ΣΤΕΙΛΤΕ ΜΑΣ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ-ΣΧΟΛΙΑ-ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ-ΝΕΑ ΓΙΑ ΤΙΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ ΤΗΣ ΄Γ ΕΘΝΙΚΗΣ-ΕΣΚΑ-ΕΣΚΑΝΑ ΣΤΟ MAIL SPORTSOFFICERS@GMAIL.COM Ή ΣΤΗ ΣΕΛΙΔΑ ΜΑΣ ΣΤΟ FACEBOOK

Παρασκευή 23 Οκτωβρίου 2015

Κουμπουριά στη Γλυφάδα. Μεγάλο διπλό ο Τελαμώνας, έκανε σεφτέ ο ΑΟΝΑ. (΄Β Εσκανα)

Φωτιά στην κορυφή έβαλε η Γλυφάδα, η οποία έδειξε την ποιότητα που έχει, παίρνοντας την πρώτη της νίκη απέναντι σε ένα από τα φαβορί της κατηγορίας, τη ΝΕΜ. Μεγάλο διπλό σε μία πολύ σκληρή έδρα πήρε η Τερψιθέα η οποία έστω και δύσκολα στην παράταση κατάφερε και ξεπέρασε το εμπόδιο της μαχητικής Καστέλλας, ενώ και ο Τελαμώνας με υπερηχητική εμφάνιση πήρε το διπλό μέσα στο Ελληνικό, βάζοντας από νωρίς τα πράγματα σε μία σειρά για τη δύσκολη συνέχεια. Συνεχίζουμε με την ΕΑ Νικαίας, η οποία προχωρά με τρεις νίκες σε ισάριθμους αγώνες στο πρωτάθλημα της ΄Β Εσκανα, πράγμα το οποίο έκανε και ο Άλιμος, αλλά και η Δραπετσώνα με εύκολες νίκες απέναντι σε Προοδευτική και Αστέρα Αγ. Δημητρίου αντίστοιχα. Σκόρερς, σχόλια και ότι έχει να κάνει με Εσκανα, μόνο στους SPORTSOFFICERS

ΓΛΥΦΑΔΑ - ΝΕ ΜΕΓΑΡΙΔΑΣ  62-59
ΚΑΣΤΕΛΛΑ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ 58-65 παράταση (48-48)

Σκόρερς και παλμός από όλα τα γήπεδα.

ΑΡΜΕΝΙΚΗ - ΑΟΝΑ 50-58

Διαιτητές : Αντωνίου Ιασωνίδης
Δεκάλεπτα:  8-22, 22-33, 37-47, 50-57
EN APΜENIΩN(Τσιρωνιάν, Αμπατζής) : Πέτρου 3(1) , Aσημακόπουλος 9(1) , Pουμελιώτης  ,Tσάβαλος 2 , Mουζάκης 14 , Aναστασόπουλος 4, Kαρτάλος 4,Eμμανουήλ 10(1), Παππάς 2,  Kαλούδης 2 , Mελκονιάν 4.

ΑΟΝΑ (Δημητρίου Θεοφανίδης): Ζευγώλης , Αρνόκουρος 1, Θεοδώρου 8, Χατζηρόδος 4, Ψιακής ,  Παπαϊωσήφ 16, Ζαντιώτης 2, Μπουρούσης  9, Θεοφανίδης , Χριστοδουλόπουλος 7(1) Ρετσινάς 10, Λουπάσης

Με την Αρμενική να μην καταφέρει να κάνει το κάτι παραπάνω στην επίθεση βάζοντας μόνο 50 πόντους και τον ΑΟΝΑ με τους πιτσιρικάδες του σε εξαιρετική ημέρα και τον Παπαϊωσήφ να είναι και πάλι ο καλύτερος του παίκτης, η ομάδα της Αργυρούπολης κατάφερε από νωρίς να πάρει το προβάδισμα στο σκορ (+14 στο δεκάλεπτο) και παρόλο που δεν κατάφερε να σκοράρει μακριά από το καλάθι πέραν ενός σουτ τριών πόντων, τελικά πήρε μία σχετικά άνετη νίκη εκμεταλλευόμενη τη ρακέτα της και κάνοντας σεφτέ στο νέο πρωτάθλημα. Η αρμενική από την άλλη πλήρωσε το κακό πρώτο δεκάλεπτο και παρόλο που βρήκε τις λύσεις στην άμυνα, έφτασε μέχρι το -6, αλλά τελικά δεν κατάφερε να ολοκληρώσει την ολική ανατροπή.
Man of the mach και πάλι ο Παπαϊωσήφ για τους νικητές, ενώ για τους γηπεδούχους οι οποίοι ήταν σε μία μέτρια βραδιά ο Μουζάκης έκανε τη διαφορά.

Διαιτητές: Καλογερόπουλος Ε. , Μαυρέλης
Δεκάλεπτα 20-15, 42-27, 58-44, 83-52
ΑΛΦ ΑΛΙΜΟΥ (Τριανταφύλλου ,Μαστρογιάννης) : Τσιριγωτάκης 26(5), Μεντένης 4,  Γιατράς , Κοκαλιάς 12(3). Μαραγκόπουλος 24(2), Δελής 2 Νοίδης 3, Κανταράκιας 1,  Κέκκης 5,  Καψαρίδης 6, Αγραπίδης
ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΗ (Ρουμελιώτης , Σταυρακάκης) :Μπουλαντζάς , Βήχος 4, Αθανασιάδης 4, Πολυτάρχου 3, Κουτσουβάς 16(2), Βαρβατάκος  Σαραντίδης , Ζάχαρης 5, Δογρανλής 16(2) , Χατζόβουλος 2, Τζώρτζης  Συρίγος 2

Από νωρίς έδειξε τις άγριες διαθέσεις του ο ΑΛΦΑ και κατάφερε να αποκτήσει απόσταση ασφαλείας από την Προοδευτική. Η τριπλέτα Μαραγκόπουλου, Τσιριγωτάκη, Κοκκαλιά πυροβολούσε από παντού, με το ρήμα πυροβολώ να μην είναι υπερβολικό, αφού τα τρίποντα από τους τρεις παραπάνω κύριους έπεφταν βροχή και η διαφορά συνεχώς άνοιγε. Μαζί με την τρομερή ευστοχία των γηπεδούχων, οι φιλοξενούμενοι είχαν να αντιμετωπίσουν και την κακή τους μέρα, αλλά και την έλλειψη στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα του ηγέτη τους Θανάση Βαρβατάκου, ο οποίος έκανε ράμματα. Από εκεί και πέρα δε χρειάζεται παραπάνω σχολιασμός στη συγκεκριμένη αναμέτρηση αφού το τέταρτο κυρίως δεκάλεπτο αποτέλεσε τυπική διαδικασία.
Αξίζει να αναφέρουμε ότι η Προοδευτική κατέθεσε ένσταση, καθώς στο γήπεδο του Αλίμου ο φωτισμός ήταν ελλιπής κατά 20% και θα αποφανθεί για τα περεταίρω η διοργανώτρια αρχή του πρωταθλήματος.

Μαραγκόπουλος και Τσιριγωτάκης οι καλύτεροι του ΑΟΝΑ, με τον πρώτο να ευθύνεται και για το δημιουργικό κομμάτι της ομάδας του, ενώ από τους φιλοξενούμενους ο Κουτσουβάς ξεχώρισε με τους 16 πόντους του.

ΕΑ ΝΙΚΑΙΑΣ - ΑΕΤΟΣ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ  83-76

Διαιτητές: Ουσταμπασίδης Λυράς
Δεκάλεπτα: 16-27, 34-47, 64-65, 83-76
ΕΑ ΝΙΚΑΙΑΣ (Αράπης , Μανιάτης): Ρήγος , Κόϊκας 21(2), Φουντής 23(3), Ντώνη 4 , Καρατζάς 18(2), Σαρδέλλης 4,  Δαλμυράς 10(1),Κογιώνης  , Κουτρομπίλας , Καραμάνης , Ρεπάνης 3(1),  Γιανδήμας
ΑΕΤΟΣ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ (Σταυρακόπουλος , Μπούτας): Ευσταθίου 12 , Οικονόμου , Κυπριτίδης , Μπουζιάνης 17(3) ,  Ντάσκας 4, Κατεβάτης 2 ,Πιστιόλης 9,  Στάμος 8,  Σαμοίλης 21(2) , Βασδέκης 3

Θα μπορούσαμε να βάλουμε δύο τίτλους σε αυτήν την αναμέτρηση. Ολική ανατροπή ή τους πέθανε και μετά τους κέρδισε. Ο Αετός εχθές το απόγευμα έδειξε ότι μόνο αμελητέα ποσότητα δεν αποτελεί. το +11 του πρώτου δεκαλέπτου γέμισε ελπίδες τους Καλλιθεώτες, οι οποίοι συνέχισαν στο ίδιο τέμπο στο δεύτερο μέρος, όπου προηγούνταν με +13 και τους Σαμοίλη και Μπουζιάνη να δείχνουν ασταμάτητοι. Στο τρίτο δεκάλεπτο, η ΕΑΝ έδειξε να ξυπνά και με πολύ καλές άμυνες, οδηγήθηκε σε πολύ καλές επιθέσεις και τελικά κατάφερε να φτάσει στον πόντο. Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα περνάμε, όπου η ολική ανατροπή ολοκληρώθηκε, αφού η ομάδα της Καλλιθέας έδειξε να ξεμένει από δυνάμεις, την ώρα που Κόικας και Φουντής έγραφαν πάνω από 20 πόντους και ακολουθούσε από κοντά και ο Καρατζάς. Με επιμέρους σκορ 19-11 και συνολικά στο δεύτερο ημίχρονο 49-31, το -13 για τους ''μπλε'' έγινε +7 και το ροζ φύλλο αγώνα παρέμεινε στη Νίκαια.
Κορυφαίος του παρκέ στο Σελεπίτσαρη ο Αλέξανδρος Φουντής των νικητών, ενώ από πλευρά Αετού, ο Σαμοίλης ξεχώρισε με τον Μπουζιάνη να ακολουθεί.

Διαιτητές: Xρηστίδης Π. Τσαχάκης

Δεκάλεπτα : 10-21, 25-32, 28-46, 47-63
ΑΣΤΕΡΑΣ ΑΓ. ΔΗΜ. (Παπαδόπουλος Γ., Παπαδόπουλος Φ.) :Λούκος 2, Μαλτίδης , Κραβαρίτης 5, Κουτρόπουλος 15(5) Κασσάνος 2, Κουντούρης 3(1) Αποστολάκης 9 , Αδράμης 3(1) , Ρουσσάκος 2, Χριστόπουλος 3, Παπαζαχαρίου , Δούβος 3
ΔΡΑΠΕΤΣΩΝΑ (Καλλιπολίτης Κεφαλίδης): Βαρλάς ,  Αρμανίδης 6(2) Σίννος 5(1), Ιωαννίδης 13(1), Πεζιρκιανίδης ,  Σαράντης 11(3), Αθανασόπουλος 4,  Φάββας 5, Τσελέκος 4,  Καμάρας 4, Τσουκάτος 9, Γεράνιος 2

Με ένα πολύ κακό δεύτερο ημίχρονο, η ομάδα του Αγίου Δημητρίου δεν κατάφερε να ζητήσει κάτι παραπάνω από το πολύ ισχυρό σύνολο του coach Καλλιπολίτη. Η Δραπετσώνα μπήκε πιο γερά στο γήπεδο, πήρε μία διαοφορά 7 πόντων η οποία ανεβοκατέβαινε στους 5 και κάπως έτσι πήγε όλο το πρώτο μέρος. Στο δεύτερο ημίχρονο, λίγο το ότι ανέβασε η ''Δράτσα'' την άμυνά της, λίγο ότι κόλλησαν τα επιθετικά ατού του Αστέρα και η ψαλίδα άνοιξε υπέρ των φιλοξενούμενων, για να φτάσει από το +20 του τρίτου δεκαλέπτου, στο +14 στο τέταρτο και να κλείσει η αναμέτρηση με τελικό σκορ 47-63.

Πολυ καλός ο Αποστολάκης από πλευρά ηττημένων, ενώ από την πλευρά των νικητών όπου ουδείς υστέρησε, αλλά ως κορυφαίος χαρακτηρίζεται και πάλι ο έμπειρος Μιχάλης Ιωαννίδης.

Διαιτητές : Χρηστίδης Ηλ. Τεφτίκης
Δεκάλεπτα : 13-24, 24-35, 40-57, 61-74
ΑΕΣ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ (Νικολαίδης , Μαγγιώρος) Καρασούλος 4, Μαγγωνάκης 24(1),  Ευστρατίου 6(2),  Λεβαδείτης , Ντακούλιας 5(1),  Παππάς 2, Ρούμελης 3, Γκιουρτζίδης 2 Μπολουδάκης  Μαρόπουλος ,  Γκούμας 15(3)
ΤΕΛΑΜΩΝΑΣ (Πούτος ): Φουρίκης ,  Νάννος 14(3), Καρασούλας 9(1), Στεφάνου 19(1) , Τόμπρος 6, Μπουρβάνης 19,Παπαγεωργίου 2,  Κούμενος 5(1), Καρατζόγλου

Με φόρα από την προηγούμενη της νίκη, η ομάδα της Σαλαμίνας έκανε ένα πολύ μεγάλης σημασίας διπλό μέσα στην έδρα του Ελληνικού, το οποίο αγωνίστηκε χωρίς τον Λαγιόπουλο ο οποίος τραυματίστηκε στην προπόνηση της Δευτέρας κάνοντας ράμματα. Με σκορ δεκαλέπτου το 8-22, η συνέχεια είχε απλά τον Τελαμώνα να κρατά τη διαφορά και το Ελληνικό να παλεύει να ξαναμπεί στο παιχνίδι. Κάτι τέτοιο συνέβει μόνο στην τρίτη περίοδο, όταν ένα επιθετικό ξέσπασμα των παικτών του Ελληνικού με μπροστάρη τον Μαγγωνάκη, έφερε τη διαφορά στους 8 πόντους, αλλά με τους Νάννο και Στεφάνου σε σούπερ βράδυ και τους Καρασούλα και Μπουρβάνη να κάνουν τρομερή δουλειά κάτω από τα καλάθια, ο Τελαμώνας βάζει γερά θεμέλια παραμονής στην κατηγορία από νωρίς και το ταβάνι του ακόμα αγνοείται.
Στους καλύτερους των δύο ομάδων τώρα, ο Μαγγωνάκης είναι ο διακριθής από πλευρά Ελληνικού, ενώ από τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Στεφάνου, καταφέρνοντας να αποδώσει και τα μέγιστα για την ομάδα του.

ΓΛΥΦΑΔΑ - ΝΕ ΜΕΓΑΡΙΔΑΣ 62-59

Διαιτητές : Αναστασίου , Κατσιμάρδος
Δεκάλεπτα  12-20, 28-32, 47-50, 62-59
ΓΛΥΦΑΔΑ ΕΣ ( Καψιμάλης, Παλτσόγλου ) :Τάγκαλος 10(1), Σέϊφερ 10(2), Καλαβριας 5(1), Κατσιέρης -, Δημητρίου 9, Θεοχάρης 18, Τζημουράκας 2,  Γουλανδρής 2, Πολυχρονόπουλος 2 Λίππας 4 ,Λειβαδάς  Στεργίου
ΝΕ ΜΕΓΑΡΙΔΟΣ ( Λιτόπουλος ): Τριάντης 2, Κοντόπουλος 11(2) Αβραμίδης 10, Κουλουριώτης 8(2), Ντινόπουλος 4, Λυτόπουλος 7 Θεοδόσης 6, Αντωνίου 9(1), Καράμπελας, Καντιώτης 2

Μέσα από τα χέρια της έχασε αυτή τη νίκη η Μεγαρίδα, αφού στο πρώτο δεκάλεπτο βρισκόταν 10 πόντους μπροστά και στο φινάλε του αγώνα, ενώ είχαν την ευκαιρία να φτάσουν μία ανάσα από τη Γλυφάδα, με τραγικά σφάλματα τελικώς γνώρισαν την ήττα. Πιο συγκεκριμένα τώρα, το +10 του πρώτου δεκαλέπτου χάρισε μία απόσταση ασφαλείας για τους Μεγαρείς, αλλά στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι περνάνε μπροστά, για να έρθει το τελευταίο δεκάλεπτο, όπου με κορυφαίο τον πρώην αθλητή του ΑΟΝΑ, Τάγκαλο, ο οποίος σκόραρε 10 πόντους μόνο σε μία περίοδο, κατάφερε και πήρε μία τεράστιας σημασίας νίκη ανατρέποντας όλα τα προγνωστικά. Αναφερόμενοι εκ νέου στο ότι οι φιλοξενούμενοι έχασαν το ματς μέσα από τα χέρια τους, ενώ το σκορ ήταν 57-50 έπειτα από τρίποντο του Τάγκαλου, συνεχόμενα λάθη των Γλυφαδιωτών, έφεραν το ματς σε απόσταση ενός καλαθιού, για να ευστοχήσει μετά από ώρα η Γλυφάδα και να έρθει το ματς στο 59-55. Σε εκείνο το σημείο οι γηπεδούχοι κάνουν φάουλ στη Μεγαρίδα και χρεώνονται και με τεχνική ποινή. Δυστυχώς όμως για την ομάδα των Μεγάρων, εκτελούν πρώτα την τεχνική ποινή, όπου με βάση τον κανονισμό ακυρώνεται το φάουλ. Με το σκορ στο 59-56, οι φιλοξενούμενοι ευστοχούν σε δίποντο, κάνουν εν συνεχεία φάουλ στους φιλοξενούμενους, όπου με 2/2 έχουμε το 61-58. Στα τελευταία δευτερόλεπτα τώρα, οι φιλοξενούμενοι κερδίζουν φάουλ, όπου χάνουν τη δεύτερη επίτηδες, αλλά με το ριμπάουντ στα χέρια του Τάγκαλου ο οποίος κέρδισε δύο βολές, το παιχνίδι όδευε προς τη λήξη, αφού ο τελευταίος αστόχησε στην δεύτερη επίτηδες, μη μπορώντας η Μεγαρίδα να προλάβει να εκτελέσει επίθεση.
Νίκος Θεοχάρης ο καλύτερος του γηπέδου και ο καλύτερος των νικητών, με τον συνονόματό του Κοντόπουλο των φιλοξενούμενων να είναι και πάλι ότι καλύτερο είχε να δείξει η Μεγαρίδα, δίχως όμως αυτό να είναι αρκετό.

ΚΑΣΤΕΛΛΑ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ 58-65  (48-48)

Διαιτητές : Κονταράτος Σέλληνας

Δεκάλεπτα: 13-10, 23-17,36-30 , 48-48(καν. αγ.) , 58-65
ΚΑΣΤΕΛΛΑ (Παπαευθυμίου Δολιανίδης): Παπαδόπουλος Β. 2, , Κακιάς  Μακρινός 11(1) , Γεροδήμος 9(1), Τζοβάρας 9(1) , Παπαδόπουλος Σ. 12, Παρασκευόπουλος 10,Λέσι Λ. , Λέσι Α. 5,  Φλέσσας
TEPΨΙΘΕΑ (Λαμπρόπουλος , Βασιλάκος) : Kόγκας 10(3) , Σταυρόπουλος 3(1) ,  Πολίτης 3(1) ,  Δοροβίτσας 5(1) ,Xολέβας 11(1) , Παπαδάκης 16 , Παπαγιαννόπουλος  , Mαρκόπουλος 2 , Mπουγάτσος 4, Aλεξόπουλος 4 ,Παχής 5 ,Παπαδάτος 2

Η Καστέλλα στη συγκεκριμένη αναμέτρηση παρουσιάστηκε αποφασισμένη για να πάρει τη δεύτερη της νίκη (πήρε στα χαρτιά το ματς με την Αρμενική), και από την αρχή απέκτησε το προβάδισμα και έδειξε ότι ήθελε πιο πολύ τη νίκη. Το 23-17 επιβεβαιώνει τα παραπάνω με τη συνέχεια να επιτρέπει στην Καστέλλα να σκέφτεται ότι το ματς γέρνει προς την πλευρά της, αφού και στο τρίτο δεκάλεπτο το προβάδισμα δεν χάθηκε από τα χέρια της. Όλο το ματς είναι στα τελευταία λεπτά, όπου η ψυχωμένη Τερψιθέα, βγάζει τις άμυνες και με μεγάλα ντράιβ του Παπαδάκη και μεγάλα, καθώς και κρίσιμα σουτ του Κόγκα, έφεραν το παιχνίδι στο 48-48 και παρόλο που η Καστέλλα είχε την μπάλα στην τελευταία επίθεση, ο Τζοβάρας αστόχησε σε προσπάθεια που έκανε υπό πίεση, με αποτέλεσμα το παιχνίδι να οδηγηθεί στην παράταση. Στο έξτρα πεντάλεπτο στη συνέχεια, με μπροστάρηδες αυτήν τη φορά τον ντελικάτο Δοροβίτσα, αλλά και τον πολύπειρο Χολέβα, η Τερψιθέα πέτυχε τους έξτρα πόντους που χρειάστηκαν, εξάντλησε τους πολύ καλούς Παπαδόπουλους αλλά και τον Μακρινό και τελικά πανηγύρισε τη δεύτερή της νίκη.

Παπαδάκης ο αποτελεσματικότερος, αλλά και καλύτερος του αγώνα από πλευρά νικητών, ενώ από την Καστέλλα, οι δύο Παπαδόπουλοι της ομάδας μαζί με τον Μακρινό, παρόλο που πάλεψαν δεν κατάφεραν να γευτούν τη χαρά της νίκης.