ΣΤΕΙΛΤΕ ΜΑΣ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ-ΣΧΟΛΙΑ-ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ-ΝΕΑ ΓΙΑ ΤΙΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ ΤΗΣ ΄Γ ΕΘΝΙΚΗΣ-ΕΣΚΑ-ΕΣΚΑΝΑ ΣΤΟ MAIL SPORTSOFFICERS@GMAIL.COM Ή ΣΤΗ ΣΕΛΙΔΑ ΜΑΣ ΣΤΟ FACEBOOK

Δευτέρα 7 Δεκεμβρίου 2015

''Ροσονέρο'' το ντέρμπι και η κορυφή. Έτοιμος και ο Έσπερος για τη μεγάλη μάχη. (Α΄ Ανδρών)

Έστω και δύσκολα ο Πορφύρας κατάφερε και έκανε το 9 στα 9 και συνεχίζει για ακόμα εβδομάδα στην κορυφή της Ά Εσκανα, δείχνοντας έτοιμος να μεταβεί την επόμενη εβδομάδα στην Καλλιθέα για το μεγάλο ντέρμπι της χρονιάς με τον Έσπερο Καλλιθέας, ο οποίος έστω και δύσκολα στο τέλος, κατάφερε και πήρε το διπλό μέσα στο Σαλπέας με αντίπαλο τον Φοίνικα Πειραιά. Απτόητη συνεχίζει η νεανική ΑΕ Καλλιθέας, η οποία δεν αντιμετώπισε κάποιο πρόβλημα στην εντός έδρας αναμέτρηση με τον Ερμή Πειραιά και περιμένει αγωνιστική την αγωνιστική, ήττες των πρωτοπόρων για να τους προσπεράσει στην βαθμολογική κατάταξη. Συνεχίζουμε με την ανοδική πορεία του Μίλωνα, ο οποίος κατάφερε και πήρε διπλό μέσα στο βυζαντινό και συνεχίζει να ελπίζει ότι μπορεί να μπει σφήνα στους δύο πρώτους. Δεύτερη νίκη για τους πράσινους της Γλυφάδας, οι οποίοι έστω και στην παράταση κατάφεραν και λύγισαν τον Πειραϊκό. Νίκη και πάλι για τον αποφασισμένο ΑΟΠΦ, ο οποίος νίκησε την Ελευθερία Μοσχάτου και φτιάχνει το δικό του σερί, ενώ και η Νέα Πέραμος έκανε περίπατο μέσα στο Πέραμα, παίρνοντας τη δεύτερή της νίκη.  SPORTSOFFICERS

Διαιτητές : Παυλόπουλος Ανδ. , Τσάτσης
ΠΟΡΦΥΡΑΣ (Παύλος ): Oικονόμου  7, Παλτόγλου  9, Xαραλαμπίδης 2 , Παγίδας , Nτόκος  1, Bαμβακάρης  11, Φωτόπουλος  21(1), Kαλαμάρας Πιτούλης , Tσούρτος  3, Tρίγκας .
ΕΝΤΡΑΧΩΝΩΝ ΔΙΑ  ( Xαριτάτος , Φαραώ): Pαζής Μ 2, Bαμβακάς  7(1), Πλατής 11(1), Xρηστίδης   2, Παπαδημητρακόπουλος  4, Kαπέτσης 3, Kαδδάς  10(1), Ξυνογαλάς 8, Xρηστίδης

Το πολύ χαλαρό ξεκίνημα του Πορφύρα επέτρεψε στους διαβασμένους Τράχωνες να μπουν δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και να προηγηθούν μέχρι και 10 πόντους στο δεκάλεπτο, το οποίο μετά από ένα μικρό ξέσπασμα των γηπεδούχων έφτασε στους 4 πόντους με τη λήξη του δεκαλέπτου. Δεύτερο δεκάλεπτο και η αστοχία για τον Πορφύρα συνεχιζόταν. Χαρακτηριστικό της αστοχίας αυτής, το ένα τρίποντο όλο κι όλο που πέτυχαν οι ροσονέρι και αυτό με τον Φωτόπουλο, μετά από τραβηγμένη προσπάθεια. Την ώρα της αστοχίας των γηπεδούχων, οι οι πολύ καλοί Αλιμιώτες, βάδιζαν σταθερά με το προβάδισμα στα χέρια, κλείνοντας το ημίχρονο με ένα καλάθι μπροστά. Τρίτο δεκάλεπτο πλέον και η επιθετική δυστοκία μπορεί να συνεχιζόταν για τον Πορφύρα, αλλά η άνοδος της ομάδας του coach Παύλου, τους επέτρεψε να προηγηθούν, αφού δέχτηκαν μόνο 5 πόντους. Στο τελευταίο κομμάτι της αναμέτρησης, οι γηπεδούχοι έφτασαν τη διαφορά στους 10 πόντους, αλλά λίγο πριν τη λήξη με δύο συνεχόμενα τρίποντα των φιλοξενούμενων, η ψαλίδα έκλεισε στους 4 πόντους, για να ακολουθήσει ένα άστοχο αυτή τη φορά τρίποντο και να μην ολοκληρωθεί η ανατροπή στο φινάλε για όφελος των Τραχώνων. Αξίζει να αναφερθούμε στα έντονα παράπονα στο φινάλε της αναμέτρησης, από πλευρά Τραχώνων οι οποίοι αναφέρθηκαν σε άδικα σφυρίγματα.

Ο παίκτης των ανόδων, ο παίκτης των τελικών, ο Θέμης Φωτόπουλος, ήταν και πάλι ο MVP της αναμέτρησης και αυτός ο οποίος ουσιαστικά έδινε σκορ και ασίστ για τον Πορφύρα. Για τους Τράχωνες στη συνέχεια, ο Πλατής σε επίθεση και άμυνα ξεχώρισε με την παρουσία του, ενώ ακολούθησε ο Καδδάς, δίχως όμως να κάνει τις συνηθισμένες του εμφανίσεις.

ΑΕ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ - ΕΡΜΗΣ ΠΕΙΡ. 80-64

Δεκάλεπτα : 18-13, 40-23, 63-39, 80-64
Διαιτητές :  Μαγκουνής ,. Τηγάνης
ΑΕ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ (Δρουμπούκης, Ιμπραημάκης) Ζαβαλλάρης , Αλευράς 5(1),. Γουρδομιχάλης 8 , Γραμματικός 32(5) , Σεργιένκο 2, Λαζαρίδης 5(1) , Χιώλος , Θεολογίτης 13(1) , Δαουτάκος 10(2) , Κετέμα 5(1) , Πάσμα , Ρούτσης
ΕΡΜΗΣ ΠΕΙΡΑΙΑ (Γαζής, Μάρδας): Κοροπούλης 8(1) , Ασημακόπουλος 10, Μοσχολιός 4, Βλαχάκης 11, Μοναχός 4, Θώδης 6, Μάνταλος 6, Φιλιππόπουλος 7(1) , Λυμπερέας 8, Γραμματικός

Εύκολο βράδυ είχε η ΑΕ Καλλιθέας απέναντι στον ουραγό Ερμή Πειραιά, ο οποίος αντιστάθηκε μόνο για ένα δεκάλεπτο και η διαφορά μεταξύ των δύο ομάδων να φτάνει ακόμα και τους 30 πόντους κάπου στο 27''  και να ακολουθεί μεγάλο rotation από τον Γιώργο Δρουμπούκη. Δε χρήζει περεταίρω ανάλυσης η αναμέτρηση και ας περάσουμε στους κορυφαίους αυτής.

Μάριος Γραμματικός ο καλύτερος και πάλι για τους νικητές, με τους Θεολογίτη και Λαζαρίδη να αποδεικνύουν για ακόμα μία φορά πόσο χρήσιμοι είναι. Μέτριο βράδυ για τους παίκτες του Ερμή Πειραιά.

ΑΟΠΦ - ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΜΟΣΧ 73-67

Διαιτητές : Μαγγωνάκης , Αντωνιάδης
Δεκάλεπτα :16-18, 30-32 , 52-45, 73-67
Π. ΦΑΛΗΡΟ (Γκιουλέας , Κωστολιάς) Συριανός 5(1), Εξηνταβελώνης , Σωτηρόπουλος , Λουκάκης 8, Τσορμπατζίογλου 26(3), Αναστασόπουλος 7(1), Τσιφτσής 14(2), Παντελής 4(1) , Μπόθος 2, Αγαπητίδης Γεωργιάδης Αλεξανδρόπουλος 7(2)
ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ (Τσαραπατσάνης Παπαναστασίου) :Ζαρκαδούλας 8(2) Παυλιάς 7, Δέλιος 3(1) Πέττας 22(2) Μόμτσος 7 Τζαφέρης 2, Κόλιας , Πέτσης 7(2) Γιαννόπουλος 11(2)

Ματσάρα με τα όλα της ήταν αυτή που διεξήχθη στον Άλιμο μεταξύ ΑΟΠΦ και Ελευθερίας, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν δίπλα δίπλα, μετά το τρομερό 0-8 των Μοσχατιωτών. Στο δεύτερο ημίχρονο οι ανάγκη για ξεκούραση του Πέττα, επέτρεψε στους Φαληριώτες να περάσουν ακόμα και με 6 πόντους μπροστά, με τον Τσορμπατζίογλου να σκοράρει ακόμα και από τα 8 μέτρα. Στο τελευταίο δεκάλεπτο και με το ματς στους 8 πόντους στα τελευταία τρία λεπτά, ο Πέττας σκοράρει από κάτω από το καλάθι, ο Ζαρκαδούλας ευστοχεί σε τρίποντο και το παιχνίδι φτάνει στον πόντο. Κάπου εκεί ο Τσόρμπατζίογλου ευστοχεί σε μπάσιμο και στη διαδικασία των βολών που ακολουθήθηκε, ο ΑΟΠΦ πήρε αυτό που ήθελε από την αναμέτρηση. Αξίζει να αναφερθούμε στα παράπονα των φιλοξενουμένων προς τη διαιτησία, με χαρακτηριστική στιγμή αυτών, την υπόδειξη του Πέττα στην προτελευταία φάση του αγώνα των γδαρμένων χεριών του στους διαιτητές, μετά από προσπάθεια που εκτέλεσε και παραπονέθηκε για φάουλ που δε σφυρίχτηκε.

Αφού αναφέρουμε επίσης, ότι Παυλιάς, Μόμτσος και Τζαφέρης, αγωνίστηκαν με ενοχλήσεις από τραυματισμό ή ασθένεια, οι καλύτεροι των νικητών ήταν οι Τσορμπατζίογλου καθώς και ο νεαρός Αλεξανδρόπουλος, ενώ για τους φιλοξενούμενους ο Πέττας ήταν και πάλι ότι καλύτερο είχε η Ελευθερία.

ΠΕΡΑ - ΜΙΛΩΝΑΣ 55-56

Δεκάλεπτα : 11-18, 27-31, 46-43, 55-56
Διαιτητές : Θεοδωρόπουλος , Τσολάκος
ΠΕΡΑ (Γκαναβίας Φέρτης) Βαρδάλος 1Βελισσσαράκος , Καλούδης 15(3) Αττίκος 6, Μπίρμπας 6, Αναγνώστου 2, Πετρόπουλος 4, Μαρούλης 2, Μακρυγιάννης 19(4), Καρτζόγλου
ΜΙΛΩΝΑΣ (Καλιώρας , Ζάννος) Καρακώστας 16 Σουληνάρης , Μπίκας 4, Βαρυπάτης 4, Σίννης 9(1) , Μούστα , Μητρόπουλος 13(2) , Πανάγος 9, Παπανικολόπουλος , Καραγιώργης 1

Ματσάρα στο Βυζαντινό, με τον Μίλωνα να μπαίνει καυτός και να παίρνει μία μικρή διαφορά, η οποία μετά από πολύ άμυνα, μεγάλα σουτ, καθώς και κόπο των κιτρινόμαυρων μειώθηκε σχεδόν στα μισά, με το τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Στην αρχή του δευτέρου ημιχρόνου η άμυνα των γηπεδούχων έγινε ασφυκτική, με αποτέλεσμα ο Μίλωνας να μη βρίσκει εύκολο σκοράρισμα και το ΠΕΡΑ να προσπερνά. Στο τελευταίο κομμάτι το παιχνίδι αγρίεψε. Πόντο πόντοι οι δύο ομάδες και πάνω που το ΠΕΡΑ είχε ένα μικρό προβάδισμα 3-4 πόντων, ο Μητρόπουλος με δύο μεγάλα σουτ, έφερε το παιχνίδι στα ίσια. Στα 4 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη, ο προαναφερθείς ευστοχεί σε μία από τις δύο βολές που εκτέλεσε και στην αμέσως επόμενη επίθεση των γηπεδούχων, ο Βαρδάλος σούταρε από το κέντρο, χωρίς όμως να βρει στόχο, με αποτέλεσμα ο Μίλωνας να χτίζει ένα σερί, μέσα από πολύ δύσκολους αγώνες.

Μητρόπουλος και Καρακώστας ξεχώρισαν για τους πράσινους, ενώ για τους ηττημένους, ο Καλούδης με τον νεαρό Μακρυγίαννη, ήταν σε πολύ καλό βράδυ.

ΕΥΡΥΑΛΗ ΓΛΥΦ – ΠΕΙΡΑΪΚΟΣ 77-73 (67-67)
Δεκάλεπτα : 18-18 , 32-40, 49-58, 67-67(καν. αγ.) 77-73(ΠΑΡΑΤ)
Διαιτητές : Στρέμπας , Φασόλης
ΕΥΡΥΑΛΗ ΓΛΥΦ . (Τασιόπουλος , Φωτεινός) Μήτσου 2, Κακαβάς Π. 9(1)Σκουλούδης 16 , Ψυχογιός 26(4) , Παρασκευόπουλος 15(3) , Κακκαβάς Γ. 5, Κοτταρίνος , Ευστρατίου 2, Κουβούσης , Τσίλαγας 2
ΠΕΙΡΑΪΚΟΣ (Ποτόσογλου-Πουτουλίδης ): Δαχρετζής 16(1), Καλής , Ζέγγος 23(3) , Ξυδούς 2, Πρινέας , Κατσούρης 17(1) , Αγγελέτος 4(1) , Ανδρουλάκης 3(1) Βούτας , Τριανταφυλλίδης 8

Πολύ όμορφο ματς είχαμε στη Γλυφάδα, όπου το πρώτο δεκάλεπτο ήταν ένα αμφίρροπο ντέρμπι και η συνέχεια αυτού ένα αποφασιστικό βήμα των Πειραιωτών προς τη νίκη, αφού το 32-40 του ημιχρόνου τους επέτρεπε να ελπίζουν πως θα την κατακτήσουν. Στο τρίτο μέρος ακολούθησε μία συντήρηση της διαφοράς των φιλοξενούμενων, με το δεκάλεπτο να κλείνει στο +11 και η εικόνα αυτή να παραμένει μέχρι το 35''. Σε εκείνο το σημείο οι πράσινοι ευστόχησαν σε μεγάλα σουτ, οι φιλοξενούμενοι έκαναν αρκετά λάθη και το 67-67 ήταν το τελικό σκορ της κανονικής ροής του αγώνα, αφού στα τελευταία 27 δευτερόλεπτα, ουδείς κατάφερε να πετύχει κάποιο πόντο. Στη διαδικασία της παράτασης στη συνέχεια, η ανωτερότητα της Ευρυάλης, της έδωσε και τη δεύτερή της νίκη στο πρωτάθλημα, αφού ο Πειραϊκός δεν κατάφερε να σκοράρει και μπλοκαρισμένος από το τελευταίο κομμάτι της κανονικής διάρκειας του αγώνα, ηττήθηκε με σκορ 77-73.

Ψυχογιός και Σκουλούδης οι κορυφαίοι των νικητών, με τον πρώτο να σκοράρει 26 πόντους παρακαλώ, ενώ για τους ηττημένους, Ζέγγος και Δαχρεντζής έκαναν τη διαφορά.

ΦΟΙΝΙΚΑΣ - ΕΣΠΕΡΟΣ 68-77
Διαιτητές : Αργυρούδης Χριστοδουλάκης
Δεκάλεπτα: 19-15, 38-48, 59-64 , 68-77
ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΠΕΙΡΑΙΑ (Παπανδρέου Τσομπάνος) :Τζαγγαράκης 25, Καραντανάς 4, Κακολύρης 9(1) , Φιλίππου 1,  Γρηγοράκος 17(3) Βλάμης , Θωμάς 3, Πετρόπουλος 9(1),  Πάτρας
ΕΣΠΕΡΟΣ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ (Μάντζαρης , Γράψας): Ντόσκορης ,. Καραγιαννίδης 8, Παπαδάκης , Καρλάφτης 17(4), Λοϊζίδης 12(2) Δελέγκος , Σκαμνάκης 12, Χαρούνι 18 , Τράγος , Μαρούγκας 2, Πρόγκας 8

Τζαγγαράκης εναντίον Εσπέρου ήταν το πρώτο δεκάλεπτο στο Σαλπέας, με την ομάδα του πρώτου να προηγείται στο δεκάλεπτο με 19-15. Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι πήραν το προβάδισμα στο σκορ, αφού την ώρα που ο Καρλάφτης σκόραρε και δημιουργούσε, οι ψηλοί τους μάζευαν ότι σκουπίδι έπεφτε από τη στεφάνι. Στο δεύτερο ημίχρονο ενώ αρχικά οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν την ψαλίδα, με μία ακόμα προσπάθεια των Πειραιωτών, το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε με απόσταση 5 πόντων, αφήνοντας ελπίδες για ανατροπή. Με την έναρξη του δευτέρου μέρους κάτι τέτοιο φάνηκε ακόμα πιο κοντά, αφού οι δύο ομάδες εμφανίστηκαν μαγκωμένες στο πρώτο πεντάλεπτο της αναμέτρησης, αλλά από εκεί και μετά ο Έσπερος ξαναβρήκε επαφή με το καλάθι και η λήξη τον βρήκε να παίρνει ένα μεγάλης σημασίας δίποντο, μία εβδομάδα πριν φιλοξενήσει τον πρωτοπόρο Πορφύρα μέσα στην Καλλιθέα.
Εκπληκτικός ο Χαρούνι για ακόμα μία εβδομάδα για τους νικητές, με τον Καρλάφτη να ακολουθεί, ενώ από πλευρά Φοίνικα Τζαγγαράκης και Γρηγοράκος ήταν σε καλή βραδιά.

ΠΕΡΑΜΑ - ΝΕΑ ΠΕΡΑΜΟΣ 58-79

Δεκάλεπτα: 12-27, 26-44, 43-63, 58-79
Διαιτητές : Καλαϊτζάκης , Φάκωνας
ΠΕΡΑΜΑ (Μανδραγός): Tζίμης 6 Aρώνης 15(2) Σωτηρίου Ραδίτσας  8(1) , Γουρνάς 13 , Καίρης  8(1), Κονδύλιος 2, Ιωάννου 3(1) , Πετράκος  3, Παπούλης
ΕΝ. Ν  ΠEPAMOΥ ΜΕΓΑΡΩΝ (Θαλασσινός) : Tουμπανιάρης Γ 6 , Τηγάνης  6( 2) Τεμπερίδης  2 Kαραϊσκος10( 2) Τσέλιος  2 Προσελέντης  20( 6)  Συριστρατίδης 27(2) , Τουμπανιάρης  Δ 2 Mητρόπουλος 2 Kαψής Σαμλί  2 Mελισσάς

Η αναμέτρηση στο Πέραμα ουσιαστικά είχε ολοκληρωθεί από το πρώτο δεκάλεπτο. Το 12-27 (με 7 εύστοχα τρίποντα των φιλοξενούμενων παρακαλώ) έδωσε τη θέση του στο 26-44 του ημιχρόνου, με τη συντήρηση ουσιαστικά που ακολούθησε να δίνει μία μεγάλη και άνετη νίκη στην ομάδα της Νέας Περάμου η οποία συμμετέχει πλέον σε μία τριπλέτα σωτηρίας.
Ο κορυφαίος για ακόμα μία φορά Συριστρατίδης, βρήκε βοήθεια από τον Προσελέντη αυτήν την εβδομάδα και η ομάδα του είχε ένα άνετο βράδυ. Αρώνης και Γουρνάς έδειξαν κάποια πράγματα στο κακό βράδυ που είχε το Πέραμα.