Κρόνος Αγ. Δημητρίου - ΠΟΚ Εσπερος 96-101 (κ.α. 74-74, παρ. 86-86)

Νίκη Αμαρουσίου - Λοκρός Αταλάντης 44-70

Φύλλα αγώνα

Άρης Πετρούπολης – Έσπερος Λαμίας 75-77

Δεκάλεπτα: 18-19, 33-36, 52-58, 75-77

Διαιτητές: Φάκαρος, Μαρίγλη

Σπουδαίο διπλό για τον Έσπερο Λαμίας και επιστροφή στις επιτυχίες, με την ομάδα του Σοφογιάννη να παίρνει το ροζ φύλλο αγώνος στην Πετρούπολη απέναντι στον Άρη με 75-77!

Μεγάλο ντέρμπι που πήγαινε πόντο-πόντο από την αρχή  μέχρι το τέλος.

Στο β’ ημίχρονο ο Έσπερος βρήκε πολύτιμες λύσεις από την περιφέρεια με τους Κατράνα και Δαχρεντζή κατά κύριο λόγο να ευστοχούν σε καθοριστικά σουτ τριών πόντων.

Στα τελευταία λεπτά ο κορυφαίος Παπαργυρόπουλος με 6 πόντους οδήγησε τον Έσπερο στη μεγάλη νίκη με 77-75.

Άρης Πετρούπολης (Παπαδόπουλος): Μόκας 17(1), Βενιτουράκης 14(1), Χανιάς 2, Κουλούρης, Κούτρας, Μπούτρης 19, Γιατράκος, Χριστόπουλος, Μακρυγιάννης 8(1), Μπέλη 10.

Έσπερος Λαμίας (Σοφογιάννης): Στογίλκοβιτς, Μπερτσιμάς, Σέττος 5(1), Πάππος 7(1), Ρουμελιώτης 5(1), Τριανταφυλλίδης, Φύκας 4, Παπαργυρόπουλος 26, Φούντας 2, Δαχρεντζής 13(1), Κατράνας 14(3), Παπανικολάου.

Νίκη Αμαρουσίου - Λοκρός 44-70

Δεκάλεπτα: 18-14, 35-36, 42-58, 44-70

Διαιτητές: Μπανασάκης, Κώτσου

Στο πρώτο ημίχρονο το ματς ήταν στον πόντο (35-36), αλλά η συνέχεια ανήκε αποκλειστικά στον Λοκρό που στην καλύτερη μακράν αμυντική του εμφάνιση, πήρε το ροζ φύλλο αγώνος κερδίζοντας με 44-70, δεχόμενος στο β’ ημίχρονο μόλις 9 πόντους!

Η ομάδα της Αταλάντης πέρασε…χειροπέδες στους γηπεδούχους στο β’ ημίχρονο, κλείνοντας όλους τους διαδρόμους προς το καλάθι της.

Η γ’ περίοδος έκλεισε με επιμέρους σκορ 7-22 με τον Λοκρό να καθαρίζει το ματς (42-58), για να ακολουθήσει ένα ακόμα εντυπωσιακό δ’ 10λεπτο με το επιμέρους σκορ αυτή τη φορά να είναι 2-12 (!) για να λήξει το ματς με 44-70 για τον Λοκρό!

Νίκη Αμαρουσίου (Καλλιώρας, Αναστασίου): Τσεκίνης 3(1), Δαμάς 10(2), Μιχαλάκης 2, Σίδερης 2, Κυπριτζόγλου 10(1), Σκούταρης 5(1), Θωμάκης 8, Τσεκίνης Ανδρ. 2, Καμίνης 2, Ντέντα.

Λοκρός (Ζαρονικόλας, Σεργιάννης): Διαμαντής, Ρούζιος, Μπόλματης 2, Μπουλαντζάς, Παναγιωτίδης 16, Σάκοτα 10, Μάτος Αν. 15, Μάτος Αγγ. 13(3), Ρετσινάς 14(1), Θεοδώρου.

Δεκάλεπτα : 23-21, 41-42, 59-64, 74-74, 86-86, 96-101

Διαιτητές: Αντωνιάδης, Παπαδόπουλος Χ.

Ο αγώνας είχε συγκλονιστική εξέλιξη, με την κανονική διάρκεια να λήγει 74-74 καθώς οι γηπεδούχοι αστόχησαν στα 20”. Στα 0.4” πριν την λήξη της πρώτης παράτασης και με το σκορ στο 83-86, ο Κρόνος έκλεψε την μπάλα ύστερα από επαναφορά του Έσπερου και ο Ζαραϊδώνης κέρδισε φάουλ σε προσπάθεια για τρίποντο. Με 3/3 έστειλε το ματς στο δεύτερο πεντάλεπτο, όπου Έσπερος ήταν ψυχραιμότερος και έφτασε στο διπλό.

ΓΣ Κρόνος Αγ. Δημητρίου (Παπαμάρκος): Ζαραϊδώνης 13(1), Στραγανιώτης 9(1), Νάτσος 13(4), Ξιούρας 12(4), Πουρνάρας 3, Κακαργιάς, Κόης 13(1), Κοσμετάτος 2, Σολωμός 29, Μαλτέζος, Πετράκος, Ανδρεάτος 2.

ΠΟΚ Έσπερος (Γράψας) : Αγγελόπουλος 15(1), Καραγιαννίδης 11(3), Χατζηκίδης 10(1), Καρλάφτης 6(1), Χαρούνι Ν. 3, Κατσούρης 9(3), Κρητικός, Βλασσόπουλος 14, Χαρούνι Κ. 23, Καράμπελας, Βάρσος 4(1), Πρόγκας 6.

Δεκάλεπτα: 23-17, 38-39, 59-53, 77-76

Διαιτητές: Λαμπίρης, Καραμπητσάκος

ΟΦΗ (Καρλάφτης): Μητρόπαπας 2, Κριθινάκης 6, Μαϊστρέλης 3(1), Τσερκιτζόγλου 6(2), Καραλής 20(3), Καρλάφτης 6, Αγαπιάδης 23(1), Βασιλειάδης 11(1), Χριστάκης, Τσιλόγλου, Κυρίτσης, Πάλλης.

Άρης Νικαίας (Ζερβουδάκος): Καρυπίδης 12, Στογιάνοβιτς 14(2), Καννάς 3, Θαλασσινός 10(1), Γαλίτης 4, Κόλλιας 10, Δρίβας 15(2), Καπετάνιος.

Πεντέλη - ΑΟΚ Χανίων 66-60

Δεκάλεπτα: 19-11, 32-31, 47-48, 66-60

Διαιτητές: Μαρινάκης, Μπακετέα

Πεντέλη (Χαρτοματσίδης): Παπανδρέου 12, Μάντζιος, Γεωργακόπουλος 8, Λίτσο 10(2), Νάσης, Κωνσταντάκος, Ντάλλης 4, Νίφορας 2, Μούλας 4, Μπίγκος 9(1), Σαλτουρίδης, Μαλούκος 17.

ΑΟΚ Χανιά (Θεοδωράκης): Παπαδάκης, Κουτσαυδής, Αλεξίου 14(2), Υφαντόπουλος 4, Σαράντης 7(1), Μπαγάκης 3(1), Πούρος 2, Σκαμνάκης, Αράπης 6(2), Αδοντάκης 2, Τασιούδης 20 (2), Κοντογιάννης.

Δεκάλεπτα: 17-14, 32-31, 46-46, 65-70

Διαιτητές: Αργυρούδης, Χριστοδουλάκης

Ο Ερμής Σχηματαρίου κέρδισε στο ντέρμπι της αγωνιστικής την Παναγίτσα στη Χαλκίδα με 65-70, κάνοντας το 3/3 απέναντι στις ομάδες από την ίδια περιφέρεια, κλείνοντας ιδανικά το 2017 και πετυχαίνοντας την 4η συνεχόμενη νίκη στο πρωτάθλημα της Γ’ Εθνικής!

Μεγάλο ντέρμπι, μπροστά σε αρκετό κόσμο που σχεδόν γέμισε το κλειστό της Πειραϊκής, σε ένα ματς που κρίθηκε στις λεπτομέρειες, αλλά και στη στόφα κάποιων παικτών του Ερμή.

Ο Γκρινιάρης ήταν σήμερα πραγματικός ηγέτης, αλλά σπουδαία ήταν και η επιθετική συνεισφορά του Πανταζή στο κρίσιμο τελευταίο 10λεπτο.

Η Παναγίτσα από την πλευρά της έβαλε δύσκολα στον Ερμή που ήταν έτσι και αλλιώς το φαβορί, βρήκε λύσεις κυρίως στο πρώτο ημίχρονο στην επίθεση από αρκετούς παίκτες μην περιμένοντας τα πάντα από τον Γκιζογιάννη, αλλά δεν είχε το βάθος στον πάγκο ώστε να έχει καλύτερη τύχη στο ντέρμπι.

ξεκίνησε πάντως καλύτερα και μετά το 0-2 του Γκρινιάρη απάντησε με σερί 10-0 για να περάσει μπροστά με 10-2 και να αναγκάσει τον Τσαούση στο πρώτο ταίμ-άουτ.

Ο Ευβοιώτης προπονητής πήγε με κοντό σχήμα στην αρχή, με τον Μαρμαρινό να μπάινει στη β’ περίοδο έχοντας καταλυτική παρουσία.

Με τρίποντο του Γκρινιάρη, που ιδίως στο πρώτο ημίχρονο ήταν χάρμα ιδέσθαι, ώστε να απορείς τι ζητάει αυτός ο παίκτης σε γήπεδα της Γ’ Εθνικής, ο Ερμής πέρασε μπροστά για πρώτη φορά με 19-21 στο 6:30 για το τέλος του ημιχρόνου που τελείωσε με 32-31 υπέρ της Παναγίτσας.

Στο β’ ημίχρονο ο πολύ καλός Γκρινιάρης πλαισιώθηκε στην τελευταία περίοδο από τον εξαιρετικό και στην επίθεση Πανταζή και σε συνδυασμό με την καλή ομαδική άμυνα πάνω στον Γκιζογιάννη ο Ερμής πήρε αέρα 3-5 πόντων.

Στο 63-66 ο Σκεμπές έχασε ένα δύσκολο τρίποντο από τη γωνία, ο Πανταζής έβαλε τις βολές (63-68), οι δύο ομάδες πήγαν από μια φορά στη γραμμή της…φιλανθρωπίας ευστοχώντας αμφότερες, για να λήξει το ματς υπέρ του Ερμή με 65-70!

Παναγίτσα (Κωνσταντινίδης): Σκεμπές 8, Καρβούνης 3, Αδαμόπουλος 9(1), Θεοδωράκος 11(3), Γκιζογιάννης 27, Δρακάκης 4, Χοτζάλι, Μαντζάκος, Περσίδης, Σβορώνος 3(1).

Ερμής Σχηματαρίου (Τσαούσης, Σολομωνίδης): Πανταζής 17, Θωμάς 4, Γκρινιάρης 25(1), Σπηλιόπουλος 13(3), Μαρμαρινός 11, Κολοβός, Φλώτσιος, Κώνστας, Αγγελέτος, Τσιριμώκος, Γυφτονικολός.