ΣΤΕΙΛΤΕ ΜΑΣ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ-ΣΧΟΛΙΑ-ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ-ΝΕΑ ΓΙΑ ΤΙΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ ΤΗΣ ΄Γ ΕΘΝΙΚΗΣ-ΕΣΚΑ-ΕΣΚΑΝΑ ΣΤΟ MAIL SPORTSOFFICERS@GMAIL.COM Ή ΣΤΗ ΣΕΛΙΔΑ ΜΑΣ ΣΤΟ FACEBOOK

Δευτέρα 14 Δεκεμβρίου 2015

Πρώτη και καλύτερη η Δάφνη Δαφνίου (Α΄ ΕΣΚΑ)

Αποτέλεσμα εικόνας για σημα δαφνησ δαφνιου

Στο ντέρμπι της αγωνιστικής η Δάφνη Δαφνίου ''προστάτεψε'' την έδρα της πανηγυρίζοντας τη νίκη απέναντι στον Διαγόρα Δρυοπιδέων και συνεχίζει να χαίρεται την μοναξιά της κορυφής και μάλιστα αήττητη. Ο Ιωνικός Ν.Φ. παρέμεινε στις υψηλές θέσεις μετά το διπλό απέναντι στον Αίολο Ταύρου, μαζί με το Κουκάκι το οποίο πήρε το ροζ φύλλο απέναντι στη Νήαρ Ηστ. Παλατιανή και Νικηφόρος πήραν δυο υπερπολύτιμους βαθμούς απέναντι σε ΓΣ Χαλανδρίου και Αιγάλεω αντίστοιχα, την ώρα που και το Χαλάνδρι βύθιζε ακόμα πιο χαμηλά τους Αμπελόκηπους στον βαθμολογικό πίνακα. SPORTSOFFICERS -Μαριάννα

Δεκάλεπτα: 19-16, 40-37, 55-52, 76-79.
ΑΙΟΛΟΣ (Αναστασόπουλος, Τσίρος): Αφαλίδης, Τσιγγενόπουλος 6, Γερακίνης 9, Αθανασούλας 22, Καδηγιαννόπουλος 1, Κορκοσούρας 19 (1), Ιορδάνου 5,Γιάννης, Μαρίνος 10 (1), Μαμουνής 5 (1).
ΙΩΝΙΚΟΣ (Καρατζάς, Μπρούσαλης): Δημητρακούλης 2, Τσόλης 9 (1), Τσακίρης 30 (2), Λιανδράκης 5 (1), Παπανδρέου 7, Ουζουνίδης, Ζήρος 8 (1), Τσούπρος 3, Υφαντής 9 (1), Στράγκας 2, Μπάτσος.

Στην αναμέτρηση που διεξήχθη στον Ταύρο, θα μπορούσαμε να βάλουμε ως τίτλο, είτε ότι οι γηπεδούχοι αυτοκτόνησαν, είτε ότι ο Ζήρος με τον τσακίρη το καθάρισαν. Για 40 λεπτά είχαμε ένα αμφίρροπο ντέρμπι, αλλά με το προβάδισμα του να βρίσκεται στα χέρια των γηπεδούχων. Στο κρίσιμο τέταρτο δεκάλεπτο, ο Ζήρος με τον Τσακίρη πήραν την μπάλα όταν έκαιγε, (με τον πρώτο να καθαρίζει πάρα πολλά ριμπάουντ) και την έβαλαν στο καλάθι, όταν ο Αίολος έψαχνε το σκοράρισμα, δίχως όμως αυτό να βρεθεί. Το τελικό 76-79, επιτρέπει στον Ιωνικό να καβαλήσει τον Αίολο, έχοντας πλέον και αέρα για τα μπαράζ και κοιτά τον αγώνα της επόμενης εβδομάδας με τους Αμπελόκηπους.

Στους καλύτερους τώρα, ο Τσακίρης με 30 πόντους δεν αφήνει πολλά περιθώρια σχολιασμού, ενώ για τους ηττημένους, ο Αθανασούλας με τον Κορκοσούρα, έδειξαν και πάλι κομμάτια του ταλέντου και της εμπειρίας τους.

ΓΣ Χαλ. 64
Παλατιανή 85
Διαιτητές: Μπίκας, Γιακείμη
Δεκάλεπτα: 17-23, 35-46, 49-61, 64-85.
ΓΣ ΧΑΛΑΝΔΡΙΟΥ (Καρούτζος, Μαστοράκης): Αποστόλου 17 (3), Δαμίγος 2, Αντωνόπουλος 8 (1), Γιαννακόπουλος, Αρσενικός, Παρδαβέλλας 9 (1), Ευαγγελίτσης 6, Στεργίου 9 (1), Κωστόπουλος 2, Koκκινάκος 2, Κολαξής 2, Τσιάτσιος 7 (1).
ΠΑΛΑΤΙΑΝΗ (Μπαρμπέρης, Τραχανάς): Λιαπούρης 8 (1), Βαρσαμούλης 4, Παπαδόπουλος 17 (3), Θαλασσινός 28, Χριστόπουλος, Χριστοφάκης 13 (1), Αναγνωστόπουλος 11 (2), Κατριβάνος 2, Κουφός 2, Γαλλιός, Ανδροβιτσανέας, Μανθιός.

Ανώτερη για 40 λεπτά ήταν η Παλατιανή μέσα στο Χαλάνδρι απέναντι στον τοπικό ΓΣ, με τους φιλοξενούμενους να ανεβάζουν λεπτό με το λεπτό την απόδοσή τους και οι 11 του πρώτου δεκαλέπτου να γίνονται 12 στο ημίχρονο και το τελικό 64-85 να επιτρέπει στους κυανοκίτρινους να βρίσκονται σε μία τριάδα που θα δώσει σημαντική μάχη για τη σωτηρία, έχοντας ήδη το Χαλάνδρι από κάτω, αφού δεν έχει κάνει ακόμα το ρεπό του.
Στους καλύτερους τώρα της αναμέτρησης, ο Παπαδόπουλος με τον Θαλασσινό ήταν οι καλύτεροι των νικητών, ενώ για το Χαλάνδρι ο Αποστόλου έκανε το κάτι παραπάνω, δίχως όμως να μπορέσει να γευτεί τη χαρά της νίκης.

Δάφνη Δ. 73
Διαγόρας Δρ. 70
Διαιτητές: Κορομηλάς, Τσώνος
Δεκάλεπτα: 20-20, 38-43 (ημ.), 58-60, 73-70.
ΔΑΦΝΗ ΔΑΦΝΙΟΥ (Δεσποτάκης, Ρήγγας): Τασούλας 10, Βοϊδήλος, Ρώης 2, Κωνσταντώνης 11 (3), Μαούνης, Τσατσάνης, Μιχόπουλος 6, Γκίνης 9 (3), Ταταρούνης 1, Σκούταρης, Φιλιππόπουλος 18, Κορρές 16 (1).
ΔΙΑΓΟΡΑΣ (Καράμπελας Ι., Καράμπελας Π.): Zένελι, Μονέος, Σκαλωμένος 16 (1), Τρικαλιώτης 6 (1), Καράμπαμπας 19 (1), Μαυροειδάκος 4, Καρασταμάτης 10, Κανιάς, Κουμπούρας 2, Παπαδολιάς 2, Παπαϊωάννου, Ντιφαντής 11.

Ματσάρα από την προθέρμανση μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο της αναμέτρησης είχαμε στο Χαϊδάρι, όπου μέσα σε ένα κατάμεστο γήπεδο ο κόσμος ευχαριστήθηκε μπάσκετ. Ισορροπημένο το πρώτο δεκάλεπτο για τις δύο ομάδες, με τον Διαγόρα να έχει τον πρώτο λόγο στο προβάδισμα μέχρι εκείνο το σημείο και να κλείνει το ημίχρονο ακόμα και με +5 πόντους, εκμεταλλευόμενοι κάποια λάθη των γηπεδούχων. Δεύτερο ημίχρονο και η άμυνα των παικτών του coach Δεσποτάκη έγινε ακόμα πιο σκληρή και παρόλο που ο Διαγόρας είχε και πάλι το προβάδισμα μέχρι και το 38ο λεπτό, η ανάσα της Δάφνης ακουγόταν να είναι πάρα πολύ κοντά. Κάπου εκεί οι γηπεδούχοι προσπέρασαν στο προβάδισμα και η αναμέτρηση συνεχίστηκε πόντο πόντο, με το παιχνίδι να κρίνεται ουσιαστικά σε ένα επιθετικό ριμπάουντ του Φιλιππόπουλου μετά από δύο ελεύθερες βολές του Κορρέ, ο οποίος δεν έχασε την ευκαιρία και σκοράροντας, χάρισε ουσιαστικά τη νίκη στην ομάδα του Δαφνίου, αφού στις βολές που ακολούθησαν δεν άλλαξε κάτι.
Κορυφαίοι της αναμέτρησης τώρα οι ψηλοί της ομάδας, με τον Φιλιππόπουλο να κάνει το καλύτερό του ματς φέτος, την πιο κατάλληλη στιγμή, και τον Κορρέ να ακολουθεί, ενώ και ο Κωνσταντώνης ξεχώρισε στο δημιουργικό κομμάτι. Για τους φιλοξενούμενους, Καράμπαμπας, Σκαλωμένος και Καρασταμάτης οι καλύτεροι, με το τελικό αποτέλεσμα να τους αφήνει δύο ήττες μακριά από την μόνη πρώτη Δάφνη και να περιμένουν στραβοπάτημά της, ώστε να μπορέσουν να αλλάξουν τα δεδομένα στο δεύτερο γύρο.

Αιγάλεω 68
Νικηφόρος 79
Διαιτητές: Σκούτας, Ραχιώτης
Δεκάλεπτα: 18-18, 35-42, 50-66, 68-79.
ΑΙΓΑΛΕΩ (Ρουμελιώτης, Βουτσελάς): Σταυρούλης 5, Δρακόπουλος 14 (1), Aλεξανδρόπουλος, Αλεξίου 13 (3), Μένος, Κωνσταντινίδης, Σέχου 6, Αθανασόπουλος 11, Αναστόπουλος 2, Μπάζιος, Τάγαρης 11, Στάθης 6 (2).
ΝΙΚΗΦΟΡΟΣ (Καρβούνης): Σιαμανδούρας 10, Μπορακάι, Γεργεριτάκης 6 (2), Τζιώτης 21 (7), Καμνιώτης 7 (1), Kρητικός, Παπαναγόπουλος 1, Μασσαχός 8 (2), Χατζηιωάννου, Βεκρής 5, Ζαχαρόπουλος 6, Βαμβακίδης 15 (1).

Μπορεί το πρώτο δεκάλεπτο να έκλεισε ισόπαλο για το Αιγάλεω και τον Νικηφόρο, αλλά στο δεύτερο μέρος του αγώνα, οι φιλοξενούμενοι πάτησαν γκάζι, έχτισαν ένα +10, το οποίο έγινε +7 με τη λήξη του ημιχρόνου και πήγαν στα αποδυτήρια με ένα ασφαλές προβάδισμα. Δεύτερο ημίχρονο και ο Νικηφόρος ανέβασε κι άλλο τα ντεσιμπέλ, αγγίζοντας τους 16 πόντους με τη λήξη του τρίτου μέρους, για να ακολουθήσει το τέταρτο δεκάλεπτο, στο οποίο οι φιλοξενούμενοι προστάτευαν το προβάδισμα τους, την ώρα που το Αιγάλεω προσπαθούσε να ξαναμπεί στο ματς. Κάθε φορά που κάτι τέτοιο γινόταν, ο Τζιώτης ήταν παρόν και με ένα τρίποντό του, αποκαθιστούσε την τάξη για να έρθει το τελικό  68-79 που χάρισε ακόμα μία νίκη στην ομάδα της Αγίας Βαρβλαρας μετά από αρκετό καιρό.
Κώστας Τζιώτης ο MVP της αναμέτρησης, με μόνο 7 τρίποντα παρακαλώ και αρκετή δημιουργία στο παιχνίδι του, ενώ από πλευρά Αιγάλεω οι Δρακόπουλος-Αλεξίου, έδειξαν να ξεχωρίζουν.

Αμπελόκηποι 58
ΑΟΚ Χαλάνδρι 63
Διαιτητές: Τσαρούχα, Χρηστίδης
Δεκάλεπτα: 14-16, 27-40, 44-53, 58-63.
ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ (Αποστολάκης): Ζαχαρόπουλος, Μαμαλάκης, Παρασκευόπουλος 10 (2), Γεωργακόπουλος 3, Μουχαμάντ, Καλφαγιάννης 9, Βαλλινδράς 15 (1), Παραδεισάς, Ζευγώλης, Δράκος, Πολύζος 2, Αντωνιάδης 19 (1).
ΑΟΚ ΧΑΛΑΝΔΡΙ (Γιαννάκης, Στεφανάκης): Αρσενίδης, Γκατζούλης 5, Σβορώνος 13, Βαρσάμος 2, Τσίγγανος 6, Δημητριάδης 4, Παπακωνσταντίνου 6, Μορφονιός 4, Αμπελάς 7 (1), Πουλής 8 (2), Παπαδημητράκης 4, Δανάσκος 4.

Το ισορροπημένο πρώτο δεκάλεπτο έδωσε τη θέση του σε έναν περίπατο του ΑΟΚΧ στο δεύτερο, για να κλείσει το ημίχρονο με σκορ 27-40. Από εκεί και μετά ξεκίνησε το ψαλίδισμα για τους ''πράσινους'', οι οποίοι έφτασαν τη διαφορά στο τρίτο μέρος στους 9 πόντους, για να έρθει το τελευταίο κομμάτι του αγώνα, όπου στο 35'' το ματς ήταν ισόπαλο. Κάπου εκεί όμως, οι πιο ψύχραιμοι παίκτες του ΑΟΚΧ βρήκαν το δρόμο προς το καλάθι των Αθηναίων, οι οποίοι τελευταίοι υπέκυψαν σε κάποια λάθη τα οποία και έκριναν την μη ολοκλήρωση της ανατροπής για τους μαχητές του coach Αποστολάκη.
Ο Σβορώνος ξεχώρισε περισσότερο από τους συμπαίκτες του για τον ΑΟΚΧ, ενώ για τους Αμπελόκηπους, ο Αντωνιάδης με τον Βαλλινδρά έκαναν το κάτι παραπάνω.

Κουκάκι 75
Νήαρ Ηστ 70
Διαιτητές: Καραβίτης, Σιώκας
Δεκάλεπτα: 21-14, 39-35, 62-55, 75-70.
ΚΟΥΚΑΚΙ (Μπουζούλας): Τσέλιος 10 (2), Καμπέρης 11, Σιδερής 8 (2), Κολοτούρος 6 (1), Δολιανίτης 5 (1), Ρακιντζάκης, Νάτσος 4, Τσαλαμένι 2, Μοσχονάς 12, Βεζιρτζόγλου, Καραγιώργης 6, Κατσικάκης 11.
NHAΡ ΗΣΤ (Χατζηελευθερίου, Καλαμάρας): Χατζηκωστής 21 (4), Γκουτσίδης 5 (1), Μάλλιαρης, Ζεχερλής 3 (1), Γιαννάκης 3 (1), Καλαράς 9, Καραλάκης 3 (1), Καπετζόγλου 15 (1), Μάγκος 11, Μουζακιώτης, Σκέντζος.

Κάθε φορά που το Κουκάκι άνοιγε τη διαφορά στην αναμέτρηση με τη Νήαρ Ήστ, οι ερυθρόλευκοι έβρισκαν ένα μεγάλο σουτ και η ψαλίδα έκλεινε. Το προβάδισμα των γηπεδούχων τους έδινε και σιγουριά για τη νίκη, αλλά και πιο άνετες προσπάθειες για να σκοράρουν. Στο τελευταίο όμως κομμάτι του αγώνα, οι Καισαριανιώτες με μπροστάρηδες τους Χατζηκωστή και Καπετζόγλου, έφτασαν την απόσταση στους 3 πόντους, δύο λεπτά πριν το τέλος, αλλά με πλουραλισμό στην επίθεση από τους κυανοκίτρινους, το τελικό 75-70 τους κρατά στην πρώτη πεντάδα.

Μία πραγματικά ομαδική προσπάθεια από πλευράς Κουκακίου, δίχως κάποιος να ξεχωρίζει ως καλύτερος, τη στιγμή που από τη ''Νήαρ'', ξεχώριζαν οι Χατζηκωστής και Καπετζόγλου.