ΣΤΕΙΛΤΕ ΜΑΣ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ-ΣΧΟΛΙΑ-ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ-ΝΕΑ ΓΙΑ ΤΙΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ ΤΗΣ ΄Γ ΕΘΝΙΚΗΣ-ΕΣΚΑ-ΕΣΚΑΝΑ ΣΤΟ MAIL SPORTSOFFICERS@GMAIL.COM Ή ΣΤΗ ΣΕΛΙΔΑ ΜΑΣ ΣΤΟ FACEBOOK

Πέμπτη 19 Νοεμβρίου 2015

Ασταμάτητος ο Άλιμος, Φανταστική η Δραπετσώνα. (Β΄ Ανδρών)

Δυναμική επιστροφή της ΕΑ Νίκαιας, η οποία επιβλήθηκε μέσα στην έδρα της απέναντι στην Γλυφάδα. Νίκη και πολύ άνετη και αυτή της Προοδευτικής, όπου με διπλό μέσα στα Καμίνια έδειξε σημάδια πολύ καλής ομάδας. Στην κορυφή τώρα, ακάθεκτος συνεχίζει ο Άλιμος ο οποίος ξεπέρασε και το εμπόδιο της ΝΕΜ, ενώ η Δραπετσώνα μπήκε στο δεύτερο ημίχρονο με φόρα και με έναν διαγωνισμό τριπόντων από Σίνο-Σαράντη-Αρμανίδη, έκανε τα δύσκολα, εύκολα μέσα στη Γλυφάδα. Νίκες και για τον Τελαμώνα αλλά και για τον ΑΟΝΑ με αντιπάλους την Αρμενική και τον Αετό αντίστοιχα. Στο Μπραχάμι τελειώνοντας η τοπική ομάδα του Αστέρα πήρε το γειτονικό ντέρμπι με το Ελληνικό και έφτασε σε ακόμα μία πολύτιμη νίκη. SPORTSOFFICERS -Mαριάννα

Δεκάλεπτα: 21-16, 34-34, 56-50, 80-67
ΕΑ ΝΙΚΑΙΑΣ (Αράπης , Μανιάτης): Ρήγος 10, Κόϊκας 3(1) , Φουντής 10, Ντώνη 9(2) Κογιώνης 4, Σαρδέλης 3(1) , Δαλμυράς 25(2) , Σκοπελίτης , Κουτρομπίλας, Καραμάνης , Ρεπάνης , Γιανδήμας 16
ΓΛΥΦΑΔΑ (Καψιμάλης , Παλτσόογλου):  Τάγκαλος 3(1) , Γιοβάς 11 , Σέϊφερ 10(1) Καλαβρίας  3, Δημητρίου  7(1) Θεοχάρης 21, Σερελέας , Γουλανδρής 2, Πολυχρονόπουλος, Λίππας 10(2)

Σε ένα ματς που οι διαφορές δεν μπορούσαν να ανοίξουν σε καμία περίπτωση, ήρθε το τελευταίο τρίλεπτο του αγώνα για να αλλάξει τα πάντα. Ας πάρουμε τα πράγματα από την αρχή, όπου η Νίκαια προσπάθησε να βγει μπροστά, αλλά στο ημίχρονο η διαφορές των 4-6 πόντων είχαν βρεθεί στα ίσια τους. Στο δεύτερο ημίχρονο οι αρχικές εναλλαγές στο σκορ, έδωσαν χώρο σε ένα ακόμα προβάδισμα για τους γηπεδούχους, το οποίο μέχρι το 37 είχε γίνει 64-61. Εκεί ο Δαλμυράς έβαλε τη μάσκα του φονιά και ουσιαστικά σκότωσε τη Γλυφάδα με το τελικό 80-67 να χαρίζει μία ακόμα πανάξια νίκη για τους Νικαιώτες.

Κώστας Δαλμυράς ο MVP του ματς, με τον Θεοχάρη να αποτελεί το αντίπαλο δέος από την πλευρά της Γλυφαδας.

ΚΑΣΤΕΛΛΑ –ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΗ 49-76
Διαιτητές: Τσαχάκης ,Δελαγραμμάτικας
Δεκάλεπτα : 10-18, 22-37, 37-56, 49-76
ΚΑΣΤΕΛΛΑ (Παπαευθυμίου , Δολιανίδης): Παπδόπουλος 4, Μακρινός 9, Τιόπουλος 1, Τζοβάρας 3(1) , Παπαδόπουλος 5(1) , Παρασκευόπουλος 8, Ντάσκας 1, Λέσι Λ., Λέσι Αγγ. 18(2), Φλέσσας
ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΗ (Ρουμελιώτης Σταυρακάκης) Μπουλαντζάς 5, Βήχος 4, Αθανασιάδης 5(1) , Πολυτάρχου, Κουτσουβάς 21(5), Σαραντίδης 9(1) Ζάχαρης 16 , Δόγρανλης 14(2) Χατζόβουλος , Τζώρτζης , Συρίγος 2

Την ώρα που η Καστέλλα είχε ένα πολύ κακό βράδυ, η Προοδευτική θύμιζε ομάδα ανώτερου επιπέδου και το αποτέλεσμα ήταν απολύτως λογικό. Μία άνετη νίκη για την ''Προο΄''. Μέχρι το ημίχρονο λοιπόν, η Προοδευτική είχε φτιάξει μία απόσταση 15 πόντων η οποία με την έναρξη του δευτέρου μέρους έπεσε στους 4 μετά από ένα τρομερό σερί των γηπεδούχων. Από εκείνο το σημείο και μετά ο Κουτσουβάς με τον Ζάχαρη πήραν κυριολεκτικά τα όπλα τους και οι ''βυσσινί'' δεν ξανακοίταξαν πίσω.

Αντώνης Κουτσουβάς ο καλύτερος του γηπέδου, με τον Ζάχαρη να ακολουθεί για την ομάδα του, ενώ από πλευρά Καστέλλας ο Λέσσι ήταν και πάλι ο κορυφαίος.

ΑΟΝΑ –ΑΕΤΟΣ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ 68-61

Διαιτητές: Χρηστίδης Π. Ταχμαζίδου
Δεκάλεπτα :21-15, 45-33, 61-48, 68-61
ΑΟΝΑ (Δημητρίου , Θεοφανίδης ): Ζευγώλης 5(1) Θεοδώρου 1, Ψιακής 2, Παπαϊωσήφ 24 Λουπάσης 7(1) Θεοφανίδης , Χριστοδουλόπουλος 8(1) Ρετσινάς 23, Αρνόκουρος
ΑΕΤΟΣ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ (Σταυρακόπουλος . Μπούτας) Ευσταθίου 21 , Τάγκας Νατσίδης 2, Κατεβάτης 7 Ντάσκας ,. Πιστιόλης 12, Στάμος 10, Σαμοίλης 5 Κυπριτίδης Βασδέκης 2

Αετός σημαίνει μαχητική ψυχή, αλλά αποτέλεσμα δεν υπήρξε ούτε χθες. Ο ΑΟΝΑ πήρε τα ηνία του αγώνα και λεπτό με το λεπτό ανέβαζε τη διαφορά στο σκορ, την οποία έφτασε μέχρι και το +12 του ημιχρόνου. Στο τρίτο δεκάλεπτο υπήρξε μία συντήρηση από πλευρά γηπεδούχων, αλλά στο τέταρτο κομμάτι η κατάσταση άλλαξε. Ο Αετός έβαλε κάποια σουτ με τον Πιστιόλη, έσφιξε ταυτόχρονα και την άμυνά του με αποτέλεσμα η απόσταση να φτάσει τους 5 πόντους. Με ηρεμία και σοβαρότητα αν και το νεαρό της ηλικίας αρκετών παικτών του ΑΟΝΑ, δεν έδειχνε ότι θα συνέβαινε κάτι τέτοιο, οι παίκτες της Αργυρούπολης πανηγύρισαν ακόμα μία νίκη.

Ξεχώρισαν οι Παπαϊωσήφ και Ρετσίνας για τους νικητές, οι οποίοι αγωνίστηκαν χωρίς τους Καμπούρη και Μπουρούση, ενώ για τους ηττημένους ο Ευσταθίου ξεχώρισε με τους 21 πόντους που πέτυχε.

ΑΛΦ ΑΛΙΜΟΥ –ΝΕ ΜΕΓΑΡΙΔΟΣ 86-77
Διαιτητές Στρέμπας , Σαράντου
Δεκάλεπτα 24-23, 16-15, 27-22 , 19-17
ΑΛΦ ΑΛΙΜΟΥ (Τριανταφύλλου, Μαστρογιάννης )Τσιριγωτάκης25(6), Γιατράς Κοκκαλιάς 10(2) Μαραγκόπουλος 21(1), Νοίδης 5(1) , Κανταράκιας 12(2) Κέκκης 8(2) , Καψαρίδης 5
ΝΕ ΜΕΓΑΡΙΔΟΣ (Μάνταλος , Ανδρουλάκης) Τριάντης 4, Κοντόπουλος 14(1) Αβραμίδης 15, Κουλουριώτης 7(1), Ντινόπουλος 12(2) Λιτόπουλος 4, Μπίμπας 3, Αντωνίου 13(1) Καράμπελας 5(1) , Κόμπουλης

Με το δίδυμο Τσιριγωτάκη-Μαραγκόπουλου να κάνουν και πάλι τα ''δικά'' τους, ο Άλιμος ξεπέρασε το εμπόδιο του μαχητικού συνόλου των Μεγάρων, το οποίο στο τρίτο δεκάλεπτο έχασε τη συγκέντρωσή του και με κάποια λάθη στην άμυνα αφέθηκε 6-7 πόντους πίσω, για να έρθει το ισορροπημένο και για τις δύο ομάδες τέταρτο δεκάλεπτο, το οποίο ουσιαστικά χάρισε τη νίκη στους παίκτες του Αλίμου, οι οποίοι αξίζει να σημειωθεί ότι τα έβαζαν από παντού, με τα εύστοχα τρίποντα να σταματούν στο νούμερο 14.
Στους κορυφαίους τώρα της αναμέτρησης ο Γιώργος Τσιριγωτάκης, ο οποίος με 6 από τα 14 τρίποντα και συνολικά 25 πόντους, από κοινού με τον Μαραγγόπουλο πέτυχαν κάτι παραπάνω από τους μισούς πόντους της ομάδας τους και της χάρισαν τη νίκη. Για τους φιλοξενούμενους ο Αβραμίδης με τον δημιουργό Κοντόπουλο πάλεψαν, αλλά αυτό δεν αρκούσε.
ΑΣΤΕΡΑΣ ΑΓ. ΔΗΜ - ΕΛΛΗΝΙΚΟ 66-62
Δεκάλπετα 15-13, 22-15, 16-15.,14-19
Διαιτητές : Μαλανδρής Καλαντζής
ΑΣΤΕΡΑΣ ΑΓ ΔΗΜ. (Παπαδόπουλος Ι., Παπαδόπουλος Φ.) :Λούκος 11(1) , Μαλτίδης , Σκορδάς , Κουτρόπουλος 4, Κασάνος 4, Αδράμης 14(2) , Αποστολάκης 16, Κουντούρης 10, Ρουσσάκος 5, Γιαλαμάς , Παπαζαχαρίου , Ακρίβος 3(1)
ΑΕ Σ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ (Νικολαίδης, Μαγγιώρος): Καρασούλος 2, Μαγγωνάκης 14, Χασομέρης , Ευστρατίου 4, Λεβαδείτης 14(2) Λαγιόπουλος 19(1) Σουργιάς 3(1) , Ρούμελης 4, Γκιουρτσίδης 1, Μπολουδάκης , Μαρόπουλος , Γκούμας 1

Με προβάδισμα 10-12 πόντων σε όλο το ματς ο Αστέρας, έδειχνε ότι θα είχε μία άνετη και κοντρολαρισμένη νίκη. Μπασκετικό ξύλο από πλευρά γηπεδούχων, με αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενοι να οδηγούνται σε βολές, αλλά να μην τις βάζουν. Για αυτό κιόλας δεν κατάφεραν να κάνουν κάτι παραπάνω μέχρι το 32. Με προσωπικές ενέργειες και εκμεταλλευόμενα κάποια λάθη των γηπεδούχων, οι παίκτες του Ελληνικού έφτασαν το ματς στο καλάθι, αλλά και τις δύο φορές που συνέβει αυτό, ο Αστέρας είχε ένα τρίποντο πάνω στη λήξη της επίθεσης, το οποίο έκοβε τα πόδια των αντιπάλων του και ταυτόχρονα αποκτούσε φτερά. Το 66-62 στο φινάλε, έδωσε μία μεγάλης σημασία νίκη στην ομάδα του Αγίου Δημητρίου.
Αποστολάκης και Αδράμης οι καλύτεροι για τους νικητές, με τον Μαγγωνάκη και εν συνεχεία τον Λεβαδίτη, να ξεχωρίζουν για τους φιλοξενούμενους.

ΕΝ. ΑΡΜΕΝΙΩΝ –ΤΕΛΑΜΩΝΑΣ 43-56
Διαιτητές : Παυλόπουλος , Γαρούφος
Δεκάλεπτα: 09-08, 22-26 35-41, 43-56
ΕΝ. ΑΡΜΕΝΙΩΝ (Τσιρωνιάν Αμπατζής): Πέτρου , Ασημακόπουλος 3, Ρουμελιώτης 4(1) Κιφοκέρης , Τσάβαλος 5(1) Μουζάκης 2, Αναστασόπουλος , Καρτάλος 7(1) , Εμμανουήλ 9(1) ,  Αρμενιάκος , Καλούδης 9(1) Μελκονιάν 4
ΤΕΛΑΜΩΝΑΣ (Πούτος) :Αναγνωστόπουλος , Νάννος 17(2) , Στεφάνου 9 Καρασούλας 11 , Τόμπρος 12 , Μπουρβάνης 3, Καραδημητρίου , Κούμενος , Καρατζόγλου Παπαγεωργίου

Στο φινάλε λύγισε η Αρμενική θα μπορούσε να είναι ο τίτλος του σημερινού ματς που διεξήχθη στη Νέα Σμύρνη. Σκληρό και ταυτόχρονα κλειστό ματς είχαμε για την Αρμενική και τον Τελαμώνα, με σκορ δεκαλέπτου 9-8. Στο δεύτερο μέρος οι φιλοξενούμενοι απέκτησαν ένα μικρό προβάδισμα το οποίο στο τρίτο κομμάτι του αγώνα ανέβηκε λίγο παραπάνω, δίχως όμως να καταφέρει ο Τελαμώνας να ανοίξει κατά πολύ την απόσταση. Στο τελευταίο δεκάλεπτο κρίθηκε όλο το παιχνίδι, όπου η Αρμενική πλησίασε κάνοντας χρήση ζώνης, αλλά έκανε κάποια λάθη στην άμυνα τα οποία συνδυάστηκαν με εύστοχα σουτ του Νάννου, με αποτέλεσμα οι παίκτες της Σαλαμίνας στο τέλος να πάρουν μία ακόμα νίκη, αυτή τη φορά μέσα στο Αρτάκης.
Νάννος, Καρασούλας και Τόμπρος οι καλύτεροι των νικητών, ενώ η ομαδική δουλειά και το μέτριο βράδυ των παικτών της Αρμενικής, δεν επέτρεψε σε κάποιον να ξεχωρίσει.

ΤΕΡΨΙΘΕΑ - ΔΡΑΠΕΤΣΩΝΑ 76-85
Διαιτητές: Κάρδαρης Ορφανός Ιορδ.
Δεκάλεπτα :16-23, 38-39, 53-65 76-85
ΤΕΡΨΙΘΕΑ ΓΛΥΦ. (Βασιλάκος , Ζλάτης): Κόγκας 10(3) , Αϊδωνίδης 2, νικολάκη;ς 16(3), Δοροβίτσας 7(1) Παπαγιαννόπουλος 11(1) Παπαδάκης 20, Χολέβας 5(1), Μαρκόπουλος 2, Ζέρβας Μπουγάτσος Πάχης 3 Παπαδάτος
ΔΑΣ ΔΡΑΠΕΤΣΩΝΑ (Καλλιπολίτης Παππάς) :Βαρλάς 4 Αρμανίδης 16(4), Σίνος 29(4), Ιωαννίδης 8, Πεζιρκιανίδης 3(1),  Σαράντης 7(1) Τσουκάτος Ν. , Φάββας , Τσελέκος 16, Καμάρας 2, Τσουκάτος Α. , Γεράνιος

Γηπεδάρα, ωραία μουσική, αρκετός κόσμος, ωραίο παιχνίδι στο πρώτο ημίχρονο και στο δεύτερο μέρος υπήρχε μόνο μία ομάδα στο παρκέ. Πάμε από την αρχή λοιπόν. Στο πρώτο δεκάλεπτο είχαμε για 7-8 λεπτά ένα ντέρμπι το οποίο στο φινάλε του δεκαλέπτου έγινε ένα +7 υπέρ της Δραπετσώνας. Στο δεύτερο δεκάλεπτο η είσοδος του Νικολάκη έδωσε άλλον αέρα στην Τερψιθέα και σε συνδυασμό με το πάθος του Παπαδάκη, κατάφερε και πέρασε μπροστά για 7 πόντους. Από εκείνο το σημείο και μετά η ''Δράτσα'' σήκωσε κεφάλι και έκλεισε το ημίχρονο προηγούμενη με την ελάχιστη δυνατή διαφορά. Κάπου εκεί το παιχνίδι ουσιαστικά είχε λήξει, αφού στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα του coach Καλλιπολίτη σκόραρε 4 τρίποντα με τους Σίννο-Αρμανίδη-Σαράντη και σε συνδυασμό με την αδυναμία δημιουργίας από πλευράς Τερψιθέας, οι φιλοξενούμενοι έφτιαξαν ένα +12 χωρίς πολύ κόπο. Κάποιες ατομικές ενέργειες του Παπαγιαννόπουλου και κάποιες άμυνες που ανάγκασαν τη Δραπετσώνα σε λάθη, δεν ξαναέφεραν τους γηπεδούχους στη διεκδίκηση της νίκης, αφού ο Αρμανίδης των νικητών έτρεχε ασταμάτητα πάνω κάτω όλο το γήπεδο, ο Σίνος πυροβολούσε από παντού και ο Σαράντης με εντυπωσιακές ασίστ, ουσιαστικά καταδίκαζαν σε κάθε επίθεση τους Γλυφαδιώτες, οι οποίοι απειλούσαν αποκλειστικά και μόνο με προσωπικές ενέργειες όποιου κατέβαζε τη μπάλα, αφού η μπάλα έφτανε με μεγάλη δυσκολία είτε στους σουτέρ Κόγκα-Χολέβα, είτε σε όσους αθλητές έπαιζαν ψηλοί.
Στους καλύτερους τώρα, όσους και αν ''έβαλε'' ο Σίνος, όλο το ματς της Δραπετσώνας φτιάχτηκε από τον Αρμανίδη, ο οποίος κυριολεκτικά ανεβοκατέβαζε ταχύτητα σαν ένας πολύ καλός οδηγός αυτοκινήτου. Από πλευρά φιλοξενούμενων, ο Παπαγιαννόπουλος με τον Νικολάκη έδειχναν οι καλύτεροι για την ομάδα τους.