ΣΤΕΙΛΤΕ ΜΑΣ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ-ΣΧΟΛΙΑ-ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ-ΝΕΑ ΓΙΑ ΤΙΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ ΤΗΣ ΄Γ ΕΘΝΙΚΗΣ-ΕΣΚΑ-ΕΣΚΑΝΑ ΣΤΟ MAIL SPORTSOFFICERS@GMAIL.COM Ή ΣΤΗ ΣΕΛΙΔΑ ΜΑΣ ΣΤΟ FACEBOOK

Δευτέρα 26 Οκτωβρίου 2015

Αντρίκειο διπλό ο Πειραϊκός μέσα στη Νέα Σμύρνη. Νικητής στην ματσάρα ο Πορφύρας. (Α΄ Ανδρών)

Διπλό από τα παλιά πέτυχε ο Πειραϊκός μέσα στη Νέα Σμύρνη και με τρίποντο του Κατσούρη πήρε τεράστιας σημασίας δίποντο. Με εύκολες νίκες προχώρησαν Έσπερος και Φοίνικας Πειραιά, ενώ οι Τράχωνες αν και τα χρειάστηκαν απέναντι στην Ελευθερία, στο τέλος καθάρισε ο Πλατής τον... Πέττα. Σεφτέ έκανε το Πέραμα απέναντι στο απογοητευτικό προς το παρόν Παλαιό Φάληρο, ενώ και το ΠΕΡΑ λύγισε την αντίσταση της Νέας Περάμου. Ολοκληρώνουμε με την αναμέτρηση του Προφύρα με την Καλλιθέα, όπου κάποια συμπλοκή στις εξέδρες κατά τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου, οδήγησε στην εκκένωση του γηπέδου, για να ολοκληρωθεί λίγο μετά τα μεσάνυχτα με τους γηπεδούχους να παίρνουν τελικά μία μεγάλη νίκη.  SPORTOFFICERS

Διαιτητές Πόντας Σιδερής
ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΠΕΙΡ. (Παπανδρέου Σωμαράκης): Κακολύρης 7, Καραντζής 6 (1), Καραντανάς , Τζαγγαράκης 22 , Δεβεζόγλου 7(2) , Ρέππας 6, Φιλίππου 3, Γρηγοράκος 22(4) , Κοντόπουλος , Θωμάς 2, Πετρόπουλος , Πάτρας
ΕΥΡΥΑΛΗ ΓΛΥΦΑΔΑΣ (Τασιόπουλος) Μήτσου 9, Κακαβάς Π. 8, Σκουλούδης 24, Ψυχογιός 8(2) , Παρασκευόπουλος , Μαγρίζος 7 , Κακαβάς Γ. 10(1) , Μαγγανάς , Ευστρατίου , Τσιλάγας 4

Στην αναμέτρηση που διεξήχθη στο Σαλπέας, είχαμε την Ευρυάλη να βρίσκεται μέσα στο παρκέ σοβαρή και συγκεντρωμένη για ένα δεκάλεπτο και εν συνεχεία το ολικό black out την άφησε πίσω για 17 πόντους, για να κλείσει το ημίχρονο με απόσταση 14 πόντων μεταξύ των δύο ομάδων. Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι χαλάρωσαν, ο Σκουλούδης ανέβασε κατακόρυφα την απόδοσή του για τους ''πράσινους'' και το ματς τελείωσε απλά χωρίς κάτι παραπάνω στο +5 για την ομάδα του Πειραιά.

Τσαγγαράκης ο κορυφαίος για τους νικητές, με τον Γρηγοράκο να ακολουθεί,  ενώ για τους φιλοξενούμενους ο Παντελής Σκουλούδης έδειξε ότι είναι ο ηγέτης της Ευρυάλης αν και αυτό δεν ήταν αρκετό για την ομάδα του.

ΠΕΡΑ – ΕΝ. ΠΕΡΑΜΟΥ ΜΕΓΑΡΩΝ 69-60

Δεκάλεπτα:  17-17, 26-31, 49-48 , 69-60
Διαιτητές Αποστολίδης Μαραβέλιας
ΠΕΡΑ (Γκαναβίας , Φέρτης) Βαρδάλος 17(1) Βελισσαράκος Καλούδης , Αττίκος 11, Μπίρμπας 16(1) , Αναγνώστου 5 , Πετρόπουλος 5 Μαρούλης 8 , Αυγερινός , Μακρυγιάννης 7 (1)
ΕΝ. ΠΕΡΑΜΟΥ ΜΕΓΑΡΩΝ (Θαλασσινός) Τουμπανιάρης 6, Τηγάνης 2, Τεπελίδης 5, Καραϊσκος 10(3), Προσελέντης 5(1) Συριστρατίδης 26(3) , Μητρόπουλος 2, Καψής 4

Με τους Βαρδάλλο και Μπίρμπα να αποτελούν και πάλι την αιχμή του δόρατος για το ΠΕΡΑ, η ομάδα του Αλίμου τα βρήκε δύσκολα απέναντι στην παρέα του Συριστρατίδη, η οποία κατέβηκε στο Βυζαντινό για να πάρει το πρώτο της δίποντο στο πρωτάθλημα. Ν τέρμπι είχαμε λοιπόν για 37 λεπτά, με τον γόρδιο δεσμό να λύνεται για τους κιτρινόμαυρους στα τελευταία λεπτά και να κάμπτουν την αντίσταση των αθλητών του coach Θαλασσινού.

Ηλίας Βαρδάλλος ο καλύτερος των νικητών, ενώ ο Συριστρατίδη συνεχίζει να δείχνει ηγετικα στοιχεία για την Πέραμο.

ΕΝΩΣΗ ΤΡΑΧΩΝΩΝ - ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΜΟΣΧΑΤΟΥ  64-47

Δεκάλεπτα: 20-14, 29-21, 44-35, 64-47
Διαιτητές : Παπαφωτίου , Καλογριάς
ΤΡΑΧΩΝΕΣ (Χαριτάτος Φαραώ) ΡΑζής Μιχ. 6, Βαμβακάς 10, Πλατής 22(2) , Παπαδημητρακόπουλος 10, Καπέτσης 5(1) , Καδδάς 9(1) Ραζής Β. 2, Χρηστίδης Γ. , Ξυνογαλάς , Σωτηρόπουλος , Μανιάτης Χρηστίδης Χ.
ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΜΟΣΧ (Τσαραπατσάνης Παπαναστασίου) Ζαρκαδούλας 3, Δέλιος 7(1), Πέτας 19(1), Μόμτζος 4, Τζαφέρης 8(2) , Κόλιας 1, Πέτσης 3(1) , Γιαννόπουλος 2, Τσαραπατσάνης  , Λουκάτος , Τσατσάνης Παυλιάς

No Πέττας No party θα μπορούσε να είναι ο τίτλος του συγκεκριμένου αγώνα, αφού όσο ο Σάκης Πέττας των φιλοξενούμενων βρισκόταν μέσα στο γήπεδο, η Ελευθερία απειλούσε  κατάματα τους Τράχωνες, όσο αυτός βρισκόταν εκτός παρκέ, μόνο ο Τζαφέρης παρέμενε στο ύψος του. Λίγο πιο αναλυτικά τώρα, 10 πόντους από τους 14 του πρώτου δεκαλέπτου πέτυχε ο Πέττας και το οριακό ντέρμπι καλά κρατούσε (20-14). Στο τρίτο δεκάλεπτο ο ηγέτης του Μοσχάτου δέχθηκε το τρίτο του φάουλ όταν ξαναμπήκε στον αγωνιστικό χώρο, (για πέντε σχεδόν λεπτά στην αρχή, η Ελευθερία δε σκόραρε με τίποτα.) και η ψαλίδα υπέρ των γηπεδούχων άνοιξε για τα καλά. Στο τρίτο μέρος οι φιλοξενούμενοι βρήκαν τα ψυχικά αποθέματα και έφεραν στα ίσια το ματς, αλλά το τέταρτο φάουλ του Πέττα και η αγωνιστική άνοδος των Καδδά-Πλατή, έγειραν την πλάστιγγα προς το διπλό, το οποίο και οριστικοποιήθηκε στα τελευταία λεπτά, όπου οι δύο ομάδες χρησιμοποίησαν αρκετούς νεαρούς αθλητές στις πεντάδες τους.
Στους κορυφαίους του αγώνα ο Πλατής με τον εκρηκτικότατο Ραζή, έκαναν το κάτι παραπάνω για τους νικητές, ενώ για τους ηττημένους, ο Πέττας ήταν και πάλι ο καλύτερος για την ομάδα του.

ΜΙΛΩΝΑΣ -ΠΕΙΡΑΪΚΟΣ 64-66

Διαιτητές : Μαραμής Πλιάκας
Δεκάλεπτα : 17-10,28-35, 50-52,64-66
ΜΙΛΩΝΑΣ :(Τσιτσόπουλος,Ζάννος):Καρακώστας 7,Σουληνάρης  6,Μπίκας 3,Βαρυπάτης 7(1),Σίννης ,Μούστα 8,Γεωργάκης 5(1), Πανάγος 8(2), Παπανικολόπουλος ,Σπέντζος 12(2),Καραγεώργης 8(2),Φωτεινάκης
ΠΕΙΡΑΪΚΟΣ (Ποτόσογλου-Πουτουλίδης):Δαχρετζής 14(1),Καλής 2,Ζέγγος 19(3),Χερκελετζής 2,Κατσούρης 13(2) , Αγγελέτος 10(1), Βούτας 4(1),Τριανταφυλλίδης 27

Την εκκίνηση ο Μίλωνας, το φινάλε ο Πειραϊκός. Αυτός είναι ο ακριβέστατος τίτλος. Το τρομερό ξεκίνημα λοιπόν για τον Μίλωνα, τον έφερε στο πρώτο δεκάλεπτο να προηγείται ακόμα και με 10 πόντους και να δείχνει ότι το αήττητο του θα συνεχιστεί και πολύ άνετα μάλιστα. Δεύτερο δεκάλεπτο και ο Πειραϊκός ξαναμπήκε στο παρκέ ως άλλη ομάδα. Τρομερές άμυνες. μεγάλα σουτ και με καλάθι του Δαχρεντζή στο φινάλε του ημιχρόνου, το σκορ έγινε 28-35, Δεύτερο ημίχρονο και ο Μίλωνας έσφιξε την άμυνά του, για να δέχεται ως απαντήσεις από τους Πειραιώτες μεγάλα σουτ και ηρωικές προσπάθειες. Πάμε στο τελευταίο λεπτό όπου βρίσκεται όλο το ματς. 61-60 νικά ο Μίλωνας, ο Δαχρετζής εκτελεί τρεις ελεύθερες βολές και το σκορ γίνεται 61-63. Στα 18 δεύτερα οι πράσινοι ευστοχούν σε τρίποντο και αμολουθεί μετά από ασίστ του play maker των φιλοξενούμενων, ελεύθερο σουτ τριών πόνων του Κατσούρη, για να γίνει το 64-66. Στην τελευταία επίθεση ο Μίλωνας δεν ευστόχησε και το ροζ φύλλο πήγε στον Πειραιά.
Κατσούρης και Δαχρετζής οι κορυφαίοι του αγώνα, με τον δεύτερο να κάνει double double με πόντους και ασίστ, ενώ ο Σπέντζος των γηπεδούχων ξεχώρισε με την απόδοσή και την αποτελεσματικότητά του αφού λόγω του τραυματισμού του Παπανικολόπουλου στην αρχή της αναμέτρησης, πήρε αγωνιστικά λεπτά και ξεχώρισε.μαζί με τον τελευταίο ξεχώρισαν και οι Βαρυπάτης και Πανάγος δίχως όμως να καταφέρουν να χαμογελάσουν στο τέλος.

ΕΣΠΕΡΟΣ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ -ΕΡΜΗΣ ΠΕΡΑΙΑ 76-53

Διαιτητές : Καραβίτης Αγρογιάννης
Δεκάλεπτα : 16-11, 45-20, 60-47, 76-53
ΕΣΠΕΡΟΣ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ (Μάντζαρης , Γράψας) : Ντόσκορης , Καραγιαννίδης 27(5), Καρέλας 1, Καρλάφτης 10(1), Λοϊζίδης 3, Μαντζιώρης , Σκαμνάκης 7, Δενδρινός 4, Καρδακάρης 3(1) , Τράγος 6, Μαρούγκας 6, Πρόγκας 9
ΕΡΜΗΣ ΠΕΙΡΑΙΑ (Καλιώρας, Καλοίδης): Βλαχάκης 3(1) , Χατζόπουλος 21(1) , Μογκαχλαίδης –Λαμπρόπουλος 3, Γραμματικός 9, Κοροπούλης 2, Ασημακόπουλος   3, Μοναχός 1, Θώδης 6, Βαλές 2, Μάνδαλος 1, Φιλιππόπουλος 2 , Λυμπερέας

Αναμέτρηση που από νωρίς είχε δείξει ποια ομάδα θα έχει τα ηνία της, με τον Έσπερο να μπαίνει δυνατά, να φτιάχνει μία διαφορά 25 πόντων στο ημίχρονο και το δεύτερο μέρος να αποτελεί μία τυπική διαδικασία, αφού προς το παρόν οι Καλλιθεώτες δείχνουν να παίρνουν αμπάριζα όποιον βρίσκουν μπροστά τους, ενώ τον Ερμή Πειραιά να συνεχίζει να παλεύει για το πρώτο του ροζ φύλλο αγώνα.

Ο Καραγιαννίδης επέστρεψε όπως δείχνουν οι 27 πόντοι του, με τον Χατζόπουλο στη συνέχεια να αποτελεί ότι καλύτερο είχαν να δείξουν οι Πειραιώτες.

ΠΕΡΑΜΑ –Π. ΦΑΛΗΡΟ 71-65

Διαιτητές : Στρέμπας , Παπαδόπουλος Χρ.
Δεκάλεπτα: 18-21, 29-30, 47-50, 71-65
ΠΕΡΑΜΑ (Μανδραγός)   Αρώνης 19 (1), Παναγόπουλος 15(1) , Σωτηρίου 3, Γούρνας 6 , Τζίμης 5(1), Καίρης 11(1), Αθηναίος 6 , Ιωάννου , Πετράκος 2 Ραδίτσας 3
Π. ΦΑΛΉΡΟ (Γκιουλέας) : Συριανός 3, Σωτηρόπουλος 2, Λουκάκμης 13, Τσοπατσίογλου 16(2), Αναστασόπουλος  2, Τσιφτσής 22(1) , Παντέλης , Αγαπητίδης , Παλογέλης , Γεωργιάδης 5(1), Βουρδέλης

Τα έφερε όλα τούμπα και πήρε την πρώτη του νίκη το Πέραμα. Με τον Παναγόπουλο αυτήν την φορά να μένει πίσω από τον κορυφαίο Αρώνη και μαζί οι δυό τους να βρίσκουν και συνοδοιπόρο τον Καίρη, κατάφεραν μετά από 36 λεπτά κυνηγητό με το Παλαιό Φάληρο, να κλέψουν στο τέλος μία μεγάλη νίκη και να αφήσουν στα κρύα του Λουτρού τους Τσορμπατζίογλου και Τσιφτσή που πέτυχαν από κοινού τους 38 από τους 65 πόντους της ομάδας τους. 36 λεπτά λοιπόν το Πέραμα βρισκόταν πίσω στο σκορ και λίγο πριν το φινάλε, έχοντας αυξήσει κατακόρυφα την πίεση στην άμυνα του, περιορίζοντας τα λάθη του και ευστοχώντας σε μεγάλα σουτ, κατάφερε και πήρε την πρώτη του νίκη.

Αρώνης ο καλύτερος για τους νικητές, με τον νεαρό Τσιφτσή των ηττημένων, να δείχνει ότι έχει μεγαλώσει για τα καλά με αυτά που κάνει φέτος.

ΠΟΡΦΥΡΑΣ - Α.Ε.ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ 71-68

Δεκάλεπτα 18-20, 36-41, 54-56 , 71-68
Διαιτητές Ραχιώτης Ορφανός Ι
ΠΟΡΦΥΡΑΣ (Παύλος) :Οικονόμου 4(1), Παλτόγλου 9(2) Χαραλαμπίδης 5, Ντόκος 2 Βαμβακάρης 19, Φωτόπουλος 16 (1) , Καλαμαράς 5(1) , Πιτούλης 2, Τσούρτος 2 Τρίγκας 7(1)
ΑΕ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ (Δρουμπούκης, Ιμπραημάκης) Κωσταρέλος 2,  Αλευράς , Γουρδομιχάλης 2 Γραμματικός 31(5) , Σεργιένκο 12, Λαζαρίδης 8(2) Χιόλος , Θεολογίτης 12(1) Δαουτάκος 1  Πάσμα

Το φινάλε Πορφύρας - ΑΕ Καλλιθέας και η ανάλυση που σας χρωστάμε. (VID)