ΣΤΕΙΛΤΕ ΜΑΣ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ-ΣΧΟΛΙΑ-ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ-ΝΕΑ ΓΙΑ ΤΙΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ ΤΗΣ ΄Γ ΕΘΝΙΚΗΣ-ΕΣΚΑ-ΕΣΚΑΝΑ ΣΤΟ MAIL SPORTSOFFICERS@GMAIL.COM Ή ΣΤΗ ΣΕΛΙΔΑ ΜΑΣ ΣΤΟ FACEBOOK

Πέμπτη 12 Νοεμβρίου 2015

Έσπασε το αήττητο του Αλίμου ο τελαμώνας. Πέρασε από την Καλλιθέα η Τερψιθέα. (΄Β Εσκανα)

Η Τερψιθέα έστω και δύσκολα κατάφερε να περάσει και το εμπόδιο του Αετού Καλλιθέας και κοντοζυγώνει όλο και πιο κοντά στην κορυφή. Στα Μέγαρα η τοπική ομάδα επανήλθε στις νίκες και τα χαμόγελα επεστράφησαν στους ανθρώπους της ομάδας, μετά την εντός έδρας νίκη απέναντι στη Νίκαια.  Συνεχίζουμε με τη Δραπετσώνα και με ακόμα μία μεγάλη νίκη της ομάδας του coach Καλλιπολίτη, η οποία μετά την ήττα από τον ΑΛΦΑ πριν μία εβδομάδα, και με κορυφαίο τον Χρήστο Περζικιανίδη, ξαναμπήκε άμεσα στον δρόμο για την Ά Εσκανα. Έκπληξη είχαμε στη Σαλαμίνα, όπου ο τοπικός Τελαμώνας, πήρε τη νίκη απέναντι στον μέχρι εχθές αήττητο Άλιμο με την ελάχιστη δυνατή διαφορά, δείχνοντας ότι είναι σε ανοδική πορεία συνεχώς. Νίκη και για την Γλυφάδα, η οποία στο φινάλε κατάφερε και πήρε τη νίκη απέναντι στον μαχητικό Αστέρα, ενώ ακριβώς το ίδιο σκηνικό είχαμε και στην αναμέτρηση του Ελληνικού με την Καστέλλα, μόνο που σε αυτήν την περίπτωση χαμογέλασαν οι φιλοξενούμενοι. Ολοκληρώνοντας να αναφέρουμε και το διπλό του ΑΟΝΑ μέσα στον Κορυδαλλό, με πολύ μεγάλη εμφάνιση από τον Μανίκα, η οποία επιτρέπει στους παίκτες της Αργυρούπολης να ξαναρχίσουν τα όνειρα κοιτάζοντας ψηλά. SPORTSOFFICERS

Δεκάλεπτα 18-2 31-29, 52-48 75-70
ΝΕ ΜΕΓΑΡΙΔΟΣ (Μάνταλος , Ανδρουλάκης): Τριάντης 9, Κοντόπουλος 22(2), Αβραμίδης 10, Κουλουριώτης , Ντινόπουλος 17(3), Σιάπος , Μπίμπας , Αντωνίου 15(2) , Καράμπελας 2, Κόμπουλης , Μήτσος, Καντιώτη
ΕΑ ΝΙΚΑΙΑΣ (Αράπης , Μανιάτης) : Ρήγος 2, Κόϊκας 2, Φουντής 16(1) , Ντώνη 8(2) , Μπάγιας , Σαρδέλης , Δαλμυράς 21(4) ,Κογιώνης  8,  Καραμάνης , Ρεπάνης 3, Γιανδήμας 10

Όμορφο παιχνίδι είχαμε στα Μέγαρα με το πρώτο ημίχρονο να είναι πραγματικό ντέρμπι και τις δύο ομάδες να δίνουν τρομερές μάχες σε άμυνα και επίθεση. Το πρώτο εικοσάλεπτο έληξε με επιμέρους σκορ 31-29. Ίδια εικόνα είχαμε και στο τρίτο δεκάλεπτο με την ομάδα των γηπεδούχων να παλεύει να ξεφύγει στο σκορ, αλλά τους Νικαιώτες να μην το επιτρέπουν. Στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης, με σωστές επιλογές στην επίθεση και σκληρή άμυνα, οι γηπεδούχοι απέκτησαν μία διαφορά 5-7 πόντων, την οποία και συγκράτησαν μέχρι το τέλος, παίρνοντας το ροζ φύλλο αγώνα μετά από δύο εβδομάδες. Αξίζει να αναφερθούμε στα εντονότατα παράπονα των φιλοξενούμενων απέναντι στη διαιτησία, οι οποίοι αναφέρονται σε πολλά εύκολα φάουλ που δόθηκαν υπέρ των Μεγάρων στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα, αλλά και σε κάποιες τεχνικές ποινές που δέχθηκαν χωρίς λόγο και έκριναν το αποτέλεσμα.
Νίκος Κοντόπουλος ο καλύτερος των γηπεδούχων, με τον Φουντή και τον νεαρό Γιανδήμα να αποτελούν τους διακριθέντες της Νίκαιας.

ΑΕΤΟΣ ΚΑΛΛ. - ΤΕΡΨΙΘΕΑ 63-72
Διαιτητές :Φασόλης , Ορφανός Εμμ.
Δεκάλεπτα : 14-27, 27-39, 34-54, 63-72
ΑΕΤΟΣ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ (Σταυρακόπουλος , Μπούτας): Ευσταθίου 15(1), Οικονόμου 3(1) , Νατσίδης , Πίσσαρης ,  Κατεβάτης 6, Ντάσκας 2, Πιστιόλης 12, Στάμος 11,  Φιλίππου 2, Σαμοίλης 4, Κυπριτίδης 7 , Βασδέκης 1
ΤΕΡΨΙΘΕΑ ΓΛΥΦ. (Βασιλάκος, Ζλάτης Στ): Κόγκας 14(3), Αηδονίδης 12, Νικολάκης 9(1), Δοροβίτσας 6, Χολέβας 8(1), Παπαδάκης 11, Παπαγιαννόπουλος , Μαρκόπουλος 4, Ζέρβας , Παπαδάτος 8 , Αναστασίου , Μπουγάτσος

Ένα εύκολο βράδυ φάνηκε ότι θα έχει η Τερψιθέα μέσα στην Καλλιθέα, αφού οι γηπεδούχοι μπήκαν νωθρά στον αγωνιστικό χώρο, δέχθηκαν πάνω από 20 πόντους στο δεκάλεπτο και εν συνεχεία η διαφορά ξεπέρασε και τους 15 πόντους. Στο τρίτο δεκάλεπτο η Τερψιθέα ακολούθησε τακτική συντήρησης, αλλά στο μπάσκετ αυτά πληρώνονται, ιδίως όταν ο αντίπαλος μόνο αδιάφορος δεν είναι. Αυτό παραλίγο να συμβεί και στην Καλλιθέα. Οι παίκτες του Τζανή Σταυρακόπουλου ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοσή τους, πλησίασαν στο 36 στους 7 πόντους, αλλά σε εκείνο το σημείο ο Σπύρος Κόγκας με δύο συνεχόμενα εύστοχα τρίποντα, έδωσε τη νίκη στους Γλυφαδιώτες, αφού στη συνέχεια απλά ακολοηθήθηκε η τυπική διαδικασία των βολών.
Διχασμένος και πάλι ο ρόλος του κορυφαίου για την τερψιθέα, αφού στο πρώτο ημίχρονο ο Μάνος Μαρκόπουλος έδειχνε ασταμάτητος, ενώ στο δεύτερο μέρος ο καθοριστικός Σπύρος Κόγκας έβαλε τα μεγάλα σουτ για να κλειδώσει το διπλό.
 Για τους Καλλιθεώτες ο Ευσταθίου με 15 πόντους έκανε το κάτι παραπάνω, αλλά χωρίς την παρουσία του μπακάλη τα πράγματα ήταν ακόμα πιο δύσκολα εξ'αρχής.

ΔΡΑΠΕΤΣΩΝΑ - ΑΡΜΕΝΙΚΗ 77-52

Διαιτητές :Μαραβέλιας , Δελδήμος
Δεκάλεπτα :22-09, 36-26, 60-40, 77-52
ΔΡΑΠΕΤΣΩΝΑ (Καλλιπολίτης , Παππάς): Βουλαγράκης 2, Αρμανίδης 2, Σίνος 19(6), Ιωαννίδης 4,  Πεζιρκιανίδης 23(1) , Σαράντης 7(1) Ρούσσης , Σάββας 2, Τσελέκος 9 , Καμάρας 5, Τσουκάτος Α.2, Γεράνιος 2
ΕΝ. ΑΡΜΕΝΙΩΝ (Τσιρωνιάν, Αμπατζής): Πέτρου 3, Ασημακόπουλος 2, Ρουμελιώτης 6(2) , Άλα 2, Τσάβαλος 5(1) , Μουζάκης 9(1) Αναστασόπουλος 2, Καρτάλος 9(1), Εμμανουήλ 7(1), Αρμενιάκος,  Καλούδης 3,  Μελκονιάν 4

Παρόλο που η διαφορά είναι 25 πόντους, η Δραπετσώνα δεν κέρδισε τόσο εύκολα. Για τρία δεκάλεπτα τουλάχιστον το παιχνίδι είχε ενδιαφέρον. Στην αρχή οι γηπεδούχοι ξέφυγαν με 13 πόντους για να ανεβάσουν λίγες ακόμα στροφές στην αρχή του δευτέρου δεκαλέπτου. Λίγο μετά το 23 όμως η Αρμενική ανέβασε την άμυνά της, με αποτέλεσμα το ημίχρονο να την βρει 10 πόντους πίσω στο σκορ. Στο δεύτερο ημίχρονο η αντεπίθεση των Αρμενίων συνεχίστηκε, αλλά κάπου στους 6 πόντους το θηρίο ξύπνησε. Η Δραπετσώνα πάτησε γκάζι και δεν ξανακοίταξε πίσω. Στο τέταρτο δεκάλεπτο έμπαιναν τα πάντα από πλευρά νικητών και τα πολλά λάθη των ηττημένων, χάρισαν στη Δραπετσώνα μία μεγάλων διαστάσεων νίκη.

Ο Χρήστος Περζικιανίδης κορυφαίος των νικητών με 23 πόντους, με τον Γιώργο Σίνο να ακολουθεί με 19. Για την Αρμενική μέτριο το βράδυ των αθλητών του Χάικ Τσιρονιάν, οι οποίοι περιμένουν πλέον στην έδρα τους τον ανεβασμένο Τελαμώνα.

ΕΛΛΗΝΙΚΟ - ΚΑΣΤΕΛΛΑ 54-56
Διαιτητές : Καλογριάς , Αγρογιάννης
Δεκάλεπτα : 21-15, 32-36 , 44-46, 54-56
ΑΕ Σ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ (Νικολαίδης, Μαγγιώρος ) : Καρασούλος, Μαγγωνάκης 15(1), Ντακούλιας 7, Ευστρατίου , Λεβαδίτης 7(1), Λαγιόπουλος 7(1), Παππάς , Ρούμελης 11, Γκιουρτζίδης 7, Γκούμας
ΚΑΣΤΕΛΛΑ (Παπαευθυμίου , Δολιανίδης) : Παπαδόπουλος Β. 3,  Μακρινός 20(2), Γεροδήμος  , Τζοβάρας 8, Παπαδόπουλος Σπ.2 , Παρασκευόπουλος 12, Λέσι Αγγ. 3(1), Λέσι Λ. 8(2) , Φλέσσας

Ματσάρα είχαμε στην Αργυρούπολη, όπου το Ελληνικό και η Καστέλλα εναλλάσσονταν συνέχεια στο σκορ, με την κάθε ομάδα να μη μπορεί να ξεφύγει πάνω από 6 πόντους. Όλο το ζουμί στο φινάλε, όπου το σκορ ήταν στο 48-54 και με ένα σερί 6-0 των γηπεδούχων, έφεραν τον αγώνα στα ίσια. Στην επίθεση που ακολούθησε λίγο πριν το φινάλε, οι γηπεδούχοι έχασαν την κατοχή καθώς έγιναν βήματα και στα δύο δευτερόλεπτα που απέμεναν η μπάλα πρόλαβε να περάσει στον Παρασκευόπουλο, ο οποίος έβαλε το καλάθι, κέρδισε και το φάουλ, με αποτέλεσμα να απομένει 0,5'' για τη λήξη. Η βολή χάθηκε και η Καστέλλα πήρε μία τεράστιας βαθμολογικά σημασίας νίκη.
Ο Μάρκος Μακρινός επέστρεψε στις μεγάλες εμφανίσεις, με τον καθοριστικό Παρασκευόπουλο να ακολουθεί από πλευρά απόδοσης. Ο Δημήτρης Μαγγωνάκης από το άλλο στρατόπεδο ξεχώρισε και πάλι, αλλά οι 15 πόντοι του δεν ήταν αρκετοί για να πάρει το Ελληνικό τη νίκη.

ΓΛΥΦΑΔΑ - ΑΣΤΕΡΑΣ ΑΓ. ΔΗΜ. 61-59
Διαιτητές: Τεφτίκης Σ., Τούσης
Δεκάλεπτα : 18-17, 27-32, 42-47, 61-59
ΓΛΥΦΑΔΑ (Καψιμάλης , Παλτσόγλου) : Τάγκαλος 5, Γιοβάς 8, Σέιφερ 9(3), Καλάβριας 10(2), Δημητρίου , Θεοχάρης 11, Τζημουράκας , Γουλανδρής 4, Πολυχρονόπουλος, Λίππας 14(2), Γκιοβάσο , Αποστολίδης
ΑΣΤΕΡΑΣ ΑΓ. ΔΗΜ. (Παπαδόπουλος Γ. , Παπαδόπουλος Φ.): Λούκος , Μαλτίδης , Κουτρόπουλος 21(4) , Κασσάνος 4, Αδράμης 5 , Αποστολάκης 15, Κουντούρης 10 Ρουσσάκος 4 , Χριστόπουλος

Με το καλημέρα η Γλυφάδα έδειξε στον Αστέρα ποιος είναι το αφεντικό στο παιχνίδι, κάνοντας το σκορ στην αρχή 10-2. Από εκεί και μετά όμως το αφεντικό έκανε πίσω και τα ηνία του αγώνα πήραν οι Μπραχαμιώτες, αφού ένα δικό τους σερί 13-2 τους επανέφερε άμεσα στο παιχνίδι. Από εκείνο το σημείο και μετά ο Αστέρας είχε συνέχεια το προβάδισμα, αλλά δεν μπορούσε να ξεφύγει πάνω από 4-5 πόντους. Σε κάθε καλάθι των φιλοξενούμενων, οι Γλυφαδιώτες είχαν τη δική τους απάντηση. Στο τέταρτο δεκάλεπτο όλο το ζουμί του αγώνα, όπου με ένα καλάθι του Θεοχάρη το ματς γίνεται 54-53 και εν συνεχεία με ένα τρίποντο του Σέιφερ 57-53. Μετά από μία καλή άμυνα πάνω στον Αποστολάκη του Αστέρα, η μπάλα ξαναπερνά στα χέρια των γηπεδούχων, οι οποίοι σκοράρουν εκ νέου με τον Θεοχάρη και το σκορ γίνεται 59-53. Ακολουθεί μεγάλο τρίποντο από τον Κουτρόπουλο των φιλοξενούμενων, δύο εύστοχες βολές του Γιόβα των νικητών και στα υπόλοιπα δευτερόλεπτα που απέμειναν, η διαδικασία των βολών δημιούργησε το τελικό 61-59.
Από τους νικητές ο Θεοχάρης επανήλθε στις καλές εμφανίσεις και η ομάδα του κέρδισε, με τους Γιόβα και Σέιφερ να ακολουθούν από πλευρά απόδοσης. Για τους φιλοξενούμενους, Κουτρόπουλος και Αποστολάκης έκαναν το κάτι παραπάνω, δίχως όμως αυτό να αρκεί για τον Αστέρα.

ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΗ - ΑΟΝΑ  70-74
Διαιτητές : Χριστοδουλάκης , Βουγιουκλάκης
Δεκάλεπτα : 23-20, 40-43, 58-56-70-74
ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΗ (Ρουμελιώτης Σταυρακάκης) Μπουλαντζάς , Βήχος 4, Αθανασιάδης 15, Πολυτάρχου 4, Κουτσουβάς 16(1),  Σαραντίδης Ζάχαρης 11 , Δόγρανλης 12(2), Συρίγος 8,
ΑΟΝΑ (Δημητρίου Θεοφανίδης): Μανίκας , Γουλανδρής 1, Θεοδώρου 3, Καμπούρης 24(3), Ψιακής , Παπαϊωσήφ 12, Λούπασης 8(2), Θεοφανίδης 2, Χριστοδουλόπουλος 12(3), Ρετσινάς 12, Ζαντιώτης

Πολύ όμορφο παιχνίδι είχαμε στον Κορυδαλλό, με λίγες εναλλαγές στο σκορ, αλλά ουσιαστικές. Στην αρχή λοιπόν έχουμε την Προοδευτική να παίρνει τα ηνία στο προβάδισμα και να θέλει να ξεφύγει, δίχως όμως να τα καταφέρνει. Όμορφο μπάσκετ από τους Κορυδαλλιώτες, αλλά ο ΑΟΝΑ δεν άφηνε το παιχνίδι λεπτό. Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν και ανέτρεψαν τα μέχρι στιγμής δεδομένα, αλλά με την έναρξη του δευτέρου, οι ''βυσσινί'' πέρασαν ξανά μπροστά ακόμα και με 15 πόντους. Προβάδισμα και ενδείξεις αφεντικού και στο τέταρτο δεκάλεπτο, μέχρι που η διαφορά άρχισε σιγά σιγά να συρρικνώνεται. Στο 1:30 πριν τη λήξη, οι κόποι του ΑΟΝΑ έπιασαν τόπο και πέρασαν μπροστά. Ακολούθησαν από κοινού εύστοχες επιθέσεις, με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν τη νίκη με 4 πόντους διαφορά, αμέσως μετά και την ολοκλήρωση της διαδικασίας των βολών, ολοκληρώνοντας μία τεράστια ανατροπή έχοντας πολλά προβλήματα, αλλά και πολλές απουσίες λόγω τραυματισμών.

Ο Κουτσουβάς από πλευρά ηττημένων ήταν ο καλύτερος για την ομάδα του, με τον Καμπούρη των νικητών να τα βάζει από παντού και να δείχνει ότι είναι σε τρομερή κατάσταση. Αξίζει να αναφερθούμε ότι ο Παπαϊωσήφ έπαιζε με βαρύ διάστρεμα, μετατρέπωντας σε ηρωική την παρουσία του στον αγωνιστικό χώρο, καθώς και για την καθοριστική παρουσία των Λουπάση (γεν 1999) με δύο στα δύο τρίποντα, Ρετσίνα (γεν 1999) καθοριστικός με κρίσιμα καλάθια, αλλά και ο Θεοφανίδης ο οποίος μάζεψε όλα τα ριμπάουντ.

ΤΕΛΑΜΩΝΑΣ - ΑΛΦΑ 64-63
Διαιτητές : Τσάτσης , Μαυρέλης
Δεκάλεπτα :14-19, 26-32, 41-45, 64-63
ΤΕΛΑΜΩΝΑΣ (Πούτος, Δουνιάς): Νάννος 23(3), Καρασούλας 10, Στεφάνου 6 , Τόμπρος 5 , Μπουρβάνης 6 , Κούμενος 7(1)Καρατζόγλου 7(1)
ΑΛΦ ΑΛΙΜΟΥ (Τριανταφύλλου): Τσιριγωτάκης 11(3) , Γιατράς , Κοκκαλιάς 9(2), Μαραγκόπουλος 22(1), Νοίδης 6 , Κανταράκιας 6, Κέκκης 5(1), Καψαρίδης 4 ,Κανούρης

Μεγάλη νίκη για τον Τελαμώνα απέναντι στον Άλιμο, όχι μόνο για το αποτέλεσμα, αλλά για τον τρόπο που ήρθε αυτό. Από νωρίς λοιπόν ο ΑΛΦΑ πήρε το προβάδισμα στην αναμέτρηση και έκλεισε το δεκάλεπτο με 14-19. Στο δεύτερο κομμάτι η κατάσταση δεν άλλαξε. Ο Άλιμος πάτησε γκάζι, έφτασε ακόμα και στο +12 και λίγο πριν κλείσει το ημίχρονο το σκορ έγραφε 26-32. Τρίτο δεκάλεπτο και είχαμε ένα +10 και πάλι για τους φιλοξενούμενους, αλλά μετά από ένα σημείο η διαφορά άρχισε να ροκανίζεται. Στην τελευταία φάση του αγώνα, το σκορ είναι 62-63 και ο Στεφάνου ευστοχεί σε σουτ που παίρνει, δίνοντας με το άκουσμα της κόρνας της λήξης, μία μεγάλη νίκη στους γηπεδούχους.
Ξεχώρισε για τους νικητές ο Νάννος ως συνήθως, ο έτερος νεαρός της ομάδας, Βαγγέλης Καρατζόγλου και όπως είναι αναμενόμενο ο καθοριστικός Δημήτρης Στεφάνου. Για τους Αλιμιώτες τώρα, 22 πόντους έγραψε το κοντέρ του Μαραγγόπουλου ο οποίος έκανε τη διαφορά, αλλά δεν ήταν αρκετοί για να χαρίσουν τη νίκη στην ομάδα του.