ΣΤΕΙΛΤΕ ΜΑΣ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ-ΣΧΟΛΙΑ-ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ-ΝΕΑ ΓΙΑ ΤΙΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ ΤΗΣ ΄Γ ΕΘΝΙΚΗΣ-ΕΣΚΑ-ΕΣΚΑΝΑ ΣΤΟ MAIL SPORTSOFFICERS@GMAIL.COM Ή ΣΤΗ ΣΕΛΙΔΑ ΜΑΣ ΣΤΟ FACEBOOK

Δευτέρα 23 Νοεμβρίου 2015

Πήρε το διπλό η Πεύκη μέσα στην Αγία Βαρβάρα. (Ά Εσκα)

Σε μία συναρπαστική αναμέτρηση, η Πεύκη κατάφερε και πήρε μία μεγάλη νίκη μέσα στην Αγία Βαρβάρα που της επιτρέπει να συνεχίζει να ονειρεύεται τις πρώτες θέσεις. Η πρωτοπόρος Δάφνη είχε ένα εύκολο βράδυ μες στο Χαλάνδρι και συνέχισε με νίκη, ενώ και ο Ιωνικός με κορυφαίο και πάλι τον τσακίρη πήρε και αυτός μία εύκολη νίκη απέναντι στο Χαλάνδρι. Στο Ίλιον συνεχίζουμε, όπου το Κουκάκι συνέχισε την εκπληκτική πορεία του, νικώντας και την Παλατιανή με 67-78. Την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα πήρε η Νήαρ Ηστ απέναντι στο Αιγάλεω, αναμέτρηση που στιγματίστηκε από τα σοβαρά επεισόδια που δημιούργησαν οπαδοί και των δυο ομάδων με αποτέλεσμα να υπάρχουν υλικές ζημιές στο γήπεδο και πολύ ένταση στην κερκίδα. SPORTSOFFICERS

Τα αποτελέσματα της ημέρας

ΙΩΝΙΚΟΣ - ΧΑΛΑΝΔΡΙ  83-55
ΠΑΛΑΤΙΑΝΗ - ΚΟΥΚΑΚΙ  67-78
ΝΙΚΗΦΟΡΟΣ - ΠΕΥΚΗ  55-60
ΝΗΑΡ ΗΣΤ - ΑΙΓΑΛΕΩ  66-59 εκκένωση γηπέδου
ΑΟΚΧ - ΔΑΦΝΗ Δ.  74-90
ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΙΟΛΟΣ ΤΑΥΡΟΥ (25-30 ημίχρονο) 25-37 οριστική διακοπή στο 22' λόγω ολισθηρότητας του γηπέδου από την υγρασία

Σκόρερς και σχόλια από όλα τα ματς.

Νικηφόρος  55

Πεύκη  60
Δεκάλεπτα: 14-21, 16-12, 13-12, 12-15)
Νικηφόρος : (Καρβούνης προπ) Σιαμανδούρας 2, Μπορακάι 13(2β 1τρ), Γεργεριτάκης 1(1β), Βεκρής 3(1τρ), Τζιώτης 8(2β 2τρ), Καμνιώτης 5(1τρ), Παπαναγόπουλος, Χατζηιωάννου 3(1τρ), Μασσαχός 8(2τρ), Ζαχαρόπουλος 8, Κούντσιος, Βαμβακίδης 4
Πεύκη : (Σγουρός προπ) Τσιουμπρής 9(4β 1τρ), Παπαδημητρίου, Τσεμπέρης, Γαπκιάδης 10(1β 1τρ), Κουκάκης 7(3β), Σαμουρέλης 5(1β), Κορωνίδης 10(5β 1τρ), Μπάρμπαρης 7(1β), Δημάκος, Κεχρής, Νικολαίδης 3(1τρ), Εμίρης 9(3β 2τρ)

Έσφιξε η άμυνα της Πεύκης και το αποτέλεσμα ήρθε. Παρόλο που οι φιλοξενούμενοι εμφανίστηκαν πολύ άστοχοι στην Αγία βαρβάρα, κατάφεραν και πήραν ένα αρχικό προβάδισμα στο σκορ 7 πόντων, το οποίο και υπερασπίστηκαν μέχρι το ημίχρονο με σκορ 30-33. Στο δεύτερο μέρος μίλησαν οι άμυνες. Σκληρό ματς, μικρές οι διαφορές και όσο και αν ήθελε ο ΝΕΦΟ να πλησιάσει και να προσπεράσει, η Πεύκη απαντούσε ευστοχόντας, για να έρθει το τελευταίο δεκάλεπτο το οποίο χάρισε τη νίκη στην πιο ψύχραιμη και έμπειρη ομάδα, η οποία ήταν η Πεύκη. Αξίζει να σημειωθεί ότι 13 δεύτερα πριν από τη λήξη ο Νικηφόρος αστόχησε σε τρίποντο και στην επόμενη επίθεση η Πεύκη έκανε το τελικό 55-60.

Για τους νικητές υπήρχε επιθετική πολυφωνία, με τον Γαπκιάδη να ξεχωρίζει ως εικόνα, ενώ για τον Νικηφόρο ο Μπορακάι σκόραρε 13 πόντους και έκανε το κάτι παραπάνω από τους υπόλοιπους στην επίθεση.

Ιωνικός 83
ΓΣ Χαλανδ. 55

Διαιτητές: Ανδρικόπουλος, Φραγκούλη
Δεκάλεπτα: 19-12, 37-27, 63-43, 83-55.
ΙΩΝΙΚΟΣ (Καρατζάς, Μπρούσαλης): Τσόλης 4, Τσακίρης 22 (4), Λιανδράκης 13, Παπανδρέου 14 (1), Μητσόπουλος, Ουζουνίδης, Ζήρος 9 (1), Τσούπρος 2, Υφαντής 10 (1), Στράγκας 11, Μπάτσος.
ΓΣ ΧΑΛΑΝΔΡΙΟΥ (Καρούτζος, Μαστοράκης): Αποστόλου 7, Δαμίγος 6, Αντωνόπουλος, Κοντός, Παρδαβέλλας 7, Ευαγγελίτσης 8, Σέχος, Στεργίου 1, Κωστόπουλος 10 (2), Τσιάτσιος, Koκκινάκος 7, Κολαξής.

Από νωρίς ο Ιωνικός βγήκε μπροστά στο σκορ, με το ημίχρονο να κλείνει στο +10. Στο δεύτερο μέρος η διαφορά άνοιξε κι άλλο, επιτρέποντας το rotation στο τελευταίο μέρος του αγώνα.

Τσακίρης και πάλι ο καλύτερος του ματς, με τον Παπανδρέου και τον Λιανδράκη να ακολουθούν. Για τους ηττημένους ο Κωστόπουλος με τον Ευαγγελίτση έδειξαν το μαχητικό τους πρόσωπο, χωρίς να αξίζει να αναφερθεί κάτι παραπάνω για τη συγκεκριμένη αναμέτρηση.

Παλατιανή  67
Κουκάκι      78

Διαιτητές: Μαγκλογιάννης, Μπούκας
Δεκάλεπτα: 13-12, 34-38, 49-63, 67-78.
ΠΑΛΑΤΙΑΝΗ (Μπαρμπέρης, Τραχανάς): Λιαπούρης 7, Βαρσαμούλης 9, Παπαδόπουλος 10, Ντρίκος, Θαλασσινός 13, Χριστόπουλος 4 (1), Χριστοφάκης 13, Γαλλιός, Αναγνωστόπουλος 7 (1), Κατριβάνος 2, Κουφός 2, Μανθιός.
ΚΟΥΚΑΚΙ (Μπουζούλας): Τσέλιος 10 (2), Καμπέρης 4, Σιδερής 7 (1), Μπούκας 2, Κολοτούρος 5 (1), Δολιανίτης 2, Νάτσος 16 (1), Τσαλαμένι, Μοσχονάς 17, Βεζιρτζόγλου 2, Καραγιώργης 4, Κατσικάκης 9.
Σε ένα πολύ σκληρό παιχνίδι με το σκορ στο πρώτο ημίχρονο να είναι πολύ κοντά, το Κουκάκι κατάφερε και πήρε ένα παλικαρίσιο διπλό μετά από μία εξαιρετική εικόνα που έδειξε στο δεύτερο ημίχρονο βασισμένη στην σκληρή ζώνη της. Στο τρίτο δεκάλεπτο λοιπόν εξελίσσεται το σημαντικότερο μέρος του αγώνα, όπου το Κουκάκι άλλαξε την άμυνά του, προσπέρασε την Παλατιανή με διαφορά άνω των 10 πόντων και στο τέταρτο δεκάλεπτο που οι γηπεδούχοι πάλεψαν να επανέλθουν στη διεκδίκηση της νίκης, με αρκετές εύστοχες βολές μετά από φάουλ, με σκορ από τον εκπληκτικό Μοσχονά καθώς και ένα μεγάλο τρίποντο από τον Σιδέρη, το ματς κλείδωσε στο διπλό.

ΑΟΚ Χαλαν. 74
Δάφνη Δαφ. 90

Διαιτητές: Τσώνος, Θεονάς
Δεκάλεπτα: 13-21, 32-44, 58-72, 74-90.
ΑΟΚ ΧΑΛΑΝΔΡΙ (Γιαννάκης, Στεφανάκης): Αρσενίδης, Σβορώνος 6, Βαρσάμος 2, Μακρής 2, Δημητριάδης 24, Παπακωνσταντίνου 13 (1), Μορφονιός 13 (3), Αμπελάς 5, Πουλής 5, Παπαδημητράκης, Δανάσκος 4.
ΔΑΦΝΗ ΔΑΦΝΙΟΥ (Δεσποτάκης, Ρήγγας): Τασούλας 16, Βοϊδήλος 2, Ρώης 2, Κωνσταντώνης 4, Τσατσάνης 2, Μαούνης, Βλαβιανός, Γκίνης 19 (5), Φιλιππόπουλος 10, Ταταρούνης, Σκούταρης 12 (1), Κορρές 5, Μιχόπουλος 18 (3).
Εύκολο βράδυ είχε η Δάφνη στο Χαλάνδρι, αφού ξέφυγε από την αρχή με 10 πόντους και εν συνεχεία έφτασε τη διαφορά στους 18 και συνέχεια την αυξομείωνε μεταξύ 14-18 χωρίς να νιώθει κάποια απειλή από τον άστοχο ΑΟΚΧ.
Ο Δημητριάδης ξεχώρισε για τους ηττημένους ενώ από πλευρά Δάφνης οι Σκούταρης και Μιχόπουλος έκαναν το κάτι παραπάνω.

Νήαρ Ηστ 66
Αιγάλεω 59

Διαιτητές: Ψαριανός, Γρίβα
Δεκάλεπτα: 26-12, 40-31, 55-49, 66-59.
NHAΡ ΗΣΤ (Χατζηελευθερίου, Καλαμάρας): Χατζηκωστής 26 (5), Καπετζόγλου 14 (1), Γκουτσίδης 8, Ζεχερλής 7 (1), Γιαννάκης, Καλαράς 4, Καραλάκης, Μάγκος 2, Zεϊνελχότζα, Μπουραζάνης 3 (1), Κούλης 2, Σκέντζος.
ΑΙΓΑΛΕΩ (Μιχελιουδάκης, Βουτσελάς): Σταυρούλης 10 (2), Δρακόπουλος 11, Μένος, Χανιώτης Δ. 11 (1), Χανιώτης Α., Κωνσταντινίδης, Αθανασόπουλος 14 (1), Μπάζιος, Αναστόπουλος 2, Σέχου 5, Τάγαρης 6.

Θα αρκεστούμε στον σχολιασμό του αγωνιστικού κομματιού, καθώς βία, ξύλο και λοιπές ιστορίες, ανήκουν έξω από τα μπασκετικά μας όνειρα. Η Νήαρ Ήστ λοιπόν πήρε το ντέρμπι της ουράς, αφού σκοράροντας 26 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο πήρε από νωρίς μία απόσταση ασφαλείας. Από εκεί και μετά, στο δεύτερο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι έσφιξαν τα λουριά και έφτασαν στους 9 πόντους, για να κλείσει το ημίχρονο με 40-31. Στο τρίτο δεκάλεπτο και έχοντας ήδη αδειάσει το γήπεδο, οι φιλοξενούμενοι έκαναν μία προσπάθεια να πλησιάσουν, αλλά η απειρία και τα άστοχα σουτ τους κρατούσαν συνεχώς σε απόσταση 5-7 πόντων. Ακριβώς ίδια εικόνα είχαμε και στο τέταρτο δεκάλεπτο, όπου οι Καισαριανιώτες με κορυφαίο τον Χατζηκωστή και τον Καπετζόγλου να ακολουθεί, κατάφεραν και πήραν την πρώτη τους νίκη για φέτος. Από τους Αιγαλεώτες, ο Αθανασόπουλος ξεχώρισε με 14 πόντους και οι υπόλοιποι ακολούθησαν από κοντά, δίχως όμως να καταφέρουν να ανατρέψουν το ματς.

Λόγω της μη ολοκλήρωσης της αναμέτρησης Αμπολόκηποι-Αίολος, οι Κορυφαίοι της εβδομάδας θα ολοκληρωθούν μετά την συμπλήρωση και των έξι αγώνων της όγδοης αγωνιστικής.