ΣΤΕΙΛΤΕ ΜΑΣ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ-ΣΧΟΛΙΑ-ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ-ΝΕΑ ΓΙΑ ΤΙΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ ΤΗΣ ΄Γ ΕΘΝΙΚΗΣ-ΕΣΚΑ-ΕΣΚΑΝΑ ΣΤΟ MAIL SPORTSOFFICERS@GMAIL.COM Ή ΣΤΗ ΣΕΛΙΔΑ ΜΑΣ ΣΤΟ FACEBOOK

Δευτέρα 16 Οκτωβρίου 2017

Έδειξαν τα ''δόντια'' τους Εύαθλος, Φίλιππος Βέροιας και Φαίακας Κέρκυρας (Γ3 Εθνική)

Φωτογραφία του χρήστη FILIPPOS BC.

Με το καλημέρα Εύαθλος Πολυκάστρου, Φίλιππος Βέροιας και Φαίακας Κέρκυρας έδειξαν το καλό τους αγωνιστικό πρόσωπο υπερισχύοντας απέναντι στους αντιπάλους τους. Με ανατροπή στο τελευταίο 4λεπτο η Νίκη Βόλου κατάφερε να ''κλέψει'' το ροζ φύλλο από τον Ζέφυρο ενώ οι Ίκαροι Τρικάλων έκαμψαν την αντίσταση του ΑΟΚ Βέροιας. Την παρθενική του νίκη ως νεοφώτιστη στην κατηγορία πανηγύρισε η ΓΕ Αγρινίου με αντίπαλο τον ΑΓΣ Ιωαννίνων. SPORTSOFFICERS -Μαριάννα

Διαιτητές: Πετανίδου, Παπαθανασίου

Εύαθλος Πολυκάστρου (Παπαδόπουλος): Παπαδόπουλος 7(1), Ημερίδης 8, Ταπούτος 5(1), Μπινιάκου 2, Τασούδης 7, Γουφτανάκης, Τζινόπουλος 25 (5), Ρατόπουλος, Τσελέκης 20, Σιδηρόπουλος 12(1), Ζωϊτσούδης

ΑΠΣ Πτολεμαΐδας (Κυρατζής): Κλασίδης 10 2, Σειντής 6(2), Καλομενίδης 8(2), Εσπερίδης , Αργυρόπουλος, Τσολάκης 8 2 Σαχπαζίδης 6(1), Πανίδης 2, Κουτούκης, Αθανασιάδης 2, Σαρής 19, Μαστροδημητρης 2.

Με εκπληκτικό «φίνις», η Νίκη 83-70 τον Ζέφυρο

Νίκη Βόλου - Ζέφυρος   83-70

Οι Βολιώτες έκαναν ένα εκπληκτικό «φίνις» στο ματς, καθώς στο 36’ το ματς ήταν ισόπαλο με 67-67, αλλά με επιμέρους σκορ μέχρι το τέλος υπέρ των κυανόλευκων 16-3, η ομάδα του Λάμπρου Πρέκα πήρε το παιχνίδι με 83-70.

Η Νίκη ανέτρεψε αρχικά το εις βάρος της 16-21 του πρώτου δεκαλέπτου, πετυχαίνοντας οκ΄τω πόντους παραπάνω στη δεύτερη περίοδο, που της επέτρεψαν να προηγηθεί στο ημίχρονο με 42-39. Στο 30' όλα έμοιζαν να βρίσκονται σε σχεδόν απόλυτη ισορροπία, όπως και στο 36', όπως σημειώσαμε, όταν ο Ζέφυρος, ισοφάρισε για μία ακόμη φορά σε 67-67.

Τα σύνθημα για το πρώτο ροζ φύλλο αγώνα έδωσε ο Παπακώστας με τρίποντο στα 3.35’ πριν τη λήξη, με το οποίο το σκορ έγινε 70-67.

Ακολούθησε γκολ-φάουλ του ίδιου, που έχασε τη βολή στα 2.21’ (72-67). Στα 2.01’ ο Γεωργίου, με φοβερό άλμα έσπρωξε την μπάλα σε συμπαίκτη του μετά από άστοχο σουτ και στην εξέλιξη της επίθεσης με τρίποντο από τη γωνία ο Τσώλης έκανε το 75-67, δίνοντας σαφές προβάδισμα νίκης στους Βολιώτες.

Ο φόργουορντ της Νίκης δε σταμάτησε εκεί και με νέα τρίποντη βόμβα στο 1.31’ μετά από επιθετικό ριμπάουντ σε άστοχο τρίποντο του Παπακώστα σημείωσε το78-67 και έθεσε τέλος στην αγωνία για το ποιος θα επικρατήσει.

Οι γηπεδούχοι στο 1.17’ ολοκλήρωσαν επιτυχώς αιφνιδιασμό με τον Γεωργίου (80-67), ολοκληρώνοντας σερί 13-0. Μετά από 1/2 βολές εκατέρωθεν (η Νίκη με τον Κουτίνα) και δίποντο του Ζέφυρου στα 21’, ο Παπακώστας διαμόρφωσε με εύκολο καλάθι στον αιφνιδιασμό το τελικό 83-70.

Τα δεκάλεπτα: 16-21, 42-39, 61-60, 83-70

ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ (Πρέκας-Τσιριγωτάκης): Παπακώστας 23 (1), Καφάσης 4, Κουτίνας 13 (4), Τσιαβές 6,  Αναγνωστόπουλος, Τοκατλίδης,  Βλήτσιος, Τσώλης 16 (3), Γεωργίου 18 (4), Διγενής 3 (1), Παπαζήσης

Ίκαροι Τρικάλων-ΑΟΚ Βέροιας 69-68

Ματς ακατάλληλο για…καρδιακούς στο Κλειστό γήπεδο μπάσκετ της Μπάρας στα Τρίκαλα, όπου οι Ίκαροι επικράτησαν με 69-68 του ΑΟΚ Βέροιας, για την πρεμιέρα του 3ου ομίλου της Γ Εθνικής.

Η ομάδα του Θωμά Τούσα έχασε το «ροζ φύλλο» μέσα από τα χέρια της, έχοντας κατά διαστήματα σημαντική διαφορά στο σκορ, ενώ στα τελευταία 90 δευτερόλεπτα και ενώ είχε το προβάδισμα με 5 πόντους, τα διαδοχικά φάουλ έδωσαν τη δυνατότητα στους γηπεδούχους να ροκανίσουν τη διαφορά από τη γραμμή των ελεύθερων βολών.

Στην τελευταία φάση του αγώνα και ενώ οι γηπεδούχοι είχαν ευστοχήσει για το 69-68, ο ΑΟΚ είχε την ευκαιρία να πάρει το παιχνίδι, αλλά αστόχησε σε δίποντο.

Το σημερινό παιχνίδι, κόντρα σε μια ομάδα που έπαιξε με πάθος και τα έδωσε όλα για τη νίκη, αντικατοπτρίζει πλήρως το επίπεδο της φετινής Γ Εθνικής, όπου όλοι οι συμμετέχοντες έχουν τη δική τους δυναμική.

Κορυφαίος παίκτης των γηπεδούχων ο Γιώργος Φούντας, που σημείωσε 23 πόντους ενώ για τον ΑΟΚ πρώτος σκόρερ αναδείχτηκε ο Αλέξης Βλάχος με 15 και ακολούθησε ο Ιωακείμ Μαυρίδης με 14.

Δηλώσεις προπονητών στο trikalaola.gr :

Δημήτρης Μητσιάδης : «Αυτή είναι η Γ’ Εθνική… Εμείς κάναμε το παιχνίδι θρίλερ. Αυτή η ομάδα έχει μέλλον, είμαστε στην αρχή ακόμα και μπορεί να παίξει καλό μπάσκετ. Τα παιδιά πήρανε την νίκη μόνοι τους και δύσκολα θα κερδίσει άλλη ομάδα εδώ».

Θωμάς Τούσας: «Οι Ίκαροι διαθέτουν έμπειρους παίκτες. Ολιγωρήσαμε και τους δώσαμε το δικαίωμα στα τελευταία λεπτά να μπουν ζεστά στο ματς. Κρίμα, γιατί έγινε σημαντική προσπάθεια από τα παιδιά. Ευελπιστώ να γίνει καλό πρωτάθλημα… Καλή συνέχεια στους Ίκαρους και ευχαριστούμε για την φιλοξενία».

Δεκάλεπτα: 21-18, 31-32, 53-53, 69-68

Διαιτητές: Φούντζηλας, Πράττος

Ίκαροι Τρικάλων (Μητσιάδης): Μέξης 7, Φούντας Φ. 10, Γκότσης 2, Αργύρης Ν., Μπαρμπαρούσης, Χατζής 6, Τζούρβας 8, Θανασάρας, Αργύρης Σ. 5, Στάνκοβιτς 8, Φούντας Γ. 23, Θεοδώρου.

ΑΟΚ Βέροιας (Τούσας): Τρουμπούκης 5, Ουσουτζόγλου 4, Σισμάνης 8, Γκανάς 8, Βλάχος 15, Μακρίδης 14, Λέφας 4, Γιαννουζάκος 10, Καπνάς, Γιαννόπουλος.

Φίλιππος Βέροιας-Ιωνικός Ιωνίας 80-58

Η ομάδα του Δημήτρη Γκίμα έδειξε από το ξεκίνημα του αγώνα την ανωτερότητα της απέναντι στους φιλοξενούμενους και προηγήθηκε με 6 πόντους του Ηλία Μόρα με 11-5 στο 5ο λεπτό.
Ο Ιωνικός με σουρ απο την περιφέρεια προσπάθησε να μειώσει την διαφορά χωρίς όμως αποτέλεσμα. Με ασφυκτική άμυνα οι παίκτες του Φιλίππου κατάφεραν να ανεβάσουν την διαφορά στο +13 (22-9 στο 7'). Το δεκάλεπτο τελείωσε με 27-18. Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Φίλιππος συνέχισε να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων με τον Ιωνικό να κυνηγάει το σκορ.

Το σκορ διαμορφώθηκε στο 15' σε 37-23 και 40-25 στο 17'. Το ημίχρονο βρήκε την ομάδα της Βέροια μπροστά με 47-30.

Στο 24' ο Φίλιππος ανέβασε για πρώτη φορά την διαφορά στο +20 (54-34) ξεσηκώνοντας τους πολυπληθείς φιλάθλους ενώ ο Φαίδων Παραπούρας με τρίποντο στο 26' έκανε το 57-36 και ο Ευθύμης Κοθράς το 60-36. στο 27'. Το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με σκορ 69-42. Στο τεταρτο δεκάλεπτο ο παιχνίδι είχε διαδικαστικό χαρακτήρα με τον ομάδα του Γκίμα να τελειώνει το μάτς με σκορ 80-58 με καλάθι του νεαρού Τσεσμετσίδη έπειτα απο ασσίστ του Ποταμόπουλου.

Δεκάλεπτα: 27-18, 47-30, 69-42, 80-58

Διαιτητές: Εκίζογλου, Λαδάς

Φίλιππος Βέροιας (Γκίμας, Μπλατσιώτης): Κοθράς 16 (2), Μόρας 13, Τσιαγκλάκανος 10 (2), Παραπούρας 12 (2), Σουτζόπουλος 12 (1), Καντάρκος, Καβαργύρης 2, Τσεσμεζίδης 2, Τόκας Π, Τόκας Α 3 (1), Ποταμόπουλος, Μαρκόπουλος 10 (2).

Ιωνικός Ιωνίας: Μητακίδης 4, Βαρίτης 3, Γεωργιαδης 17 (2), Κούτε, Μαδεμλής 2, Παουλεάνου 5 (1), Δελλής 5 (1), Γιαννούλης, Σιδηροηλίας 11, Αναστασιάδης 11.

Δεκάλεπτα: 19-15, 29-34, 48-49, 70-62

Διαιτητές: Τσακαλογιάννης, Μπακετέα

ΓΕ Αγρινίου (Φαράντος): Βακουφτσής, Αυφαντόπουλος, Μπεκατώρος 7 (1), Σταμουλάκης 6 (1), Λιόκαυτος, Μπαρούχας 23 (1), Σαπλαούρας, Τσώλος 1, Μπόσμος 14, Δάρλας 10 (2), Βασιλείου 9, Βούλγαρης.

ΑΓΣ Ιωαννίνων (Τσουκανέλης): Γεωργίου 13, Ζαμπέτης 6, Μπαρτζώκας, Καλφαλίδης, Αντωνίου 8, Παπαγιάννης 4, Τσίγκας, Μάκης 4, Παπανικολάου, Εξαρχόπουλος 13 (2), Φίλιος 8, Θώδης 6.

Δεκάλεπτα: 23-15, 40-29, 63-38, 77-56

Διαιτητές: Ντόγκας, Χατζηχαρίσης

Φαίακας Κέρκυρας (Κοντογιάνης): Ματενίδης 6 (1), Νεδέλκος 6, Χατζόπουλος 15, Σπιτιέρης 4, Μακρίδης 9 (1), Περούλης Ε. 23 (1) Περούλης Α. Μαγκανάς 3, Αγάθος, Ούστογλου, Στεργίου1, Βογιατζής 10 (1).

Πρωτέας Γρεβενών (Μουρουζίδης): Μαρκόπουλος 6, Γούλας, Καλογεράτος 6 (1), Μιχαηλίδης 3 (1), Ρίγκος 9, Κολοβός, Κλωναράς 10, Τακίδης 8, Μπόζιαρης 2, Χατζόβουλος 3, Τζήμου 37 (3), Κόττας.