ΣΤΕΙΛΤΕ ΜΑΣ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ-ΣΧΟΛΙΑ-ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ-ΝΕΑ ΓΙΑ ΤΙΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ ΤΗΣ ΄Γ ΕΘΝΙΚΗΣ-ΕΣΚΑ-ΕΣΚΑΝΑ ΣΤΟ MAIL SPORTSOFFICERS@GMAIL.COM Ή ΣΤΗ ΣΕΛΙΔΑ ΜΑΣ ΣΤΟ FACEBOOK

Δευτέρα 30 Νοεμβρίου 2015

Η Πεύκη άφησε μόνη πρώτη τη Δάφνη Δαφνίου. Φουλ του άσσου σε όλες τις αναμετρήσεις. (Ά Εσκα)

Ροζ φύλλο αγώνα ξαναείδε ο Αίολος Ταύρου, ο οποίος με την επιστροφή του Κορκοσούρα, υπερκέρασε το εμπόδιο της μαχητικής Νήαρ Ήστ των σημαντικών απουσιών. Την τρίτη του νίκη πέτυχε το Χαλάνδρι το οποίο κατάφερε και υπερκέρασε το εμπόδιο του Νικηφόρου, τον οποίο και έβαλε από κάτω. Με το απόλυτο συνεχίζει για ακόμα μία εβδομάδα η Δάφνη, η οποία κατάφερε και πήρε έστω και στο φινάλε ακόμα μία νίκη, αυτή τη φορά απέναντι στον μαχητή Ιωνικό και απολαμβάνει πλέον τη μοναξιά της κορυφής. Πολύ σημαντική νίκη πέτυχε και το Αιγάλεω, το οποίο προσπέρασε το εμπόδιο του ΑΟΚΧ, βάζοντάς το και από κάτω στη βαθμολογία. Στο έτερο ντέρμπι της βραδιάς, μετά από μία παράταση, η Πεύκη συνέχισε με ακόμα μία νίκη, αναγκάζοντας το Διαγόρα να γνωρίσει την πρώτη του ήττα για φέτος. Τελειώνουμε με το σούπερΚουκάκι, το οποίο άφησε τελευταίους τους Αμπελόκηπους και βρίσκεται πλέον πανάξια στην τέταρτη θέση. SPORTSOFFICERS

Δεκάλεπτα: 20-16, 41-29, 47-42, 61-52.
ΑΙΟΛΟΣ (Αναστασόπουλος, Τσίρος): Αφαλίδης 24, Τσιγγενόπουλος 2, Γερακίνης, Αθανασούλας 3, Κορκοσούρας 10 (1), Ιορδάνου 4, Γιάννης, Δάφνης, Μαρίνος 14 (2), Μπότσας, Μαμουνής 4.
NHAΡ ΗΣΤ (Χατζηελευθερίου, Καλαμάρας): Χατζηκωστής 8 (1), Λάστερ, Μάλλιαρης, Ζεχερλής 7, Γιαννάκης 7 (1), Καλαράς 14, Καραλάκης 6,
Μάγκος 8, Μουζακιώτης, Κούλης 2, Σκέντζος.
Βασισμένος στο πολύ καλό πρώτο του ημίχρονο, ο Αίολος κατάφερε και πήρε τη νίκη απέναντι στη Νήαρ, η οποία δεν είχε στη σύνθεσή της λόγω τραυματισμού τους βασικότατους Καπετζόγλου και Μπουραζάνη. Το +12 λοιπόν που είχαν χτίσει οι γηπεδούχοι τους έδωσε εν τέλη και τη νίκη, αφού οι 6 πόντοι που σκόραραν στο τρίτο κομμάτι του αγώνα, έφερε τις δύο ομάδες αρκετά κοντά. Στο τελευταίο δεκάλεπτο το ενδιαφέρον παρέμενε στα ύψη, αφού οι Καισαριανιώτες πάλευαν να κοντοζυγώσουν, αλλά οι παίκτες του Ταύρου με σοβαρότητα και σωστές επιλογές στην επίθεση, επέτρεπαν στο σκορ να κινηθεί μεταξύ 6-9 πόντων, δίνοντάς τους μία ασφάλεια.
Στους καλύτερους του αγώνα τώρα, από πλευρά νικητών, ο Μαρίνος με τον Αφαλίδη να ακολουθεί, ενώ για τους ηττημένους ο πιτσιρικάς Καλαράς των ερυθρόλευκων, ήταν αυτός ο οποίος έκανε πιο αισθητή την παρουσία του από τους υπόλοιπους συμπαίκτες του.

ΧΑΛΑΝΔΡΙ 88

ΝΙΚΗΦΟΡΟΣ 78
Διαιτητές: Παπαφωτίου, Χρηστίδης
Δεκάλεπτα: 22-10, 43-33, 66-56, 88-78.
ΓΣ ΧΑΛΑΝΔΡΙΟΥ (Καρούτζος, Μαστοράκης): Αποστόλου 20 (1), Δαμίγος, Αρσενικός, Αντωνόπουλος 10 (2), Παρδαβέλλας 9, Ευαγγελίτσης 22, Στεργίου 4, Κωστόπουλος, Τσιάτσιος, Koκκινάκος 16, Κολαξής, Τσιάτσιος 8.
ΝΙΚΗΦΟΡΟΣ (Καρβούνης): Σιαμανδούρας 1, Μπορακάι 4 (1), Γεργεριτάκης 7 (1), Τζιώτης 18, Καμνιώτης 4, Παπαναγόπουλος, Μασσαχός 8, Χατζηιωάννου,
Βεκρής 8 (1), Ζαχαρόπουλος 8, Κούντσιος, Βαμβακίδης 20 (2).

Από το πρώτο δεκάλεπτο και μετά, η ομάδα του Χαλανδρίου εκμεταλλεύτηκε τα πολλά άστοχα σουτ, αλλά και τα πολλά άστοχα λέυ άπ των φιλοξενούμενων με αποτέλεσμα να βρίσκεται συνέχεια στο +10 και να δείχνει ότι θα έχει ένα άνετο βράδυ, αφού οι φιλοξενούμενοι το μόνο που κατάφεραν κατά τη διάρκεια της συνέχειας, ήταν να φτάσουν στους 5 πόντους απόστασης στο 28'', αλλά με δύο δικά τους λάθη στην άμυνα, δεν άργησε η διαφορά να ξαναγίνει διψήφια. Σχετικά άνετο το βράδυ των γηπεδούχων λοιπόν, οι οποίοι είχαν σε πολύ καλό βράδυ τον συνήθη ύποπτο Ευαγγελίτση καθώς και τον Παρδαβέλλα. Από πλευρά ηττημένων το δίδυμο Τζιώτη-Βαμβακίδη πάλεψε, αλλά δεν ήταν αρκετό.

ΠΕΥΚΗ  101
ΔΙΑΓΟΡΑΣ 91 (81-81)
Διαιτητές: Τσαρούχα, Σκούτας
Δεκάλεπτα: 20-23, 40-39, 52-56, 81-81 (κ. δ.), 101-91.
ΠΕΥΚΗ (Σγούρος, Ψυχουντάκης): Τσιουμπρής 19 (4), Παπαδημητρίου 9, Εμίρης 10 (3), Δημάκος, Γαπκιάδης, Κουκάκης 21 (1), Σαμουρέλης 6, Κορωνίδης 31 (7), Μπαρμπαρής 2, Δρικόγιας, Κεχρής, Νικολαΐδης 3 (1).
ΔΙΑΓΟΡΑΣ (Καράμπελας Ι., Καράμπελας Π.): Ζένελι, Μονέος 3, Σκαλωμένος 9 (1), Τρικαλιώτης 22 (2), Καράμπαμπας 7, Μαυροειδάκος 3, Καρασταμάτης 8 (1), Κανιάς, Κουμπούρας 7 (1), Παπαδολιάς 20, Παπαϊωάννου 5, Ντιφαντής 7.

Φανταστικό ματς είχαμε στην Πεύκη, όπου η τοπική ομάδα πήρε μία σημαντική νίκη απέναντι σε έναν αντίπαλο, ο οποίος μέχρι εχθές ήταν στην κορυφή της κατηγορίας. Στο αγωνιστικό κομμάτι τώρα, οι φιλοξενούμενοι μπήκαν παθιασμένα στον αγωνιστικό χόρο και ένα αρχικό προβάδισμα που απέκτησαν, έδωσε χώρο στην τρομερή ανατροπή από πλευρά γηπεδούχων μέχρι τη λήξη του ημιχρόνου. Στο δεύτερο δεκάλεπτο αξίζει να αναφερθούμε και στην αποβολή του Μπάρμπαρη των γηπεδούχων, ο οποίος όπως ενημερωθήκαμε δέχθηκε χτύπημα εκτός φάσης από αντίπαλό του, με αποτέλεσμα να σπάσει ο φακός μέσα στο μάτι του και να οδηγηθεί στο νοσοκομείο, ενώ αρχικά αντέδρασε στο χτύπημα που δέχθηκε, με αποτέλεσμα να δεχθεί το ντισκαλιφιέ. Ο εν λόγω αθλητής είναι καλά στην υγεία του πλέον. Στο δεύτερο ημίχρονο είχαμε αλλαγή εικόνας, με τους γηπεδούχους να παίρνουν το προβάδισμα, να ξεφεύγουν στο σκορ και λίγο πριν το φινάλε οι φιλοξενούμενοι με κρεσέντο του Τριακαλιώτη ο οποίος μέχρι εκείνο το σημείο ήταν σε κακή βραδιά, έφεραν το ματς στα ίσια μετά από τρίποντο του προαναφερθέντος. Στο έξτρα πεντάλεπτο οι γηπεδούχοι έδειξαν ότι είχαν περισσότερες λύσεις και ανάσες, με αποτέλεσμα να σκοράρουν 20 πόντους σε 5 λεπτά και να μην επιτρέπουν στους παίκτες του Διαγόρα να αντιδράσουν.
Εκπληκτική εμφάνιση από τον Κορωνίδη, με τους Κουκάκη και Τσιουμπρή να ακολουθούν, ενώ για τους φιλοξενούμενους, ο Τρικαλιώτης ήταν αυτός που στο φινάλε της κανονικής διάρκειας του αγώνα, πήγε να γυρίσει το παιχνίδι μόνος του.

ΔΑΦΝΗ Δ. 86
ΙΩΝΙΚΟΣ ΝΦ 73
Διαιτητές: Μπούκας, Μαγκουνής
Δεκάλεπτα: 19-19, 39-43, 60-58, 86-73.
ΔΑΦΝΗ ΔΑΦΝΙΟΥ (Δεσποτάκης, Ρήγγας): Τασούλας 5, Βοϊδήλος 3 (1), Ρώης 7 (2), Κωνσταντώνης 11 (1), Τσατσάνης 4, Γκίνης 14 (4), Ταταρούνης 2, Σκούταρης 4, Φιλιππόπουλος 10, Κορρές 26 (1).
ΙΩΝΙΚΟΣ (Καρατζάς, Μπρούσαλης): Τσόλης 3 (1), Τσακίρης 23 (3), Λιανδράκης 10 (2), Παπανδρέου 9 (1), Μητσόπουλος 2, Ζήρος 13 (1), Τσούπρος, Υφαντής 3 (1), Στράγκας 10, Μπάτσος.

Τρομερό παιχνίδι είχαμε στο Χαϊδάρι, όπου Δάφνη και Ιωνικός είχαν 39 λεπτά μία τρομερή μάχη, η οποία πήγαινε πραγματικά πόντο-πόντο με τις εναλλαγές στο σκορ να είναι συνεχόμενες. Όλο το ζουμί ήταν το τελευταίο δίλεπτο, όπου οι γηπεδούχοι έσφιξαν την άμυνά τους, οι φιλοξενούμενοι φάνηκαν άστοχοι σε κάποιες προσπάθειες και με 13 πόντους ενεργητικό από πλευρά πρασίνων, το τελικό 86-73 δίνει μία πλασματική εικόνα σε όσους διαβάζουν το σκορ, αλλά μία τεράστια νίκη στους παίκτες της Δάφνης.
Το πολυεργαλείο που ονομάζεται Γιώργος Κορρές έκανε τα πάντα στη μεγάλη νίκη της ομάδας του, με τον Κωνσταντώνη να ακολουθεί. Από πλευρά Ιωνικού οι Τσακίρης, Στράγκας, Παπανδρέου και Ζήρος έκαναν ότι μπορούσαν, αλλά το ροζ φύλλο αγώνα έμεινε στο Χαϊδάρι.

ΚΟΥΚΑΚΙ 63
ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ 57
Διαιτητές: Θεονάς, Ραχιώτης
Δεκάλεπτα: 20-10, 38-20, 53-46, 63-56.
ΚΟΥΚΑΚΙ (Μπουζούλας): Τσέλιος 17 (3), Καμπέρης, Σιδερής, Μπούκας 1, Κολοτούρος 9 (2), Δολιανίτης 5 (1), Νάτσος 2, Τσαλαμένι, Μοσχονάς 14, Βεζιρτζόγλου 3 (1), Καραγιώργης 8, Κατσικάκης 4.
ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ (Αποστολάκης): Ζαχαρόπουλος, Παρασκευόπουλος 10, Καραλής 3, Καλφαγιάννης 2, Ιμαριάγκμπε 4, Γεωργακόπουλος 2, Δεληγιάννης 7 (1), Βαλλινδράς 17 (3), Μουχαμάντ, Πολύζος, Δράκος 1, Αντωνιάδης 10.

Με το καλημέρα το Κουκάκι έδειξε τα δόντια του στην αναμέτρηση με τους Αμπελόκηπους, αφού με τον Μοσχονά σε απίστευτη κατάσταση και την άμυνα να δείχνει ανίκητη, κατάφερε και έκλεισε με προβάδισμα το ημίχρονο. Στο δεύτερο ημίχρονο οι Αμπελόκηποι μπήκαν πιο δυνατά στην αναμέτρηση, πίεσαν το Κουκάκι, αλλά το καλύτερο που κατάφεραν να κάνουν οι φιλοξενούμενοι ήταν να φτάσουν την απόσταση στους 6 πόντους. Η συντήρηση που ακολούθησε από τους κυανοκίτρινους, έφερε το τελικό 63-57 το οποίο τους επιτρέπει να γλυκοκοιτάζουν τις θέσεις των μπαράζ.

ΑΙΓΑΛΕΩ 68
ΑΟΚΧ 60
Διαιτητές: Παυλόπουλος, Μαραμής
Δεκάλεπτα: 13-13, 34-25, 55-45, 67-58.
ΑΙΓΑΛΕΩ (Βουτσελάς, Mαγκουνής): Σταυρούλης 12 (1), Δρακόπουλος 9 (1), Μένος, Χανιώτης Δ., Χανιώτης Α. 12 (3), Κωνσταντινίδης, Αθανασόπουλος 19 (1), Μπάζιος,
Αναστόπουλος 3 (1), Σέχου 2, Τάγαρης 10, Στάθης, Αλεξανδρόπουλος.
ΑΟΚ ΧΑΛΑΝΔΡΙ (Γιαννάκης, Στεφανάκης): Αρσενίδης 2, Γκατζούλης, Σβορώνος, Βαρσάμος 3, Τσίγγανος, Δημητριάδης 10, Παπακωνσταντίνου 3, Μορφονιός 10 (1),
Αμπελάς 14, Πουλής 9 (1), Παπαδημητράκης, Δανάσκος 7 (1).

Στο Αιγάλεω η γηπεδούχος ομάδα κατάφερε και  πήρε από νωρίς το προβάδισμα στο σκορ και με κορυφαίους τους Τάγαρη και Χανιώτη, έκλεισαν το ημίχρονο με θετικό πρόσημο. Στο δεύτερο μέρος ο ΑΟΚΧ ανέβασε στροφές, απείλησε το προβάδισμα των γηπεδούχων, αλλά με ένα επιθετικό ξέσπασμα από τους Δρακόπουλο, Αθανασόπουλο και Σταυρούλη, ο οποίος με τρίποντο που ευστόχησε έφερε τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου, και έφερε το παιχνίδι στα μέτρα του Αιγάλεω και πάλι. Στο τέταρτο δεκάλεπτο ακολούθησε συντήρηση από πλευρά νικητών και το τελικό 68-60, χάρισε την τρίτη νίκη για την ομάδα του ''Σίτι''.
Ο Αθανασόπουλος των νικητών χαρακτηρίζεται ως ο καλύτερος του γηπέδου, με τον Αμπελά να είναι ο αντίστοιχα καλύτερος για τους ηττημένους.