ΣΤΕΙΛΤΕ ΜΑΣ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ-ΣΧΟΛΙΑ-ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ-ΝΕΑ ΓΙΑ ΤΙΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ ΤΗΣ ΄Γ ΕΘΝΙΚΗΣ-ΕΣΚΑ-ΕΣΚΑΝΑ ΣΤΟ MAIL SPORTSOFFICERS@GMAIL.COM Ή ΣΤΗ ΣΕΛΙΔΑ ΜΑΣ ΣΤΟ FACEBOOK

Παρασκευή 4 Δεκεμβρίου 2015

Μπαμ στη Βουλιαγμένη, ακόμα ένα τεράστιο διπλό ο Ατρόμητος. (΄Γ Εσκανα)

Το μπαμ της αγωνιστικής και όχι μόνο, έγινε στη Βάρη με τη γηπεδούχο Βουλιαγμένη να αναγκάζει τον Πήγασο σε ακόμα μία ήττα και μάλιστα εκτός προγράμματος, απέναντι στην μέχρι εχθές ουραγό της κατηγορίας. Η Ελευσίνα σε ένα κακό βράδυ μέσα στην έδρα των Κυρίαρχων, κατάφερε και πήρε μία σημαντική νίκη και προχωρά στο κυνήγι της κορυφής, στην οποία παραμένει για ακόμα μία εβδομάδα η Δάφνη Αγίου Δημητρίου, η οποία προσπέρασε το εμπόδιο του Ρέντη. Εύκολο βράδυ για τη συνέχεια είχε ο Παννεαπολικός απέναντι στην Αιξωνή εντός έδρας, ενώ και ο Λέοντας επανήλθε στις νίκες, παίρνοντας το διπλό στην Αργυρούπολη. Μεγάλο διπλό έκανε ο Ατρόμητος μέσα στο Βυζαντινό, με αποτέλεσμα να ανεβαίνει κατακόρυφα στον βαθμολογικό πίνακα μετά τις συνεχόμενες νίκες του. Να υπενθυμίσουμε ότι ο Σαρωνικός κατάφερε από εχθές και πήρε τη νίκη εντός έδρας, απέναντι στον ΑΟΚ Νέας Σμύρνης.  SPORTSOFFICERS

Διαιτητές: Αποστολίδης-Ζαννίδης
ΤΑΤΑΥΛΑ (Σιταράς): Νικολόης 8(1), Σωτηρόπουλος 3, Κουρής 3, Μαράντης, Χιουτακάκος 6, Γιαχαλής 11(2), Κόγιας 5(1), Κουζινόγλου 7, Παδουβάς 1, Κάβουρας 1, Κατσούρης Β. 2
ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Καλυβιανάκης-Τσαμπής): Γκανής 3(1), Κάσσος, Ηλιαδάκης 5(1), Μηνογιάννης 15(3), Κωνσταντίνου 19(1), Μίζης 10, Μωραΐτης 6, Κοτσάνης 2, Δανιάς, Πάντο

Μεγάλη νίκη για τον Ατρόμητο μέσα στο ''Βυζαντινό'', ο οποίος έλεγχε το παιχνίδι έστω και οριακά τα πρώτα 20 λεπτά, αλλά στο δεύτερο ημίχρονο η διαφορά εκτοξεύτηκε. Τα Ταταύλα τα ''έσπασαν'' όλα, ο Ατρόμητος παρέμενε εντός πλάνου και η διαφορά έφτασε τους 16 πόντους, για να ακολουθήσει στο τελευταίο μέρος μία απλή συντήρηση των Πειραιωτών, οι οποίοι πανηγύρισαν στο φινάλε μία μεγάλη νίκη.

Κωνσταντίνου και Μινογιάννης οι καλύτεροι των εκπληκτικών φιλοξενούμενων, ενώ για τους ηττημένους ο Γιαχαλής έκανε το κάτι παραπάνω δίχως αυτό να φτάνει.

ΠΑΝΝΕΑΠΟΛΙΚΟΣ - ΑΙΞΩΝΗ 72-60

Δεκάλεπτα : 1914, 37-32 ,57-42 , 72-60
Διαιτητές : Αργτυρούδης Ραπτροπγιαννης
ΠΑΝΝΕΑΠΟΛΙΚΟΣ (Κανδύλης Τιτάκης): Χαραλαμπίδης 11,Τριανταφύλλου 3(1), Αντιπάτης 20 ,  Βουρνάς 2 , Νεδέλκος 17 , Θεοδωρικάκος 14(1), Βούζης -,  Δανασής 4, Μαρής1
ΑΙΞΩΝΗ (Γκονουλλού Κλάδης): Μωραίτης 3(1), Κώνστας 7, Βέλλιου 14(2) , Τερτίκας  , Παριανός 7, Ουζούνης Δ. 10(1), Κάππος 8, Κασβής 4  , Αργεντίνης 3,  Καραϊσκάκης Β. 2, Ζάβρας 2, Ουζούνης Α.

Σε μία όμορφη αναμέτρηση ο Παννεαπολικός μπήκε ζεστά στον αγωνιστικό χώρο και εκμεταλλευόμενος την άμυνα ζώνης, κυριολεκτικά έσβησε την Αιξωνή. Με το ίδιο όμως όπλο λίγο αργότερα η Αιξωνή πέρασε μπροστά στο σκορ, αλλά η ανάκαμψη δεν είχε μεγάλη τύχη, αφού το δεύτερο μέρος ήταν ένας επιθετικός μονόλογος των γηπεδούχων, όπου με έναν διαστημικό Αντιπάτη και έναν σούπερ dunker Νεδέλκο, κατάφεραν και έφτασαν τη διαφορά στους 15, με τους φιλοξενούμενους απλά να μειώνουν το σκορ λίγο αργότερα.
Ο ανανεωμένος Παννεαπολικός είχε ως καλύτερο τον Αντιπάτη, ενώ για τους φιλοξενούμενους Βέλιου και Κασβής.

ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗ - ΠΗΓΑΣΟΣ 59-55

Διαιτητές : Τσολάκος , Γιαννακόπουλος
Δεκάλεπτα: 14-17, 18-28, 41-44, 59-55
ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗ (Σκουζής, Ζλάτης) :Κυριάκου , Χατζηελευθερίου 2, Διγενής 7 ,  Ελμάσογλου 4, Αθανασιάδης 8(2), Καλούδης 12(3) , Φατούρος 14(2) , Σίνας 3, Κατσάκος 7, Κοτζαγεωργίου , Χαριτωνίδης , Βάγιας 2
ΠΗΓΑΣΟΣ ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΥ (Κουκιάς, Γιαννικάκης) : Μυλωνόπουλος 3(1), Καλφούτζος 14(2) , Σέργης  , Δούμπας 4 , Κουτσουμπάκος 9 , Ρίπης 9 , Στεφανής 13(2) , Μπακάλης ,  Σουρούφης  , Ρενιέρης 3

Πραγματικά τρομερό το αποτέλεσμα στη Βάρη, με τη γηπεδούχο Βουλιαγμένη να μην μπαίνει καλά στο γήπεδο και να επιτρέπει στους Κορυδαλλιώτες να θεωρήσουν ότι θα πάρουν ακόμα μία νίκη, αφού το σκορ ημιχρόνου ήταν 18-28. Στο δεύτερο ημίχρονο οι παίκτες του coach Σκουζή ανέβασαν την άμυνά τους, πήραν τα ριμπάουντ, έβγαιναν γρήγορα στην επίθεση, με αποτέλεσμα να πάρουν το προβάδισμα στο τελευταίο δεκάλεπτο και να αφήσουν στα κρύα του λουτρού τους φιλοξενούμενους οι οποίοι πλέον έχουν τον Σαρωνικό συγκάτοικο στην τρίτη θέση.

Καλύτεροι για τους νικητές, οι Βάγιας, Καλούδης καθώς και ο Χατζηελευθερίου, ενώ για τους φιλοξενούμενους ο Στεφάνης και ο Καλφούτζος αντίστοιχα

ΕΡΜΗΣ ΑΡΓ. - ΛΕΩΝ ΜΟΣΧ. 64-73

Δεκάλεπτα : 14-14, 25-36, 39-55, 64-73
Διαιτητές: Παπαφωτίου Γαρατζιώτης
ΕΡΜΗΣ ΑΡΓ. (Αδάμ , Φράγκος) : Πελιβανίδης 2, Λόης Π. 6, Φύτρος , Μωυσίδης 18((2) , Λόης Γ. 2 , Καρατζάς 2 , Μακρυγιάννης 10(2) , Παππάς 20(3), Σιούτης 2 , Μενιουδάκης 2 , Ρόζος
ΛΕΩΝ ΜΟΣΧΑΤΟΥ(Ιμπραημάκης , Ζαμπέτας ): Αλεξίου 2 , Γκααφάρ 12,  Λινάρδος 7(1) ,  Σονίδης 13(2) Φελλάς 11(2) , Μπουρμπόν 2 , Γιαμπάνης 8, Βασιλάκος 6,  Ρουμελιώτης 2,  Μαρκουίζος  8(2) , Κάππης 2, Ευκαρπίδης

Από την αρχή της αναμέτρησης ο Λέοντας είχε το προβάδισμα στο σκορ, το οποίο έφτασε μέχρι και τους 20 πόντους στο τρίτο δεκάλεπτο παίζοντας κατά διαστήματα όμορφο μπάσκετ, με τα σουτ από μακρινή απόσταση να έχουν την τιμητική τους. Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Ερμής ξεκίνησε το ροκάνισμα και εκμεταλλευόμενοι το blak out των λιονταριών, έφτασαν μέχρι του 6 και κάπου εκεί το ματς έληξε.

Μαρκουίζος, και Φελλάς οι διακριθέντες των νικητών, ενώ για την ομάδα της Αργυρούπολης ο Μακρυγιάννης ξεχώρισε.

ΚΥΡΙΑΡΧΟΙ - ΕΛΕΥΣΙΝΑ 61-65

Διαιτητές: Τσάτσης Αναγνώστου
Δεκάλεπτα: 16-12, 34-27, 49-43 , 61-65
ΚΥΡΙΑΡΧΟΙ (Ζαχαρίας , Καρανδρέας): Χατήρας 12(3), Βροντάκης 2, Μαγγουρίδης 2, Αγγελίδης  5, Ταμπάσης 11(1) , Βήχος 15, Μαγγανάς 2 Πατμανίδης 2, Κοντοστέργιος 10

ΑΚΑΔΗΜΙΑ ΕΛΕΥΣΙΣ (Μαυρογιάννης, Λιβάνιος): Παπαϊωάννου 9 , Στεφάνου 6(2) , Μαρούγκας , Παραλής , Κοσκινάς 7(1), Κατσαρέλιας 11, Καρράς 18(2) , Λάσκος 12, Γιάννου 2, Νερούτσος

Με την Ελευσίνα να είναι απούσα από το γήπεδο για τουλάχιστον τρία δεκάλεπτα, η αναμέτρηση εξελίχθηκε σε έναν επιθετικό μονόλογο των γηπεδούχων, οι οποίοι σκόραραν, έτρεχαν, έκλεβαν μπάλες και έδειχναν η καλύτερη ομάδα μέσα στις τέσσερις γραμμές, προηγούμενοι μέχρι και με 10 πόντους. Στα τελευταία λεπτά του αγώνα, ένα μαγικό ραβδί ακούμπησε του Ελευσίνιους με αποτέλεσμα να πιέσουν, να σκοράρουν και να κάνουν μία μεγάλη ανατροπή, καταφέρνοντας να μείνουν στο κατόπι της Δάφνης για ακόμα μία εβδομάδα.

Κατσαρέλια και Λάσκος οι καλύτεροι των νικητών, ενώ για τους πολύ μαχητικούς Κυρίαρχους ο Βήχος ήταν σε πολύ καλό βράδυ.

ΣΑΡΩΝΙΚΟΣ - ΑΟΚ Ν. ΣΜΥΡΝΗΣ  77-65 (39-37)
Δεκάλεπτα : 20-19, 39-37, 57-47, 77-65
Διαιτητές : Πόντας Σελλήνας
ΣΑΡΩΝΙΚΟΣ:(Καβάσιλας, Δαχρετζής ) Σιρόγλου 9 (1), Σαρρής , Κάτσικας 5 (1), Μπακαλης Βαγγ. 5(1), Γαϊτάνος 8(1) ,Κουνάδης 4, Αγγελόπουλος 14 (1), Μπήτρος 17(2),  Μπακάλης Στέλιος, Κάτσας 15(1),  Χαρτοφύλαξ
ΑΟΚ Ν. ΣΜΥΡΝΗΣ: (Αγγελάκης) Χανιωτάκης 2, Μυλωνάς16(2), Κάβουρας 4, Πελέκης 9, Δεμένικος 5 (1), Γιαννακόδημος 2, Ανδρεαδάκης, Γιαννακόδημος Η., Πολυχρονάκης 2, Καρούζος 4, Καλογεροπουλος 21, Σχοινας.

Με συνεχόμενα ανοδική πορεία σε κάθε δεκάλεπτο, ο Σαρωνικός κατάφερε και άσκησε ανυπόφορη πίεση στην ούτως η άλλως κακή επίθεση των Νεοσμυρνιωτών, οι οποίοι παρόλα αυτά έδειξαν εχθές διαφορετικό πρόσωπο και σκόραραν 65 πόντους μετά από καιρό. Το τελικό 77-65 φέρνει τους Αιγινήτες σε απόσταση αναπνοής από την τριάδα και τους ηττημένους να βρίσκονται στην τελευταία θέση.

Μπήτρος και Κατσάς οι καλύτεροι των νικητών, ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Καλογερόπουλος και Μυλωνάς έκαναν το κάτι παραπάνω.

ΔΑΦΝΗ ΑΓ. ΔΗΜ. - ΡΕΝΤΗΣ 74-66

Δεκάλεπτα : 19-15, 41-41, 56-46, 74-66
Διαιτητές :  Αυγερινός , Δράκος
ΔΑΦΝΗ ΑΓ ΔΗΜ (Τάσος , Ζάλιαρης) : Ρουμάνι 13 , Μπάκας , Ρούσσης 1 , Φλέγκας 14, Αλεξανδρόπουλος 19(5), Μαστρογιάννης , Παπαδόπουλος 9(1) , Παπάζογλου 12 , Καραμπίκας , Μπενιαμίν , Μετάϊ 4, Eλενίτσας 2
ΑΕ ΡΕΝΤΗ (Σώχος-Μπέλος) : Δουσερμετζής 14(1), Δρακόπουλος 21(4), Κοτρότσος , Καβούρης 15(3),  Κόκκορης , Παπαγεωργίου 6(1),Μπίχτας ,  Βεργίνης 4,  Παπαδόπουλος 6, Ρουσουνέλος

Το παιχνίδι στο πρώτο ημίχρονο μπορεί να κριθεί ως αμφίρροπο, ή ως ένα ντέρμπι με τον Ρέντη να έχει ένα μικρό προβάδισμα το οποίο οι γηπεδούχοι ισοφάρησαν με τρίποντο του Αλεξανδρόπουλου με τη λήξη του. Στο δεύτερο μέρος η Δάφνη έπαιξε άμυνα, έβαλε δύσκολα στον  Ρέντη, με αποτέλεσμα να φτάσει η διαφορά μέχρι και τους 19 πόντους υπέρ της. Στα τελευταία τρία λεπτά του αγώνα κάποια εύστοχα τρίποντα των ερυθρόλευκων, έφερε την απόσταση λίγο πιο κοντά για να λήξει το σκορ 74-66.

Καλύτεροι της αναμέτρησης για τους νικητές οι Αλεξανδρόπουλος, Φλέγκας και Ρουμάνι, ενώ για τους ηττημένους ο Δρακόπουλος στο πρώτο ημίχρονο έπαιζε μόνος του και έκανε γενικότερα τη διαφορά.