ΣΤΕΙΛΤΕ ΜΑΣ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ-ΣΧΟΛΙΑ-ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ-ΝΕΑ ΓΙΑ ΤΙΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ ΤΗΣ ΄Γ ΕΘΝΙΚΗΣ-ΕΣΚΑ-ΕΣΚΑΝΑ ΣΤΟ MAIL SPORTSOFFICERS@GMAIL.COM Ή ΣΤΗ ΣΕΛΙΔΑ ΜΑΣ ΣΤΟ FACEBOOK

Πέμπτη 3 Δεκεμβρίου 2015

Επική ανατροπή για τη Νίκαια, κατοστάρα ο Άλιμος. (΄Β Εσκανα)

Η ΕΑ Νικαίας μετά από μία μεγάλη ανατροπή,πήρε το ροζ φύλλο απέναντι στον Αστέρα και φιγουράρει στις πρώτες θέσεις της ΄Β κατηγορίας. 102 πόντους πέτυχε η ομαδάρα του Αλίμου και αυτή η κατοστάρα έχει μεγαλύτερη σημασία αφού επετεύχθη απέναντι σε ένα ισχυρό σύνολο όπως του Ελληνικού. Επιστροφή στις νίκες για την Καστέλλα έστω και στην παράταση απέναντι στον συνεχόμενα μαχόμενο Αετό Καλλιθέας, ενώ η Σαλαμίνα ζει μεγάλες στιγμές, αφού η ομάδα της ο Τελαμώνας προχωρά από νίκη σε νίκη και φιγουράρει στις πρώτες θέσεις της βαθμολογίας μετά και το διπλό στην Αργυρούπολη. Μεγάλη νίκη πέτυχε και η Τερψιθέα με τη νίκη να γίνεται ακόμα μεγαλύτερη καθώς το σκορ στο ημίχρονο ήταν 27-42. Διπλό είχαμε στον Κορυδαλλό για τη Δραπετσώνα, η οποία σχετικά δύσκολα υπερκέρασε το εμπόδιο της Προοδευτικής,  με τον Σίννο να ξεχωρίζει και πάλι, την ώρα που η Γλυφάδα εκμεταλλεύτηκε την αστοχία των Αρμενίων, νικώντας τους μέσα στην έδρα τους.  SPORTSOFFICERS

Διαιτητές : Μαραμής , Παυλόπουλος
ΕΑ ΝΙΚΑΙΑΣ (Αράπης Μανιάτης ): Ρήγος 5, Κόϊκας 2 , Φούντης 16(1) , Ντώνη 12(1), Κογιώνης 6, Σαρδέλης , Δαλμυράς 32(3), Σκοπελίτης 4, Ρεπάνης 2 Γιανδήμας 7(1)
ΑΣΤΕΡΑΣ ΑΓ ΔΗΜ. (Παπαδόπουλος Ι. Παπαδόπουλος Φ.) :Αρκουμάνης 13(3) , Μαλτίδης 5(1), Σκορδάς , Κουτρόπουλος 13(4) Κασσάνος 7, Αδράμης 13(3) Αποστολάκης 17, Κουντούρης , Λούκος 2 Χριστόπουλος , Ρουσσάκος 8

Ωραίο παιχνίδι είχαμε στη Νίκαια, με τις δύο ομάδες να δίνουν δυνατές μονομαχίες από το πρώτο λεπτό και το ματς να κρίνεται στις λεπτομέρειες. Το προβάδισμα κατείχε ο Αστέρας στο πρώτο μέρος αφού με τα 7 τρίποντα που σημείωσε, δεν μπορούσε να υπάρχει άλλο αποτέλεσμα. Πετυχαίνοντας λοιπόν τους μισούς του πόντους από τους 42, από την γραμμή του τριπόντου κατάφερε και ανάγκασε τη Νίκαια να μην μπορεί να αντιδράσει. Ίδιο σκηνικό είχαμε και στο δεύτερο ημίχρονο μέχρι το τέταρτο δεκάλεπτο. Εκεί για μια ακόμη φορά οι γηπεδούχοι αφυπνίστηκαν και στο τελευταίο τρίλεπτο πέτυχαν μία επική ανατροπή, προσθέτοντας άλλη μια νίκη, η οποία τους επιτρέπει να συνεχίζονται να ονειρεύονται την πρώτη τριάδα, αλλά να δείχνουν ταυτόχρονα και άτρωτοι ακόμα και στα πολύ δύσκολα, αφού επέστρεψαν από το -16.

Από πλευρά νικητών ξεχώρισαν οι Φουντής και Δαλμυρας, οι οποίοι την ώρα της ολικής ανατροπής, έδειχναν βιονικοί, ενώ για τους φιλοξενούμενους, ο Αποστολάκης και ο Αδράμης έκαναν τρομερό 37λεπτο, αλλά στο τέλος έχασαν και την αρχική τους φόρα, αλλά και το δίποντο για την ομάδα τους.

ΚΑΣΤΕΛΛΑ - ΑΕΤΟΣ ΚΑΛΛ. 76-69

Διαιτητές : Μαλανδρής Ισιγώνης
Δεκάλεπτα : 18-18, 34-32, 51-52, 63-63(καν. αγ.) 76-69(παρ.)
ΚΑΣΤΕΛΛΑ (Παπαευθυμίου, ) : Παπαδόπουλος Β. 13(1), Κάκιας , Μακρινός 11(1), Τιόπουλος ,  Τζοβάρας 9, Παπαδόπουλος Σ. 7, Παρασκευόπουλος 10, Ντάσκας Τ. , Λέσι Λ. , Λέσι Αγγ. 26(1),  Φλέσσας
ΑΕΤΟΣ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ (Σταυρακόπουλος , Μπούτας) : Ευσταθίου 18,  Νατσίδης , Μπουζιάνης 8(2) , Κατεβάτης 9, Ντάσκας Θ. 2, Πιστιόλης 15, Φιλίππου 4,  Κυπριτίδης 8(1), Βασδέκης 5(1)

Το παιχνίδι στα Καμίνια ήταν πραγματικά για πολύ γερά νεύρα. Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι χέρι στο πρώτο ημίχρονο, με το δεύτερο ημίχρονο να δικαιώνει κάθε παρόντα στις εξέδρες. Ο Αετός πήρε ένα προβάδισμα 6-8 πόντους μετά και από κάποιες τεχνικές ποινές που δόθηκαν κατά της Καστέλλας, με αποτέλεσμα άπαντες να θεωρούν ότι το παιχνίδι γέρνει στο διπλό. Στην αρχή του τετάρτου ημιχρόνου όμως, οι Καμινιώτες ανέτρεψαν το σκηνικό και αφού πρώτα ισοφάρισαν, κατάφεραν και πήραν ένα προβάδισμα πέντε πόντων. Και από εκεί που όλα έδειχναν άσσο, ο Αετός βρήκε το ήθος και τη δύναμη και επανήλθε στο παιχνίδι και το πιο δίκαιο αποτέλεσμα ήρθε. Ισοπαλία λοιπόν στην κανονική διάρκεια του αγώνα και η παράταση έδωσε τις λύσεις. Ο Αετός πέρασε 1-2 πόντους μπροστά στο μεγαλύτερο μέρος της, αλλά οι Μακρινός και Λέσσι σκόραραν από ένα εύστοχο σουτ και καθάρισαν ουσιαστικά την υπόθεση νίκη.

Στους καλύτερους του αγώνα τώρα, όλο το πρώτο ημίχρονο ανήκει στον Μάρκο Μακρινό από πλευρά γηπεδούχων, με τη σκυτάλη να πηγαίνει μετά στους Λέσσι και Βασίλη Παπαδόπουλο. Από την πλευρά του Αετού, ο Βασδέκης πήγε καλά στο πρώτο μέρος και συνολικά οι Σαμοίλης, Πιστιόλης και Μπουζιάνης ξεχώρισαν, με τον τελευταίο να φορτώνεται με φάουλ από νωρίς, με αποτέλεσμα να μην μπορεί να προσφέρει περισσότερα.

ΑΟΝΑ - ΤΕΛΑΜΩΝΑΣ 55-70

Δεκάλεπτα : 15-08, 28-27, 37-48, 55-70
Διαιτητές:  Σπυρόπουλος , Τηγάνης
ΑΟΝΑ (Δημητρίου , Θεοφανίδης): Ζευγώλης 2, Μανίκας 16, Θεοδώρου 3, Καμπούρης 11(2), Ψιακής 5(1), Παπαϊωσήφ 9, Λουπάσης , Ζαντιώτης , Χριστοδουλόπουλος  , Ρετσινάς
ΤΕΛΑΜΩΝΑΣ (Πούτος): Νάννος 16 , Δουνιάς 1, Στεφάνου 5(1) , Καρασούλας 10, Τόμπρος 7 , Μπουρβάνης 12, Καραδημητρίου  , Κούμενος 8(2), Καρατζόγλου 8(2)

Το κακό του πρόσωπο στο δεύτερο ημίχρονο πλήρωσε ο ΑΟΝΑ, ενώ το ακριβώς αντίθετο συνέβει για τους τρομερούς παίκτες της Σαλαμίνας. Το αρχικό 24-8 που υπήρχε μέχρι το 13'' έδωσε τη θέση του στο 28-27 στο ημίχρονο. Το black out συνεχίστηκε για τους γηπεδούχους και με τους Νάννο και Μπουρβάνη να κάνουν πράγματα και θαύματα, οι φιλοξενούμενοι έχτισαν μία διψήφια διαφορά, την οποία προφύλαξαν ως το τέλος, με αποτέλεσμα να αποχωρήσουν από την Αργυρούπολη με ένα τεράστιο διπλό.

Νάννος, Μπουρβάνης και Καρασούλας έκαναν και πάλι τη διαφορά στην συνολικά καλή εικόνα των νικητών, ενώ από πλευρά ΑΟΝΑ ο Μανίκας με 16 πόντους πήγε καλύτερα από τους υπόλοιπους.

ΑΛΦΑ - ΕΛΛΗΝΙΚΟ 102-73
Διαιτητές : Χρησατ΄’ιδης Ηλ. Δελαγραμμάτικας
Δεκάλεπτα : 28-15, 52-39, 77-57,102-73
ΑΛΦ ΑΛΙΜΟΥ (Τριανταφύλλου, Μαστρογιάννης): Τσιριγωτάκης 19(4) , Γιατράς , Κοκαλιάς 15(1) Μαραγκόπουλος 19(1),  Αγραπίδης 2, Σαφός 3, Νοίδης 5, Κανταράκιας 12(1),  Κέκκης 11(1), Καψαρίδης 16, Κανούρης
ΑΕΣ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ(Νικολαίδης , Μαγγιώρος):  Καρασούλος 3, Μαγγωνάκης 22, Χασομέρης 3(1) ,  Ευστρατίου , Λεβαδείτης 5(1) , Λαγιόπουλος 20, Σουργιάς , Ρούμελης 4 , Γκιουρτζίδης 4, Μπολουδάκης 6(1), Μαρόπουλος 4, Γκούμας 2

Όποιος και να τα πέταγε, απ' όπου και να τα πετάγανε, η μπάλα έβρισκε το πλεκτό και έγραφε. Ασταμάτητος ο Άλιμος απέναντι στο Ελληνικό, έπιασε διψήφια διαφορά από νωρίς και παρόλο που στο δεύτερο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι έφτασαν στους 8, οι Αλιμιώτες με δύο τρίποντα ξαναέχτισαν τη διαφορά που είχαν. Στο δεύτερο μέρος ο επιθετικός μονόλογος των νικητών δεν άφησε πολλά περιθώρια στους παίκτες του Ελληνικού, οι οποίοι αποχώρησαν από τον Άλιμο με μία βαριά ήττα.
Στους καλύτερους τώρα, οι Τσιριγωτάκης και Μαραγγόπουλος ήταν και πάλι χάρμα ειδέστε, ενώ από το Ελληνικό ο Λαγιόπουλος με τον συνήθη Μαγγωνάκη έδειξαν κάτι παραπάνω από τους υπολοίπους.

ΑΡΜΕΝΙΚΗ - ΓΛΥΦΑΔΑ  38-50
Διαιτητές :  Αναγνώστου, Σκορδ
Δεκάλεπτα : 14-16, 20-26, 29-40, 38-50
ΕΝ.ΑΡΜΕΝΙΩΝ (Τσιρωνιάν , Αμπατζής): Πέτρου 5(1), Ασημακόπουλος  , Ρουμελιώτης 1 Παππάς  Τσάβαλος 2, Μουζάκης 7, Καρτάλος 5, Εμμανουήλ 5(1) Αλά , Καλούδης 10(1) , Μελκονιάν 3
ΓΛΥΦΑΔΑ ΕΣ( Καψιμάλης Παλτσόγλου): Τάγκαλος 5(1), Γιοβάς 13(1), Σέϊφερ ,  Καλαβρίας 3(1) Δημητρίου 5(1) , Θεοχάρης 12 , Γουλανδρής , Πολυχρονόπουλος  3, Λίπας 9(3)

Με τη Γλυφάδα να έχει το προβάδισμα από την αρχή, η αναμέτρηση στη Νέα Σμύρνη δεν μπορεί να λαμβάνει δάφνες ποιότητας. Οι δύο πόντοι υπέρ της Γλυφάδας έγιναν έξι στο δεύτερο δεκάλεπτο και σχεδόν διπλασιάστηκαν στο τρίτο αφού οι γηπεδούχοι σκόραραν με μεγάλη δυσκολία. Στο τέταρτο δεκάλεπτο το κενό πρώτο πεντάλεπτο των φιλοξενούμενων επέτρεψε στην Αρμενική να πλησιάσει στους 6 (34-40), αλλά με συνεχόμενη ανοδική πορεία των παικτών της Γλυφάδας, η διαφορά με ένα buzzer του Δημητρίου, έφτασε στο τελικό 32-50.

Γιόβας και Θεοχάρης οι καλύτεροι του αγώνα, με τον Καλούδη να κάνει το κάτι παραπάνω στους μέτριους Αρμένιους.

ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΗ - ΔΡΑΠΕΤΣΩΝΑ  56-66

Διαιτητές: Τσάτσης , Μαραβέλιας
Δεκάλεπτα : 10-12, 28-32, 45-52, 58-68
ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΗ(Ρουμελιώτης Σταυρακάκης ) : Μπουλαντζάς , Βήχος 2, Αθανασιάδης 7(1) , Πολυτάρχου 4, Κουτσουβάς 22(4) , Κοθράς,  Σαραντίδης 9(2), Ζάχαρης 14 , Χατζόβουλος Τζώρτζης  Συρίγος
ΔΡΑΠΕΤΣΩΝΑ (Καλλιπολίτης , Κεφαλίδης ): Βαρλάς 5, Αρμανίδης 7(1) , Σίνος 18(2) Ιωαννίδης 4, Τσουκάτος , Σαράντης 12(2), Φάβας 2, Πεζιρκιανίδης 12(1) , Τσελέκος 8, Καμάρας , Χατζηκωνσταντίνου,   Γεράνιος

Στον Κορυδαλλό η γηπεδούχος Προοδευτική σε ένα παιχνίδι με μπόλικο μπασκετικό ''ξύλο'', έδειξε ότι δε θα γίνει το εύκολο θύμα της ποιοτικότατης Δραπετσώνας. 22 πόντοι μπήκαν στο πρώτο δεκάλεπτο, με το δεύτερο να βελτιώνεται, αλλά οι δύο ομάδες να μένουν σε απόσταση αναπνοής. Στις αρχές του τρίτου δεκαλέπτου οι φιλοξενούμενοι πάτησαν γκάζι, έφτασαν ακόμα και στο +12, αλλά το δεκάλεπτο έκλεισε με σκορ 45-52, για να έχουμε την ίδια ακριβώς εικόνα και στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα. Ξέφυγε για λίγο η ''Δράτσα'', πλησίασε στους 4 η ''Πρόο'', αλλά με κάποια λάθη των ''βυσσινοί'', οι φιλοξενούμενοι ξέφυγαν και πάλι με 10, για να λήξει ο αγώνας με σκορ 56-66.

Γιώργος Σίννος και ο νεαρός Περζικιανίδης οι καλύτεροι για τους φιλοξενούμενους, ενώ για τους Κορυδαλλιώτες ο Κουτσουβάς με 22 πόντους έδειξε και πάλι δείγματα από το ταλέντο του.

ΤΕΡΨΙΘΕΑ - ΝΕΜ  67-58

Δεκάλεπτα : 14-24, 27-42, 46-53, 67-58
Διαιτητές : Zακεστίδης Ζαννίδης
ΤΕΡΨΙΘΕΑ (Βασιλάκος , Ζλάτης) : Κόγκας 2,  Αηδονίδης 2, Νικολάκης 19(1) , Δοροβίτσας 3(1) , Σκούμης ,  Παπαδάκης 9, Χολέβας 13(3), Μαρκόπουλος 12 , Ζέρβας , Μπουγάτσος , Παχής 7, Συμεωνίδης
ΝΕ ΜΕΓΑΡΙΔΟΣ (Μάνταλος , Ανδρουλάκης) :Τριάντης , Κοντόπουλος 11,  Αβραμίδης 6(1) , Κουλουριώτης 3(1),  Ντινόπουλος 7(2), Λιτόπουλος 12, Θεοδόσης 9(1), Αντωνίου 5, Καράμπελας 5(1) , Κόμπουλης , Μήτσος , Μπίμπας

Το διπλό ημίχρονο, άσσο τελικό ισχύει ξεκάθαρα και για το σκορ της αναμέτρησης. αλλά και για την εικόνα του αγώνα. Τρομερή η Μεγαρίδα στο πρώτο μέρος, με κάθε προσπάθεια να καταλήγει στο καλάθι και οι άμυνες να βγαίνουν σχετικά εύκολα, απέναντι σε μία Τερψιθέα η οποία δεν έβρισκε τον τρόπο που θα μπορούσε να σκοράρει. Δεύτερο μέρος και ένα μαγικό ραβδί άγγιξε τους Γλυφαδιώτες, οι οποίοι πέτυχαν 40 πόντους απέναντι σε μία δύσκολη άμυνα και με αυτόν τον τρόπο επέστρεψαν άμεσα στη διεκδίκηση της νίκης (τρίτο δεκάλεπτο), για να προσπεράσουν και να την πάρουν στο τέταρτο μέρος του αγώνα και με μία διαφορά εννέα πόντων υπέρ τους παρακαλώ, με αξιοσημείωτα αναφοράς, την τριποντάρα του Χολέβα από τα 8 μέτρα (πέτυχε 8 συνεχόμενους πόντους και έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του), καθώς και το σούπερ κάρφωμα του Μαρκόπουλου, που ουσιαστικά τελείωσε κάθε ελπίδα των φιλοξενούμενων.

Πολύ καλό το coachάρισμα του προπονητή Βασιλάκου, αφού άλλαξε ριζικά την εικόνα της ομάδας του, επιτρέποντας στους Χολέβα, Νικολάκη και Δοροβίτσα να θεωρηθούν κορυφαίοι σε ένα μεγάλο βράδυ για την Τερψιθέα. Για τους ηττημένους, ο Λιτόπουλος έκανε τη διαφορά στο πρώτο μέρος, αλλά στο δεύτερο, άπαντες απόντες.