ΣΤΕΙΛΤΕ ΜΑΣ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ-ΣΧΟΛΙΑ-ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ-ΝΕΑ ΓΙΑ ΤΙΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ ΤΗΣ ΄Γ ΕΘΝΙΚΗΣ-ΕΣΚΑ-ΕΣΚΑΝΑ ΣΤΟ MAIL SPORTSOFFICERS@GMAIL.COM Ή ΣΤΗ ΣΕΛΙΔΑ ΜΑΣ ΣΤΟ FACEBOOK

Παρασκευή 13 Φεβρουαρίου 2015

Μοιράζει σφαλιάρες η Τερψιθέα, στην 3η παράταση η Προοδευτική, βήμα παραμονής για Παννεαπολικό

Αποτέλεσμα εικόνας για σημα τερψιθεας

Το ωραιότερο τσίκνισμα έκαναν Τερψιθέα, Προοδευτική, ΝΕΜ και Παννεαπολικός μετά τις μεγάλες νίκες που πανηγύρισαν απέναντι στους αντιπάλους τους. Στη Γλυφάδα η Τερψιθέα συνεχίζει να  ''τρελαίνει'' κόσμο μιας και έβγαλε νοκ άουτ και τον Φοίνικα Πειραιά, ενώ η Προοδευτική, μετά από ένα συγκλονιστικό ματς που κρίθηκε στην τρίτη παράταση, ''λύγισε'' την σκληροτράχηλη Αρμενική διατηρώντας την απόσταση ασφαλείας από την ''κόκκινη'' ζώνη. Βήμα σωτηρίας έκανε ο Παννεαπολικός ο οποίος επικράτησε μέσα στην έδρα του απέναντι στη Βουλιαγμένη ενώ η Καστέλλα με πολύ χαμηλό σκορ ''ανάσανε'' απέναντι στον Αετό Καλλιθέας ο οποίος ''έπεσε'' στην ζώνη του υποβιβασμού. Νικηφόρο ήταν το ντεμπούτο Λιτόπουλου - Μάντζαρη στον πάγκο της ΝΕΜ η οποία έκανε επίδειξη δύναμης στο τέταρτο δεκάλεπτο απέναντι στην ΕΑ Νίκαιας ενώ το ντέρμπι ανάμεσα στον Πειραϊκό και την Ευρυάλη αναβλήθηκε λόγω ακαταλληλότητας του γηπέδου στο Σαλπέας για μια ακόμα φορά στο φετινό πρωτάθλημα. SPORTSOFFICERS

Διαιτητές: Αργυρούδης Καλογριάς
ΝΕ ΜΕΓΑΡΙΔΟΣ (Λιτόπουλος Μάντζαρης): Προσελέντης 18(3) Δασκαλούδης 10 , Αβραμίδης 8(2) , Κουλουριώτης 13(1) , Πάνος , Ραφαηλίδης 2 , Θεοδόσης 13(1) , Παρασκευόπουλος 10, Μαργέτης , Κόμπουλης 10 , Μήτσος , Κόλα
ΕΑ ΝΙΚΑΙΑΣ (Αράπης) Κογιώνης 7 , Μπάγιας 2, Ντώνη 15(3) , Ιωαννίδης 9 , Σαρδέλης 12 , Παναγιωτόπουλος , Αρμανίδης 15 , Καραμάνης 4, Ρεπάνης , Γιανδήμας 4

Η ομάδα που το ήθελε πιο πολύ, κέρδισε το παιχνίδι. Γάντι ταιριάζει αυτός ο τίτλος στο ματς και αυτό καθώς η Νίκαια από το πρώτο κι όλας δεκάλεπτο μπήκε πιο αποφασιστικά στον αγωνιστικό χώρο και με τον Προσελέντη σε εκπληκτική κατάσταση, πήρα μία αρχική διαφορά 12 πόντων και όλα έμοιαζαν ότι το ματς θα κρινόταν από νωρίς. Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Νίκαια έκανε την ολική επαναφορά με αποτέλεσμα να βρεθεί το παιχνίδι στο καλάθι, αλλά το γεγονός αυτό λειτούργησε σαν αφύπνιση για τους Μεγαρείς. Στο δεύτερο ημίχρονο, οι γηπεδούχοι επανέκτησαν μία διαφορά 6-8 πόντους και ενώ αρχικά οι Νικαιώτες προσπάθησαν να ξανά προσεγγίσουν, στο τέταρτο δεκάλεπτο η διαφορά άνοιξε περισσότερο, με το τελικό σκορ να είναι το 84-68 και να επιτρέπει στο προπονητικό δίδυμο της ΝΕΜ, Λιττόπουλου-Μάντζαρη, να μπαίνουν με το δεξί στο νέο τους πόστο.

Εκπληκτικός και ξεκάθαρος πρωταγωνιστής της αναμέτρησης ο play maker των γηπεδούχων, Σπύρος Προσελέντης, ο οποίος δεν σκόραρε μόνο, αλλά μοίραζε ασίστ, διευκόλυνε όλο το παιχνίδι των συμπαικτών του και θυμήθηκε τον παλιό καλό του εαυτό, στα αγνά 37 πλέον. Για τους ηττημένους ο Ντώνη με τον Αρμανίδη πάλεψαν για την ομάδα τους, αλλά αυτό δεν ήταν αρκετό.

ΚΑΣΤΕΛΛΑ – ΑΕΤΟΣ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ  48-41  (24-22)

Διαιτητές :Παπαδόπουλος Χ., Φραγκούλη

ΚΑΣΤΕΛΛΑ (Παπαευθυμίου, Δολιανίδης): Παπαδόπουλος Β. 10(2), Λόντος , Γεροδήμος 4 , Λέσι Α. 6(1), Γιαμπάνης 8(1), Παπαδόπουλος Σ. 11(1) ,Ρήγος 2 Λέσι Λ. 2, Μουλαράϊ 5(1)
ΑΕΤΟΣ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ (Σταυρακόπουλος , Χαλκιαδάκης) :Ευσταθίου 4 , Πιστιόλης 5(1) , Μπακάλης 8(2), Μπουζιάνης 9(2) , Κελάδης 4, Πίσσαρης , Καραϊσκάκης , Σαμοίλης 9(1), Βασδέκης 2 , Ζορμπάς

Για ένα ημίχρονο ματσάρα, ανατροπή και νίκη των ''μπλε'' στο τέλος. Στην αρχή το παιχνίδι ήταν ένας μονόλογος της ομάδας της Καλλιθέας. Σκληρές και πετυχημένες άμυνες, εύστοχες προσπάθειες μπροστά και το συν 8 δεν άργησε να γίνει. Μετά από αυτό το καυτό πρώτο πεντάλεπτο για τους Καλλιθεώτες, οι γηπεδούχοι άνοιξαν πανιά και κατάφεραν να ανεβάσουν την ανταγωνιστικότητά τους και να κλείσουν το ημίχρονο δύο πόντους πίσω. Από το δεύτερο ημίχρονο και  μετά, οι δύο Παπαδόπουλοι της Καστέλλας πήραν μπρος και με πολλές δικές τους ενέργειες, η ομάδα τους πήρε κεφάλι στο σκορ και με μία διαφορά 8 πόντων η οποία ποτέ δεν μεταβλήθηκε, πήραν μία τεράστια νίκη, απέναντι σε έναν αντίπαλο ο οποίος από ότι φαίνεται θα παλέψει όλα τα ματς, μέχρι να πετύχει τον μοναδικό σκοπό του για φέτος και δεν είναι άλλος από τη σωτηρία του.
Οι κύριοι Παπαδόπουλοι οι κορυφαίοι των νικητών, με πολύ καλή εμφάνιση επίσης και από τους Λέσι και Γιαμπάνη, ενώ από τους ηττημένους αξίζει να αναφερθεί ότι ο σέντερ της ομάδας τους, Μπουζιάνης, είναι ικανότατος και μακριά από το ζωγραφιστό, ευστοχώντας σήμερα και σε δύο σουτ έξω από τα 6.75

ΠΑΝΝΕΑΠΟΛΙΚΟΣ –ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗ 61-52 (32-27)

Διαιτητές : Μαυρέλης Δελδήμος .

ΠΑΝΝΕΑΠΟΛΙΚΟΣ (Κανδύλης , Τιτάκης) : Σιρόγλου 9, Τζοβάρας , Λουκής 4, Αντιπάτης 9,  Μπίκουλης 14 , Ρίππης 7,  Αντωνουσάκης , Παπαδάκης ,  Θεοδωρικάκος 4, Ρενιέρης 7, Σαγρής 3, Ζήσης4
ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗ (Σκουζής, Μπαλαής ): Τσάβαλος 14, Αθανασόπουλος 2, Καλούδης 5, Κυριακόπουλος 18 , Ελμάσογλου 2, ,Αλεξιάς 3, Σίνας Σ. 2 , Σφυρής 6

Σε ένα παιχνίδι ο θάνατος σου η ζωή μου ο Παννεαπολικός εμφανώς καλύτερος πήρε την νίκη με 61-52 και βύθισε ακόμα περισσότερο την Βουλιαγμένη..'Ένα ημίχρονο μόνο άντεξαν οι φιλοξενούμενοι που με επιθετική αιχμή τον Κυριακόπουλο, κρατήθηκαν κοντά στο σκορ στο πρώτο μέρος. Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Παννεαπολικός έσφιξε την άμυνα, έκλεψε μπάλες, βρήκε εύκολα καλάθια και εκτίναξε την διαφορά από το 32-27 της ανάπαυλας στους 12-15 πόντους. Δεν το παράτησε σε κανένα σημείο το παιχνίδι η Βουλιαγμένη (ως συνήθως) αλλά η διαφορά ήταν μεγάλη για να καταφέρει να μπει ξανά στο ματς.

Τρομερή δουλειά από Αντιπάτη που κατέβασε όλα τα ριμπάουντ και έδωσε και πολλές επιθετικές λύσεις αλλά και από τους Ρενιέρη, Μπίκουλη για τους Βυσσινί με τον Κυριακόπουλο να είναι απελπιστικά μόνος του για την ομάδα του Σκουζή.

ΤΕΡΨΙΘΕΑ – ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΠΕΙΡ. 71-69 (32-35)

Διαιτητές :  Τηγάνης Ι Αντερριώτης
ΤΕΡΨΙΘΕΑ (Λαμπρόπουλος , Βασιλάκος) :Λιανός,  Γιαχνάκης 5, Βασιλικός 8 , Νικολάκης 5,Δοροβίτσας 9(3),  , Βαρβατάκος 5(1), Παπαγιαννόπουλος 3(1) , Μαρκόπουλος 13, Τζίμης 16(2) , Αρώνης , Αηδονίδης 4, Γεωργιάδης 3(1)
ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΠΕΙΡ. (Δρουμπούκης -Ιμπραημάκης) :Ρουμάνι 3(1), , Καραντζής 11(1), Καραντανάς 10(1),   Γιαννακής , Δεβεζόγλου 27(3) , Ρέππας 8 , Κόγκας  3(1) , Κόϊκας 1, Δαουτάκος 6, Δανασής , Κοντοστέργιος, Φακίρης

Μετά τη νίκη επί του Φοίνικα Πειραιά, η Τερψιθέα πέραν της βαθμολογικής ανάσας μπορεί να είναι περήφανη πως έχει ρίξει και τους τρεις πρωτοπόρους στο καναβάτσο και φυσικά πως βρίσκεται σε εξαιρετικό φορμάρισμα. Παιχνίδι για γερά νεύρα από το τζάμπολ με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν κοντά στο σκορ, με το ημίχρονο να κλείνει με 3 πόντους υπέρ της ομάδας του Πειραιά. Στο δέυτερο ημίχρονο δεν αλλάζει κάτι μέχρι τα τελευταία λεπτά του τέταρτου δεκαλέπτου, όπου οι παίχτες της Τερψιθέας ευστοχούν σε δύο συνεχόμενα τρίποντα από τον Τζίμη και φεύγουν μπροστά στο σκορ με 4 πόντους. Ακολουθεί η προσπάθεια του Φοίνικα να αντιδράσει με γρήγορα καλάθια και αντίστοιχα με γρήγορα φάουλ, όπου έστελναν τους γηπεδούχους στις βολές. Αυτό όμως ήταν δίκοπο μαχαίρι για την ομάδα του coach Δρουμπούκη, αφού οι Γλυφαδιώτες με απόλυτη ψυχραιμία στο τελευταίο λεπτό, εκμεταλλεύτηκαν στο απόλυτο την γραμμή της φιλανθρωπίας και πήραν την μεγάλη νίκη. Διακριθέντες για την ομάδα των νοτίων προαστίων οι Τζίμης κ Δοροβίτσας και για τους φιλοξενούμενους ο Δεβεζόγλου.

ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΗ –ΕΝ. ΑΡΜΕΝΙΩΝ  81-77( 65-65) (53-53)(44-44)(28-23)
Διαιτητές :  Χρηστίδης Π., Λαζαρίδης
ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΗ (Παντελάκης , Σιγλέτος): Δογρανλής 10(1)  Σαραντίδης 7 , Φουντής 19(3) , Βήχος , Κοθράς 5, Δαλμυράς 28(3) , Κοντούζογλου , Σιδέρης 3(1), Θωμάς 6 , Κλιγκόπουλος Γ. 3
ΕΝ. ΑΡΜΕΝΙΩΝ  (Νικολαίδης Τσιρωνιάν): Αμπατζής 14, Γετιμιάν 13(3) , Ρουμελιώτης , Μουλάς 18(2) ,Σταματόπουλος 9, Νικολόης 3(1) , Μακρινός 6 , Εμμανουήλ 14, Καλούδης

Με το σκορ να είναι 44-44 πριν τις 3 παρατάσεις, όπως καταλαβαίνετε δεν πέσανε και τα τσιμέντα από πλευράς θεάματος στον Κορυδαλλό. Η σούμα του αγώνα έχει μία Προοδευτική να είναι συνέχεια μπροστά στο ματς με 4-6 πόντους και με ένα μικρό σερί οι Αρμένιοι να καταφέρνουν να ισοφαρίζουν, τελευταία φορά στην κανονική διάρκεια με τρίποντο του Μουλά και να στέλνουν το ματς στην παράταση. Στην πρώτη παράταση και τα 5 λεπτά είχαν τις δύο ομάδες να ακολουθεί η μία την άλλη με αποτέλεσμα το 53-53. Στη δεύτερη όμως, το σκηνικό του αγώνα επανήλθε. Οι Κορυδαλιώτες πήραν και πάλι κεφάλι 6 πόντων στο σκορ, έφτασαν πολύ κοντά στη νίκη, αλλά οι Νεοσμυρνιώτες επανήλθαν εκ νέου και ξανά έδωσαν και πάλι το φιλί της ζωής στην ομάδα τους με ένα έξτρα πεντάλεπτο. Στην τρίτη παράταση η Προοδευτική, έχοντας έναν Δαλμυρά από άλλο πλανήτη, του έδωσε τη μπάλα και αυτός απλά της την επέστρεψε πίσω μαζί με το ροζ φύλο αγώνα.
Από τη στιγμή που το σκορ άνοιξε στις παρατάσεις, η Προοδευτική φαινόταν ότι λογικά θα είχε το πάνω χέρι. Καλός για ακόμα μία φορά ο Φουντής, αλλά ξεκάθαρος MVP της αναμέτρησης ο Κώστας Δαλμυράς, ο οποίος με άμυνα πάνω του, βρισκόμενος στο κέντρο και σουτάροντας με το ένα χέρι, ίσως να έβαλε και το καλάθι της χρονιάς για την κατηγορία. Για τους ηττημένους, Μουλάς, Γιετμιγιάν και Αμπατζής κατάφεραν να ξεχωρίσουν με την απόδοσή τους.

ΠΕΙΡΑΪΚΟΣ - ΕΥΡΥΑΛΗ ΑΝΑΒΛΗΘΗΚΕ
Λόγω ανωμαλιών του παρκέ (θα διεξαχθεί Παρασκευή 20-02)

ΥΓ. Η καλύτερη πεντάδα της εβδομάδας, μαζί με την αναβολή του αγώνα στο Σαλπέας, αναβάλετε και αυτή για αυτήν την αγωνιστική.