιάδης, Θαλασσινός Λ. 8, Χριστόπουλος 9 (1), Χριστοφάκης 6, Αναγνωστόπουλος 2, Κατριβάνος 2, Κουφός 2, Μανθιός, Ντρίκος.

Για 35 λεπτά ο Νικηφόρος ήταν μέσα στη διεκδίκηση της νίκης, αλλά το τραγικό τελευταίο πεντάλεπτο, χάρισε το δίποντο στην ψυχωμένη Παλτιανή. Ντέρμπι λοιπόν είχαμε σε όλο το ματς στην Αγία Βαρβάρα, με τον Νικηφόρο να μην έχει κάποιο παίκτη σε καλή μέρα και να δείχνει μπλοκαρισμένος επιθετικά. ΑΠό την άλλη πλευρά ο Παπαδόπουλος με τον Λιαπούρη ξεχώρισαν για την Παλατιανή, πάτησαν γκάζι στα τελευταία λεπτά του αγώνα και χάρισαν ακόμα μία νίκη στους κυανοκίτρινους τους Παλατιανής.

Αμπελόκηποι 50
Δάφνη Δ. 82
Διαιτητές: Πόντας, Χρηστίδης
Δεκάλεπτα: 15-25, 21-48, 31-69, 50-82.
ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ (Σγούρος, Αποστολάκης): Ζαχαρόπουλος 2, Μαμαλάκης 2, Παρασκευόπουλος 3 (1), Καραλής 1, Καλφαγιάννης 2, Δεληγιάννης, Βαλλινδράς 13 (2), Μουχαμάντ 11, Ζευγώλης 3 (1), Πολύζος 2, Δράκος, Αντωνιάδης 11.
ΔΑΦΝΗ ΔΑΦΝΙΟΥ (Δεσποτάκης, Ρήγγας): Τασούλας 3, Βοϊδήλος 4 (1), Ρώης 11 (3), Κωνσταντώνης 9, Μαούνης 2, Γκίνης 14 (2), Τσατσάνης 3 (1), Φιλιππόπουλος 13, Ταταρούνης 8, Σκούταρης 6, Κορρές 6, Μιχόπουλος 3.

Μονότερμα πήρε από την αρχή τους Αμπελόκηπους η Δάφνη Δαφνίου, με αποτέλεσμα το ντέρμπι των πρασίνων να εξελιχθεί σε ένα εύκολο βράδυ για τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι από το πρώτο δεκάλεπτο έπιασαν διψήφια διαφορά και από εκεί και μετά η κατάσταση ξέφυγε. Φιλιππόπουλος και Ταταρούνης οι καλύτεροι των νικητών, οι οποίοι προελαύνουν από κοινού με το Διαγόρα με 6/6.