ΣΤΕΙΛΤΕ ΜΑΣ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ-ΣΧΟΛΙΑ-ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ-ΝΕΑ ΓΙΑ ΤΙΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ ΤΗΣ ΄Γ ΕΘΝΙΚΗΣ-ΕΣΚΑ-ΕΣΚΑΝΑ ΣΤΟ MAIL SPORTSOFFICERS@GMAIL.COM Ή ΣΤΗ ΣΕΛΙΔΑ ΜΑΣ ΣΤΟ FACEBOOK

Κυριακή 21 Ιανουαρίου 2018

«Μάγκας» στο ντέρμπι ο Έσπερος Λαμίας (Γ2 Εθνική)

Θριαμβευτής ήταν το βράδυ του Σαββάτου, ο Έσπερος Λαμίας στο ντέρμπι της αγωνιστικής, επικρατώντας του ΟΦΗ στο Χαλκιοπούλειο με σκορ 61-56. Ανεβάζοντας στροφές στην επανάληψη, οι παίκτες του Γιάννη Σοφογιάννη πανηγύρισαν πολύ σημαντική νίκη και διατηρούνται σε επαφή με την κορυφή της βαθμολογίας. SPORTSOFFICERS -Μαριάννα

Κορυφαίος για τους Λαμιώτες ο Σέττος που σταμάτησε στους 20 πόντους. Άλλους 18 πέτυχε ο Κατράνας και 10 ο Ρουμελιώτης.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι στα πρώτα του λεπτά, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι-χέρι μέχρι το 7-7. Στο σημείο εκείνο, ο ΟΦΗ «έχτισε» μια διαφορά, προηγήθηκε με σκορ 18-11, για να πάει στο δεκάλεπτο με το +9 και 21-12. Στη δεύτερη περίοδο ο Έσπερος επιχείρησε να ροκανίσει τη διαφορά και μείωσε σε 23-16, για να ξεφύγουν στο +11 οι φιλοξενούμενοι (27-16). Με ψυχραιμία στο παιχνίδι τους, οι Λαμιώτες επέστρεψαν και μείωσαν σε 29-25. Παρότι δε οι Κρητικοί πήραν κρίσιμα καλάθια, οι παίκτες του Γιάννη Σοφογιάννη πήγαν με το -6 στα αποδυτήρια (36-30).

Ο ΟΦΗ πήρε και πάλι προβάδισμα εννιά πόντων (39-30) στο ξεκίνημα του τρίτου δεκαλέπτου, όμως η απάντηση του Εσπέρου ήταν άμεση και μείωσε στους τέσσερις (39-35). Η ομάδα της πόλης μας με σωστές επιλογές στην επίθεση παρέμεινε κοντά στο σκορ (42-39) και παίζοντας έξυπνα στην άμυνα κατάφερε να μειώσει στον πόντο (44-43) και να πάει με προβάδισμα, 46-44 στην τελευταία περίοδο.

Το παιχνίδι εκεί έγινε ντέρμπι. Ο Έσπερος πήρε προβάδισμα τεσσάρων πόντων (48-44), με τον ΟΦΗ να ισοφαρίζει και να περνάει μπροστά στο σκορ (51-48). Οι Κρητικοί διατήρησαν για λίγο το πάνω χέρι, με τους Λαμιώτες να ξανά προηγούνται με 54-53, να παίρνουν μικρή διαφορά και να την διατηρούν μέχρι τέλους. Η κόρνα της λήξης, βρήκε τους παίκτες του Γιάννη Σοφογιάννη νικητές με σκορ 61-56.

Τα δεκάλεπτα: 12-21, 30-36, 46-44, 61-56

ΕΣΠΕΡΟΣ ΛΑΜΙΑΣ (Γιάννης Σοφογιάννης): Στογίλκοβιτς, Μπερτσιμάς, Σέττος 20 (1), Πάππος, Ρουμελιώτης 10, Μαντζούκας, Φύκας 2, Παπαργυρόπουλος 4, Φούντας 1, Δαχρετζης 6 (1), Κατράνας 18 (3), Παπανικολάου

ΟΦΗ (Ράλλης-Καρλαύτης): Μητρόπαππας 2, Κριθινάκης 6, Μαϊστρελης 1, Ισερκίτζογλου, Καμπάκας, Καρλάυτης 2, Αγαπιάδης 10, Βασιλειάδης 3, Κάραλης 18 (4), Σταθάκης, Ισίλογλου, Πάλλης 14.