ΣΤΕΙΛΤΕ ΜΑΣ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ-ΣΧΟΛΙΑ-ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ-ΝΕΑ ΓΙΑ ΤΙΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ ΤΗΣ ΄Γ ΕΘΝΙΚΗΣ-ΕΣΚΑ-ΕΣΚΑΝΑ ΣΤΟ MAIL SPORTSOFFICERS@GMAIL.COM Ή ΣΤΗ ΣΕΛΙΔΑ ΜΑΣ ΣΤΟ FACEBOOK

Δευτέρα 22 Ιανουαρίου 2018

Το στέμμα του χειμώνα στον ΠΟΚ Έσπερο - Ο Λοκρός Αταλάντης φρέναρε την Πεντέλη - Ο Γκρινιάρης ''ξέρανε'' τον Κρόνο - Μεγάλη νίκη ο Άρης Νικαίας (Γ2 Εθνική)

η εικόνα προφίλ του Lokros AtalantisΦωτογραφία του Ερμής Σχηματαριου.

Διαιτητές: Μαρίγλη, Μπακετέα

Το κάκιστο πρώτο του ημίχρονο που τον έφερε πίσω στο σκορ ακόμα και με 22 πόντους στο φινάλε (43-21) πλήρωσε ο ΑΟΚ Χανιά στην αναμέτρηση με τον Έσπερο Καλλιθέας (εκτός έδρας), το απόγευμα της Κυριακής (21/1).

Στην επανάληψη ο ΑΟΚ Χανιά ανέβασε “στροφές¨και μάζεψε τη διαφορά, μειώνοντας στους 12 (62-50) στο 36′, πριν εν τέλει ηττηθεί με 68-52, απέναντι στον πρωτοπόρο Έσπερο Καλλιθέας.

Έσπερος Καλλιθέας (Γράψας): Αγγελόπουλος 6(1), Καραγιαννίδης 7(1), Χατζηκίδης 5(1), Καρλάφτης 3, Χαρούνι 6(1), Κατσούρης 13, Κρητικός, Βλασόπουλος 7, Κ.Χαρούνι 11, Κακαβούλας, Βάρσος 10(1).
ΑΟΚ Χανιά (Θεοδωράκης): Αράπης 3(1), Κουτσαβδής, Αλεξίου, Υφαντόπουλος 11(3), Σαράντης 14(2), Μπαγάκης, Πούρος 2, Σκαμνάκης 6, Κολαρετάκης 2, Αδοντάκης 4, Τασιούδης 10, Παπαδάκης.

Δεκάλεπτα: 12-21, 30-36, 46-44, 61-56
Διαιτητές: Παργιανόπουλος, Δολγυράς

Ανεβάζοντας στροφές στην επανάληψη, οι παίκτες του Γιάννη Σοφογιάννη πανηγύρισαν πολύ σημαντική νίκη και διατηρούνται σε επαφή με την κορυφή της βαθμολογίας.

Κορυφαίος για τους Λαμιώτες ο Σέττος που σταμάτησε στους 20 πόντους. Άλλους 18 πέτυχε ο Κατράνας και 10 ο Ρουμελιώτης.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι στα πρώτα του λεπτά, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι-χέρι μέχρι το 7-7. Στο σημείο εκείνο, ο ΟΦΗ «έχτισε» μια διαφορά, προηγήθηκε με σκορ 18-11, για να πάει στο δεκάλεπτο με το +9 και 21-12. Στη δεύτερη περίοδο ο Έσπερος επιχείρησε να ροκανίσει τη διαφορά και μείωσε σε 23-16, για να ξεφύγουν στο +11 οι φιλοξενούμενοι (27-16). Με ψυχραιμία στο παιχνίδι τους, οι Λαμιώτες επέστρεψαν και μείωσαν σε 29-25. Παρότι δε οι Κρητικοί πήραν κρίσιμα καλάθια, οι παίκτες του Γιάννη Σοφογιάννη πήγαν με το -6 στα αποδυτήρια (36-30).

Ο ΟΦΗ πήρε και πάλι προβάδισμα εννιά πόντων (39-30) στο ξεκίνημα του τρίτου δεκαλέπτου, όμως η απάντηση του Εσπέρου ήταν άμεση και μείωσε στους τέσσερις (39-35). Η ομάδα της πόλης μας με σωστές επιλογές στην επίθεση παρέμεινε κοντά στο σκορ (42-39) και παίζοντας έξυπνα στην άμυνα κατάφερε να μειώσει στον πόντο (44-43) και να πάει με προβάδισμα, 46-44 στην τελευταία περίοδο.

Το παιχνίδι εκεί έγινε ντέρμπι. Ο Έσπερος πήρε προβάδισμα τεσσάρων πόντων (48-44), με τον ΟΦΗ να ισοφαρίζει και να περνάει μπροστά στο σκορ (51-48). Οι Κρητικοί διατήρησαν για λίγο το πάνω χέρι, με τους Λαμιώτες να ξανά προηγούνται με 54-53, να παίρνουν μικρή διαφορά και να την διατηρούν μέχρι τέλους. Η κόρνα της λήξης, βρήκε τους παίκτες του Γιάννη Σοφογιάννη νικητές με σκορ 61-56.

Έσπερος Λαμίας (Σοφογιάννης): Στογίλκοβιτς, Μπερτσιμάς, Σέττος 20(1), Πάππος, Ρουμελιώτης 10, Μαντζούκας, Φύκας 2, Παπαργυρόπουλος 4, Φούντας 1, Δαχρετζής 6(1), Κατράνας 18(3), Παπανικολάου.
ΟΦΗ (Ράλλης, Καρλαύτης): Μητρόπαππας 2, Κριθινάκης 6, Μαϊστρέλης 1, Ισερκίτζογλου, Καμπάκας, Καρλαύτης 2, Αγαπιάδης 10, Βασιλειάδης 3, Κάραλης 18(4), Σταθάκης, Ισίλογλου, Πάλλης 14.

Δεκάλεπτα: 18-23, 40-54, 64-77, 86-93
Διαιτητές: Σκαλτζής, Καλόγριας
Άρης Πετρούπολης (Γαλέος): Μόκκας 15(1), Βενιτουράκης 10(2), Χάνιας-Πανταζής, Κουλούρης 13, Μακρυγιάννης 14(3), Μπούτρης 18(1), Γιατράκος 4, Κυρίτσης, Χριστόπουλος, Μπέλη 12.
Νίκη Αμαρουσίου (Χρυσόγελος): Τσέκενης Γ., Δανάς 10(2), Ταφίλι, Σταμάτης 21(6), Κοντογιάννης 15(1), Κυπριτζόγλου 11, Λιούλης, Σιδέρης, Κουκάκης 31, Τσέκενης Α. 1, Κανύχης 4, Ευαγγελούλης.

Δεκάλεπτα: 15-16, 34-35, 55-47, 72-69
Διαιτητές: Λογοθέτης, Μαρινάκης

Ο αγώνας ήταν ντέρμπι από την αρχή μέχρι το τέλος. Στο ημίχρονο η Πεντέλη ήταν οριακά μπροστά στο σκορ με 34-35, με τους γηπεδούχους να κάνουν ένα εντυπωσιακό γ’ 10λεπτο όταν με τη βοήθεια του κόσμου τους πέτυχαν ένα επιμέρους σκορ 21-12 και προσπέρασαν στο σκορ με 55-47.

Στην τελευταία περίοδο η Πεντέλη πλησίασε εκμεταλλευόμενη την αποβολή με δύο αντιαθλητικά φάουλ του Ανέστη Μάτου και στο τέλος…έσπασαν καρδιές! Το ντέρμπι πήγε στις βολές ο Λοκρός προηγήθηκε με 72-69 και στην τελευταία επίθεση η Πεντέλη πήγε στο τρίποντο για την ισοφάριση, αστόχησε, πήραν όμως το επιθετικό ριμπάουντ για να αστοχήσει και στο δεύτερο τρίποντο ο Μπίγκος και το 72-69 να είναι το τελικό αποτέλεσμα του αγώνα!

Λοκρός Αταλάντης (Ζαρονικόλας): Διαμαντής 2, Ρούζιος 10(1), Μπολμάτης, Μπουλαντζάς, Παναγιωτίδης 6(1), Σάκοτα 22, Μάτος Αν. 12, Μάτος Αγγ. 15(1), Ρετσινάς 4.
Πεντέλη (Χαρτοματσίδης): Παπανδρέου 17(1), Νάσσης, Γεωργακόπουλος 5(1), Λίτσο 8(1), Αποστολόπουλος 5(1), Νιφόρας, Ντάλλης 4, Πορτελάνος, Μουλάς 11(1), Μπίγγος 5(1), Σαλτουρίδης, Μαλούκος 14.

Άρης Νικαίας - ΒΑΟΛ Χιου 70-66
Δεκάλεπτα: 18-15, 35-27, 48-44, 70-66
Διαιτητές: Φάκαρος, Καρανικόλα Ελ.

Άλλη μια εκτός έδρας ήττα στις λεπτομέρειες για την ανδρική ομάδα του ΒΑΟΛ Χίου, αυτή τη φορά στη Νίκαια από τον τοπικό ΑΡΗ με σκορ 70-66. Ο αγώνας κρίθηκε από τα πολλά λάθη των παικτών του Βούρειου καθώς στα τελευταία κρίσιμα λεπτά, και μετά από άλλη μια ανατροπή στο σκορ, έκαναν απανωτές κακές επιλογές δίνοντας την ευκαιρία στους έμπειρους γηπεδούχους να φτάσουν δίκαια στη νίκη. Με το σκορ στο 67-66 ο Βούρειος είχε λάθος πάσα στον αιφνιδιασμό, ενώ πέρα από την τελευταία λάθος επαναφορά (με το σκορ στο 68-66) πέταξε κι άλλες ευκαιρίες ώστε να φύγει νικητής από το ΔΑΚ Νίκαιας. Οι πρωταθλητές Αιγαίου είχαν την ατυχία να έχουν σε μέτρια μέρα πολλά από τα βασικά ατού τους και δεν κατάφεραν να διευρύνουν το 20-25 που διαμόρφωσαν στη 2η περίοδο. Αντ' αυτού βρέθηκαν και πάλι πίσω στο σκορ (η διαφορά έφτασε μέχρι το -12) ανατρέποντας στο τέλος την κατάσταση, χωρίς όμως να καταφέρουν να προσπεράσουν λόγω των προαναφερόμενων λαθών που αποδείχτηκαν μοιραία για την έκβαση του αγώνα. Έτσι η ομάδα του Παντελή Βούλικα ολοκλήρωσε τον Α΄ Γύρο με 6-6 και πλέον ξεκινάει τον 2ο από την Αταλάντη, την ερχόμενη Κυριακή. Ο Χρήστος Ανδρουλάκης (14(2)), ο Λεωνίδας Μπουμπάρης (14) και ο Βαγγέλης Τσουρής (13(2)) οδήγησαν τον ΒΑΟΛ Χίου με τον Καρυπίδη (25)(2) και το μοιραίο κλέψιμο στον χιώτικο αιφνιδιασμό που θα έφερνε μπροστά τον Βούρειο 24΄΄ πριν τη λήξη) να είναι ο καλύτερος για τους νικητές.

Άρης Νικαίας (Ζερβουλάκος): Καρυπίδης 25(2), Στογιάνοβιτς 2, Καννάς 4, Κοροπούλης, Θαλασσινός 3(1), Κόλλιας 17, Καπετάνιος, Δρίβας 15(2), Βλάμης 4
ΒΑΟΛ Χίου (Βούλικας): Σαμιώτης, Γεωργαντάς 3, Ανδρουλάκης 12(2), Σουλίκας 4, Βούτας, Αγγελίδης 11(1), Καραφάντης, Τσουρής 13(2), Νακόπουλος, Τροβάς, Μπούμπαρης 14, Κωνσταντινάκος 9(2)

Ερμής Σχηματαρίου - Κρόνος Αγίου Δημητρίου 58-56
Δεκάλεπτα: 17-23, 29-32, 44-44, 58-56
Διαιτητές: Κουτσοδήμος, Μαγκαφάς

Ντέρμπι για γερά νεύρα αλλά και για μεγάλους παίκτες! Με το σκορ 56-56 απέμεναν 15′ δευτερόλεπτα για το φινάλε! Ο Τσαούσης έδωσε τη μπάλα και την εντολή για την τελευταία επίθεση στον Γκρινιάρη.

Ο έμπειρος γκαρντ του Ερμή, χόρεψε όλη την άμυνα του Κρόνου, έφτασε μέχρι το αντίπαλο καλάθι πετυχαίνοντας σε νεκρό χρόνο ένα από τα πιο σημαντικά δίποντα της καριέρας του αλλά και της ομάδας του! Ο Ερμής νίκησε με 58-56, άφησε πίσω την βαριά ήττα στην Κρήτη δείχνοντας ικανός να πρωταγωνιστήσει μέχρι τέλους!

Το ματς εξελίχθηκε απολύτως προβλέψιμα. Οι δύο ομάδες έχοντας καταλάβει τη σημασία του αγώνα είχαν άγχος, με άσχημα ποσοστά στην επίθεση  και με το μεγαλύτερο βάρος να πέφτει στην άμυνα.

Μετά την πρώτη περίοδο ο Ερμής είχε να διαχειριστεί και το -10 που βρέθηκε προς στιγμή και τα κατάφερε μια χαρά μαζεύοντας το σκορ στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου (29-32).

Η συνέχεια ήταν…ακατάλληλη για καρδιακούς! Το ντέρμπι πήγαινε στον πόντο, με σκληρές άμυνες, με άσχημα ποσοστά στα σουτ αλλά και στις βολές κυρίως για τους γηπεδούχους. Ο Ερμής πήρε το προβάδισμα προς το τέλος αλλά δεν ήτα ασφαλείας. Ο Κρόνος ισοφάρισε σε 56-56 και απέμεναν  15 δευτερόλεπτα. Η συνέχεια γνωστή. Η μπάλα στον Γκρινιάρη και από εκεί στο καλάθι του Κρόνου για το 58-56 που πανηγυρίστηκε δεόντως δικαιολογημένα από τους γηπεδούχους!

Ερμής Σχηματαρίου (Τσαούσης, Σολομωνίδης): Κοσμετάτος, Πανταζής 8, Θωμάς 1, Γκρινιάρης 18(1), Κολοβός 7(1), Κώνστας, Λούκας, Σπηλιόπουλος 4, Αγγελέτος, Τσιριμώκος 3(1), Γυφτονικολός 8, Μαρμαρινός 9.
Κρόνος Αγίου Δημητρίου (Παπαμάρκος): Ζαραϊδώνης 9, Στραγανιώτης 6, Νάτσος 2, Τσιούρας 6(2), Χρονόπουλος 5(1), Κακαριάς 3(1), Κόης 12(1), Πουρνάρας, Σολομός 11, Πετράκος 2, Ανδρεάτος.