ΣΤΕΙΛΤΕ ΜΑΣ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ-ΣΧΟΛΙΑ-ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ-ΝΕΑ ΓΙΑ ΤΙΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ ΤΗΣ ΄Γ ΕΘΝΙΚΗΣ-ΕΣΚΑ-ΕΣΚΑΝΑ ΣΤΟ MAIL SPORTSOFFICERS@GMAIL.COM Ή ΣΤΗ ΣΕΛΙΔΑ ΜΑΣ ΣΤΟ FACEBOOK

Παρασκευή 20 Νοεμβρίου 2015

Ανώτερος ο Παννεαπολικός πήρε το ντέρμπι. Μόνη πρώτη και πάλι η Δάφνη. (΄Γ Εσκανα)

Από εχθές ξεκίνησε η έβδομη αγωνιστική με τη νίκη του Σαρωνικού επί του Λέοντα Μοσχάτου και σήμερα συνεχίστηκε με τον Παννεαπολικό να έρχεται φουριόζος και κατά πολύ βελτιωμένος, με αποτέλεσμα να λυγίζει την ισχυρή Ελευσίνα μέσα στη Νίκαια. Νίκη έστω και δύσκολα πήρε ο Πήγασος μέσα στην έδρα του, λυγίζοντας την πάντα αξιόμαχη Αιξωνή, την ώρα που στη Βάρη, ο Ατρόμητος έκανε την ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο και πήρε το διπλό απέναντι στη Βουλιαγμένη. Διπλά έκαναν Ρέντης αλλά και Δάφνη Αγ. Δημ., απέναντι σε Κυρίαρχους και Ερμή Αργ. αντίστοιχα, με τους Μπραχαμιώτες να παραμένουν μόνοι πρώτοι στην κορυφή. Πλησίασε στην κορυφή και η ομάδα από την ''πόλη'', τα Ταταύλα τα οποία έκαμψαν την όποια αντίσταση του ΑΟΚ και συνεχίζουν την πολύ καλή πορεία τους.  SPORTSOFFICERS

Διαιτητές :Τεφτίκης-Πηλοίδης
ΣΑΡΩΝΙΚΟΣ:(Καβάσιλας, Δαχρετζής ): Σιρόγλου 13, Σαρρής 3(1), Κάτσικας 8, Γκέργκι 7(1), , Γαϊτάνος,Κουνάδης 6,Αγγελόπουλος 10, Μπήτρος 4, Μπακάλης Στέλιος 4, Κάτσας17(2) , Χαρτοφύλαξ
ΛΕΩΝ ΜΟΣΧΑΤΟΥ: (Ιμπραημάκης-Καψιμάλης) Ζαμπέτας 2, Γκαφάρ 4, Λινάρδος 8(2), Αλεξίου 6(2), Φελλάς 5(1), Σονίδης 8(1), Γιαμπάνης 20(2), Ρουμελιώτης, Νικολάου, Μαρκουΐζος 5(4), Καππής, Ευκαρπίδης2

Με κορυφαίο τον Κατσά και με ένα τρομερό δεύτερο ημίχρονο, ο Σαρωνικός πήρε τη νίκη το βράδυ της Πέμπτης, απέναντι στον Λέοντα Μοσχάτου, ο οποίος για δύο δεκάλεπτα ήταν μπροστά στο σκορ, αλλά στο τρίτο μέρος του αγώνα πλήρωσε την αστοχία του, αλλά και την πολύ κακή του άμυνα.

Κορυφαίος ο Κατσάς των νικητών, ενώ ο Γιαμπάνης ήταν και πάλι ο καλύτερος των λιονταριών.

ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗ - ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ 55-61 (30-22)

Διαιτητές: Σταθόπουλος , Πολύζος
Δεκάλεπτα: 08-16, 30-22, 41-40, 55-61
ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗ (Σκουζής) : Διγενής 5 , Χατζηελευθερίου 3, Ελμάσογλου 8 , Αθανασιάδης 5(1), Καλούδης 11(3), Οικονόμου  , Φατούρος 6 , Βάγιας , Σίνας 9, Κυριακού 2  , Κοτζαγεωργίου 6, Χαριτωνίδης
ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Καλυβιανάκης) : Γκανής 9(1), Κάσσος , Ηλιαδάκης 7, Ηλιαδάκης 7 , Μηνόγιαννης 6(1), Κωνστανττίνου 16(1) ,Τρούλης ,  Μίζης 12, Μωραίτης 9, Κοτσάνης 1, Δανιάς , Πάντο , Αγρίμης 1

Διαφορετικές εικόνες είχε το παιχνίδι στη Βάρη, όπου η ομάδα της Βουλιαγμένης μπήκε κρύα στο γήπεδο, βρέθηκε να χάνει με 8 πόντους στο δεκάλεπτο και να κλείνει το ημίχρονο με επιμέρους σκορ στο δεύτερο δεκάλεπτο 22-6. Στο τρίτο μέρος του αγώνα οι φιλοξενούμενοι έκλεισαν τη διαφορά και εκμεταλλευόμενοι την αστοχία και τα πολλά λάθη των γηπεδούχων, στο τέλος πήραν ένα πολύ σημαντικό διπλό με κορυφαίους τους Κωνσταντίνου και Μίζη. Για την ομάδα του coach Σκουζή ο Καλούδης ήταν και πάλι ο καλύτερος.

ΠΗΓΑΣΟΣ - ΑΙΞΩΝΗ 53-48

Δεκάλεπτα :18-09, 29-20, 41-34, 53-48
Διαιτητές : Παπαφωτίου,  Δαγκλής
ΠΗΓΑΣΟΣ(Κουκιάς, Γιαννικάκης): Παναγόπουλος  6 ,  Μυλωνόπουλος, Σέργης 1Δούμπας 13, Κουτσουμπάκος 11, Ρίππης 6 , Στεφανής 6(1), Μπακάλης , Κοκιούσης 2 , Ρενιέρης 8(1)
ΑΙΞΩΝΗ (Γκονουλλού Κλάδης) : Τσαλής , Μωραίτης 2, Κώνστας 11 Βέλιου 2, Παριανός .  Ουζούνης Δ. 2, Κάππος 14, Αργεντίνης , Καραϊσκάκης Μ.,Καραϊσκάκης Β. 7(1) ,  Ζάβρας 8(2), Ουζούνης Α. 2

Στην αναμέτρηση του Κορυδαλλού, ο Πήγασος από νωρίς μπήκε πιο δυνατά στην αναμέτρηση και κατάφερε να βρίσκεται 8-12 πόντους μπροστά σε όλη τη διάρκειά της με το ημίχρονο να κλείνει υπέρ των γηπεδούχων με σκορ 29-20. Η χαλάρωση, οι χαμένες βολές, τα πολλά άστοχα καλάθια των γηπεδούχων και η αγωνιστική άνοδος των παικτών της ομάδας της Γλυφάδας, έφεραν την ολική ανατροπή δύο λεπτά πριν το τέλος, με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν το ελάχιστο δυνατό προβάδισμα. Κάπου εκεί μίλησε η προσωπικότητα του Δημήτρη Δούμπα και ο Πήγασος κατάφερε να πάρει το παιχνίδι κυριολεκτικά στο φινάλε. Από πλευρά ηττημένων ξεχώρισαν αντίστοιχα οι Κάππος και Κώνστας.

ΠΑΝΝΕΑΠΟΛΙΚΟΣ - ΕΛΕΥΣΙΝΑ  80 - 60

Δεκάλεπτα : 25-16, 42-37, 65-48, 80-60
Διαιτητές: Καλαϊτζάκης Στρατηγάκης
ΠΑΝΝΕΑΠΟΛΙΚΟΣ (Κανδύλης Τιτάκης):  Χαραλαμπίδης 18,  Αντιπάτης 2, Γιαννακής 5(1), Βουρνάς 6,  Μαυροειδάκος , Νεδέλκος 27(1) , Θεοδωρικάκος 13(1), Βούζης , Παγάνης , Δανασής 6, Μαρής 3(1)
ΑΚΑΔΗΜΙΑ ΕΛΕΥΣΙΣ (Μαυρογιάννης , Λιβάνιος):  Παπαϊωάννου 8 ,  Μαρούγκας , Παραλής 4(1) , Κοσκινάς 14(1), Κατσαρέλιας 5, Καρράς 23(2) , Λάσκος 4, Γιάνου , Κοντούλης 2

Το παιχνίδι στη Νίκαια ήταν από τα πιο όμορφα της βραδιάς. Οι γηπεδούχοι πάλευαν συνέχεια να ανοίξουν τη διαφορά και η Ελευσίνα απαντούσε σχεδόν σε κάθε καλάθι, με αποτέλεσμα να μην ξεφεύγουν πάνω από τους 5 πόντους. Στο τρίτο δεκάλεπτο οι Νικαιώτες με κορυφαίους τους Νεδέλκο με 27 πόντους και Χαραλαμπίδη με 18, πάτησαν γκάζι και δεν ξανακοίταξαν πίσω. Το τελικό 80-60 χάρισε την τέταρτη νίκη στους''βυσσινοί'', οι οποίοι βρίσκονται πλέον έβδομοι. Η Ελευσίνα από την πλευρά της δεν είχε στην αποστολή τον ηγέτη της Στεφάνου, με τον Καρρά να ξεχωρίζει με 23 πόντους.

ΤΑΤΑΥΛΑ - ΝΕΑ ΣΜΥΡΝΗ 64-52

Δεκάλεπτα: (16-18, 30-29, 47-39, 64-52)
Διαιτητές: Ορφανός Ι. - Πέτρου Δ.
ΤΑΤΑΥΛΑ (Σιταράς): Νικολόης 22, Σωτηρόπουλος, Χιουτακάκος 1, Μαράντης 2, Κούρταλης 2, Γιαχαλής 9(1), Κόγιας, Κουζινόγλου 8, Παδουβάς, Κάβουρας 16, Κατσούρης Β. 4
ΑΟΚ  Ν. ΣΜΥΡΝΗΣ (Αγγελάκης): Χανιωτάκης, Μυλωνάς 15(2), Καβούρης 5, Πελέκης 4, Δομένικος 13, Γιαννακοδήμος Μ., Καλογερόπουλος 10, Ανδρεαδάκης, Κομιώτης 3, Γιαννακοδήμος Η. 2, Πολυχρονάκης, Καρούζος

Για ένα ημίχρονο ήταν η Νέα Σμύρνη μέσα στον αγωνιστικό χώρο και έδειχνε ανταγωνιστική. Στο δεύτερο ημίχρονο η συγκέντρωση και η ψυχή των φιλοξενούμενων έμειναν στα αποδυτήρια με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να καταφέρνουν να σκοράρουν πιο εύκολα και εκμεταλλευόμενοι την αστοχία των Νεοσμυρνιωτών να πάρουν ακόμα μία νίκη που τους φέρνει μία ανάσα από την κορυφή, έχοντας ως κορυφαίο τον Νικολόη. Από τη Νέα Σμύρνη ο Μυλωνάς ξεχώρισε δίχως όμως να είναι αρκετό για την ομάδα του, αφού με 52 πόντους και απόντα και τον Αποστόλου, δεν μπόρεσε να πάρει τη δεύτερή της νίκη στο πρωτάθλημα.

Διαιτητές:  Αντωνίου , Σαράντου
Δεκάλεπτα : 14-21, 28-40, 41-54 , 54-66
ΕΡΜΗΣ ΑΡΓ. (Αδάμ Φράγκος) :Πελιβανίδης , Λόης Π. , Βλάχος Γ. 15(2) , Φύτρος 3(1), Λόης Γ. 1, Βλάχος Σ. , Μακρυγιάννης 20(2), Παππάς 7, Σιούτης 4 ,Μενιουδάκης 4,  Ρόζος
ΔΑΦΝΗ ΑΓ ΔΗΜ (Τάσος , Ζάλιαρης): Ρουμάνι 5 , Μπάκας 6, Ρούσσης 2 Φλέγκας 11 , Αλεξανδρόπουλος 16(4) , Μαστρογιάννης 8, Παπαδόπουλος 5(1) , Παπάζογλου 8, Παπανικολάου , Μπενιαμίν , Μετάϊ 6, Ελενίτσας

Με σταθερότητα και σοβαρό πρόσωπο οι πρωτοπόροι της Δάφνης, μπήκαν και πιο σοβαρά στην αναμέτρηση της Αργυρούπολης, προηγήθηκαν με 7 στο πρώτο δεκάλεπτο και εν συνεχεία φτάνοντας τη διαφορά σε διψήφια νούμερα έκαναν απλά συντήρηση, μη αφήνοντας τους αθλητές της ομάδας του Ερμή να πλησιάσει.
Θάνος Αλεξανδρόπουλος ο καλύτερος των νικητών, με τον Μακρυγιάννη να ξεχωρίζει για την ομάδα του Ερμή.

ΚΥΡΙΑΡΧΟΙ - ΡΕΝΤΗΣ 52-55
Διαιτητές : Ραχιώτης Ευαγγελίδης
Δεκάλεπτα : 14-13, 26-28, 37-44, 52-55
ΚΥΡΙΑΡΧΟΙ (Ζαχαρίας , Καρανδρέας ) : Κατήρας 11(3) , Βροντάκης 3, Μαγγουρίδης , Αγγελίδης 14, Ταμπάσης 13, Νικόλτσος 5, Καμακάρης 1 , Κόντης  , Μαγγανάς 3, Πατμανίδης  , Κορκίδης , Κοντοστέργιος 2
ΑΕ ΡΕΝΤΗ (Σώχος, Μπέλλος) : Δουσερμετζής  13(1) , Δρακόπουλος 12(1) , Κοτρότσος 2 , Καβούρης 22(1), Τσαβάλας , Ηλιάδης , Κόκκορης  Παπαγεωργίου 3(1) , Γκανέτσος, Βεργίνης , Παπαδόπουλος 3(1) Ρουσουνέλλος

Ντέρμπι για ένα ημίχρονο είχαμε στην αναμέτρηση μεταξύ Κυρίαρχων και Ρέντη,με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο σκορ και το ενδιαφέρον να βαρά κόκκινα. Στο δεύτερο μέρος οι φιλοξενούμενοι έχτισαν μία μικρή διαφορά, αλλά η αρχική ασφάλεια έγινε και πάλι ασφυκτική πίεση, αφού οι Κυρίαρχοι πίεσαν και δημιούργησαν ένα αμφίρροπο ντέρμπι στο τελευταίο δεκάλεπτο, το οποίο κρίθηκε στο καθαρό μυαλό και τις εύστοχες βολές, φέροντας ως νικητή τον Ρέντη.