ΣΤΕΙΛΤΕ ΜΑΣ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ-ΣΧΟΛΙΑ-ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ-ΝΕΑ ΓΙΑ ΤΙΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ ΤΗΣ ΄Γ ΕΘΝΙΚΗΣ-ΕΣΚΑ-ΕΣΚΑΝΑ ΣΤΟ MAIL SPORTSOFFICERS@GMAIL.COM Ή ΣΤΗ ΣΕΛΙΔΑ ΜΑΣ ΣΤΟ FACEBOOK

Πέμπτη 26 Νοεμβρίου 2015

Σούπερ ''Δράτσα'' για Ά Εσκανα. Απτόητος και ο Άλιμος. (Β΄ Ανδρών)

Με τη Δραπετσώνα να παίρνει το ροζ φύλλο απέναντι στο νεανικό πλέον ΑΟΝΑ, άνοιξε η όγδοη αγωνιστική επιτρέποντας μας να πούμε πλέον με βεβαιότητα ότι η ''Δράτσα'' προελαύνει προς την Ά Εσκανα. Ακόμα μία νίκη και για την Προοδευτική, η οποία πήρε το διπλό μέσα στην Καλλιθέα και κοντοζυγώνει στις καλές θέσεις τις κατηγορίας. Με νίκη προχώρησε και η Μεγαρίδα, η οποία επιβλήθηκε της Αρμενικής με 69-52. Την έδρα του εκμεταλλεύτηκε και ο Τελαμώνας, ο οποίος σκόρπισε στους τέσσερις ανέμους την Τερψιθέα με σκορ 85-66. Μεγάλης διαφορά νίκη και για τον Άλιμο, ο οποίος έκανε τα δύσκολα, εύκολα και δεν άφησε πολλά περιθώρια στη Γλυφάδα για να σκεφτεί ότι μπορεί να πάρει κάτι παραπάνω από το ματς. Οριακή νίκη, αλλά νίκη και για τον μαχητικό Αστέρα, ο οποίος προσπέρασε για τα καλά την Καστέλλα, ενώ και η Νίκαια συνεχίζει την ξέφρενη πορεία της περνώντας και από την έδρα της Αργυρούπολης. SPORTSOFFICERS

Διαιτητές :Καλογερόπουλος  Παπαχρήστου
ΝΕ ΜΕΓΑΡΙΔΟΣ (Μάνταλος , Ανδρουλάκης) :Τριάντης , Κοντόπουλος 9(1) Αβραμίδης 10 , Κουλουριώτης 6(2) Ντινόποπουλος 11(3), Λιτόπουλος 23, Μπίμπας , Αντωνίου 4, Καράμπελας 6 , Κόμπουλης , Μήτσος , Καντιώτης
ΕΝ.ΑΡΜΕΝΙΩΝ (Τσιρωνιάν , Αμπατζής): Πέτρου 4, Ασηαμκόπουλος 3(1)  , Ρουμελιώτης 2 Παππάς 2 Τσάβαλος  6, Μουζάκης 8, Αναστασόπουλος ,  Κιφοκέρης 6, Εμμανουήλ 3(1) , Αλά , Καλούδης 10(1) , Μελκονιάν 8

Όμορφο το παιχνίδι στα Μέγαρα για ένα ημίχρονο, όπου Μέγαρα και Αρμενική κοντραρίστηκαν πόντο πόντο για ένα δεκάλεπτο και στο αμέσως επόμενο, ενώ οι Αρμένιοι πέρασαν μπροστά ακόμα και με 11 πόντους, η ΝΕΜ πλησίασε και έφερε αμέσως πολύ κοντά την απόσταση. Δεύτερο ημίχρονο και οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά στο παρκέ, με αποτέλεσμα να πάρουν μία μικρή απόσταση, η οποία μεγάλωσε ακόμα περισσότερο όταν μέσα σε μία φάση, οι διαιτητές μετά από μία ανύποπτη στιγμή μοίρασαν τέσσερις τεχνικές ποινές στην ομάδα της Αρμενικής. Σε εκείνο το σημείο οι εκνευρισμένοι πλέον φιλοξενούμενοι υπέπεσαν σε αρκετά λάθη και σε συνδυασμό με την εκπληκτική βραδιά του Λιττόπουλου των γηπεδούχων, οι Μεγαρείς πήραν ακόμα μία νίκη στο πρωτάθλημα, μέσα σε ένα άκρως φιλικό κλίμα μεταξύ των δύο ομάδων. Τα παράπονα των φιλοξενούμενων προς τους διαιτητές έχουν ήδη αναφερθεί και δε χρειάζονται περαιτέρω σχολιασμό. Στους Καλύτερους της αναμέτρησης τώρα, ο Λιττόπουλος και εν συνεχεία ο Καράμπελας των γηπεδούχων, αξίζουν αυτόν τον τίτλο.

ΔΡΑΠΕΤΣΩΝΑ - ΑΟΝΑ 78-55

Διαιτητές: Παυλόπουλος Ανδ. Καλαντζής
Δεκάλεπτα : 22-08, 37-23, 56-37, 78-55
ΔΡΑΠΕΤΣΩΝΑ (Καλλιπολίτης , Παππάς)  Μπαρλάς , Αρμανίδης 6(2)  , Σίνος 8(2) Ιωαννίδης 4, Τσουκάτος 2, Σαράντης 26(4), Φάβας 2, Πεζιρκιανίδης 10(1) τσελέκος 6 καμάρας 2 Βουλγαράκης , Γεράνιος 12
ΑΟΝΑ (Δημητρίου , Θεοφανίδης): Ζευγώλης , Μανίκας 4, Θεοδώρου 21, Καμπούρης 2, Ψιακής , Παπαϊωσήφ 9, Λουπάσης , Ζαντιώτης 4, Χριστοδουλόπουλος 15(3), Ρετσινάς, Αρνόκουρος

Από νωρίς η σούπερ ομάδα του coach Καλλιπολίτη πήρε το προβάδισμα στο σκορ έφτιαξε μία διαφορά 14 πόντων την οποία κράτησε μέχρι και το ημίχρονο. Στο δεύτερο μέρος ο ΑΟΝΑ με κορυφαίο τον Θεοδώρου πάλεψε και πλησίασε σε μονοψήφιο αριθμό την απόσταση με τους ερυθρόλευκους, αλλά το εκπληκτικό τέταρτο μέρος των παικτών της Δραπετσώνας, χάρισαν μία μεγάλης διαφοράς νίκη απέναντι στον ποιοτικό ΑΟΝΑ.
Αφού αναφερθούμε στα τρομερά ποσοστά ευστοχίας των γηπεδούχων από τα 6.75, θα αναφερθούμε στον φοβερό και τρομερό Σαράντη, ο οποίος σκόραρε κατά ριπάς και είχε ένα ανεπανάληπτο παιχνίδι. Για τους φιλοξενούμενους ο Θεοδώρου έκανε πολύ καλή εμφάνιση, ενώ οι υπόλοιποι φάνηκαν μπλοκαρισμένοι από τη μηχανή της Δραπετσώνας.

ΕΛΛΗΝΙΚΟ - ΝΙΚΑΙΑ 65-70

Δεκάλεπτα: 16-16, 42-32 , 53-53, 65-70
Διαιτητές : Αναστασίου , Σιαμίδης
ΑΕΣ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ(Νικολαίδης , Μαγγιώρος) Καρασούλος 2, Μαγγωνάκης 14., Ευστρατίου , Λεβαδείτης 11(2) , Λαγιόπουλος 8, Σουργιάς 4, Ρούμελης 8 , Γκιουρτζίδης 4, Μπολουδάκης , Γκούμας 14(2)
ΕΑ ΝΙΚΑΙΑΣ (Αράπης Μανιάτης ): Γρίβας 7, κόϊκας 4 , Φούντης 31(3) , Ντώνη 4, Κογιώνης 2, Σαρδέλης 2, Δαλμυράς 6, Σκοπελίτης 8, κουτρομπίλας 3(1) Γιανδήμας 3

Ντέρμπι στο παιχνίδι που έλαβε χώρα στο Ελληνικό. Δυνατά μπήκαν και οι δύο ομάδες, με το παιχνίδι να κυλάει πόντο- πόντο στο πρώτο δεκάλεπτο. Στην εξέλιξη του δευτέρου μέρους οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν τα λάθη και την αστοχία των φιλοξενούμενων, με αποτέλεσμα να πάρουν κεφάλι μέχρι και με 14 πόντους και τελικά το ημίχρονο να κλείνει με 42-32. Άμεση η αντίδραση της Νίκαιας στο β μέρος, με πολύ καλές άμυνες και σοβαρότητα στην επίθεση, με αποτέλεσμα των παραπάνω να γυρίζει το ματς και στο 4ο δεκάλεπτο να προηγείται 5-7 πόντους. Στη συνέχεια της αναμέτρησης δεν άλλαξε κάτι ως το τέλος με την ομάδα της Νίκαιας να παίρνει ένα ακόμα δίποντο στο πρωτάθλημα.
Στους καλύτερους τώρα, ο Φουντής με τον Ντόνη βρέθηκαν σε πολύ καλό βράδυ, ενώ ο Γκούμας των ηττημένων ξεχώρισε για την ομάδα του.

ΤΕΛΑΜΩΝΑΣ –ΤΕΡΨΙΘΕΑ 85-66
Δεκάλεπτα : 21-16, 45-28, 63-46, 85-66
Διαιτητές: καλαϊτζάκης Γκανής
ΤΕΛΑΜΩΝΑΣ (Πούτος) Φουρίκης , Νάννος 9(1) , Μπουγάς 10, Στεφάνου 4(1) , Καρασούλας 13, Τόμπρος  19 , Μπουρβάνης 14, Καραδημητρίου2 , Κούμενος 11(3), Καρατζόγλου 3(1) , Αναγνωστόπουλος
ΤΕΡΨΙΘΕΑ (Βασιλάκος , Ζλάτης) : Κόγκας 10(3) Αηδονίδης 2, Νικολάκης 6 , Δοροβίτσας 5(1) , Παπαγιαννόπουλος 4 Παπαδάκης 19, Χολέβας 4, Μαρκόπουλος 10 , Ζέρβας 4, Σκουνής 2 Παχής , Παπαδάτος

Μία πραγματικά εκκωφαντική εμφάνιση για τους παίκτες της Σαλαμίνας, τους χάρισε μία ακόμα νίκη, απέναντι σε έναν ποιοτικότατο αντίπαλο όπως είναι η Τερψιθέα. Προβάδισμα για τους γηπεδούχους και φαινόμενα αντίστασης από τους Γλυφαδιώτες, αλλά μέχρι και το 10΄΄. Από εκεί και μετά οι Τόμπρος, Μπουρβάνης και Καρασούλας έκαναν ότι ήθελαν κάτω από τα δύο καλάθια με αποτέλεσμα το ημίχρονο να κλείσει στο +17 και η πορεία του Τελαμώνα να είναι ανοδική στη συνέχεια. Παρόλο που ο Νάννος αποχώρησε λόγω τραυματισμού /ράμματα στο πρόσωπο), η ομάδα της Σαλαμίνας δεν ήταν απλά ανταγωνιστική, ήταν εκπληκτική, εξού και η διαφορά των 29 πόντων στο τελικό αποτέλεσμα.

Στους καλύτερους τώρα ο Τόμπρος με 19 πόντους ήταν ο κορυφαίος για τους νικητές, ενώ από πλευρά Τερψιθέας ο Παπαδάκης με τους 19 πόντους του ξεχώρισε επιθετικά.

ΑΣΤΕΡΑΣ ΑΓ. ΔΗΜ - ΚΑΣΤΕΛΛΑ 61-59

Διαιτητές : Ζακεστίδης Ρεμουντάκης
Δεκάλεπτα 13-11 24-40, 44-50, 61-59
ΑΣΤΕΡΑΣ ΓΑ ΔΗΜ. (Παπαδόπουλος Ι. Παπαδόπουλος Φ.) Αρκουμάνης 13(3) , Μαλτίδης 2, Σκορδάς , Κουτρόπουλος 3(1) Κασσάνος 4, Αδράμης 4 Αποστολάκης 17, Κουντούρης 6, Λούκος4  Χριστόπουλος , Παπαζαχαρίου , Ρουσσάκος 8
ΚΑΣΤΕΛΛΑ (Παπαευθυμίου ) : Παπαδόπουλος Β. 8, Κάκιας , Μακρινός 14(2), Τιόπουλος , Γεροδήμος , Τζοβάρας 9(3), Παπαδόπουλος Σ. 18(4), Παρακσευόπουλος 4, Ντάσκας , Λέσι Λ. , Λέσι Αγγ. 6 Φλέσσας
Έβαλε τα χέρια της και έβγαλε τα μάτια της η Καστέλλα, αφού δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί το τρομερό της πρώτο ημίχρονο και παρόλο το +16 του πρώτου ημιχρόνου, στο δεύτερο ημίχρονο μπλόκαρε, έχασε πολλά σουτ και στο τέλος ο ψυχωμένος Αστέρας πήρε μία παλικαρίσια νίκη μετά από μία εκπληκτική ανατροπή. Μεγάλη λοιπόν νίκη για τον Αστέρα η οποία είναι ακόμα μεγαλύτερη για βαθμολογικούς λόγους, αφού βάζει από κάτω την Καστέλλα.
Στους καλύτερους του ματς τώρα, ο Αποστολάκης ήταν ο καλύτερος του παρκέ, με τον Αρκουμάνη να ακολουθεί από πολύ κοντά.

ΑΕΤΟΣ ΚΑΛΛ. - ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΗ 50-64

Δεκάλεπτα 08-19, 21-33, 32-49, 50-64
Διαιτητές Γρίβα Ναστούλης
ΑΕΤΟΣ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ (Σταυρακόπουλος , Μπούτας) : Ευσταθ΄’ιου 24, Νατσίδης Ντάσκας 8, Πιστιόλης 6, Στάμος , Φιλίππου , Σαμοίλης 2, Κυποριτίοδης 6(2), βασδέκης 4,
ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΗ(Ρουμελιώτης Σταυρακάκης ) :Μπουλαντζάς 7(1) , Βήχος 9, Αθανασιάδης 5(1) , Πολυτάρχου 12, Κουτσουβάς 13(2) , Κοθράς Σαραντίδης 10(1)Ζάχαρης 6 Μουστάκος 2 Χατζόβουλος Τζώρτζης2 Συρίγος

Ξεφεύγοντας από την αρχή η ομάδα της Προοδευτικής, κατάφερε να πιάσει διψήφιο αριθμό απόστασης και να την κρατήσει σχεδόν σε όλα τα σημεία του αγώνα. Ο Αετός έχοντας τέσσερις απουσίες, ( Μπουζιάνης Οικονόμου Κατεβατής και Τάγκας) παρόλο που πάλεψε, δεν κατάφερε να απειλήσει τον αντίπαλό του, επιτρέποντάς του να πάρει ακόμα μια νίκη, η οποία χαρακτηρίζεται και σχετικά άνετη.
Πολυτάρχου και Μπουλάτζας οι καλύτεροι των νικητών, ενώ από τους Καλλιθεώτες, ο Ευσταθίου έκανε το κάτι παρά πάνω.

ΓΛΥΦΑΔΑ - ΑΛΦΑ  52-81

Διαιτητές : Κονταράτος Τηγάνης
Δεκάλεπτα : 10-24, 23-45, 41-62, 52-81
ΓΛΥΦΑΔΑ ΕΣ( Καψιμάλης Παλτσόγλου):  Τάγκαλος 7(1),  Γιοβάς 9,  Σέϊφερ 14(1) Κατσιέρης , Τζημουράκας , Θεοχάρης 12 , Σερελέας 5(1) Γουλανδρής Πολυχρονόπουλος Λίπας 5(1) Γκιοβάσι , Αποστολίδης
ΑΛΦ ΑΛΙΜΟΥ (Τριανταφύλλου, Μαστρογιάννης): Τσιριγωτάκης 27(7) , Γιατράς 4 Κοκαλιάς 1091) Μαραγκόπουλος 15 Αγραπίδης , Σαφός , Νοίδης 4 Κανταράκιας 12 Κέκκης 2,  Καψαρίδης 7, Κανούρης

Από το πρώτο μέχρι το τελευταίο λεπτό το προβάδισμα ήταν στην ομάδα του Αλίμου. Τρομερή εμφάνιση από Τσιριγωτάκη και Κοκκαλιά με πολλά εύστοχα σουτ στο τρανσίσιον και όσο και αν πάλευε ο Θεοχάρης να κρατήσει ψηλά το σκορ της Γλυφάδας, δεν έβρισκε από κάποιον άλλο αντίστοιχη ανταπόκριση και με κακή συνολικά άμυνα από την ομάδα του, δεν μπόρεσαν να διεκδικήσουν κάτι από την αναμέτρηση που διεξήχθη στην έδρα ων ''νότιων''.
Δε χωρά περαιτέρω σχολιασμός στην αναμέτρηση, με τους Τσιριγωτάκη και Κοκκαλιά να κάνουν τη διαφορά για τους νικητές και τον Θεοχάρη να αποτελεί το αντίπαλο δέος για τη Γλυφάδα.