ΣΤΕΙΛΤΕ ΜΑΣ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ-ΣΧΟΛΙΑ-ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ-ΝΕΑ ΓΙΑ ΤΙΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ ΤΗΣ ΄Γ ΕΘΝΙΚΗΣ-ΕΣΚΑ-ΕΣΚΑΝΑ ΣΤΟ MAIL SPORTSOFFICERS@GMAIL.COM Ή ΣΤΗ ΣΕΛΙΔΑ ΜΑΣ ΣΤΟ FACEBOOK

Τετάρτη 18 Οκτωβρίου 2017

Λάμψη κορυφής για τον Φάρο Κερατσινίου (Β΄ Εφήβων)

Μόνος στην κορυφή παρέμεινε ο Φάρος Κερατσινίου ο οποίος διατήρησε το αήττητο του επικρατώντας επί της Τερψιθέας ενώ η Ελευθερία Μοσχάτου, με εύστοχη βολή στα 10 δεύτερα, κατάφερε να ''κλέψει'' το ροζ φύλλο από την Ένωση Αμφιάλης. Με το διπλό απέδρασε από τον Κορυδαλλό ο Ιωνικός Νικαίας με αντίπαλο την Προοδευτική ενώ η ΕΑ Νίκαιας επέστρεψε στις επιτυχίες μετά το διπλό κόντρα στην Δραπετσώνα όπως και ο Εθνικός ο οποίος ''προστάτεψε'' την έδρα του επί του Αλίμου. Επίδειξη δύναμης έκανε η Ηλεκτρούπολη απέναντι στην ουραγό Ηλεκτρούπολη. SPORTSOFFICERS -Μαριάννα

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 5ης αγ.:

ΕΘΝΙΚΟΣ ΟΦΠΦ ΑΛΦ ΑΛΙΜΟY 66 61

ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΜΟΣΧΑΤΟΥ ΑΟ ΕΝΩΣΗ ΑΜΦΙΑΛΗΣ ΑΠΣ 51 50

Ματς για γερά νεύρα ήταν ο αποψινός αγώνας των Εφήβων μας εναντίον της Ένωσης Αμφιάλης, με τελικό νικητή την ομάδα μας, με σκορ 51-50.  Παρότι στο 1ο δεκάλεπτο χάναμε και με 11 πόντους διαφορά, καταφέραμε να "γυρίσουμε" το παιχνίδι και να προηγηθούμε στο ημίχρονο με 25-23. Όμως όλο το 3ο δεκάλεπτο και λίγο η αρχή του 4ου ήταν καταστροφική, με αποτέλεσμα 6':30'' πριν το τέλος να είμαστε πάλι  πίσω στο σκορ με -12 πόντους. Από εκεί άρχισε η αντεπίθεση, ροκανίζοντας σιγά-σιγά τη διαφορά και φτάσαμε στα τελευταία 10'', με το σκορ ισόπαλο (50-50), όπου έχοντας την κατοχή για επίθεση κερδίσαμε φάουλ κι ευστοχήσαμε μόνο στη μία βολή, διαμορφώνοντας  το τελικό 51-50 υπέρ μας.  Τα τελευταία 9,3'' μόνο εύκολα δεν ήταν για την άμυνά μας, αλλά ευτυχώς δεν δεχτήκαμε το καλάθι και πήραμε το ροζ φύλλο. Να σημειώσουμε ότι, ειδικά απόψε, η αστοχία μας ήταν εκνευριστική και στα ελεύθερα σουτ και μέσα στη ρακέτα αλλά και στις βολές.

Δεκ.:  11-17 , 25-23 , 34-44 , 51-50

Α.Ο.Ε.Μ. ( Σιγάλας ): Χρονόπουλος 14 (2), Παχής 1, Παλουκάκος © 2,  Παντέρμος 5, Καλαϊτζής 13 (3), Μπουρσούκης 8 (1), Μεταξάς 2, Ζενελι 5 (1), Δημητρόπουλος 1,  ( δεν έπαιξαν : Παπαδόπουλος, Σαρμουσάκης, Τζάφα ) .

ΑΜΦΙΑΛΗ ( Καλυβιανάκης, Δρουβιώτης ):  Ραμάκης 2, Τουμαζάτος 2, Τσαφος © 6, Τσολάκογλου 4, Ζαννος , Μπγιαλας 21 (1), Καλπάκος 9 (2),  Γιαννουσιάδης , Κρινης 1,  Αμπρασι 5 (1)  .